Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απόσβεση σε προσθήκη καταστήματος .


baios

Ερώτηση

Καλησπέρα,

η οι προσθήκες και η διαμόρφωση  σε κατάστημα με σύμβαση 6 ετής οι απόσβεση θα γίνεται με συντελεστή 4% για το κτίριο και 10% για εξοπλισμό ή θα πάει 20% για όλα και καλά η απόσβεση πρέπει να γίνει σε 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

η οι προσθήκες και η διαμόρφωση  σε κατάστημα με σύμβαση 6 ετής οι απόσβεση θα γίνεται με συντελεστή 4% για το κτίριο και 10% για εξοπλισμό ή θα πάει 20% για όλα και καλά η απόσβεση πρέπει να γίνει σε 5 χρόνια.

 

συντελεστής ανα κατηγορία παγίου και κλάδου επιχείρησης

οι αποσβέσεις κτιρίων  θα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

Ν 4110/2013 άρθρο 3 παρ.22

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που ακριβως γινεται λογος για ισοποση αποσβεση σε σχεση με τα ετη που διαρκει η μισθωση?

 

στον Ν 4110 άρθρο 3 περ.31 γράφει

 

31. Το τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης ιγ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. καταργείται.

 

στον ΚΦΕ  Άρθρο 31 παρ.1 περίπτωση ιγ γράφει

ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

 

Επίσης βγάζω το ίδιο συμπέρασμα και απ' το παράδειγμα του taxheaven (στο τέλος ) http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

 

αν κάνω λαθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στον Ν 4110 άρθρο 3 περ.31 γράφει

 

31. Το τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης ιγ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. καταργείται.

 

στον ΚΦΕ  Άρθρο 31 παρ.1 περίπτωση ιγ γράφει

ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

 

Επίσης βγάζω το ίδιο συμπέρασμα και απ' το παράδειγμα του taxheaven (στο τέλος ) http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

 

αν κάνω λαθος διορθώστε με.

αυτά ίσχυαν μέχρι την κατάργησή τους από τον ν.4172..πλέον ισχύουν ότι αναφέρονται στο αρθ.24..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

Μία ίσως ανόητη ερώτηση.

Αν επαγγελματίας (ατομική επ/ση0 αγοράσει μαγαζί (κτίριο), θα υπολογίσει απόσβεση?

Παράδειγμα: Είμαι λογιστής (ατομική, απλογραφικά) και αγοράζω γραφείο για να το χρησιμοποιήσω ως έδρα μου. Θα υπολογίσω απόσβεση (4%)?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα

Μία ίσως ανόητη ερώτηση.

Αν επαγγελματίας (ατομική επ/ση0 αγοράσει μαγαζί (κτίριο), θα υπολογίσει απόσβεση?

Παράδειγμα: Είμαι λογιστής (ατομική, απλογραφικά) και αγοράζω γραφείο για να το χρησιμοποιήσω ως έδρα μου. Θα υπολογίσω απόσβεση (4%)?

Ευχαριστώ

προφανώς συνάδελφε θα υπολογίζεις κάθε έτος απόσβεση. Ολόκληρο κτίριο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προφανώς συνάδελφε θα υπολογίζεις κάθε έτος απόσβεση. Ολόκληρο κτίριο είναι!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με μπέρδεψε είναι πως το κτίριο θα ανήκει πχ σε εμένα αλλά με την ιδιότητα του ιδιώτη (αν μπορώ να το πω έτσι). Δηλαδή δεν το αγοράζει ο λογιστής Νίκος αλλά ο ιδιώτης Νίκος όπου σήμερα θα το χρησιμοποιήσει ώς λογιστικό γραφείο, αύριο κάτι άλλο και μεθαύριο θα το νοικιάσει.

Κατάφερα να σε μπερδέψω?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με μπέρδεψε είναι πως το κτίριο θα ανήκει πχ σε εμένα αλλά με την ιδιότητα του ιδιώτη (αν μπορώ να το πω έτσι). Δηλαδή δεν το αγοράζει ο λογιστής Νίκος αλλά ο ιδιώτης Νίκος όπου σήμερα θα το χρησιμοποιήσει ώς λογιστικό γραφείο, αύριο κάτι άλλο και μεθαύριο θα το νοικιάσει.

Κατάφερα να σε μπερδέψω?????

Όχι καθόλου, αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους...εσύ το αγόρασες για να είναι η έδρα του γραφείου σου. Για όσα χρόνια διατηρείς αυτό το ακινητο ώς έδρα του γραφείου σου θα κάνεις τις νόμιμες αποσβέσεις βάσει του όποιου νόμου ισχύει. Από εκεί και πέρα και αν κάνεις διακοπή εργασιών θα το εκμεταλλευτείς ώς ιδιώτης εκμισθωτής. Που είναι το πρόβλημα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι καθόλου, αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους...εσύ το αγόρασες για να είναι η έδρα του γραφείου σου. Για όσα χρόνια διατηρείς αυτό το ακινητο ώς έδρα του γραφείου σου θα κάνεις τις νόμιμες αποσβέσεις βάσει του όποιου νόμου ισχύει. Από εκεί και πέρα και αν κάνεις διακοπή εργασιών θα το εκμεταλλευτείς ώς ιδιώτης εκμισθωτής. Που είναι το πρόβλημα.?

 

Α, κατάλαβα πλήρως. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α, κατάλαβα πλήρως. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

άσκηση για το σπίτι.   επειδή λόγω ατομικής είναι λίγο μπερδεμένα με τον ιδιώτη.  ψάξτο για να δούμε όλοι τι γίνεται.

 

1) θα καταχωρηθεί στα βιβλία ,απαιτείται?

 

2) σε ποιό ποσό θα κάνεις απόσβεση?

 

3) εάν έχω ενοίκια άνω των 12 χιλ. ,μήπως δεν με συμφέρει η ιδιόχρηση? 

 

4) εάν το πουλήσω και ενώ διατηρώ την δραστηριότητα πως φορολογούμαι επί του κέρδους επιχειρηματικής ή όχι?

 

 

στο 4 δεν το ξέρω και εγώ να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά τα ερωτήματα με οδήγησαν να ρωτήσω....

Σκέψη μου:

1. Εγγραφή μόνο της απόσβεσης.

2. Στο πραγματικό πόσο αγοράς + συμβολαιογραφικά έξοδα το οποίο θα δηλωθεί και στον ανάλογο κωδικό του Ε1

3. Ειναι κάτω των 12000 και συμφέρει (για την ώρα.....)

4. Έλα μου ντε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το 4. προφανώς αφού θα αποτελεί πάγιο της επιχειρησης ,και φυσικά εφόσον συνεχίζει τη δραστηριότητα ,εάν πωληθεί θα θεωρηθεί κέρδος από επιχ.δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά τα ερωτήματα με οδήγησαν να ρωτήσω....

Σκέψη μου:

1. Εγγραφή μόνο της απόσβεσης.  και σε ιδιαίτερο χώρο του βιβλίου εσόδων εξόδων, η αξία του ακινήτου..

2. Στο πραγματικό πόσο αγοράς + συμβολαιογραφικά έξοδα το οποίο θα δηλωθεί και στον ανάλογο κωδικό του Ε1

3. Ειναι κάτω των 12000 και συμφέρει (για την ώρα.....)

4. Έλα μου ντε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άσκηση για το σπίτι.   επειδή λόγω ατομικής είναι λίγο μπερδεμένα με τον ιδιώτη.  ψάξτο για να δούμε όλοι τι γίνεται.

 

1) θα καταχωρηθεί στα βιβλία ,απαιτείται?

 

2) σε ποιό ποσό θα κάνεις απόσβεση?

 

3) εάν έχω ενοίκια άνω των 12 χιλ. ,μήπως δεν με συμφέρει η ιδιόχρηση? 

 

4) εάν το πουλήσω και ενώ διατηρώ την δραστηριότητα πως φορολογούμαι επί του κέρδους επιχειρηματικής ή όχι?

 

 

στο 4 δεν το ξέρω και εγώ να σου απαντήσω.

 

 

Για το 4. προφανώς αφού θα αποτελεί πάγιο της επιχειρησης ,και φυσικά εφόσον συνεχίζει τη δραστηριότητα ,εάν πωληθεί θα θεωρηθεί κέρδος από επιχ.δραστηριότητα.

 

Κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα θα ήταν αν επρόκειτο για νπ.

 

Το φπ θα έχει φόρο υπεραξίας (όταν θα "ξεπαγώσει"). 

 

Επίσης, πώς γίνεται να περαστεί στα βιβλία σαν πάγιο, και ταυτόχρονα να αποτελεί τεκμήριο και να αναγραφεί στο Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα θα ήταν αν επρόκειτο για νπ.

 

Το φπ θα έχει φόρο υπεραξίας (όταν θα "ξεπαγώσει"). 

 

Επίσης, πώς γίνεται να περαστεί στα βιβλία σαν πάγιο, και ταυτόχρονα να αποτελεί τεκμήριο και να αναγραφεί στο Ε1?

 

για ν.π. είναι γνωστό.

 

εφόσον θα χρησιμοποιηθεί για την άσκηση της δραστηριότητας δεν πρέπει να περαστεί στα βιβλία?   

 

δεν θα κάνει αποσβέσεις πάνω στο ποσό αγοράς ΜΕΙΟΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ (αυτό δεν το λέω για σένα).?

 

πως θα προκύπτουν όλα αυτά?

 

 

για το 4 πιο λογικό είναι αυτό που λες εσύ.  απλά με προβληματίζει "το πάγιο" και χωρίς διακοπή δραστηριότητας.

 

άρα το δηλώνουμε στο Ε2 σαν πώληση ,Ε1 σαν είσπραξη ,αφού τώρα το κάλυψε  και υπεραξία όταν και αν προκύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...