Jump to content
  • 0

Απόσβεση σε προσθήκη καταστήματος .


baios
 Share

Question

Καλησπέρα,

η οι προσθήκες και η διαμόρφωση  σε κατάστημα με σύμβαση 6 ετής οι απόσβεση θα γίνεται με συντελεστή 4% για το κτίριο και 10% για εξοπλισμό ή θα πάει 20% για όλα και καλά η απόσβεση πρέπει να γίνει σε 5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα,

η οι προσθήκες και η διαμόρφωση  σε κατάστημα με σύμβαση 6 ετής οι απόσβεση θα γίνεται με συντελεστή 4% για το κτίριο και 10% για εξοπλισμό ή θα πάει 20% για όλα και καλά η απόσβεση πρέπει να γίνει σε 5 χρόνια.

 

συντελεστής ανα κατηγορία παγίου και κλάδου επιχείρησης

οι αποσβέσεις κτιρίων  θα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

Ν 4110/2013 άρθρο 3 παρ.22

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Που ακριβως γινεται λογος για ισοποση αποσβεση σε σχεση με τα ετη που διαρκει η μισθωση?

 

στον Ν 4110 άρθρο 3 περ.31 γράφει

 

31. Το τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης ιγ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. καταργείται.

 

στον ΚΦΕ  Άρθρο 31 παρ.1 περίπτωση ιγ γράφει

ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

 

Επίσης βγάζω το ίδιο συμπέρασμα και απ' το παράδειγμα του taxheaven (στο τέλος ) http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

 

αν κάνω λαθος διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

στον Ν 4110 άρθρο 3 περ.31 γράφει

 

31. Το τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης ιγ΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. καταργείται.

 

στον ΚΦΕ  Άρθρο 31 παρ.1 περίπτωση ιγ γράφει

ιγ) Των δαπανών επισκευής και συντήρησης που πραγματοποιούνται σε μισθούμενα ακίνητα, κατά το χρόνο της πραγματοποίησης τους.

Τα ποσά των δαπανών για βελτιώσεις και προσθήκες σε μισθωμένα ακίνητα εκπίπτουν ισόποσα από τα ακαθάριστα έσοδα των χρήσεων που διαρκεί η μίσθωση.

 

Επίσης βγάζω το ίδιο συμπέρασμα και απ' το παράδειγμα του taxheaven (στο τέλος ) http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17264

 

αν κάνω λαθος διορθώστε με.

αυτά ίσχυαν μέχρι την κατάργησή τους από τον ν.4172..πλέον ισχύουν ότι αναφέρονται στο αρθ.24..

 

καλημέρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλημέρα

Μία ίσως ανόητη ερώτηση.

Αν επαγγελματίας (ατομική επ/ση0 αγοράσει μαγαζί (κτίριο), θα υπολογίσει απόσβεση?

Παράδειγμα: Είμαι λογιστής (ατομική, απλογραφικά) και αγοράζω γραφείο για να το χρησιμοποιήσω ως έδρα μου. Θα υπολογίσω απόσβεση (4%)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλημέρα

Μία ίσως ανόητη ερώτηση.

Αν επαγγελματίας (ατομική επ/ση0 αγοράσει μαγαζί (κτίριο), θα υπολογίσει απόσβεση?

Παράδειγμα: Είμαι λογιστής (ατομική, απλογραφικά) και αγοράζω γραφείο για να το χρησιμοποιήσω ως έδρα μου. Θα υπολογίσω απόσβεση (4%)?

Ευχαριστώ

προφανώς συνάδελφε θα υπολογίζεις κάθε έτος απόσβεση. Ολόκληρο κτίριο είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

προφανώς συνάδελφε θα υπολογίζεις κάθε έτος απόσβεση. Ολόκληρο κτίριο είναι!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με μπέρδεψε είναι πως το κτίριο θα ανήκει πχ σε εμένα αλλά με την ιδιότητα του ιδιώτη (αν μπορώ να το πω έτσι). Δηλαδή δεν το αγοράζει ο λογιστής Νίκος αλλά ο ιδιώτης Νίκος όπου σήμερα θα το χρησιμοποιήσει ώς λογιστικό γραφείο, αύριο κάτι άλλο και μεθαύριο θα το νοικιάσει.

Κατάφερα να σε μπερδέψω?????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με μπέρδεψε είναι πως το κτίριο θα ανήκει πχ σε εμένα αλλά με την ιδιότητα του ιδιώτη (αν μπορώ να το πω έτσι). Δηλαδή δεν το αγοράζει ο λογιστής Νίκος αλλά ο ιδιώτης Νίκος όπου σήμερα θα το χρησιμοποιήσει ώς λογιστικό γραφείο, αύριο κάτι άλλο και μεθαύριο θα το νοικιάσει.

Κατάφερα να σε μπερδέψω?????

Όχι καθόλου, αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους...εσύ το αγόρασες για να είναι η έδρα του γραφείου σου. Για όσα χρόνια διατηρείς αυτό το ακινητο ώς έδρα του γραφείου σου θα κάνεις τις νόμιμες αποσβέσεις βάσει του όποιου νόμου ισχύει. Από εκεί και πέρα και αν κάνεις διακοπή εργασιών θα το εκμεταλλευτείς ώς ιδιώτης εκμισθωτής. Που είναι το πρόβλημα.?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όχι καθόλου, αλλά αυτά που γράφεις είναι εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους...εσύ το αγόρασες για να είναι η έδρα του γραφείου σου. Για όσα χρόνια διατηρείς αυτό το ακινητο ώς έδρα του γραφείου σου θα κάνεις τις νόμιμες αποσβέσεις βάσει του όποιου νόμου ισχύει. Από εκεί και πέρα και αν κάνεις διακοπή εργασιών θα το εκμεταλλευτείς ώς ιδιώτης εκμισθωτής. Που είναι το πρόβλημα.?

 

Α, κατάλαβα πλήρως. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Α, κατάλαβα πλήρως. Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

άσκηση για το σπίτι.   επειδή λόγω ατομικής είναι λίγο μπερδεμένα με τον ιδιώτη.  ψάξτο για να δούμε όλοι τι γίνεται.

 

1) θα καταχωρηθεί στα βιβλία ,απαιτείται?

 

2) σε ποιό ποσό θα κάνεις απόσβεση?

 

3) εάν έχω ενοίκια άνω των 12 χιλ. ,μήπως δεν με συμφέρει η ιδιόχρηση? 

 

4) εάν το πουλήσω και ενώ διατηρώ την δραστηριότητα πως φορολογούμαι επί του κέρδους επιχειρηματικής ή όχι?

 

 

στο 4 δεν το ξέρω και εγώ να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτά τα ερωτήματα με οδήγησαν να ρωτήσω....

Σκέψη μου:

1. Εγγραφή μόνο της απόσβεσης.

2. Στο πραγματικό πόσο αγοράς + συμβολαιογραφικά έξοδα το οποίο θα δηλωθεί και στον ανάλογο κωδικό του Ε1

3. Ειναι κάτω των 12000 και συμφέρει (για την ώρα.....)

4. Έλα μου ντε?????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτά τα ερωτήματα με οδήγησαν να ρωτήσω....

Σκέψη μου:

1. Εγγραφή μόνο της απόσβεσης.  και σε ιδιαίτερο χώρο του βιβλίου εσόδων εξόδων, η αξία του ακινήτου..

2. Στο πραγματικό πόσο αγοράς + συμβολαιογραφικά έξοδα το οποίο θα δηλωθεί και στον ανάλογο κωδικό του Ε1

3. Ειναι κάτω των 12000 και συμφέρει (για την ώρα.....)

4. Έλα μου ντε?????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

άσκηση για το σπίτι.   επειδή λόγω ατομικής είναι λίγο μπερδεμένα με τον ιδιώτη.  ψάξτο για να δούμε όλοι τι γίνεται.

 

1) θα καταχωρηθεί στα βιβλία ,απαιτείται?

 

2) σε ποιό ποσό θα κάνεις απόσβεση?

 

3) εάν έχω ενοίκια άνω των 12 χιλ. ,μήπως δεν με συμφέρει η ιδιόχρηση? 

 

4) εάν το πουλήσω και ενώ διατηρώ την δραστηριότητα πως φορολογούμαι επί του κέρδους επιχειρηματικής ή όχι?

 

 

στο 4 δεν το ξέρω και εγώ να σου απαντήσω.

 

 

Για το 4. προφανώς αφού θα αποτελεί πάγιο της επιχειρησης ,και φυσικά εφόσον συνεχίζει τη δραστηριότητα ,εάν πωληθεί θα θεωρηθεί κέρδος από επιχ.δραστηριότητα.

 

Κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα θα ήταν αν επρόκειτο για νπ.

 

Το φπ θα έχει φόρο υπεραξίας (όταν θα "ξεπαγώσει"). 

 

Επίσης, πώς γίνεται να περαστεί στα βιβλία σαν πάγιο, και ταυτόχρονα να αποτελεί τεκμήριο και να αναγραφεί στο Ε1?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα θα ήταν αν επρόκειτο για νπ.

 

Το φπ θα έχει φόρο υπεραξίας (όταν θα "ξεπαγώσει"). 

 

Επίσης, πώς γίνεται να περαστεί στα βιβλία σαν πάγιο, και ταυτόχρονα να αποτελεί τεκμήριο και να αναγραφεί στο Ε1?

 

για ν.π. είναι γνωστό.

 

εφόσον θα χρησιμοποιηθεί για την άσκηση της δραστηριότητας δεν πρέπει να περαστεί στα βιβλία?   

 

δεν θα κάνει αποσβέσεις πάνω στο ποσό αγοράς ΜΕΙΟΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ (αυτό δεν το λέω για σένα).?

 

πως θα προκύπτουν όλα αυτά?

 

 

για το 4 πιο λογικό είναι αυτό που λες εσύ.  απλά με προβληματίζει "το πάγιο" και χωρίς διακοπή δραστηριότητας.

 

άρα το δηλώνουμε στο Ε2 σαν πώληση ,Ε1 σαν είσπραξη ,αφού τώρα το κάλυψε  και υπεραξία όταν και αν προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...