Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Ganeze

Τεχνικός ασφαλείας - πεδίο <<ισχύει έως>> τι βάζουμε?

Question

Καλημέρα, 

τι βάζουμε στο πεδίο ισχύει έως όταν συμπληρώνουμε τα στοιχεία του Τεχνικού ασφαλείας?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Εμένα όταν είναι αορίστου χρόνου μου βγάζει αυτόματα απο το πρόγραμμα μέχρι 31/12/2040!!!!(ποιος ζεί ποιος πεθαίνει........ :blink: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ???

εννοειτε εχουν βεβαιωση επιμορφωσης απο ΚΕΚ η Επιμελητηριο? Αν ναι, τοτε δε κανετε καποια κινηση στο ΣΕΠΕ, απλα στον πινακα προσωπικου στο πεδιο ''αρ. πρωτοκολλου'' βαζετε τον αυξων αριθμο της βεβαιωσης και τον αριθμο της εγκριτικης αποφασης που αναγραφεται στη βεβαιωση , και στο πεδιο ''ωραριο'' βαζετε την ονομασια του φορεα επιμορφωσης..

 

καλημερα.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ???

 

Οχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλά συμπλήρωσε τα απαιτούμενα στοιχεία στο πίνακα και τέλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ???

Θα πρέπει να καταθέσουν στην επιθεώρηση εργασίας την βεβαίωση του σεμιναρίου (γνωστοποιηση ανάληψης καθηκόντων τεχνικού ασφαλειας)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα πρέπει να καταθέσουν στην επιθεώρηση εργασίας την βεβαίωση του σεμιναρίου (γνωστοποιηση ανάληψης καθηκόντων τεχνικού ασφαλειας)

Aριθ. πρωτ.: 509/11.6.2013

Διευκρινίσεις αναφορικά με την διαδικασία υποχρεωτικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας ΣΕΠΕ

Στην περίπτωση που ο ίδιος ο εργοδότης, σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6 του άρθρου 12 του ΚΝΥΑΕ, ασκεί ή προτίθεται να ασκήσει καθήκοντα τεχνικού ασφάλειας στην επιχείρησή του (όσον αφορά την ενασχόληση αυτή), - μεταβατικά έως την πλήρη ανάπτυξη και λειτουργία του Πληροφοριακού Συστήματος - θα εφαρμόζεται η ακόλουθη διαδικασία:

1. Απαιτείται μόνο η συμπλήρωση της δήλωσης ηλεκτρονικά των απαραίτητων πληροφοριών, χωρίς την προσκόμιση στις Επιθεωρήσεις Εργασίας Τεχνικής και Υγειονομικής Επιθεώρησης άλλου εγγράφου ή στοιχείου, εκτός βέβαια αν από την Επιθεώρηση Εργασίας ζητηθεί.

2. Στη φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων του Πληροφοριακού Συστήματος και συγκεκριμένα στα πεδία «αριθμός πρωτοκόλλου» και «ωράριο», (ανάλογα με την περίπτωση που ανήκει ο εργοδότης σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6 του άρθρου 12 του ΚΝΥΑΕ), συμπληρώνονται κατά περίπτωση οι ενδείξεις

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

όταν ο τεχνικός ασφαλείας έχει καταθέσει στο ΚΕΠΕΚ πρόγραμμα επισκέψεων σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, διαφορετικές κάθε φορά, (πχ Παρ.134/11/14-12:30-13:30, Δε.15/12/2014-11:00-12:00, Τετ.14/01/15-12:30-13:20 κλπ) πως συμπληρώνουμε το πεδίο του ωραρίου του τεχν.ασφαλείας;

 

:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

όταν ο τεχνικός ασφαλείας έχει καταθέσει στο ΚΕΠΕΚ πρόγραμμα επισκέψεων σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες, διαφορετικές κάθε φορά, (πχ Παρ.134/11/14-12:30-13:30, Δε.15/12/2014-11:00-12:00, Τετ.14/01/15-12:30-13:20 κλπ) πως συμπληρώνουμε το πεδίο του ωραρίου του τεχν.ασφαλείας;

 

:unsure:

 

εγω συμπληρωνω ΒΑΣΕΙ ΚΑΤΑΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω συμπληρωνω ΒΑΣΕΙ ΚΑΤΑΘΕΤΗΜΕΝΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

 

προφανώς εννοείτε ... βάσει κατατεθειμένου στο ΚΕΠΕΚ πίνακα. Δεν καταθέτετε (επισυνάπτετε) κάτι στην υποβολή στο ΥΕΚΑ υποθέτω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

προφανώς εννοείτε ... βάσει κατατεθειμένου στο ΚΕΠΕΚ πίνακα. Δεν καταθέτετε (επισυνάπτετε) κάτι στην υποβολή στο ΥΕΚΑ υποθέτω.

 

όταν ο τεχνικός ασφαλείας έχει καταθέσει στο ΚΕΠΕΚ πρόγραμμα επισκέψεων σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες,

 

για αυτο βαζεις στο site μονο αυτο που εγραψα και δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ..

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΣΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ???

OXI

 

Κατατοπιστικότατη και πως συμπληρώνεται επακριβώς η κατάσταση ΣΕΠΕ στα πεδία του τεχνικού ασφαλείας με παραδείγματα η με Αριθ.Πρωτ: οικ11453/1284/16.4.2013 του υπουργείου εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

OXI

 

Κατατοπιστικότατη και πως συμπληρώνεται επακριβώς η κατάσταση ΣΕΠΕ στα πεδία του τεχνικού ασφαλείας με παραδείγματα η με Αριθ.Πρωτ: οικ11453/1284/16.4.2013 του υπουργείου εργασίας.

ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aρ. πρωτ.: οικ. 12370/1435/22.4.2013
Διατάξεις για την υγεία και την ασφάλεια στην εργασία (ΑΥΕ) οι οποίες περιλαμβάνονται στο ν. 4144/2013

 

2. Στη φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων του Πληροφοριακού Συστήματος και συγκεκριμένα στα πεδία «αριθμός πρωτοκόλλου» και «ωράριο», (ανάλογα με την περίπτωση που ανήκει ο εργοδότης σύμφωνα με τις παραγράφους 5 και 6 του άρθρου 12 του ΚΝΥΑΕ), συμπληρώνονται κατά περίπτωση οι ενδείξεις:

Περιπτώσεις, υπό προϋποθέσεις, στις οποίες ο εργοδότης δύναται να εκτελεί καθήκοντα

πεδίο

«αριθμός πρωτοκόλλου»

πεδίο «ωράριο»

ί. Για εργοδότη που δεν απαιτείται επιμόρφωση

Εργοδότης // δεν απαιτείται επιμόρφωση

αριθμ.

πτυχίου/ημερομηνία:"χχχ/χχ-

χχ-χχχχ", ανώτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος: "Υ", Σχολή - Τμήμα: "Α-Β"

ii. Για εργοδότη που έχει εκπαιδευθεί

Εργοδότης // αύξων αριθμός βεβαίωσης επιμόρφωσης: "χχ/χχ-χχ-

χχχχ", αριθμός και ημερομηνία εγκριτικής απόφασης Υπουργείου: "χχ/χχ-χχ-χχχχ"

ονομασία φορέα επιμόρφωσης:"Β"

iii. Για εργοδότη που δεν έχει εκπαιδευθεί αλλά έχει υποβάλει σχετική αίτηση σε φορέα επιμόρφωσης

Εργοδότης // αριθμός πρωτ. και ημερομηνία αίτησης:"χχ/χχ-χχ-χχχχ" σε φορέα επιμόρφωσης

ονομασία φορέα επιμόρφωσης: "Β"

Σημείωση: Η συγκεκριμένη περίπτωση (iii) θα ισχύσει για το 4μηνο που ακολουθεί μετά την έκδοση της παρούσας εγκυκλίου (στο οποίο διάστημα θα έχει ολοκληρωθεί η επιμόρφωση του).

 

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ:

Περιπτώσεις, υπό προϋποθέσεις, στις οποίες ο εργοδότης δύναται να εκτελεί καθήκοντα

πεδίο

«αριθμός πρωτοκόλλου»

πεδίο «ωράριο»

ί. Για εργοδότη που δεν απαιτείται επιμόρφωση

ΕΡΓ//ΔΑΕ

αριθμ. πτυχίου:πχ 97/1125/10-07-2001, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Σχολή Μηχανολόγων - Μηχανικών

ii. Για εργοδότη που έχει εκπαιδευθεί

ΕΡΓ // α/α βεβαίωσης: 18/20-04-2011, Εγκριτική απόφαση Υπουργείου ΥΕΚΑΠ:12968/128/10-3-2011

ΚΕΚ... ή Επιμελητήριο

iii. Για εργοδότη που δεν έχει εκπαιδευθεί αλλά έχει υποβάλει σχετική αίτηση σε φορέα επιμόρφωσης

ΕΡΓ// αριθμός πρωτ. και ημερομηνία

αίτησης σε φορέα επιμόρφωσης:10142/254/19-03-2012

ΚΕΚ.... ή Επιμελητήριο

 


Πέραν των παραπάνω αναφερθέντων επισημαίνεται ότι σε κάθε περίπτωση οι ευθύνες του εργοδότη για την προστασία των εργαζομένων παραμένουν στο ακέραιο, όπως ορίζεται στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ΄ «ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ − ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ» του Κώδικα Νόμων για την Υγεία και την Ασφάλεια των Εργαζομένων ΚΝΥΑΕ (ν. 3850/2010). Στο πλαίσιο αυτό ο εργοδότης πρέπει να ανταποκρίνεται στις προβλέψεις για την ασφάλεια και υγεία των εργαζομένων λαμβάνοντας όλα τα κατά περίπτωση απαιτούμενα μέτρα.

 

 

N3850/10

Άρθρο 21

Χρόνος απασχόλησης τεχνικού ασφάλειας και ιατρού εργασίας

1. Καθορίζεται ο ετήσιος χρόνος απασχόλησης τε­χνικού ασφάλειας και ιατρού εργασίας για κάθε μια από τις κατηγορίες επιχειρήσεων, εκμεταλλεύσεων και εργασιών του άρθρου 10, σε ώρες ανά εργαζόμενο ως εξής:

ο) Κατηγορία Α'

 

 

 

Ώρες ετήσιας απασχόλησης ανά εργαζόμενο

Αριθμός εργαζομένων

Τεχνικός ασφάλειας

Ιατρός εργασίας

έως 500

501 έως 1.000

1.001 έως 5.000

5.001 και άνω

3,5

3,0

2,5

2,0

0,8

0.8

0.8

0.8

β) Κατηγορία Β'

 

 

Ώρες ετήσιας απασχόλησης ανά εργαζόμενο

Αριθμός εργαζομένων

Τεχνικός ασφάλειας

Ιατρός εργασίας

έως 1.000

1.001 έως 5.000

5.001 και άνω

2.5

1.5

1,0

0,6

0,6

0,6

γ) Κατηγορία Γ'

 

 

Ώρες ετήσιας απασχόλησης ανά εργαζόμενο

Αριθμός εργαζομένων

Τεχνικός ασφάλειας

Ιατρός εργασίας

 

0.4

0,4

       

2. Σε κάθε περίπτωση απασχόλησης τεχνικού ασφά­λειας και ιατρού εργασίας ο ελάχιστος πραγματικός χρόνος ετήσιας απασχόλησης για τον καθένα χωριστά δεν μπορεί να είναι μικρότερος των:

α) 25 ωρών ετησίως για επιχειρήσεις, που απασχολούν μέχρι 20 άτομα,

β) 50 ωρών ετησίως για επιχειρήσεις, που απασχολούν από 21-50 άτομα και

γ) 75 ωρών ετησίως για επιχειρήσεις, που απασχολούν περισσότερα από 50 άτομα.

3.  α) Ο συνολικός μέγιστος (ετήσιος) πραγματικός χρόνος απασχόλησης τεχνικού ασφάλειας σε μία ή πε­ρισσότερες επιχειρήσεις, δεν μπορεί να υπερβαίνει τον προβλεπόμενο χρόνο απασχόλησης μισθωτού.

β) Η διάταξη αυτή δεν αφορά το προσωπικό των Υπηρεσιών Προστασίας και Πρόληψης, για το οποίο ισχύουν οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας περί όρων απασχόλησης.

γ) Ο συνολικός ετήσιος χρόνος απασχόλησης του τε­χνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας ανεξάρτητα από τη σχέση εργασίας τους, η κατανομή του χρόνου αυτού κατά μήνα, σύμφωνα με την παράγραφο 4, κα­θώς και το ωράριο απασχόλησης τους αναγράφονται υποχρεωτικά στους πίνακες καταστάσεων εργασίας σύμφωνα με το π.δ. της 27.6.1932, τον. 515/1970 και τυχόν άλλες παλαιές διατάξεις. Τα στοιχεία αυτά αναγράφο­νται και στις καταστάσεις που αναρτώνται στους χώ­ρους εργασίας ώστε όλοι οι εργαζόμενοι να γνωρίζουν τις ώρες παρουσίας του τεχνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας στην επιχείρηση. Κάθε αλλαγή των παραπάνω στοιχείων πρέπει να ανακοινώνεται έγκαιρα στην αρμόδια Επιθεώρηση Εργασίας.

4. Ο χρόνος απασχόλησης του τεχνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας κατανέμεται κατά μήνα με κοινή συμφωνία του εργοδότη και της Ε.Υ.Α.Ε..

5. Με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται με πρό­ταση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και του κατά περίπτωση συναρμόδιου Υπουργού, ύστερα από γνώμη του Σ.Υ.Α.Ε., ορίζεται, κατά τροποποίηση των διατάξεων των προηγούμενων παραγράφων και του άρθρου 10, ο χρόνος κατά τον οποίο κάθε επιχείρηση οφείλει να απασχολεί τεχνικό ασφάλειας και ιατρό ερ­γασίας, ανάλογα με τον αριθμό των εργαζομένων και το είδος της δραστηριότητας της επιχείρησης.

6.  Ο χρόνος απασχόλησης του τεχνικού ασφάλειας και του ιατρού εργασίας μπορεί να αυξομειώνεται κατά συγκεκριμένη επιχείρηση με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και του κατά πε­ρίπτωση συναρμόδιου Υπουργού, ύστερα από γνώμη του Σ.Υ.Α.Ε., ανάλογα με τη συχνότητα και τη βαρύτητα των εργατικών ατυχημάτων και των επαγγελματικών ασθενειών που εμφανίζονται στην περίπτωση αυτή.

7. Αν ο χρόνος απασχόλησης του τεχνικού ασφάλειας ή του ιατρού εργασίας υπερβαίνει το ανώτατο νόμιμο όριο, η επιχείρηση πρέπει να διαθέτει και άλλους τεχνικούς ασφάλειας ή ιατρούς εργασίας.

8. Επιτρέπεται ο ίδιος τεχνικός ασφάλειας ή ιατρός εργασίας να χρησιμοποιείται από ομάδα ομοειδών επι­χειρήσεων ή από επιχειρήσεις κατά περιοχή.

9.  Με κοινή απόφαση η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και τον Υπουργό Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και ύστερα από γνωμοδότηση του Σ.Υ.Α.Ε., καθορίζονται ο μέγιστος αριθμός πλοίων στα οποία μπορεί ταυτόχρονα να παρέχει υπηρεσίες ο ίδιος τεχνικός ασφάλειας και ο ελάχιστος ημερήσιος χρόνος υποχρεωτικής απασχό­λησης του και παρουσίας του επί του πλοίου κατά το χρονικό διάστημα που εκτελούνται εργασίες, ανάλογα με το είδος των πλοίων, το είδος των εκτελούμενων εργασιών, τις θέσεις και την περιοχή ελλιμενισμού, κα­θώς και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια.

 

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα!

 

αν απο λάθος στον ετήσιο πίνακα έμεινε ημερομηνία ισχύη έως 31/12/2014 για τον τεχνικό ασφαλείας, θα έχω πρόβλημα?

Πρέπει να πάω στην Επιθεώρηση εργασίας και να δηλώσω κάτι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έχω σύμβαση με τεχνικό ασφαλείας που λήγει 31/12/2015....θα ανανεωθεί ακόμα ένα χρόνο μέχρι 31/12/2016....πρέπει να καταθέσω τη νέα σύμβαση κάπου....ή αρκεί στον ετήσιο να βάλω ημερομηνία 31/12/2016?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έχω σύμβαση με τεχνικό ασφαλείας που λήγει 31/12/2015....θα ανανεωθεί ακόμα ένα χρόνο μέχρι 31/12/2016....πρέπει να καταθέσω τη νέα σύμβαση κάπου....ή αρκεί στον ετήσιο να βάλω ημερομηνία 31/12/2016?

 

Στο ΚΕΠΕΚ και παίρνει νέον αρ.πρωτ. και ημερομηνία. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πήγα να στείλω ένα αρχικό πίνακα σήμερα το πρωι και μου βγάζει σαν υποχρεωτικό να περάσω την "ειδικότητα" του εργαζομένου. Θυμάμαι μέχρι πέρσι απλά το έγραφες. Πήγα λοιπόν να ανοίξω το κουτάκι με τις ειδικότητες (από την αναζήτηση) βάζω τον κωδικό του εργαζομένου που έχω στο ΙΚΑ (915120 έχει ο συγκεκριμένος) και μου βγάζει ότι η ειδικότητα δεν υπάρχει.

 

Δεν θα έπρεπε να παίρνει το ίδιο με του ΙΚΑ?

 

Μήπως κάνω κάποιο λάθος?

 

Το αντιμετώπισε κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πήγα να στείλω ένα αρχικό πίνακα σήμερα το πρωι και μου βγάζει σαν υποχρεωτικό να περάσω την "ειδικότητα" του εργαζομένου. Θυμάμαι μέχρι πέρσι απλά το έγραφες. Πήγα λοιπόν να ανοίξω το κουτάκι με τις ειδικότητες (από την αναζήτηση) βάζω τον κωδικό του εργαζομένου που έχω στο ΙΚΑ (915120 έχει ο συγκεκριμένος) και μου βγάζει ότι η ειδικότητα δεν υπάρχει.

 

Δεν θα έπρεπε να παίρνει το ίδιο με του ΙΚΑ?

 

Μήπως κάνω κάποιο λάθος?

 

Το αντιμετώπισε κανείς?

 

Ακομα δεν εχω ασχοληθει με τον ετησιο, αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια πως δεν ταυτιζονται οι ειδικοτητες του ΙΚΑ με του ΕΡΓΑΝΗ.

 

Ειναι παντως σχετικα παρομοιοι οι κωδικοι. Θελει να το ψαξεις λιγο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πήγα να στείλω ένα αρχικό πίνακα σήμερα το πρωι και μου βγάζει σαν υποχρεωτικό να περάσω την "ειδικότητα" του εργαζομένου. Θυμάμαι μέχρι πέρσι απλά το έγραφες. Πήγα λοιπόν να ανοίξω το κουτάκι με τις ειδικότητες (από την αναζήτηση) βάζω τον κωδικό του εργαζομένου που έχω στο ΙΚΑ (915120 έχει ο συγκεκριμένος) και μου βγάζει ότι η ειδικότητα δεν υπάρχει.

 

Δεν θα έπρεπε να παίρνει το ίδιο με του ΙΚΑ?

 

Μήπως κάνω κάποιο λάθος?

 

Το αντιμετώπισε κανείς?

 

Βάζεις τον κωδικό που δηλώνεις στο Εργάνη στο Ε3 (πρόσληψη). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...