Προς το περιεχόμενο

Κάλεσμα για συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 7 Νοεμβρίου της Διαδικτυακης Ομαδας Παρεμβασης λογιστων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά οι ερωταπαντήσεις εδώ μέσα μια χαρά συνεχίζονται... ούτε ώρα δεν αντέχουν...

Είχαμε πει (στη διαδικτυακή) να απαντάμε "μονολεκτίκά"

07/11/2014

 

Μήπως θά'πρεπε να το κάνουμε κι εδώ ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να καλέσουμε και όλους τους άλλους,που μπορούν να συμβάλλουν στην όλη προσπάθεια,ενώσεις ,ΠΟΦΕΕ ,επιμελητήρια κλπ,

όλοι μαζί θα ακουστούμε καλύτερα.

Αν καλέσουμε κάποιους και αρνηθούν ,καλό είναι να τους ονοματίσουμε,έτσι για την τάξη..............Επίσης φρόνημο θα είναι αυτή η συνενόηση να

γίνεται  απο πρίν ...............

 

Στην  ...πυρά !... στην ...πυρά !...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENA ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ,ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.......Κ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΩΠΑ ΣΑΒΑΙΔΟΥ, ΠΟΥ ΚΕΡΝΑΓΕ Κ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.ΤΟ ΟΕΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΜΑΓΚΙΕΣ, ΤΟ ΙΚΑ ΚΛΠ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΣ,ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ.ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΡΧΕΤΕ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΝΑ ΑΝΑΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ.ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΡ ΕΤΟΙΜΟΠΟΛΕΜΟΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ, ΚΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ. ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΔΙΑΣΠΑΣΤΕΣ......Χ.Α.ΑΧ.ΧΑ.ΑΧ..ΧΑ ΕΡΧΟΟΟΟΜΜΜΑΣΣΤΕΕΕΕΕ.....ΑΚΟΥΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....ΧΑ..ΧΑ.ΧΑ.ΑΧ.ΧΑ.ΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική παρατήρηση από όσα είδα και διάβασα τις τελευταίες μέρες και από ότι είδα και ένιωσα από τη δική μου συμμετοχή στη συγκέντρωση αυτή και το γράφω ως πρωτάρης σε τέτοιες συγκεντρώσεις.

 

Δεν έχω διάθεση να ενοχλήσω κανέναν και έχω συναίσθηση ότι γράφω επώνυμα (θα ήταν πολύ πιο εύκολο να πω τα ίδια πράγματα πίσω από τη σεβαστή ανωνυμία που προσφέρει ένα ψευδώνυμο). Οι αθηναίοι συνάδελφοι είναι ειλικρινά στην πλειοψηφία τους κοιμισμένοι και εφυσηχασμένοι στα πιθανόν εφήμερα κέρδη τους - δίχως να αναλογίζονται ότι αύριο το πρόβλημα θα χτυπήσει και τη δική τους πόρτα... Οι συνάδελφοι από την επαρχία, έδωσαν δυναμικό παρόν, ενώ από τους χιλιάδες λογιστές τις αθήνας (και είναι πολλές χιλιάδες), η ανταπόκριση ήταν λίγο χλιαρή. Η συγκέντρωση είχε ύπεραρκετό κόσμο, αλλά αν οι 2 μεγάλες ενώσεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης δεν "αγνοούσαν" τη βάση τους, θα είχε πολύ περισσότερο κόσμο. Η μεν ένωση της θεσσαλονίκης έβγαλε πολύ συγκεκριμένη ανακοίνωση και όσοι τη διαβάσουν βγάζουν εμφανή συμπεράσματα,.η δε ένωση της Αθήνας (στην οποία είμαι και εγώ μέλος) από όσο είδα τουλάχιστον ουδεμία ανακοίνωση ή mail έστειλε, θετική ή αρνητική σχετικά με τη συγκέντρωση, έκανε σαν να μην υπήρξε ποτέ, ενώ είχε δύο σεμινάρια το περασμένο σάββατο και την περασμένη Τετάρτη (συνάδελφος το προηγούμενο σάββατο αναφέρθηκε φωναχτά στη συγκέντρωση και ρώτησε σχετικά την Κα Σαββαίδου).

Ειλικρινά αυτή η τακτική της επιμελούς ουδετερότητας με ενοχλεί. Στην τελική, θα προτιμούσα να πάρουν οποιαδήποτε θέση, θετική ή αρνητική, από το να σφυρίζουν αδιάφορα για να μη χαλάσουν τις "καλές σχέσεις" με την κα Σαββαίδου και τους γύρω της, ούτως ή άλλως η συγκέντρωση ήταν εξαιρετικά κόσμια και πολιτισμένη και κανένας από τους διοικούντες δεν θα "παρεξηγούσε" κανέναν για κανένα λόγο. Πήρε το μάτι μου έναν συνάδελφο από το Δ.Σ της ΕΦΕΕΑ (πιθανόν υπήρχε και κάποιος άλλος), αλλά προφανώς ήταν εκεί ατομικά και όχι εκπροσωπόντας την Ένωση μας.

 

Δε θέλω να ξεχωρίσω κανέναν ως καλύτερο ή χειρότερο, άλλα μου έκανε εντύπωση ο παλμός των θεσσαλονικέων και των χανιωτών συναδέλφων, ειδικά αν σκεφτούμε το επίσημο μίνι μπουκοτάζ της ΕΦΕΕΘ... Μπράβο σε όλους τους συναδέλφους που συμμετείχαν και ειδικά σε όσους ήρθαν από περιοχές εκτός Αττικής και ελπίζω την επόμενη φορά οι Αθηναίοι θα ξυπνήσουν από τον βαρύ τους ύπνο μαζί με τις μεγάλες ενώσεις που φοβούνται (?) την ίδια τους τη βάση και συνεχίζουν να επενδύουν (δεν είναι κακό, αλλά είναι λίγο μονοδιάστατο) στη στρατηγική των προσωπικών σχέσεων με τους διοικούντες του Υ.Ο. 

 

Το συνολικό μύνημα πρέπει να είναι (και είναι) αισιόδοξο. Πολλοί συνάδελφοι, θυσίασαν είτε μερικές ώρες (οι Αθηναίοι), είτε μια ολόκληρη μέρα (οι εκτός Αθήνας), για να στείλουν έναν ηχηρό και σαφές μήνυμα στο Υ.Ο ότι μπορούμε να είμαστε ενωμένοι όταν θέλουμε και ότι θέλουμε να είμαστε συνεργάτες με πραγματική αμφίδρομη σχέση που μπορούν να διεκδικήσουν πράγματα με διάλογο και όχι απλά συνεργάτες-τσιράκια-εντεταλμένοι-είλωτες τους...

Δεκτές τυχόν αντιρρήσεις, εγώ τουλάχιστον αυτά αποκόμισα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική παρατήρηση από όσα είδα και διάβασα τις τελευταίες μέρες και από ότι είδα και ένιωσα από τη δική μου συμμετοχή στη συγκέντρωση αυτή και το γράφω ως πρωτάρης σε τέτοιες συγκεντρώσεις.

 

Δεν έχω διάθεση να ενοχλήσω κανέναν και έχω συναίσθηση ότι γράφω επώνυμα (θα ήταν πολύ πιο εύκολο να πω τα ίδια πράγματα πίσω από τη σεβαστή ανωνυμία που προσφέρει ένα ψευδώνυμο). Οι αθηναίοι συνάδελφοι είναι ειλικρινά στην πλειοψηφία τους κοιμισμένοι και εφυσηχασμένοι στα πιθανόν εφήμερα κέρδη τους - δίχως να αναλογίζονται ότι αύριο το πρόβλημα θα χτυπήσει και τη δική τους πόρτα... Οι συνάδελφοι από την επαρχία, έδωσαν δυναμικό παρόν, ενώ από τους χιλιάδες λογιστές τις αθήνας (και είναι πολλές χιλιάδες), η ανταπόκριση ήταν λίγο χλιαρή. Η συγκέντρωση είχε ύπεραρκετό κόσμο, αλλά αν οι 2 μεγάλες ενώσεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης δεν "αγνοούσαν" τη βάση τους, θα είχε πολύ περισσότερο κόσμο. Η μεν ένωση της θεσσαλονίκης έβγαλε πολύ συγκεκριμένη ανακοίνωση και όσοι τη διαβάσουν βγάζουν εμφανή συμπεράσματα,.η δε ένωση της Αθήνας (στην οποία είμαι και εγώ μέλος) από όσο είδα τουλάχιστον ουδεμία ανακοίνωση ή mail έστειλε, θετική ή αρνητική σχετικά με τη συγκέντρωση, έκανε σαν να μην υπήρξε ποτέ, ενώ είχε δύο σεμινάρια το περασμένο σάββατο και την περασμένη Τετάρτη (συνάδελφος το προηγούμενο σάββατο αναφέρθηκε φωναχτά στη συγκέντρωση και ρώτησε σχετικά την Κα Σαββαίδου).

Ειλικρινά αυτή η τακτική της επιμελούς ουδετερότητας με ενοχλεί. Στην τελική, θα προτιμούσα να πάρουν οποιαδήποτε θέση, θετική ή αρνητική, από το να σφυρίζουν αδιάφορα για να μη χαλάσουν τις "καλές σχέσεις" με την κα Σαββαίδου και τους γύρω της, ούτως ή άλλως η συγκέντρωση ήταν εξαιρετικά κόσμια και πολιτισμένη και κανένας από τους διοικούντες δεν θα "παρεξηγούσε" κανέναν για κανένα λόγο. Πήρε το μάτι μου έναν συνάδελφο από το Δ.Σ της ΕΦΕΕΑ (πιθανόν υπήρχε και κάποιος άλλος), αλλά προφανώς ήταν εκεί ατομικά και όχι εκπροσωπόντας την Ένωση μας.

 

Δε θέλω να ξεχωρίσω κανέναν ως καλύτερο ή χειρότερο, άλλα μου έκανε εντύπωση ο παλμός των θεσσαλονικέων και των χανιωτών συναδέλφων, ειδικά αν σκεφτούμε το επίσημο μίνι μπουκοτάζ της ΕΦΕΕΘ... Μπράβο σε όλους τους συναδέλφους που συμμετείχαν και ειδικά σε όσους ήρθαν από περιοχές εκτός Αττικής και ελπίζω την επόμενη φορά οι Αθηναίοι θα ξυπνήσουν από τον βαρύ τους ύπνο μαζί με τις μεγάλες ενώσεις που φοβούνται (?) την ίδια τους τη βάση και συνεχίζουν να επενδύουν (δεν είναι κακό, αλλά είναι λίγο μονοδιάστατο) στη στρατηγική των προσωπικών σχέσεων με τους διοικούντες του Υ.Ο. 

 

Το συνολικό μύνημα πρέπει να είναι (και είναι) αισιόδοξο. Πολλοί συνάδελφοι, θυσίασαν είτε μερικές ώρες (οι Αθηναίοι), είτε μια ολόκληρη μέρα (οι εκτός Αθήνας), για να στείλουν έναν ηχηρό και σαφές μήνυμα στο Υ.Ο ότι μπορούμε να είμαστε ενωμένοι όταν θέλουμε και ότι θέλουμε να είμαστε συνεργάτες με πραγματική αμφίδρομη σχέση που μπορούν να διεκδικήσουν πράγματα με διάλογο και όχι απλά συνεργάτες-τσιράκια-εντεταλμένοι-είλωτες τους...

Δεκτές τυχόν αντιρρήσεις, εγώ τουλάχιστον αυτά αποκόμισα προσωπικά.

Συμφωνώ με τα περισσότερα,αλλά απ οτι έχω ξαναγράψει,αν δεν φύγουν απο την μέση οι ψευτοεγωισμοί,δεν θα γινει

τίποτα ,τουλάχιστον προς το παρών,τα κολοτηλέφωνα τα έχουν όλοι και απο τους τους μεν και απο τους δε ,μιλάω 

για την Αθήνα,τα άλλα δεν τα ξέρω,ελάτε σε επικοινωνία ρε.............είναι για το καλό όλων και του δικού σας ,δεν σας 

παίρνει κανείς την αρχηγία,μιλάω για όλους και για αυτούς που διοργάνωσαν την συγκέντρωση και για τους άλλους που δεν 

συμμετείχαν γιατί λέει δεν τους κάλεσαν.................και δεν νομίζω οτι φταίνε τα κολλητηλίκια με την Σαβαίδου. Το οτι συμμετείχαμε

μεμονωμένα,όποιος γούσταρε δεν λέει ,θέλει οργάνωση και κάθε φορά να είμαστε περισσότεροι απο την κάθε προηγούμενη.

Παρ όλα αυτά φάνηκε οτι αρχίσαμε να ξυπνάμε σιγα -σιγά ,στην επαρχία ένα μεγάλο μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5.231 προβολές μεχρι τωρα
  • ατομα στην συγκεντρωση 1.000
  • ρε  ελληναρες  σαν την Χ.Α εισαστε 
  • θα σας παρουν οι Γερμανοι  να τους καθαριζετε τα αρ...α 
  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα , αυτό που λένε για την ενημέρωση δεν ισχύει , στείλαμε mail σε όλους τους συλλόγους και βέβαια μιλήσαμε με αρκετούς και στο τηλέφωνο , προσωπικά με όσους μίλησα γνώριζαν για τη συγκέντρωση πριν τους το πω , και θα γίνω κουραστικός αλλά για μια ακόμη φορά η Διαδικτυακή δεν υποκαθιστά τους συλλόγους , αντίθετα επιδιώκει την ενεργό συμμετοχή συναδέλφων στους τοπικούς συλλόγους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα , αυτό που λένε για την ενημέρωση δεν ισχύει , στείλαμε mail σε όλους τους συλλόγους και βέβαια μιλήσαμε με αρκετούς και στο τηλέφωνο , προσωπικά με όσους μίλησα γνώριζαν για τη συγκέντρωση πριν τους το πω , και θα γίνω κουραστικός αλλά για μια ακόμη φορά η Διαδικτυακή δεν υποκαθιστά τους συλλόγους , αντίθετα επιδιώκει την ενεργό συμμετοχή συναδέλφων στους τοπικούς συλλόγους .

Αποστόλη καλημέρα,αν πράγματι στάλθηκε μαιλ και μιλήσατε με την,ΕΦΕΕΑ και την ΕΦΕΕΘ ,καλό είναι να μας το πείτε ,για να ξέρουμε που

βαδίζουμε και ο καθένας θα κάνει την επιλογή του,αλλά να ξέρουμε ,με ονόματα,οχι έτσι ....................συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες

η Διαδικτυακή δεν υποκαθιστά τους συλλόγους , αντίθετα επιδιώκει την ενεργό συμμετοχή συναδέλφων στους τοπικούς συλλόγους,αλλά θέλουμε επικοινωνία ,για μια φωνή.που 

θα είμαστε όλοι μαζί.

Καλημέρα στην Πρέβεζα.

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση δυσπιστία...

Γιατί θα πρέπει να δοθούν ονόματα
ώστε να γίνει πιστευτή η αλήθεια ???

 

Πως είναι δυνατόν να μην γνώριζε πχ η Θεσσαλονίκη

και να έβγαλε αυτή την ανακοίνωση την προηγούμενη

της συγκέντρωσης ??? 

 

Αλλά, μάλλον "ενημέρωση" σημαίνει... τηλέφωνο ή ακόμη
καλύτερα συνάντηση με τις κεφαλές των μεγαλοσυλλόγων
(και πάντα πριν την ενημέρωση των μελών της ομάδας)

ώστε να φανεί ότι προτάθηκε ή συναποφασίστηκε με 
πχ την ΕΦΕΕΑ... ή την ΠΟΦΕΕ...

Νομίζω ότι αυτά είναι παιχνιδάκια και νάζια για μικρά
παιδιά... κι εμείς είμαστε μεγάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση δυσπιστία...

Γιατί θα πρέπει να δοθούν ονόματα

ώστε να γίνει πιστευτή η αλήθεια ???

 

Πως είναι δυνατόν να μην γνώριζε πχ η Θεσσαλονίκη

και να έβγαλε αυτή την ανακοίνωση την προηγούμενη

της συγκέντρωσης ??? 

 

Αλλά, μάλλον "ενημέρωση" σημαίνει... τηλέφωνο ή ακόμη

καλύτερα συνάντηση με τις κεφαλές των μεγαλοσυλλόγων

(και πάντα πριν την ενημέρωση των μελών της ομάδας)

ώστε να φανεί ότι προτάθηκε ή συναποφασίστηκε με 

πχ την ΕΦΕΕΑ... ή την ΠΟΦΕΕ...

Νομίζω ότι αυτά είναι παιχνιδάκια και νάζια για μικρά

παιδιά... κι εμείς είμαστε μεγάλα.

Καλησπέρα φίλε μου,αλλά  χωρίς ονόματα ,έτσι όπως είναι η κατάσταση δεν θα υπάρξει πρόοδος για κοινή πορεία και απο κει και πέρα

ο σκοπός αγιάζει τα μέσα,αρκεί να υπάρξει η κοινή φωνή και ας φανεί οτι έχει και ο διάολος το πάνω χέρι,εμάς δεν μας νοιάζει,αποτέλεσμα

πλέον θέλουμε,όχι λόγια και άλλο ένα κατακερματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...