Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ


bnpwm2008

Ερώτηση

Πελάτης μου, δύτης στο επάγγελμα και επαγγελματική έδρα το σπίτι του, παρέχει τις υπηρεσίες του σε εταιρεία ιχθυοκαλλιεργιών.

 

Σήμερα υπέγραψαν σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών, για να μπορέσει να φορολογηθεί για τα εισοδήματα που θα δηλώσει με την κλίμακα των μισθωτών, με ημερομηνία σύμβασης την 7/2/2014.

 

Ο εργοδότης θα καταθέσει εκπρόθεσμα στην εφορία την σχετική σύμβαση του πελάτη μου, και άλλων 2 ακόμη δυτών, και θα πληρώσει το σχετικό πρόστιμο.

 

Θα πρέπει και εγώ να πάω να καταθέσω την σύμβαση, εκ μέρους του πελάτη μου, στην Δ.Ο.Υ?

 

Αν ναι, ξέρετε ποιό θα είναι το πρόστιμο της εκπρόθεσμης υποβολής?

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΙ ΒΑΖΕΤΕ :

 

09 - Άλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις νόμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα τωρα που ανοιξε η εφαρμογη ,οι συμβασεις με τους πελατες του λογιστη ,οπου ο λογιστης ειναι ο συνεργατης ,υποβαλλονται με τους κωδικους του λογιστη μονο απο το λογιστη ολες,η μπαινουμε με τους κωδικους του πελατη και υποβαλλουμε μια μια ,η και απο τους 2?

 

μην ρωτάς συνέχεια dodo, βοήθα και συ λίγο.

 

αν είναι ατομική μπορεί να σε αφήσει να το στείλεις με τους κωδικούς της εταιρείας για αυτή ,που λογικά θα σε αφήνει.

 

εάν είναι νομικό πρόσωπο,οντότητα κλπ.  μπορεί να σου πει ,πρέπει να ορίσεις λογιστή ή νόμιμο εκπρόσωπο.  πας στις εξουσιοδοτήσεις εάν δεν είναι τσεκαρισμένο και βάζεις λοιπές καταστάσεις κάπου θα το έχουν και λες σαν νομικό πρόσωπο "θέλω να τα στέλνει ο dodos".

 

μετά τα γνωστά μπαίνεις σαν dodos ,επιλέγεις το νομικό πρόσωπο και το στέλνεις για λογαριασμό του .

 

ΜΕΤΑ μπαίνεις σαν dodos λογιστής για να στείλεις το δικό σου ,που αφορά αυτόν.

 

είναι νέο πρώτα δοκιμάζουμε και ύστερα ρωτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους!

Παιδοδοντίατρος με έναρξη επαγγέλματος πρόκειται να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε άλλο οδοντιατρείο συναδέλφου του αν και όποτε χρειαστεί.Μπορεί μέσα στον μήνα να μην χρειαστεί και καθόλου.

Θα γίνει σύμβαση ανεξάρτητων εργασιών που θα υπογραφεί μεταξύ και των δύο και μετά θα γίνει συμφωνητικό ηλεκτρονικά  Κατάσταση Συμφωνητικών παραγράφου 16, άρθρου 8, Ν 1882/90   Σωστά? Θα πρέπει να ανανεώνεται κάθε 3 μήνες?

Θα πρέπει να γίνει κάποια κοινοποίηση στην επιθεώρηση εργασίας,ΙΚΑ?

Θα πρέπει να γίνει κάποια άλλη ενέργεια?

 

Μπορεί το ΙΚΑ να επικαλεστεί την εγκύκλιο 17/ 28/03/2017 σε περίπτωση ελέγχου και να επιβάλει πρόστιμο?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους αφιερώσουν χρόνο και μου απαντήσουν!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...