Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόσληψη 3 ημερες με 4ωρο και υπολογισμος μισθού


baios

Ερώτηση

Καλημέρα θα ήθελα μια επιβεβαίωση θα προσλάβω ένα ατομο το οποίο θα δουλεύει 3 ημέρες την εβδομάδα με 4ωρο ο μισθός θα είναι 586,08/2=293,04(μισθός μερικής)

 

293,04/5(εβδομάδα)*3(ημέρες εργασίας)=175,82

 

και σε περ'ιπτωση που γίνει κάποια αλλαγή ως προς την ημέρα εργασίας στο μέλλον το γράφουμε στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και στέλνουμε και πινακα προσώπικού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

νομιζω ο υπολογισμος ειναι 586,08/25=23,44 

23,44*6/40=3,52 ωρομισθιο

3,52*4=14,08 ημερομισθιο μερικης απασχολησης * πραγματικες ημερες εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O πρώτος που αναφερεις είναι και ο σωστός και αυτόν δεχεται και η επιθεώρηση εργασσίας...

Όμως το ίκα  σε πολλούς ελέγχους ζητάει εισοφρές με τ δεύτερο τροπο υπολογισμού....Πρόσφατα και ο Ραπανάκης σε σεμινάριο ανέφερε ότι το ικα υπολογίζει εισφορες με βάση το ωρομίσθιο...

Αντε βγάλε άκρη τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 ο δεύτερο τρόπος είναι ο σωστός για τον υπολογισμό του μισθού ... που όντως είναι 176,00 €

Τώρα όσων αφορά τα ασφαλιστικά .... Γενικά κανόνας είναι το ασφαλιστικό ημερομίσθιο ΔΕΝ μπορεί να είναι     < 11,06€.....δλδ   στο παράδειγμά σου ο μισθωτός θα πάρει μικτά 176,00 € .... όμως ασφαλιστικά ΔΕΝ  θα πάρει 22 ημερομίσθια ... άλλα 176/11,06 = 15 ,91 ημερομίσθια ... οπότε στρογγυλοποίησε το μισθό στα 177 € και βάζε του κάθε μήνα 16 ασφαλιστικά ημερομίσθια ..... έτσι ΔΕΝ νομίζω να αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα με ΙΚΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ασφαλιστικό ημερομίθιο μπορεί να υπολογιστεί και στη 1η ειδική ασφαλιστική κλάση στα 8,03 €..αν το μέσο ημερομίσθιο είναι κάτω από αυτό το ποσό...

 

Αν υποθέσουμε ότι εργάζεται Δευτερα-Τρίτη-Τετάρτη για το μήνα Οκτώβριο..εχεις 13 εργάσιμες ημέρες...

Το μεσο ημερομίσθιο είναι μεγαλύτερο απο το 11,06 άρα ασφαλιστικές όσες και οι εργάσιμες...δηλαδή 13.

 

Τωρα το που θα υπολογίσεις τις εισφορές είναι ένα θέμα...εχει συζητηθεί πολλές φορές, υπάρχουν διαφωνίες, άλλα ζητά η επιθεώρηση..άλλα λένε τα εγχειρίδια ελέγχου του ικα(που φυσικά δεν αντικαθιστούν το νόμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ασφαλιστικό ημερομίθιο μπορεί να υπολογιστεί και στη 1η ειδική ασφαλιστική κλάση στα 8,03 €..αν το μέσο ημερομίσθιο είναι κάτω από αυτό το ποσό...

 

Αν υποθέσουμε ότι εργάζεται Δευτερα-Τρίτη-Τετάρτη για το μήνα Οκτώβριο..εχεις 13 εργάσιμες ημέρες...

Το μεσο ημερομίσθιο είναι μεγαλύτερο απο το 11,06 άρα ασφαλιστικές όσες και οι εργάσιμες...δηλαδή 13.

 

Τωρα το που θα υπολογίσεις τις εισφορές είναι ένα θέμα...εχει συζητηθεί πολλές φορές, υπάρχουν διαφωνίες, άλλα ζητά η επιθεώρηση..άλλα λένε τα εγχειρίδια ελέγχου του ικα(που φυσικά δεν αντικαθιστούν το νόμο)

Αν βάζω κάθε μήνα 12 ασφαλιστικές και ημέρες εργασίας είμαι καλυμμένος ή πρέπει να υπολογίζω ημερολογιακές ημέρες και ανάλογες να είναι και οιασφαλιστικές  κάθε μήνα με μισθό 177 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου είναι ότι, ο υπολογισμός της μισθοδοσίας, σε περιπτώσεις μερικής απασχόλησης, πρέπει να γίνεται ανάλογα με τις ώρες απασχόλησης του κάθε εργαζομένου. Προσωπικά ακολουθώ την εξής τακτική και μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα, υπολογίζω το ωρομίσθιο του εργαζομένου, είτε είναι εργάτης είτε είναι υπάλληλος ως εξής, μικτός μισθός/166,666=ωρομίσθιο, για υπαλλήλους και ημερομίσθιο/6,666=ωρομίσθιο, για εργάτες. Κάθε μήνα ανάλογα με τις ώρες εργασίας, που πραγματοποίησε, ο εργαζόμενος πολλαπλασιάζω αυτές τις ώρες με το ωρομίσθιο, έτσι έχω τις μικτές αποδοχές επί των οποίων κάθε φορά υπολογίζω τις ανάλογες ασφαλιστικές κρατήσεις. Θεωρώ ότι αυτό είναι πιο δίκαιο και για τον εργαζόμενο, αλλά είσαι και καλυμμένος έναντι του ΙΚΑ και του ΣΕΠΕ. Σχετικά με τις ασφαλιστικές ημέρες, είναι μια πονεμένη, δυστυχώς, ιστορία και το ΙΚΑ όσες φορές έχω βάλει περισσότερες από τις εργάσιμες, μου τις έχει διαγράψει, οπότε αναγκάζομαι να υπολογίζω τόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια, όσες είναι και οι εργάσιμες του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε περίτωση που σε ένα μήνα όπως ο Νοέμβριος ημερολογιακές βγαίνουν 15 εάν εγώ βάζω για κάθε μήνα 12 για τον συγκεκριμένο μήνα θα είμαι εντάξει γιατί και καλά θα υπάρξουν και μήνες με λιγότερες μέρες από 12 το μήνα.Και μία διευκρίνηση όταν οι μέρες είναι λιγότερες απο 4 (3 στη προκειμένη περίπτωση)την εβδομάδα υπολογίζετε και κάποια προσαύξηση στο μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@baios

Καλημέρα, αν το ερώτημα απευθύνεται προς εμένα, έχω να σου απαντήσω το εξής: Κατά την γνώμη μου, δεν μπορείς να έχεις σταθερά ασφαλιστικά ημερομίσθια κάθε μήνα, από την στιγμή που δεν εργάζεται ολόκληρη την εβδομάδα, θα έχεις για κάθε μήνα τόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια, όσες ημέρες πραγματικά εργάστηκε, ο υπολογισμός δεν έχει να κάνει με την εβδομάδα αλλά με το σύνολο των εργασίμων ημερών του μήνα. Για την προσαύξηση της αμοιβής που αναφέρεσαι, δεν σχετίζεται με την μειωμένη απασχόληση, δεν υπάρχει θέμα προσαύξησης παρά μόνο για εργασία σε εξαιρέσιμο ωράριο.

 

Προσαύξηση υπάρχει στα ασφαλιστικά ημερομίσθια, όταν κάποιος εργάζεται τρεις ή τέσσερις ημέρες την εβδομάδα με πλήρες ωράριο και πάντως λιγότερο από πενθήμερο, τότε υπάρχει μια προσαύξηση στα ημερομίσθια, η αμοιβή κατά την γνώμη μου, υπολογίζεται και πάλι, με βάση το ωρομίσθιο και ανάλογα με τις ώρες που εργάστηκε κατά την διάρκεια του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπερδεύομαι γιατι με αυτή τη λογικη π.χ. βασικός μισθός 586,08*0,006=3,52. Αρα με 3 ημέρες εργασίες τη βδομάδα  και 4 ώρες τη μέρα είναι 168,96.Σε ένα πρόγραμμα που έχω με το υπολογίζει σε 175,08 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπερδεύεστε γιατί, το λογισμικό που χρησιμοποιείτε, θεωρεί ως δεδομένο ότι όλοι οι μήνες έχουν τον ίδιο αριθμό εβδομάδων και τον ίδιο αριθμό εργασίμων ημερών, οπότε υπολογίζει για κάθε μήνα σταθερή αμοιβή, δηλ. σαν να ήταν ο εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης, απλά βγάζει αναλογία για την μερική απασχόληση. 

 

Πιθανολογώ ότι κάνει τον εξής υπολογισμό:

3/5*4/8*25=7,5*586,08/25=175,80

 

Αν δοκιμάσετε να υπολογίσετε μισθοδοσία για δύο μήνες, με διαφορετικό αριθμό εργασίμων ημερών, θα δείτε ότι το λογισμικό, που χρησιμοποιείτε θα σας βγάλει και για τους δύο μήνες τον ίδιο αριθμό ασφαλιστικών ημερομισθίων και το ίδιο ποσό αμοιβής, ενώ κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε αυτά τα δύο να είναι διαφορετικά.

 

Αν θέλετε δώστε περισσότερες λεπτομέρειες, ποιες ημέρες εργάζεται ο υπάλληλος αυτός, προκειμένου να κάνουμε μια σύγκριση, του υπολογισμού των αποδοχών με τον έναν και τον άλλο τρόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζεται Πέμπτη εώς Σάββατο απλά ενημερώτικα ρωτάω για να ξέρω εγώ του έβαλα 177 να είμαι καλυμμένος.Το πιό απλό είναι εφόσον είναι για τετράωρο 293,04/22*12=159,84 και ωρομίσθιο 3,33 αλλά μπερδεύτηκα με το τί θέλει το ικα και τί το σεπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού όπως λέτε εργάζεται από Πέμπτη έως Σάββατο, θα υπολογίζετε για κάθε μήνα μισθοδοσίας, πόσες ημέρες Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο, εργάστηκε ο συγκεκριμένος υπάλληλος, επί τον αριθμό της καθημερινής απασχόλησης, επί το ωρομίσθιο, έτσι ώστε να έχετε την μισθοδοσία του μήνα.

 

Για παράδειγμα η μισθοδοσία του Οκτωβρίου θα είναι 14 ημέρες χ 4 ώρες = 56 ώρες εργασίας χ 3,52€ = 197,12€ μικτές αποδοχές - 30,55 ΙΚΑ εργαζομένου, πληρωτέο 166,57€

και ασφαλιστικά ημερομίσθια 14.

 

Ενώ η μισθοδοσία του Νοεμβρίου θα είναι 13 ημέρες χ 4 ώρες = 52 ώρες εργασίας χ 3,52€ = 183,04€ μικτές αποδοχές - 28,37 ΙΚΑ εργαζομένου, πληρωτέο 154,67€ και σφαλιστικά ημερομίσθια 13.

 

Προσωπικά με τον παραπάνω τρόπο, υπολογίζω μισθοδοσία μερικής απασχόλησης, και είναι αποδεκτή τόσο από το ΙΚΑ όσο και από το ΣΕΠΕ, άλλωστε θεωρώ ότι δεν μπορεί να πει κάποιος ότι, έχει αδικηθεί ο εργαζόμενος, αλλά ούτε και ότι έχω αποδώσει εισφορές, για μικρότερες του κανονικού αποδοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργάζεται Πέμπτη εώς Σάββατο απλά ενημερώτικα ρωτάω για να ξέρω εγώ του έβαλα 177 να είμαι καλυμμένος.Το πιό απλό είναι εφόσον είναι για τετράωρο 293,04/22*12=159,84 και ωρομίσθιο 3,33 αλλά μπερδεύτηκα με το τί θέλει το ικα και τί το σεπε 

 

 

Η επιθεώρηση ζητάει τα 175,80 που είναι και το σωστό..

Τώρα το ίκα θέλει τα δικά του και ζητάει να υπολογίζεις το μήνα τις εισφορές με βάση το ωρομίσθιο.

Πράλογο μεν αλλά έτσι το ζητάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...