Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μη υποβολή Ε9 σε μερική απασχόληση


ΕΛΠΟΛ

Ερώτηση

Καλησπέρα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας. Σε μετατροπή σύμβασης

από πλήρη σε μερική έστειλα μόνο το Ε4 με την μεταβολή και δεν έστειλα το Ε9

με τη σύμβαση. Να το στείλω τώρα και τι πρόστιμο έχει;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα, χειρόγραφα το καταθέτεις στο αρμόδιο ΣΕΠΕ και το παραλαμβάνουν ως εκπρόθεσμο (να έχεις μαζί σου και τον πίνακα προσωπικού ένα αντίγραφο). Πρόστιμο από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έπαθα ακριβώς το ίδιο. Μίλησα με το ΣΕΠΕ και μου είπε το ίδιο που λέει παραπάνω και ο Μπιλάκος. Κοίταξα πάλι όμως (ψύχραιμα αυτή τη φορά) τις οδηγίες για το ΕΡΓΑΝΗ και ο ποιητής λέει ότι η γνωστοποίηση γίνεται μέσα σε 8 ημέρες από την κατάρτιση. ΟΚ. Και η κατάρτιση της σύμβασης από πότε μετράει? Από την ημέρα της πρόσληψης? Εδώ είναι το θέμα διότι το ΠΔ 156/1994 στο άρθρο 3 αναφέρει πως οι όροι της ατομικής σύμβασης εργασίας μπορούν να λάβουν τον έγγραφο τύπο μέσα σε δύο μήνες από την έναρξη της εργασίας. Θα το διευκρινίσω και αύριο με το ΣΕΠΕ. Οπότε μπορώ να βάλω ημερομηνία κατάρτισης (σύμβασης) την αυριανή και να το στείλω εντός 8 ημερών, δεδομένου ότι δεν έχει παρέλθει το δίμηνο από την πρόσληψη. Αν θες πες μας κι εσύ τι λέει το ΣΕΠΕ της περιοχής σου γι αυτό το θέμα (εννοώ με το ΠΔ 156/1994).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Στο ΣΕΠΕ μου είπαν ότι μπορώ να το καταθέσω εκπρόθεσμα

χωρίς πρόστιμο αλλά σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ

μπορεί να θεωρήσει ότι υπάρχει πλήρης απασχόληση

μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του Ε9 και να καταλογίσει διαφορές.

Ισχύει πάντως το 8ήμερο απ' ότι μου είπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8 ημέρες από την πρόσληψη για το ΣΕΠΕ. Για το ΙΚΑ ισχύει το δίμηνο αλλά επειδή δεν ξέρεις πως θα ξεμπλέξεις καλό είναι να αναφέρεται στη σύμβαση το άρθρο 3 του ΠΔ 156/94 (Διευθυντής καταστήματος ΙΚΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΕΠΕ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ ΜΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ+ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι, διαφορετικά στην επιθεώρηση χωρίς πρόστιμο, με 3 αντίγραφα της σύμβασης που έχει υπογραφεί, αντίγραφο του Ε3 και του Ε4 που έχει υποβληθεί με την πρόσληψη και αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι, διαφορετικά στην επιθεώρηση χωρίς πρόστιμο, με 3 αντίγραφα της σύμβασης που έχει υπογραφεί, αντίγραφο του Ε3 και του Ε4 που έχει υποβληθεί με την πρόσληψη και αίτηση.

Σόρυ, αναφέρομαι για όταν είναι εκπρόθεσμη. Η εμπρόθεσμη κανονικά ηλεκτρονικά μέσω Εργάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επισκέθηκα ήμερα το ΣΕΠΕ και ξανασυζητήσαμε το θέμα μιας και πήγα να καταθέσω εκπρόθεσμα σύμβαση και Ε3 - Ε4 κλπ. Συζήτησα τα του άρθρου 3 του ΠΔ 156/1994 και μετά από "εσωτερική διαβούλευση" των υπαλλήλων κατέληξαν στο ότι μιλάει για συμβάσεις πλήρους απασχόλησης και όχι μερικής. Για τα της μερικής ισχύουν οι διατάξεις του Ν.3546/2010. Πρέπει δηλαδή μου είπαν να υπογραφεί άμεσα η μερική απασχόληση (η σύμβαση). Διαβάζω επίσης τώρα στην αρχική σελίδα του taxheaven την απόφαση 965/6-5-2014 του Αρείου Πάγου η οποία παραπέμπει στον Ν.1892/1990 άρθρο 38 παρ.1 όπου λέει:

"Αρθρο 38. Μερική απασχόληση

1. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική (μερική απασχόληση). Η συμφωνία αυτή, εφόσον μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτισή της δεν γνωστοποιηθεί στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας, τεκμαίρεται ότι καλύπτει σχέση εργασίας με πλήρη απασχόληση."

 

Επίσης όπως μου είπαν σε άλλο ΣΕΠΕ κοντινό, βάζουν πρόστιμα κανονικότατα? Δεν έχω ιδέα. Καταλήγω μετά από τα παραπάνω, πως αν βγούμε σε έλεγχο ΙΚΑ κάποια στιγμή, θα το πιούμε το ποτήρι. Και το θέμα είναι ότι η δική μου περίπτωση αφορά ....... ΕΜΕΝΑ. χαχαχαχαχα. Υπάλληλο που προσέλαβα να κάνει εξωτερικές εργασίες και να κάνει και διάφορες δουλειές του στυλ, τύπωσέ μου το εκκαθαριστικό, βγάλε μου τον ΕΝΦΙΑ, ανανέωσε την κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ κλπ κλπ κλπ. Εκείνο το ανέκδοτο με τον τσαγκάρη και τα παπούτσια των παιδιών του, το θυμάστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Συνάδελφοι,
 

να επανέλθω στο θέμα,έχω ξεχάσει να υποβάλλω δυο συμβάσεις μερικής απασχόλησης... έχουν περάσει ήδη δυο εβδομάδες από την αναγγελία πρόσληψης...τι να κάνω για να είμαι όσο μπορώ καλυμμένος,

 

ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

να επανέλθω στο θέμα,έχω ξεχάσει να υποβάλλω δυο συμβάσεις μερικής απασχόλησης... έχουν περάσει ήδη δυο εβδομάδες από την αναγγελία πρόσληψης...τι να κάνω για να είμαι όσο μπορώ καλυμμένος,

 

ευχαριστώ  

 

χαλάρωσε, φτιάξ' τες, πάρε υπογραφές βάλε σφραγίδες και πήγαινέ τες στο ΣΕΠΕ να πάρεις πρωτόκολλο, χωρίς πρόστιμο κτλ. Έτσι θα είσαι καλυμμένος και τυπικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υποχρεωτικά και η σύμβαση σε pdf..

 

καλησπέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα?έγινε πρόσληψη σε εργαζόμενο με μερική απασχόληση και δεν κατατέθηκε η σύμβαση.Η απόλυση έγινε πριν κλείσει μήνα.πρέπει να γίνει κατάθεση στην επιθεώρηση της σύμβασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, horatatzis said:

καλημέρα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα?έγινε πρόσληψη σε εργαζόμενο με μερική απασχόληση και δεν κατατέθηκε η σύμβαση.Η απόλυση έγινε πριν κλείσει μήνα.πρέπει να γίνει κατάθεση στην επιθεώρηση της σύμβασης?

το πρόβλημα είναι ότι από την κατάθεση και μετά θα ισχύει η μερική απασχόληση.

δεν του βάζεις πλήρη ασφάλιση ,μιας και δεν έκλεισε μήνα από τι να τρέχεις δεξιά-αριστερά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

δεν ισχύει αυτό που έγραφε το .Π.Δ. 156/1994 για τις συμβάσεις? 

3. Δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του παρόντος σε εργαζομένους των οποίων η συνολική διάρκεια απασχόλησης δεν υπερβαίνει τον ένα μήνα και σε εργαζομένους σε μη συστηματικές αγροτικές απασχολήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωριζει κανεις το προστιμο για μη καταθεση συμβασης εργασιας ηλεκτρονικα???

Αν την παω χειρογραφα στο ΣΕΠΕ τι θα πληρωσω???

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκπροθεσμη καταθεση συμβασης Μερικης/Εκ περιτροπης εργασιας δεν μπορει να γινει στην επιθεωρηση εργασιας γιατι εχει περασει το 8ημερο οποτε και να κατατεθει,απλα δεν ισχυει.

Μπορει να ισχυσει απο την ημερομηνια καταθεσης και μετα.

Εως τοτε ο εργαζομενος θεωρειται οτι παρολο που δουλευε με μερικη απασχοληση θα πληρωθει και θα ασφαλιστει για πληρη απασχοληση.προσοχη με τον ελεγχο ικα μπορει να ασφαλισει τον εργαζομενο με πληρη απασχολσηση σε αυτη την  περιπτωση.

http://kepea.gr/aarticle.php?id=211

Σύμφωνα με τον νέο Νόμο 3846/2010 ο εργοδότης οφείλει, μέσα σε 8 ημέρες από την κατάρτιση της σύμβασης μερικής απασχόλησης, να τη γνωστοποιήσει στην αρμόδια Επιθεώρηση Εργασίας. Αν δεν προβεί στη γνωστοποίηση αυτή, τεκμαίρεται / θεωρείται ότι η σχετική σύμβαση καλύπτει σχέση πλήρους απασχόλησης.

-----------------------------------

Το Π.Δ. 156/1994  αναφερεται στη Γνωστοποιηση Ορων Ατομικης Συμβασης εργασιας και οχι στη Συμβαση Μερικης/Εκ περιτροπης εργασιας (ειναι 2 διαφορετικα πραγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...