Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποβολή συμπληρωματικής / τροποποιητικής ΑΠΔ ηλεκτρονικά


Παυλάκης

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Ξέχασα να συμπεριλάβω εργαζόμενο στην τρέχουσα (& υποβλειθήσα...) ΑΠΔ, μήπως γνωρίζει κανείς εάν μπορώ ηλεκτρονικά να καταθέσω συμπληρωματική / τροποποιητική, χωρίς δλδ να χρειαστεί να προσέλθουμε στο αρμόδιο υποκατ/μα?

Εάν ναι, που βρίσκεται αυτή η επιλογή???

 

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

Ξέχασα να συμπεριλάβω εργαζόμενο στην τρέχουσα (& υποβλειθήσα...) ΑΠΔ, μήπως γνωρίζει κανείς εάν μπορώ ηλεκτρονικά να καταθέσω συμπληρωματική / τροποποιητική, χωρίς δλδ να χρειαστεί να προσέλθουμε στο αρμόδιο υποκατ/μα?

Εάν ναι, που βρίσκεται αυτή η επιλογή???

 

 

Ευχαριστώ πολύ,

Εφόσον η συμπληρωματική αφορά πάντα την τρέχουσα περιόδο και γίνει μέχρι την προθεσμία υποβολής ναι.

Η υποβολή γίνεται με τον ίδιο τρόπο που γίνεται η αρχική επιλέγοντας στο άνοιγμα της περιόδου την επιλογή 04 Συμπληρωματική, αντί για 01 Αρχική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι εκπρόθεσμη πρέπει να πάει στο αρμόδιο κατάστημα? ή γίνεται και ηλεκτρονικά ?

Το πρόστιμο είναι 10% επί των εισφορών ή έχει και άλλες επιβαρύνσεις ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είναι εκπρόθεσμη πρέπει να πάει στο αρμόδιο κατάστημα? ή γίνεται και ηλεκτρονικά ?

Το πρόστιμο είναι 10% επί των εισφορών ή έχει και άλλες επιβαρύνσεις ??

 

Εκπρόθεσμη μόνο σε κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον 7/2018 υπέβαλα ΑΠΔ εμπρόθεσμα αλλά δεν συμπεριέλαβα μια εργαζόμενη, γιατί θα έπαιρνε το εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ απέρριψε το αίτημα της και πρέπει να την ασφαλίσω.

Οι επιλογές που έχω για κατάθεση στο υποκατάστημα με cd είναι 1. αρχική 2. έκτακτη 3. επανυποβολή. (από το site του ΙΚΑ)

Τι κωδικό πρέπει να βάλω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Για τον 7/2018 υπέβαλα ΑΠΔ εμπρόθεσμα αλλά δεν συμπεριέλαβα μια εργαζόμενη, γιατί θα έπαιρνε το εξάμηνο από τον ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ απέρριψε το αίτημα της και πρέπει να την ασφαλίσω.

Οι επιλογές που έχω για κατάθεση στο υποκατάστημα με cd είναι 1. αρχική 2. έκτακτη 3. επανυποβολή. (από το site του ΙΚΑ)

Τι κωδικό πρέπει να βάλω?

 

δεν το χω κάνει άλλα το 3 μου φαινεται το σωστό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν βάλω κωδικό 3 , ίσως πρέπει να στείλω όλη την ΑΠΔ από την αρχή. Δεν ξέρω αν πάω να την υποβάλω σαν συμπληρωματική με κωδικό 4 ηλεκτρονικά, αν θα μου επιτρέψει (αφού είναι εκπρόθεσμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, solwn 1 είπε

Αν βάλω κωδικό 3 , ίσως πρέπει να στείλω όλη την ΑΠΔ από την αρχή. Δεν ξέρω αν πάω να την υποβάλω σαν συμπληρωματική με κωδικό 4 ηλεκτρονικά, αν θα μου επιτρέψει (αφού είναι εκπρόθεσμη)

εκπροθεσμη μόνο στο ικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Αν βάλω κωδικό 3 , ίσως πρέπει να στείλω όλη την ΑΠΔ από την αρχή. Δεν ξέρω αν πάω να την υποβάλω σαν συμπληρωματική με κωδικό 4 ηλεκτρονικά, αν θα μου επιτρέψει (αφού είναι εκπρόθεσμη)

Συμπληρωματική εκπρόθεσμη με τις εγγραφές που λείπουν και με δισκέτα/cd στο τοπικό υποκ/μα ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Αν δεν έχεις πρόγραμμα μισθοδοσίας,πως παράγεις τo cd  ???

 

ΘΗΡΊΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ; 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ CD ; ΕΙΣΑΙ Ο ΔΕΥΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ . ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΕΡΧΟΣΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΣΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΣΑΜΠΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατι δε παίρνεις ενα τηλ στο υποκατάστημα του ΙΚΑ της περιοχής σου να μάθεις? Αν δεν έχεις πρόγραμμα μισθοδοσίας μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα του ΙΚΑ για απδ και με ενα πρόγραμμα για cd να το καταθέσεις.Επισης μπορείς και με στικακι. Καποια υποκαταστήματα παίρνουν ακόμα και δισκέτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Στις 29/11/2018 στις 11:43 ΠΜ, solwn 1 είπε

Αν βάλω κωδικό 3 , ίσως πρέπει να στείλω όλη την ΑΠΔ από την αρχή. Δεν ξέρω αν πάω να την υποβάλω σαν συμπληρωματική με κωδικό 4 ηλεκτρονικά, αν θα μου επιτρέψει (αφού είναι εκπρόθεσμη)

 

1 λεπτό πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ είπε

Είναι καταστήματα με 1-2 εργαζομένους

 

Eυχαριστώ

createapdmanual.pdf

 

Στην τελευταία σελίδα του pdf έχει οδηγίες για την μετατροπή 01-Κανονικής σε 04-Συμπληρωματική.

υγ. Αν υπάρχει καλή γνώση του excell μπορεί να "βγει" η ασφάλιση και η μισθοδοσία δίχως τη χρήση τυποποιημένου εμπορικού προγράμματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, NIKANOR είπε

createapdmanual.pdfcreateapdmanual.pdfcreateapdmanual.pdf

 

Στην τελευταία σελίδα του pdf έχει οδηγίες για την μετατροπή 01-Κανονικής σε 04-Συμπληρωματική.

υγ. Αν υπάρχει καλή γνώση του excell μπορεί να "βγει" η ασφάλιση και η μισθοδοσία δίχως τη χρήση τυποποιημένου εμπορικού προγράμματος.

 

ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΟΝ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ξέχασε κάποιος να υπολογίσει επίδομα αδείας με 31/12 σε εργαζόμενο(για τον οποίο έχει υπολογισθεί μισθοδοσία μέσα στο Δεκέμβρη)  πάλι πρέπει να πάει στο ΙΚΑ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Υπέβαλλα για τον 02/2019 ΑΠΔ για μαθητευόμενο ΕΠΑΛ και τώρα θέλω να κάνω συμπληρωματική με τη διαφορά του ποσού λόγω αύξησης του κατώτατου ημερομισθίου.

Το πρόβλημα είναι ότι με τύπο αποδοχών 01 θέλει υποχρεωτικά να συμπληρώσω ημέρες ασφάλισης, οι οποίες όμως αναφέρονται στην αρχική.

Πως θα ο αποτυπώσω για να προσωρήσει η ΑΠΔ?

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, no slave είπε

Καλησπέρα,

 

Υπέβαλλα για τον 02/2019 ΑΠΔ για μαθητευόμενο ΕΠΑΛ και τώρα θέλω να κάνω συμπληρωματική με τη διαφορά του ποσού λόγω αύξησης του κατώτατου ημερομισθίου.

Το πρόβλημα είναι ότι με τύπο αποδοχών 01 θέλει υποχρεωτικά να συμπληρώσω ημέρες ασφάλισης, οι οποίες όμως αναφέρονται στην αρχική.

Πως θα ο αποτυπώσω για να προσωρήσει η ΑΠΔ?

Ευχαριστώ,

Καλημέρα,

 

Το έλυσα το θέμα.

Για όποιον ενδιαφέρεται θα βάλει τη διαφορά ως αναδρομικά (τύπος 09)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλυτερα θα ηταν να τα δηλωσεις στη Συμπληρωματικη ΑΠΔ με κωδικο αποδοχων 14 Λοιπές Αποδοχές γιατι αφορουν το διαστημα αποδοχες 02/2019 ενω τα αναδρομικα αφορουν παντα προηγουμενο μηνα.

πχ για ΑΠΔ 02/2019 τα αναδρομικα αφορουν αποδοχες που επρεπε να καταβληθουν εως 31/01/2019.

Απλα για το τυπικο.Αφου την εστειλες ολα καλα :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, floydpink είπε

Καλυτερα θα ηταν να τα δηλωσεις στη Συμπληρωματικη ΑΠΔ με κωδικο αποδοχων 14 Λοιπές Αποδοχές γιατι αφορουν το διαστημα αποδοχες 02/2019 ενω τα αναδρομικα αφορουν παντα προηγουμενο μηνα.

πχ για ΑΠΔ 02/2019 τα αναδρομικα αφορουν αποδοχες που επρεπε να καταβληθουν εως 31/01/2019.

Απλα για το τυπικο.Αφου την εστειλες ολα καλα :)
 

Καλό απόγευμα.

Αν θυμάμαι καλά, όταν δηλώνουμε αποδοχές με τύπο 09 (αναδρομικές), τότε, υποχρεωτικά, δηλώνουμε και το διάστημα που αφορούν, στην περίπτωση του/της συναδέλφου: 1/2/2019 έως 28/2/2019.

Ένας άλλος τρόπος θα ήταν να υποβληθεί Δελτίο Μεταβολής ΑΠΔ και να πληρωθεί η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, geka είπε

Καλό απόγευμα.

Αν θυμάμαι καλά, όταν δηλώνουμε αποδοχές με τύπο 09 (αναδρομικές), τότε, υποχρεωτικά, δηλώνουμε και το διάστημα που αφορούν, στην περίπτωση του/της συναδέλφου: 1/2/2019 έως 28/2/2019.

Ένας άλλος τρόπος θα ήταν να υποβληθεί Δελτίο Μεταβολής ΑΠΔ και να πληρωθεί η διαφορά.

Καλά θυμάσαι, πρέπει να συμπληρώσεις το διάστημα.

Το Δελτίο μεταβολής φαντάζει πιο μανούρα από μια συμπληρωματική! ?

 

@floydpink ήμουν ανάμεσα σε λοιπές αποδοχές και αναδρομικά. Τελικά επέλεξα το δεύτερο αλλά αν είχα δει νωρίτερα το ποστ σου θα επέλεγα τις λοιπές!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω υποβάλει αρχική ΑΠΔ 03/2022, και επειδή έχω εκπαιδευόμενους σε 2 προγράμματα, θα πρέπει να υποβάλω συμπληρωματική

Δέχεται το σύστημα 2 συμπληρωματικές ή πρέπει να κάνω μια με το σύνολο των εκπαιδευομένων και στα 2 προγράμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...