Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


nick63

Ερώτηση

Καλημέρα, να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος,

Μηχανικός που εντάσετε για την φορολόγησή του στο άρθρο 45 του ΚΦΕ (μπλοκάκι) συντάσει κάθε τρίμηνο για τις έγγραφες συμβάσεις του με την Ελληνική εταιρεία-εργοδότη του

κατάσταση συμφωνητικών.

Ο ίδιος μηχανικός θα κόψει και 3 τιμολόγια παροχής σε Γερμανική εταιρεία με βάση ένα work order που ανταλάσουν ηλεκτρονικά.

Η ερώτηση είναι αν τα συμφωνητικά για ενδοκοινοτικές υπηρεσίες  πρέπει να συμπεριληφθούν στις καταστάσεις συμφωνητικών.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος,

Μηχανικός που εντάσετε για την φορολόγησή του στο άρθρο 45 του ΚΦΕ (μπλοκάκι) συντάσει κάθε τρίμηνο για τις έγγραφες συμβάσεις του με την Ελληνική εταιρεία-εργοδότη του

κατάσταση συμφωνητικών.

Ο ίδιος μηχανικός θα κόψει και 3 τιμολόγια παροχής σε Γερμανική εταιρεία με βάση ένα work order που ανταλάσουν ηλεκτρονικά.

Η ερώτηση είναι αν τα συμφωνητικά για ενδοκοινοτικές υπηρεσίες  πρέπει να συμπεριληφθούν στις καταστάσεις συμφωνητικών.

Ευχαριστώ.

Γνωρίζεις κάποιος για αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δενξερω γιατι θελεις ιδιαιτερη απαντηση.

Ολα τα συμφωνητικα πρεπει να συμπεριλαμβανονται στην τριμηνιαια κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζεις κάποιος για αυτό ?

  

ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΆ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΤΡΙΤΩΝ , προβλέπει ο νόμος . Επομένως και αυτά στην κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μαλιστα να παει και ο Γερμανος να τα καταθεσει στη ΔΟΥ...

 

απλα να περιμενει λιγες μερες να ανοιξουν οι ελληνικες ΔΟΥ υποκ/ματα στο Βερολινο  γιατι δεν ειναι ακομη ετοιμο το συστημα

 

 

 

ρε δες που ασχολουμαστε και αγχωνομαστε με τον καθε καραγκιοζη σε υπουργειο  που θελει να εισαγουμε χαρτια για πεταμα....  λες και δεν εχουμε πετρες να γραψουμε τα ονοματα τους και να τους τις πεταξουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μαλιστα να παει και ο Γερμανος να τα καταθεσει στη ΔΟΥ...

 

απλα να περιμενει λιγες μερες να ανοιξουν οι ελληνικες ΔΟΥ υποκ/ματα στο Βερολινο  γιατι δεν ειναι ακομη ετοιμο το συστημα

 

 

 

ρε δες που ασχολουμαστε και αγχωνομαστε με τον καθε καραγκιοζη σε υπουργειο  που θελει να εισαγουμε χαρτια για πεταμα....  λες και δεν εχουμε πετρες να γραψουμε τα ονοματα τους και να τους τις πεταξουμε....

  Ως επιχείρημα είναι άστοχο για το υποψιν θέμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δενξερω γιατι θελεις ιδιαιτερη απαντηση.

Ολα τα συμφωνητικα πρεπει να συμπεριλαμβανονται στην τριμηνιαια κατασταση.

Ευχαριστώ , η πλάκα είναι ότι κάθε ΔΟΥ έχει την δική της "γραμμή" , άλλες δεν ζητούν ποτέ το σώμα της σύμβασης, άλλες μόνο την πρώτη και την τελευταία σελίδα, άλλες όλη την σύμβαση σε αντίγραφο με επίδειξη και της πρωτότυπης και τώρα θα έχει πλάκα να μου ζητήσουν επίσημη μετάφραση για την Γερμανική σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ , η πλάκα είναι ότι κάθε ΔΟΥ έχει την δική της "γραμμή" , άλλες δεν ζητούν ποτέ το σώμα της σύμβασης, άλλες μόνο την πρώτη και την τελευταία σελίδα, άλλες όλη την σύμβαση σε αντίγραφο με επίδειξη και της πρωτότυπης και τώρα θα έχει πλάκα να μου ζητήσουν επίσημη μετάφραση για την Γερμανική σύμβαση.

εγώ δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο. Απλά την κατάσταση πάω ,την σφραγίζουν και μετά φεύγω. Σε ποιά-ες ΔΟΥ αν επιτρέπεται , σου είπαν να τους προσκομίσεις αντίγραφο της σύμβασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο. Απλά την κατάσταση πάω ,την σφραγίζουν και μετά φεύγω. Σε ποιά-ες ΔΟΥ αν επιτρέπεται , σου είπαν να τους προσκομίσεις αντίγραφο της σύμβασης?

Στην Η' Θεσ/νίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως για απασχολούμενο με μπλοκάκι από Κυπριακή εταιρία, υπέβαλα κατάσταση συμφωνητικών με αντισυμβαλλόμενη την Κυπριακή και με το Κυπριακό ΑΦΜ-ΦΠΑ της.

Συνετάγει και η αντίστοιχη σύμβαση, επειδή είναι απαραίτητο να υπάρχει έγγραφη σύμβαση για να θεωρηθεί το εισόδημα ως μισθωτή υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από συζήτηση με το εισόδημα της Δ' Θεσσαλονίκης μου είπαν πως μπορώ να βάλω τα συμφωνητικά Εξωτερικού στην λίστα, αλλά εάν τις περάσουν τις καταστάσεις κανονικά στο σύστημα ανά ΑΦΜ όπως πρέπει να κάνουν (άσχετα εάν δε το κάνει κανένας υπάλληλος) τότε δεν μπορούν να βάλουν ΑΦΜ εξωτερικού γιατί δεν το δέχεται το σύστημα. Εσύ όμως θα είσαι καλυμμένος γιατί το αναγράφεις στο έντυπο της κατάστασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα παμε σιγα σιγα και τα δωρα για  γιορτες στις ΔΟΥ να κρατανε το μεριδιο τους

σαν τα τσιγαρα καποτε πληρωναν 20  λαμβαναν 19 ενα για φορο βασιλομητορος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γενικά είναι υποχρεωτικό να κάνουμε συμβάσεις με τους πελάτες μας ή όχι? υπάρχει κάποια νομολογία πάνω σε αυτό?

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 04:17 μμ

v.kourtis, on 07 Oct 2014 - 10:46 AM, said:snapback.png

γενικά είναι υποχρεωτικό να κάνουμε συμβάσεις με τους πελάτες μας ή όχι? υπάρχει κάποια νομολογία πάνω σε αυτό?

????????

 

Γενικά... ότι νομίζεις... σιγά μη σου χαλάσουμε χατήρι...

Μη σου πω κιόλας ότι εξαρτάται απ'τη Δ.Ο.Υ. !!!

Εσύ πως το αντιμετώπιζες ως τώρα ???

Έτσι ρωτάω για να πλουτίσω τις εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γενικά... ότι νομίζεις... σιγά μη σου χαλάσουμε χατήρι...

Μη σου πω κιόλας ότι εξαρτάται απ'τη Δ.Ο.Υ. !!!

Εσύ πως το αντιμετώπιζες ως τώρα ???

Έτσι ρωτάω για να πλουτίσω τις εγκυκλοπαιδικές μου γνώσεις...

συγγνωμη αλλά είμαι σχετικά καινούριος,οκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτή την ειρωνεία πάντως εγώ δεν την καταλαβαίνω και εν πάσει περιπτώσει φοβάμαι ότι σας χαρακτηρίζει και αρνητικά ώς μέλος!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγγνωμη αλλά είμαι σχετικά καινούριος,οκ??

 

και τι σημαίνει αυτό ??? ότι πρέπει να μας ζαλίζετε ???

Άλλο ρωτάω κάτι συγκεκριμένο, γιατί έχω "θέμα"... κι άλλο σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Όσο για το σχετικά καινούργιος... αμφιβάλλω... γενικά απ'όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς έχετε μεγάλη εμπειρία κι έχετε αντιμετωπίσει πολλά...

 

αυτή την ειρωνεία πάντως εγώ δεν την καταλαβαίνω και εν πάσει περιπτώσει φοβάμαι ότι σας χαρακτηρίζει και αρνητικά ώς μέλος!!!!!!!

 

Δεν θα είστε ο πρώτος που θα... το έχουν κάνει κι άλλοι πριν από εσάς...

Καλή συνέχεια αγαπητέ συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τι σημαίνει αυτό ??? ότι πρέπει να μας ζαλίζετε ???

Άλλο ρωτάω κάτι συγκεκριμένο, γιατί έχω "θέμα"... κι άλλο σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Όσο για το σχετικά καινούργιος... αμφιβάλλω... γενικά απ'όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς έχετε μεγάλη εμπειρία κι έχετε αντιμετωπίσει πολλά...

 

 

Δεν θα είστε ο πρώτος που θα... το έχουν κάνει κι άλλοι πριν από εσάς...

Καλή συνέχεια αγαπητέ συνάδελφε.

κατ'αρχήν συγκεκριμένο πράγμα ρώτησα ας ήταν και χαζό γιατί πάνω στη φούρια μου ρώτησα κάτι κουτό(γιατί όντως κουτό ήταν) . Εν δευτέροις είμαι χρόνια στο επάγγελμα αλλά ώς βοηθός , όχι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Τρίτον όταν ρωτάει καποιος κάτι δεν ζαλίζει κανέναν,απλά ρωτάει έστω και κάτι που τους υπολοίπους φαίνεται γελοίο..Εν πάσει περιτπωση μη χαλάσουμε καρδιές..δεν τρέχει τίποτα πάμε παρακάτω. Καλή συνέχεια συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα, γιατί μου φαίνεται πως v.kourtis = dodos ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τι σημαίνει αυτό ??? ότι πρέπει να μας ζαλίζετε ???

Άλλο ρωτάω κάτι συγκεκριμένο, γιατί έχω "θέμα"... κι άλλο σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Όσο για το σχετικά καινούργιος... αμφιβάλλω... γενικά απ'όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς έχετε μεγάλη εμπειρία κι έχετε αντιμετωπίσει πολλά...

 

 

Δεν θα είστε ο πρώτος που θα... το έχουν κάνει κι άλλοι πριν από εσάς...

Καλή συνέχεια αγαπητέ συνάδελφε.

 

 εσείς των δυτικών προαστείων είστε παλιόπαιδα.. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 εσείς των δυτικών προαστείων είστε παλιόπαιδα.. :wub:

 

είσαι πολύ γλυκός... κι εγώ σ'αγαπώ  ;)  :wub:

 

Εμένα, γιατί μου φαίνεται πως v.kourtis = dodos ?????

 

 

Κωστή :wub: κι εμένα κάποια στιγμή πήγε εκεί το μυαλό μου,

αλλά νομίζω πως δεν έχει λόγο να παρουσιαστεί με άλλο nickname...

ξέρει ότι τον αγαπάμε... κι ας τον μαλώνουμε...

Άλλωστε η γραφή του διαφέρει αρκετά... 

Μπαααα... δεν...  :) 

 

dodos??τί εστί? προφανώς κάτι κακό ε?? :)

 

Dodos = κάτι πολύ καλό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dodos??τί εστί? προφανώς κάτι κακό ε?? :)

 

dodos εστί: " προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,όχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά. "   :) 

 

Εάν δεν είσαι ο ίδιος, (που πιστεύω πως είσαι), τότε μπορεί να κάνετε πολλή παρέα οι δυο σας.  :P  :P

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

dodos εστί: " προσοχή:είμαι silver member επειδή κάνω πολλές ερωτήσεις ,όχι γιατί το κατέχω το άθλημα καλά. "   :) 

 

Εάν δεν είσαι ο ίδιος, (που πιστεύω πως είσαι), τότε μπορεί να κάνετε πολλή παρέα οι δυο σας.  :P  :P

 

Καλημέρα.

xaxaxaxa! ούτε κάν ήξερα ότι είμαι αργυρό μέλος!δεν ασχολούμαι με αυτά!!!!Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο μεγάλος ο όγκος γνώσης του επαγγέλματός μας πού δύσκολα μπορεί να πεί κάποιος ότι κατέχει το άθλημα καλά!σίγουρα υπάρχουν πολλοί που το κατέχουν και σίγουρα εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...