Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2014 Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Ε9 ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑ;


sotoslav

Ερώτηση

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, πότε θα δοθεί η δυνατότητα διόρθωσης Ε9 έτους 2014(ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε9 ΕΤΟΥΣ 2014) ώστε να υπολογιστεί με νέα εκκαθάριση, σωστά πλέον, ο ΕΝΦΙΑ.

Μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω πάντως, μέσα στο σύστημα, δεν δίνεται η δυνατότητα τροποποιητικής Ε9 για το 2014 που αφορά τον ΕΝΦΙΑ (είχε δημιουργηθεί η εντύπωση πως από 1 Οκτωβρίου θα δίνονταν αυτή η δυνατότητα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

όταν έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία σε συγκρότημα κατοικιών όπου ο ενδιαφερόμενος έχει την μία από τις εννιά κατοικίες βάζουμε οικόπεδο ή όχι? είναι στη Σύρο στην Ποσειδωνία συγκεκριμένα όπου έχουμε 1) σύσταση ΟΡ.ΙΔ. 2) τα μ2 όλων των κατοικιών είναι πάνω από 500μ2 χωρίς όμως να είναι πολυκατοικία 3) μάλλον είναι εκτός ΑΠΑΑ η περιοχή από όσο  έψαξα στις αντικ.αξίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 3) μάλλον είναι εκτός ΑΠΑΑ η περιοχή από όσο  έψαξα στις αντικ.αξίες.

Καλησπέρα,

 

Η μία από τις τρεις προϋποθέσεις για την μη αναγραφή οικοπέδου δεν υφίσταται όπως γράφεται και εσείς.

 

Απλά θα πρέπει να το σιγουρέψετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία σε συγκρότημα κατοικιών όπου ο ενδιαφερόμενος έχει την μία από τις εννιά κατοικίες βάζουμε οικόπεδο ή όχι? είναι στη Σύρο στην Ποσειδωνία συγκεκριμένα όπου έχουμε 1) σύσταση ΟΡ.ΙΔ. 2) τα μ2 όλων των κατοικιών είναι πάνω από 500μ2 χωρίς όμως να είναι πολυκατοικία 3) μάλλον είναι εκτός ΑΠΑΑ η περιοχή από όσο  έψαξα στις αντικ.αξίες.

αν είναι εκτός απαα πρέπει να μπει οικόπεδο

πολ.1237/2014

Κατ' εξαίρεση δεν συμπληρώνονται στοιχεία οικοπέδου αποκλειστικά και μόνο σε κατοικίες, επαγγελματικές στέγες, αποθήκες και θέσεις στάθμευσης εφόσον αθροιστικά:

α. υπάρχει πλήρης σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για το σύνολο του οικοπέδου και των επ' αυτού κτισμάτων (υφισταμένων ή μελλοντικών),

β. η αξία του οικοπέδου υπολογίζεται με το σύστημα ΑΠΑΑ και

γ. βρίσκονται σε πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Έκανα διορθωτικά Ε9 2010 έως 2014 σε φορολογούμενο που αφορούσαν σε προσθήκη ακινήτου και περιμένω την εκκαθάριση. Τώρα θέλω να κάνω δεύτερη τροποποίηση Ε9 λόγω λάθους στο δημοτικό διαμέρισμα. Θα μου ζητήσει να καταθέσω δικαιολογητικά? Ευχαριστώ πολύ.

 

ναι θα σου ζητήσει, αν δεν υπάρχει μεταβολή φόρου δεν ξέρω τι γίνεται

 

"

Στην περίπτωση όπου οι διορθώσεις αφορούν το Ε9 του 2014 και επηρεάζουν τον ΕΝΦΙΑ, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Το εκκαθαριστικό εκδίδεται αυτόματα μετά τις διορθώσεις, αν όμως από την υποβολή της τροποποιητικής δήλωσης προκύπτει επιστροφή φόρου άνω των 300 ευρώ, ο φορολογούμενος θα πρέπει να προσκομίσει στην εφορία τα δικαιολογητικά που επιβεβαιώνουν το λόγο της υποβολής της δήλωσης αυτής.

 

Στην περίπτωση που, μετά την υποβολή της πρώτης τροποποιητικής δήλωσης υποβληθεί και νέα τροποποιητική, θα διενεργείται σε κάθε περίπτωση νέα εκκαθάριση του φόρου, μετά από έλεγχο των σχετικών δικαιολογητικών, εφόσον προκύπτει μείωση φόρου. Αν προκύπτει αύξηση φόρου, μετά τη δεύτερη διόρθωση, είναι σαφές ότι δεν χρειάζεται να γίνει έλεγχος δικαιολογητικών. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημιτελή διαμερίσματα δηλώνονταν στο ε2 αλλα στη πρώτη σελιδα ως κενά

πρέπει να γίνουν τροποποιητικές 5ετίας να δηλωθούν στη δεύτερη? 

φαντάζομαι χωρίς πρόστιμο

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι θα σου ζητήσει, αν δεν υπάρχει μεταβολή φόρου δεν ξέρω τι γίνεται

 

"

Στην περίπτωση όπου οι διορθώσεις αφορούν το Ε9 του 2014 και επηρεάζουν τον ΕΝΦΙΑ, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Το εκκαθαριστικό εκδίδεται αυτόματα μετά τις διορθώσεις, αν όμως από την υποβολή της τροποποιητικής δήλωσης προκύπτει επιστροφή φόρου άνω των 300 ευρώ, ο φορολογούμενος θα πρέπει να προσκομίσει στην εφορία τα δικαιολογητικά που επιβεβαιώνουν το λόγο της υποβολής της δήλωσης αυτής.

 

Στην περίπτωση που, μετά την υποβολή της πρώτης τροποποιητικής δήλωσης υποβληθεί και νέα τροποποιητική, θα διενεργείται σε κάθε περίπτωση νέα εκκαθάριση του φόρου, μετά από έλεγχο των σχετικών δικαιολογητικών, εφόσον προκύπτει μείωση φόρου. Αν προκύπτει αύξηση φόρου, μετά τη δεύτερη διόρθωση, είναι σαφές ότι δεν χρειάζεται να γίνει έλεγχος δικαιολογητικών. "

Στην περίπτωσή μου το 2014 είναι σωστό.Οι διορθώσεις του δημοτικού διαμερίσματος θα γίνουν 2010- 2013.Έχει διαφορά?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Σε οικόπεδο υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία με ποσοστό 50% στους δύο ιδιοκτήτες.

 

Εχουν χτίσει ο καθένας ισόγειο και 1ο όροφο στην δική του κάθετη.Οπότε ο Α ιδιοκτήτης έχει ισόγειο 80τμ και 1ο 80τμ και ο Β ιδιοκτήτης το ίδιο.

 

Οι δύο κατοικίες εφάπτονται μεταξύ του.Επειδή δεν υπάρχουν μόνο ισόγειοι χώροι θεωρώ ότι πάμε σε κατοικίες και όχι σε μονοκατοικίες.

 

Η ερώτηση μου είναι ο Α ιδιοκτήτης θα πρέπει να δηλώσει:1)Ισόγειο 160τμ με ποσοτό 50% και 2)1ος 160 τμ με ποσοστό 50%?

 

Αυτή είναι η σωστή απεικόνιση?

 

Για να πω την αλήθεια αυτή την στιγμή το έχω δηλωμένο στον καθένα τα τμ που έχει κτίσει με ποσοστό 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα παναγιώτη..

 

μιλάμε για ενιαίες λειτουργικές ενότητες που βρίσκονται σε διαφορετικά τμήματα της κάθετης..

 

το καθένα..θα το έβαζα μονοκατοικία, κύριοι 160 τετ και όροφο 1 με 100% και 50% στα συνολικά τετρ του οικόπεδου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα παναγιώτη..

 

μιλάμε για ενιαίες λειτουργικές ενότητες που βρίσκονται σε διαφορετικά τμήματα της κάθετης..

 

το καθένα..θα το έβαζα μονοκατοικία, κύριοι 80τμ, βοηθ.80τμ και όροφο 1 με 100% και 50% στα συνολικά τετρ του οικόπεδου..

Καλημέρα Δημήτρη,

 

Δεν είναι ενιαίες λειτουργικές ενότητες.Δεν το διευκρύνησα σωστά.Είναι ισόγειο και πρώτος με διαφορετικές εισόδους και τα δύο κτίσματα.

 

Λοιπόν οικόπεδο 500τμ στο οποίο έχει γίνει κάθετη.Ο ένας ιδιοκτήτης έχει χτίσει ισόγειο και πρώτο (οικίες) και ο δεύτερος το ίδιο.Ο καθένας στην δική του κάθετη.Τα κτίσματα είναι εφαπτόμενα.

Εχω δηλώσει στο πρώτο ιδιοκτήτη:Ισόγειο οικία με τ.μ.80 ποσοστό 100% και οικόπεδο 500τμ με ποσοστό 50% και στήλη 22 320τμ (έχω βάλει και τις 4 κατοικίες)

                                                       1ος οικία με τ.μ.80 ποσοστό 100%.

 

Το ίδιο έχω δηλώσει και στον άλλον.

Τώρα μου είπαν από το υ.ο. ότι πρέπει να δηλωθούν ως εξής:

 

Ισόγειο οικία με τ.μ.160 ποσοστό 50% οικόπεδο 500 τμ με ποσοστό 50% και στήλη 22 320 τμ.

Ιος οικία με τ.μ.160 ποσοστό 50%.

 

Και το ίδιο και στον δεύτερο φορολογούμενο.

 

Ουσιαστηκά μου είπαν ότι επειδή υπάρχει μόνο κάθετη και όχι οριζόνται πρέπει ο καθένας για το ισόγειο και τον πρώτο να τα δηλώσει από τοίχο σε τοίχο (για αυτό και 160 τμ) με ποσοστό 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλό μεσημέρι! ένα ερώτημα κατοικία επιφάνειας 100 τμ από τα οποία τα 15 τμ (στο ίδιο ακίνητο) είναι ρυμοτομούμενα. Θα κάνω δύο εγγραφές μία με 85 και μία με 15 ειδικών συνθηκών ρυμοτομούμενα??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλησπερα, ερωτηση, εχω εντοπισει το οικοδομικο τετραγωνο ενος σπιτιου, ο ιδιοκτητης λεει οτι εχει τιμη ζωνης 500 ευρω (εφερε λογαριασμο ΔΕΗ κ βεβαιωση απο δημο), αλλα ο ενφια υπολογιζεται με τιμη ζωνης 1200! τι μπορω να κανω; να το βαλω εκτος ΑΠΑΑ ειναι λαθος σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλησπερα, ερωτηση, εχω εντοπισει το οικοδομικο τετραγωνο ενος σπιτιου, ο ιδιοκτητης λεει οτι εχει τιμη ζωνης 500 ευρω (εφερε λογαριασμο ΔΕΗ κ βεβαιωση απο δημο), αλλα ο ενφια υπολογιζεται με τιμη ζωνης 1200! τι μπορω να κανω; να το βαλω εκτος ΑΠΑΑ ειναι λαθος σωστα;

φυσικά και είναι λάθος . Το θέμα είναι πώς μπορείς να το προσβάλλεις αυτό από τη στιγμή που σταμάτησαν την διαδικασία της ενδικοφανούς προσφυγής με τον τρόπο που ίσχυε(δηλ. με κατάθεση στη ΔΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια σκαλωσα, λοιπον εγινε αγοραπωλησια μαιζονετας κ θεσης σταθμευσης. Εγιναν 2 συμβολαια ενα για τη μαιζονετα, και ενα για τη θεση σταθμευσης . Στο συμβολαιο που αφορα τη θεση αναφερει οτι αποτελει παρακολουθημα και παραρτημα της μαιζονετας. Το προσθετω στους βοηθητικους χωρους της μαιζονετας η κανω αλλη γραμμη για τη θεση σταθμευσης;(για τη θεση σταθμευσης δεν αναφερει πουθενα οτι αναλογουν χιλιοστα επι του οικοπεδου)

πιστευω οτι πρεπει να προστεθουν στους βοηθητικους χωρους αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια σκαλωσα, λοιπον εγινε αγοραπωλησια μαιζονετας κ θεσης σταθμευσης. Εγιναν 2 συμβολαια ενα για τη μαιζονετα, και ενα για τη θεση σταθμευσης . Στο συμβολαιο που αφορα τη θεση αναφερει οτι αποτελει παρακολουθημα και παραρτημα της μαιζονετας. Το προσθετω στους βοηθητικους χωρους της μαιζονετας η κανω αλλη γραμμη για τη θεση σταθμευσης;(για τη θεση σταθμευσης δεν αναφερει πουθενα οτι αναλογουν χιλιοστα επι του οικοπεδου)

πιστευω οτι πρεπει να προστεθουν στους βοηθητικους χωρους αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

στους βοηθητικους αν δεν εχει ποσοστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω 2 προβλήματα στο ίδιο Ε9. α) Για 2 οικόπεδα στο Αλιβέρι Εύβοιας μου βγάζει το σύστημα ότι από το 2011 είναι εντός ΑΠΑΑ , αλλά ο ιδιοκτήτης τους δεν μπορεί να τα προσδιορίσει επακριβώς από τον χάρτη και μου λέει αν δεν βγάλω άκρη να τα βάλω εκτός ΑΠΑΑ και να τελειώνουμε!!!! Πήρα τηλέφωνο και στην ΔΟΥ ΚΥΜΗΣ και δεν το σήκωνε κανείς . β) σε ένα ακίνητο στην επαρχία θέλω να αποτυπώσω στο Ε9 μιά αυθαίρετη αποθήκη που υπάρχει στο ίδιο οικόπεδο δίπλα στην ισόγεια οικία, την τακτοποίηση της οποίας έχει αναλαβει ο μηχανικός με τον ν.4178/2013(έχει περιθώριο μέχρι τον Φλεβάρη αν δεν κάνω λάθος). Εγώ θέλω να την βάλω από το 2011. Το ερώτημα μου είναι αν θα την βάλω σε ξεχωριστή γραμμή(για να αποτυπώσω το έτος κατασκευής) ή όχι. Πιστεύω ότι είναι ορθότερο να την βάλω σε ξεχωριστή γραμμή για να αποτυπώσω και ώς έτος κατασκευής το 2011(ενώ η οικία είναι του 1980) άσχετα αμα είναι αυθαίρετη. Αν ήταν αυθαίρετο τμήμα του υπάρχοντος κτίσματος(δηλ. προσθήκη στην οικία κάποιου δώματος κλπ..) τότε βάσει της ΠΟΛ 1037 θα το έβαζα στην ίδια γραμμή με έτος κατασκευής του τελευταίου κτίσματος, αλλά εδώ έχουμε αποθήκη το οποίο είναι άλλο-ξεχωριστό κτίσμα στο εν λόγω οικόπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω 2 προβλήματα στο ίδιο Ε9. α) Για 2 οικόπεδα στο Αλιβέρι Εύβοιας μου βγάζει το σύστημα ότι από το 2011 είναι εντός ΑΠΑΑ , αλλά ο ιδιοκτήτης τους δεν μπορεί να τα προσδιορίσει επακριβώς από τον χάρτη και μου λέει αν δεν βγάλω άκρη να τα βάλω εκτός ΑΠΑΑ και να τελειώνουμε!!!! Πήρα τηλέφωνο και στην ΔΟΥ ΚΥΜΗΣ και δεν το σήκωνε κανείς . β) σε ένα ακίνητο στην επαρχία θέλω να αποτυπώσω στο Ε9 μιά αυθαίρετη αποθήκη που υπάρχει στο ίδιο οικόπεδο δίπλα στην ισόγεια οικία, την τακτοποίηση της οποίας έχει αναλαβει ο μηχανικός με τον ν.4178/2013(έχει περιθώριο μέχρι τον Φλεβάρη αν δεν κάνω λάθος). Εγώ θέλω να την βάλω από το 2011. Το ερώτημα μου είναι αν θα την βάλω σε ξεχωριστή γραμμή(για να αποτυπώσω το έτος κατασκευής) ή όχι. Πιστεύω ότι είναι ορθότερο να την βάλω σε ξεχωριστή γραμμή για να αποτυπώσω και ώς έτος κατασκευής το 2011(ενώ η οικία είναι του 1980) άσχετα αμα είναι αυθαίρετη. Αν ήταν αυθαίρετο τμήμα του υπάρχοντος κτίσματος(δηλ. προσθήκη στην οικία κάποιου δώματος κλπ..) τότε βάσει της ΠΟΛ 1037 θα το έβαζα στην ίδια γραμμή με έτος κατασκευής του τελευταίου κτίσματος, αλλά εδώ έχουμε αποθήκη το οποίο είναι άλλο-ξεχωριστό κτίσμα στο εν λόγω οικόπεδο

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης άλλη μία δύσκολη περίπτωση : έχω υφιστάμενη ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο με άδεια οικοδομής το 1982 και πάνω σε αυτό το κτίσμα έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ΄έκταση 32,10 μ2 και καθ'ύψος 4μ2 , η οποία τακτοποιήθηκε με την δήλωση ένταξης του μηχανικού με τον Ν4178/2013(συνέχεια δηλ.του 4014/2011 που κρίθηκε αντισυνταγματικός). Στην ΠΟΛ 1237/11.11.2014 διάβασα τί γράφει για το έτος κατασκευής, αλλά στην δική μου περίπτωση τί πρέπει να κάνω? να αποτυπώσω σε ξεχωριστή γραμμή τις αυθαίρετες-τακτοποιημένες προσθήκες γιατί έχουν διαφορετικό έτος κατασκευής(το 2003 είναι αλλά εγώ θα το βάλω από το 2011 και μετά) ή να διορθώσω στην υφιστάμενη γραμμή τα μ2 και το έτος κατασκευής? στην ίδια επίσης τακτοποιηση αναγράφει ο μηχανικός και για 2 ημιυπαίθριους οι οποίοι όπως μου είπε στο τηλέφωνο(στην επαρχία είναι το σπίτι αυτό) είναι κάτι σαν μπαλκόνι(σαν ξύλινη πέργκολα) . Αυτό έχω την εντύπωση ότι δεν το γράφουμε στο Ε9 ώς ημιυπαίθριο, κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης άλλη μία δύσκολη περίπτωση : έχω υφιστάμενη ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο με άδεια οικοδομής το 1982 και πάνω σε αυτό το κτίσμα έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ΄έκταση 32,10 μ2 και καθ'ύψος 4μ2 , η οποία τακτοποιήθηκε με την δήλωση ένταξης του μηχανικού με τον Ν4178/2013(συνέχεια δηλ.του 4014/2011 που κρίθηκε αντισυνταγματικός). Στην ΠΟΛ 1237/11.11.2014 διάβασα τί γράφει για το έτος κατασκευής, αλλά στην δική μου περίπτωση τί πρέπει να κάνω? να αποτυπώσω σε ξεχωριστή γραμμή τις αυθαίρετες-τακτοποιημένες προσθήκες γιατί έχουν διαφορετικό έτος κατασκευής(το 2003 είναι αλλά εγώ θα το βάλω από το 2011 και μετά) ή να διορθώσω στην υφιστάμενη γραμμή τα μ2 και το έτος κατασκευής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Επίσης άλλη μία δύσκολη περίπτωση : έχω υφιστάμενη ισόγεια μονοκατοικία με υπόγειο με άδεια οικοδομής το 1982 και πάνω σε αυτό το κτίσμα έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ΄έκταση 32,10 μ2 και καθ'ύψος 4μ2 , η οποία τακτοποιήθηκε με την δήλωση ένταξης του μηχανικού με τον Ν4178/2013(συνέχεια δηλ.του 4014/2011 που κρίθηκε αντισυνταγματικός). Στην ΠΟΛ 1237/11.11.2014 διάβασα τί γράφει για το έτος κατασκευής, αλλά στην δική μου περίπτωση τί πρέπει να κάνω? να αποτυπώσω σε ξεχωριστή γραμμή τις αυθαίρετες-τακτοποιημένες προσθήκες γιατί έχουν διαφορετικό έτος κατασκευής(το 2003 είναι αλλά εγώ θα το βάλω από το 2011 και μετά) ή να διορθώσω στην υφιστάμενη γραμμή τα μ2 και το έτος κατασκευής?

 

άρα να διορθώσω το ετος κατασκευής στην υφιστάμενη γραμμή, μάλιστα. Για την καθ' υψος επέκταση των 4μ2(που στην ουσία είναι η απόληξη του κλιμακοστασίου που έπρεπε να μπεί στέγαστρο λόγω της πολεοδομικής νομοθεσίας στον εν λόγω οικισμό)ο μηχανικός και ο συμβολαιογράφος που μίλησα μου είπαν ότι θα πρέπει να το δηλώσω ώς όροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρα να διορθώσω το ετος κατασκευής στην υφιστάμενη γραμμή, μάλιστα. Για την καθ' υψος επέκταση των 4μ2(που στην ουσία είναι η απόληξη του κλιμακοστασίου που έπρεπε να μπεί στέγαστρο λόγω της πολεοδομικής νομοθεσίας στον εν λόγω οικισμό)ο μηχανικός και ο συμβολαιογράφος που μίλησα μου είπαν ότι θα πρέπει να το δηλώσω ώς όροφο

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστά

Βάζω έτος κατασκευής το 2011(λόγω της τακτοποίησης των αυθαιρέτων) και μου βγάζει μύνημα "λανθασμένο έτος κατασκευής¨" και μόλις του βάζω το 2010 μου το περνάει. Γιατί θεωρεί το 2011 ώς λάθος έτος κατασκευής????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βάζω έτος κατασκευής το 2011(λόγω της τακτοποίησης των αυθαιρέτων) και μου βγάζει μύνημα "λανθασμένο έτος κατασκευής¨" και μόλις του βάζω το 2010 μου το περνάει. Γιατί θεωρεί το 2011 ώς λάθος έτος κατασκευής????

Το έτος που θα πρέπει να μπει σύμφωνα με την πολ δεν μπορεί να είναι πέρα του 2011, δεν μπορώ να ξέρω γιατι.. Περίεργο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έτος που θα πρέπει να μπει σύμφωνα με την πολ δεν μπορεί να είναι πέρα του 2011, δεν μπορώ να ξέρω γιατι.. Περίεργο..

Το βρήκα. Γιατί όταν πάς να διορθώσεις τα ακίνητα της 1.1.2011 λογικό είναι να μην σου δέχεται το 2011. Οπότε έβαλα το 2010 και το πήρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...