Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΤΕ ΑΝΟΙΓΕΙ ΣΤΟ ΕΤΟΣ 2014 Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ Ε9 ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑ;


sotoslav

Ερώτηση

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, πότε θα δοθεί η δυνατότητα διόρθωσης Ε9 έτους 2014(ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ Ε9 ΕΤΟΥΣ 2014) ώστε να υπολογιστεί με νέα εκκαθάριση, σωστά πλέον, ο ΕΝΦΙΑ.

Μέχρι αυτή την στιγμή που γράφω πάντως, μέσα στο σύστημα, δεν δίνεται η δυνατότητα τροποποιητικής Ε9 για το 2014 που αφορά τον ΕΝΦΙΑ (είχε δημιουργηθεί η εντύπωση πως από 1 Οκτωβρίου θα δίνονταν αυτή η δυνατότητα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

διαφωνω    ,

και βεβαια     θα παρουν   την  εκπτωση   

τα  σπιτια στο χωριο   τα  μισογκρεμ/να     με   κωδ.  99

Διαφωνώ με την διαφωνία σου . . . , διότι:

.............

Άρθρο 4

..........

 

η) Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων (Σ.Η.Κ.), ο οποίος ορίζεται σε 0,4 και εφαρμόζεται στα ημιτελή κτίσματα, ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής, που:

α) δεν είχαν ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά ή

β) ηλεκτροδοτούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν ποτέ άλλη παροχή ρεύματος πλην της εργοταξιακής και είναι κενά.

 

&

ΠΟΛ.1237/11.11.2014

 

 

8

Κενό κτίσμα

Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν συμπληρώνεται, αν πρόκειται για κτίσμα που έχει μεν αποπερατωθεί, αλλά αναγράφεται ως ημιτελές γιατί έχει μερική έλλειψη στέγης ή έχει υποστεί ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

 

Καλησπέρα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαφωνώ με την διαφωνία σου . . . , διότι:

.............

Άρθρο 4

..........

 

η) Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων (Σ.Η.Κ.), ο οποίος ορίζεται σε 0,4 και εφαρμόζεται στα ημιτελή κτίσματα, ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής, που:

α) δεν είχαν ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά ή

β) ηλεκτροδοτούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν ποτέ άλλη παροχή ρεύματος πλην της εργοταξιακής και είναι κενά.

 

&

ΠΟΛ.1237/11.11.2014

 

 

8

Κενό κτίσμα

Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν συμπληρώνεται, αν πρόκειται για κτίσμα που έχει μεν αποπερατωθεί, αλλά αναγράφεται ως ημιτελές γιατί έχει μερική έλλειψη στέγης ή έχει υποστεί ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

 

Καλησπέρα.  :)

 

ΣΩΣΤΟΣ. .ο LAMMergeir

Τα μισογκρεσμένα δεν έχουν έκπτωση. Και δεν πρέπει να μπαίνει σ΄αυτα  ο κωδ. 8.??

Για αυτό και  έγινε  το μπέρδεμα-μπάχαλο με των κωδ. 8.

 Ο κωδικ. 8 μπήκε μόνο και μόνο  για να ξεχωρίζουν τα πραγματικά Ημιτελή από τα μισογκρεμισμένα............

Αν δεν είμαστε σίγουροι...... να μην .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Trip_Accountant, on 14 Nov 2014 - 1:44 PM, said:snapback.png

σωστός , είχα την εντύπωση απο το σεμινάριο της Κόλλια για τον ΕΝΦΙΑ πως σε αντίστοιχες ερωτήσεις για μη κατοικίσιμα - γκρεμισμενα κλπ κτίσματα μπορούν να πάρουν την έκτπωση !

Αρα νέα τροποποιητική για να συμπληρώσω μόνο τον κωδ99 ...και άρα καμία έκπτωση!

διαφωνω    ,

και βεβαια     θα παρουν   την  εκπτωση   

τα  σπιτια στο χωριο   τα  μισογκρεμ/να     με   κωδ.  99

 

 

ΚΩΣΤΑ  ΚΑΙ   ΗΛΙΑ  , 

 

ουτε η ερωτηση  ουτε η απαντηση  μιλαει για  το  ΚΕΝΟ

 

 

το  μισογκρ/νο   στο  χωριο  με   σκετο    το  99  ,     ημιτελες ,     ναι   , θα παρει   την  εκπτωση 

 

(δεν πειραζουμε τιποτε αλλο στο  ε9  )

 

ισως παρει  και  70%  εκπτωση ,    δηλ περισ/ρο   και απο το "γνωστο  " ,     ημιτελες  - κενο   -μη  ηλ/νο  που δινει  -60%

 

αν  εχω λαθος στα ανωτερω  , ζητω συγγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΥΠΟΒΟΛΕΣ Ε9 2014.ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΑ Ε9 ΜΕ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΗΜΙΤΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΕΝΟ.ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΑΛΛΑ.........ΣΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ "ΠΙΘΑΝΗ ΕΞΩΦΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ Η ΡΥΘΜΙΣΗ".

ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Αυτό το βγάζει, όταν έχει πληρωθεί η οφειλή..

2 τινά συμβαίνουν κατά τη γνώμη μου, είτε το σύνολο της προηγούμενης οφειλής ήταν από πρίν πληρωμένο από τον πελάτη(δύσκολο, μιάς κι ενδεχομένως να το είχες προσέξει από πρίν), είτε έχοντας πληρώσει κανονικά τις 2 η και 3 πρώτες δόσεις ο άνθρωπος, με τη νέα εκκαθάριση η μείωση του φόρου ισούται η και ξεπερνάει το υπολειπόμενο ποσό, που υπήρχε, οπότε "εξοφλήθηκε" με τη μείωση.. Τσέκαρέ το με το προηγούμενο εκκαθαριστικό, που του είχες βγάλει κοιτάζοντας στο λογαριασμό του στα στοιχεία πληρωμών τα ποσά, που αντιστοιχούν στην Τ.Ο του ΕΝΦΙΑ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΥΠΟΒΟΛΕΣ Ε9 2014.ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΑ Ε9 ΜΕ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΗΜΙΤΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΕΝΟ.ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΝΕΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΝΤΑΞΕΙ.ΑΛΛΑ.........ΣΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ "ΠΙΘΑΝΗ ΕΞΩΦΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΦΕΙΛΗΣ Η ΡΥΘΜΙΣΗ".

ΜΙΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

Μόλις έστειλα δύο τροποποιητικές που αφορούν σε κενό (βαζοντας τον κωδ. 8) που έχει γίνει διακοπή για όλο το 2013. Πράγματα, δηλαδή, που θα έπρεπε να είχαν γίνει αυτόματα από το σύστημα σύμφωνα και με το σεμινάριο της κας Κόλλια.

Μου έβγαλε αμέσως το νέο εκκαθαριστικό, αλλά με το ίδιο ποσό των αρχικών εκκαθαρίσεων!!!!!

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις έστειλα δύο τροποποιητικές που αφορούν σε κενό (βαζοντας τον κωδ. 8) που έχει γίνει διακοπή για όλο το 2013. Πράγματα, δηλαδή, που θα έπρεπε να είχαν γίνει αυτόματα από το σύστημα σύμφωνα και με το σεμινάριο της κας Κόλλια.

Μου έβγαλε αμέσως το νέο εκκαθαριστικό, αλλά με το ίδιο ποσό των αρχικών εκκαθαρίσεων!!!!!

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

 

εχεις     ημιτελες    99 ρι  δηλ.    -     οχι   ηλ/νο    -      στ  32    κωδ  8    ,         και δεν σου εδωσε    - 60 %     ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις έστειλα δύο τροποποιητικές που αφορούν σε κενό (βαζοντας τον κωδ. 8) που έχει γίνει διακοπή για όλο το 2013. Πράγματα, δηλαδή, που θα έπρεπε να είχαν γίνει αυτόματα από το σύστημα σύμφωνα και με το σεμινάριο της κας Κόλλια.

Μου έβγαλε αμέσως το νέο εκκαθαριστικό, αλλά με το ίδιο ποσό των αρχικών εκκαθαρίσεων!!!!!

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

μαλλον   μιλας  για  το   -20 %   , τα κενα    στο  2013 ,        αλλα  τοτε δεν βαζεις   8  στη στ.  32  - δεν πειραζεις τη στ    32-

 

το κενο το βλεπει απο το   ε2    ,    απο το ε9    διασταυρωνει  μονο   τη  δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ-ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Ε2 ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ-AΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ-ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ Ε2 ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ-AΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ?

 

ειναι  απλο,      θα   "  δει  "   το ιδιο  ρολοι  - δεη       στα  ε9          του  επικ   και    του     ψ/κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εχουν βγει ακομη τα δοσολογια...αυτο πιστευω να γινει τις επομενες μερες-ειναι προβλημα του συστηματος,ουτε εχει πληρωθει ολος ο φορος ουτε το νεο υπολοιπο ειναι περισσοτερο απο τις υπολοιπες δοσεις!!!απλα δεν εμφανιζςι ακομη τα δοσολογια!!!τα νομικα προσωπα πληρωνουν καινονικα και τη τριτη δοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ..........

 

  καλα ,  ενταξει , δεν τους βαλαμε και  να σκαψουν     !!!!!!

 

   τους ειπαμε  απλα   να δουν  οτι   στο ιδιο ρολοι υπαρχουν  2  δικαιωματα  

 

νομιζω θα τα καταφερουν

 

αν δεν  ... με μια   " ντροπολογια "   οπως προχθες  ,  θα το παρουν  πισω      !!!!!!!!!!!!!!!      :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι  απλο,      θα   "  δει  "   το ιδιο  ρολοι  - δεη       στα  ε9          του  επικ   και    του     ψ/κ 

Αν μιλας για το -20% ...

22 Οκτωβρίου 2014

Αριθμ. ΠΟΛ. 1232

2. Οι παροχές ηλεκτρικού ρεύματος, οι οποίες δεν ήταν ενεργές καθ΄ όλη τη διάρκεια του έτους 2013, λαμβάνονται από τα αρχεία του ΔΕΔΔΗΕ ανά περιφέρεια. Οι αριθμοί των παροχών του αρχείου του ΔΕΔΔΗΕ διασταυρώνονται με τους αριθμούς παροχής ηλεκτρικού ρεύματος οι οποίοι αναγράφονται στις εμπρόθεσμες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων (έντυπα Ε9) έτους 2014 και στις αναλυτικές καταστάσεις μισθωμάτων ακινήτων (έντυπα Ε2) οικονομικού έτους 2014.

Αυτο ισως να σημαινει οτι πρεπει να τις διασταυρωσει και στα 2 εντυπα

3. Η πληροφορία του κενού ακινήτου, καθ΄ όλη τη διάρκεια του προηγούμενου έτους, λαμβάνεται από τις αναλυτικές καταστάσεις μισθωμάτων ακινήτων οικονομικού έτους 2014, οι οποίες έχουν υποβληθεί μέχρι και τη δεύτερη εκκαθάριση σύμφωνα με την παράγραφο 1 της παρούσας, από τους ιδιοκτήτες οι οποίοι έχουν το εμπράγματο δικαίωμα της πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας σε ακίνητα.

 

Δεν βλεπω πουθενα την ψιλη κυριοτητα....

Την βλεπει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχεις     ημιτελες    99 ρι  δηλ.    -     οχι   ηλ/νο    -      στ  32    κωδ  8    ,         και δεν σου εδωσε    - 60 %     ???????

 

Δεν έχω ημιτελές. Μιλάω για ηλεκτροδοτούμενη  κατοικία που  ήταν κενή όλο το 2013 και στην οποία, επίσης όλο το 2013, είχε γίνει διακοπή της ηλεκτροδότησης.

μαλλον   μιλας  για  το   -20 %   , τα κενα    στο  2013 ,        αλλα  τοτε δεν βαζεις   8  στη στ.  32  - δεν πειραζεις τη στ    32-

 

το κενο το βλεπει απο το   ε2    ,    απο το ε9    διασταυρωνει  μονο   τη  δεη

Μα ο λόγος της υποβολής της τροποποιητικής είναι ακριβώς αυτός. Ότι δηλαδή δεν "είδε" το σύστημα το κενό από γτο Ε2, ούτε πήρε τη διακοπή από τη ΔΕΗ, παρόλο που είχα συμπληρώσει τον αριθμό παροχής. Αν είχε γίνει, αυτό θα φαινότανε από την έκπτωση, ποιος ο λόγος να υποβάλω τροποποιητική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να κάνω μιά διόρθωση στο Ε9 για να πάρω την έκπτωση του 60% για ημιτελή κτίσματα(υπό την έννοια ότι υπάρχει οικία ερειπωμένη με μερική έλλειψη στέγης)

Ξέρω ότι πρέπει να μπώ στην στήλη 10 ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ και να συμπληρώσω τον κωδικό 99.

Χρειάζεται να κάνω τίποτα στην στήλη 32? Δηλαδή να βάλω τον κωδικό 8? 

 

Εκτιμώ πώς όχι γιατί στην ΠΟΛ 1237/11.11.2014 λέει στην στήλη 32 και για τον κωδικό 8 "Κενό κτίσμα  .Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν συμπληρώνεται, αν πρόκειται για κτίσμα που έχει μεν αποπερατωθεί, αλλά αναγράφεται ως ημιτελές γιατί έχει μερική έλλειψη στέγης ή έχει υποστεί ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

 

Αρα νομίζω ότι δεν συμπληρώνω καθόλου την στήλη 32. Τί λέτε?

Θα πάρω την έκπτωση 60% συμπληρώνοντας μόνο την την στήλη 10 με τον κωδικό 99?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις έστειλα δύο τροποποιητικές που αφορούν σε κενό (βαζοντας τον κωδ. 8) που έχει γίνει διακοπή για όλο το 2013. Πράγματα, δηλαδή, που θα έπρεπε να είχαν γίνει αυτόματα από το σύστημα σύμφωνα και με το σεμινάριο της κας Κόλλια.

Μου έβγαλε αμέσως το νέο εκκαθαριστικό, αλλά με το ίδιο ποσό των αρχικών εκκαθαρίσεων!!!!!

Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

 

αφου  δεν ειναι ημιτελες    δεν     επρεπε να βαλετε  κωδ.   8   στη στηλη  32

 

"καθαριστε "  το  8ρι  και μετα ολα θα πανε καλα

 

 ολα ηταν σωστα ,  θα σας ερχονταν   το -20%  ,    αλλα εσεις  ,  κανατε  την   τροπ/κη  -κακως-

 

  και τα χαλασατε          :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να κάνω μιά διόρθωση στο Ε9 για να πάρω την έκπτωση του 60% για ημιτελή κτίσματα(υπό την έννοια ότι υπάρχει οικία ερειπωμένη με μερική έλλειψη στέγης)

Ξέρω ότι πρέπει να μπώ στην στήλη 10 ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ και να συμπληρώσω τον κωδικό 99.

Χρειάζεται να κάνω τίποτα στην στήλη 32? Δηλαδή να βάλω τον κωδικό 8? 

 

Εκτιμώ πώς όχι γιατί στην ΠΟΛ 1237/11.11.2014 λέει στην στήλη 32 και για τον κωδικό 8 "Κενό κτίσμα  .Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν συμπληρώνεται, αν πρόκειται για κτίσμα που έχει μεν αποπερατωθεί, αλλά αναγράφεται ως ημιτελές γιατί έχει μερική έλλειψη στέγης ή έχει υποστεί ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

 

Αρα νομίζω ότι δεν συμπληρώνω καθόλου την στήλη 32. Τί λέτε?

Θα πάρω την έκπτωση 60% συμπληρώνοντας μόνο την την στήλη 10 με τον κωδικό 99?

 

 

μονο το  99  στ.  10 ,                                 -  δεν   γραφουμε τιποτα στη στ.  32-

 

ναι θα παρετε μειωση  - απο  συμπλ  φορο μιλαμε βεβαια  -

 

μην ξεχναμε  εχουμε  2    ΚΑΤΗΓΟΡΙΕς     99  ρια    που θα παρουν εκπτωση 

 

  1   )          το       ημιτελες        -κενο       -     μη   ηλ/νο

 

και  

 

2  )       το σκετο  ημιτελες   , - το μη  λειτουργικο ,διοτι  εχει ζημιες στον φεροντα οργανισμο -

              συνηθως   τα  γνωστα  μισογκρ/να  , ερειπωμενα    ,  εγκαταλ/να ,     στα  χωρια  -

 

 

  ΓΙΑ ΤΗ   2η  περιπτ.   διαφωνουν  οι συναδελφοι   EUMILOS    και    LAMMERGEIER, αλλα  επιμενω  οτι θα δοθει

 

  εκπτωση  ( ειναι  διοικητικη λυση που εχει δοθει με αποφαση  και επαναλαμβανεται κατα την διαρκεια των  ετων  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

 

αφου  δεν ειναι ημιτελες    δεν     επρεπε να βαλετε  κωδ.   8   στη στηλη  32

 

"καθαριστε "  το  8ρι  και μετα ολα θα πανε καλα

 

 ολα ηταν σωστα ,  θα σας ερχονταν   το -20%  ,    αλλα εσεις  ,  κανατε  την   τροπ/κη  -κακως-

 

  και τα χαλασατε          :(

Μα αφού τα εκκαθαριστικά με τις εκπτώσεις μετά από την αυτόματη ενημέρωση των στοιχείων, τόσο από τον ΔΕΔΔΗΕ, όσο και από το Ε2 έχουν ήδη ανέβει και στη δική μου περίπτωση αυτό δεν έχει συμβεί.

Άλλωστε και οι οδηγίες συμπλήρωσης του Ε9 αναφέρουν ότι:

Κενό κτίσμα

Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι

αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν συμπληρώνεται, αν πρόκειται για κτίσμα που έχει μεν αποπερατωθεί, αλλά αναγράφεται ως ημιτελές γιατί έχει μερική έλλειψη στέγης ή έχει υποστεί ουσιώδεις βλάβες, που το καθιστούν μη λειτουργικό.

Αυτό που εγώ πισεύω ότι δεν έχει γίνει είναι να μην έχει ενημερωθεί σωστά το σύστημα απο τον ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κενό κτίσμα

Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι

αποπερατωμένο

 

 εδω   αναφερεται   μονο   στα  η μ ι τ ε λ η              και μονο τοτε   στ.  32   8

 

εσεις λετε οτι  βαλατε   το  8  στη  στ . 32       ναι  η  οχι   ??

 

βγαλτε το    - με  τροπ/κη-   για να παρετε  το   -20%

 

το  -60%   - που στησατε τη δηλωση σας την απερριψαν-   δεν το δικαιουστε  ,  διοτι  δεν ειναι  ημιτελες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κενό κτίσμα

Ως κενό αναγράφεται και το ακίνητο το οποίο δεν είναι

αποπερατωμένο

 

 εδω   αναφερεται   μονο   στα  η μ ι τ ε λ η              και μονο τοτε   στ.  32   8

 

εσεις λετε οτι  βαλατε   το  8  στη  στ . 32       ναι  η  οχι   ??

 

βγαλτε το    - με  τροπ/κη-   για να παρετε  το   -20%

 

το  -60%   - που στησατε τη δηλωση σας την απερριψαν-   δεν το δικαιουστε  ,  διοτι  δεν ειναι  ημιτελες

ΚΑΙ το ακίνητο........Δηλαδή με τον ίδιο τρόπο που δηλωνεις τις κενές κατοικίες, για παράδειγμα, δηλώνεις και αυτές που είναι ημιτελείς.

Μη ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε.

Το πρόβλημα είναι ότι, ούτε αυτόματα ούτε μετά την υποβολή της τροποποιητικής, το σύστημα παίρνει σωστά  τα στοιχεία και το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι δεν εχει ενημερωθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ (και δυστυχώς δεν έχουν προβλέψει ένα "κουτάκι" να δηλώνεις τη διακοπή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
forologika nea   12/11/2014             -   και  δημοσιευμενο ,  για τι ειστε  δυσπιστος     !!!! :)     -

 

 

Τα 8+1 «τρικ» στο Ε9 που μειώνουν έως 60% τον ΕΝΦΙΑ

Σήμερα αναμένεται να δοθεί στη δημοσιότητα και αναλυτική εγκύκλιος της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων, για το πώς θα γίνουν οι διορθώσεις

Με βάση τα συνηθέστερα λάθη που διαπιστώνονται, οι ιδιοκτήτες πρέπει να ψάξουν «κωδικό προς κωδικό» αν υπάρχουν κενά ή λάθη στα εξής σημεία της δηλώσεως Ε9:


 


1)  Ημιτελή κτίσματα: Εάν δεν έχει υπολογιστεί η προβλεπόμενη από τον νόμο έκπτωση κατά 60%, τότε το πιο πιθανό είναι να μην επικαιροποιήθηκαν τα στοιχεία του πίνακα 1 του Ε9, όπως η νέα στήλη 32, που προστέθηκε και δηλώνει ότι το κτίσμα αυτό είναι «κενό».


 


2)  Κενά μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα: Αν δεν υπολογίστηκε γι’ αυτά η προβλεπόμενη έκπτωση του 20% στον ΕΝΦΙΑ, το λάθος βρίσκεται στην κωδικό 8 της στήλης 32, ή ότι δεν έχει συμπληρωθεί στη διπλανή στήλη αριθμός παροχής ρεύματος για να γίνει διασταύρωση με το αρχείο της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

forologika nea   12/11/2014             -   και  δημοσιευμενο ,  για τι ειστε  δυσπιστος     !!!! :)     -
 
 
Τα 8+1 «τρικ» στο Ε9 που μειώνουν έως 60% τον ΕΝΦΙΑ
Σήμερα αναμένεται να δοθεί στη δημοσιότητα και αναλυτική εγκύκλιος της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων, για το πώς θα γίνουν οι διορθώσεις

Με βάση τα συνηθέστερα λάθη που διαπιστώνονται, οι ιδιοκτήτες πρέπει να ψάξουν «κωδικό προς κωδικό» αν υπάρχουν κενά ή λάθη στα εξής σημεία της δηλώσεως Ε9:

 

1)  Ημιτελή κτίσματα: Εάν δεν έχει υπολογιστεί η προβλεπόμενη από τον νόμο έκπτωση κατά 60%, τότε το πιο πιθανό είναι να μην επικαιροποιήθηκαν τα στοιχεία του πίνακα 1 του Ε9, όπως η νέα στήλη 32, που προστέθηκε και δηλώνει ότι το κτίσμα αυτό είναι «κενό».

 

2)  Κενά μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα: Αν δεν υπολογίστηκε γι’ αυτά η προβλεπόμενη έκπτωση του 20% στον ΕΝΦΙΑ, το λάθος βρίσκεται στην κωδικό 8 της στήλης 32, ή ότι δεν έχει συμπληρωθεί στη διπλανή στήλη αριθμός παροχής ρεύματος για να γίνει διασταύρωση με το αρχείο της ΔΕΗ.

 

Μα αυτό που μου τονίζεις είναι αυτό ακριβώς που σου λέω. Ότι, δηλαδή, βάζουμε τον κωδ. 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα είναι ότι, ούτε αυτόματα ούτε μετά την υποβολή της τροποποιητικής, το σύστημα παίρνει σωστά  τα στοιχεία και το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι δεν εχει ενημερωθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ (και δυστυχώς δεν έχουν προβλέψει ένα "κουτάκι" να δηλώνεις τη διακοπή).

 

ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ  ΤΟ  8   ΑΠΟ ΣΤΗΛΗ 32   ΜΕΤΑ ΑΝΑΜΕΝΕΙΣ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ    -20 %

 

ΤΩΡΑ  , ΑΝ  ΔΕΝ  ... ΦΥΣΙΚΑ     ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ  ΔΟΥ   ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ   

 

 

 

Μα αυτό που μου τονίζεις είναι αυτό ακριβώς που σου λέω. Ότι, δηλαδή, βάζουμε τον κωδ. 8

 

TO   ΑΝΤΙΘΕΤΟ   !!     ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ   ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ  ,  ΕΓΙΝΕ Η ΚΑΤΑΧ  ΤΟΥ   8.  ΣΤ.32-   ΚΕΝΟ ΔΗΛ- 

 

ΕΝΩ ΔΕΝ   ΕΠΡΕΠΕ    !!!!

 

 

 

ΗΘΙΚΟ   ΨΗΛΑ  !!!     :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα είναι ότι, ούτε αυτόματα ούτε μετά την υποβολή της τροποποιητικής, το σύστημα παίρνει σωστά  τα στοιχεία και το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι δεν εχει ενημερωθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ (και δυστυχώς δεν έχουν προβλέψει ένα "κουτάκι" να δηλώνεις τη διακοπή).

 

ΑΦΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ  ΤΟ  8   ΑΠΟ ΣΤΗΛΗ 32   ΜΕΤΑ ΑΝΑΜΕΝΕΙΣ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ    -20 %

 

ΤΩΡΑ  , ΑΝ  ΔΕΝ  ... ΦΥΣΙΚΑ     ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗ  ΔΟΥ   ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ   

 

 

 

Μα αυτό που μου τονίζεις είναι αυτό ακριβώς που σου λέω. Ότι, δηλαδή, βάζουμε τον κωδ. 8

 

TO   ΑΝΤΙΘΕΤΟ   !!     ΕΝΝΟΕΙ ΟΤΙ   ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ  ,  ΕΓΙΝΕ Η ΚΑΤΑΧ  ΤΟΥ   8.  ΣΤ.32-   ΚΕΝΟ ΔΗΛ- 

 

ΕΝΩ ΔΕΝ   ΕΠΡΕΠΕ    !!!!

 

 

 

ΗΘΙΚΟ   ΨΗΛΑ  !!!     :)

Κουράστηκα. Σταματώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...