Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
aris1978

Αλλαγή ωραρίου-Νέος πίνακας προσωπικού ή νέα σύμβαση?

Question

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που ο εργοδότης θέλει να αλλάξει τις ώρες εργασίας του εργαζομένου πρέπει να γίνει νέα σύμβαση εργασίας?

Αν πχ θέλει να το 9:00-17:00 να το κάνει 13:00-21:00 μπορεί υποβάλλοντας απλά νέο πίνακα προσωπικού με τις νέες ώρες?

Και σε περίπτωση που ο εργαζόμενος δεν θέλει να αλλάξει το ωράριό του πως μπορεί να προστατευτεί?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Νεα συμβαση.

Πινακα συμπληρωματικου ωραριου.(Αλλα αφου η αλλαγη αν ειναι απο 1/10 εως 21/10 ,μπορεις να κανεις και Ετησιο)

Δεν μπορει. η φευγει με οικειοθελη απαχωρηση ή υπογραφει την νεα συμβαση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Νεα συμβαση.

Πινακα συμπληρωματικου ωραριου.(Αλλα αφου η αλλαγη αν ειναι απο 1/10 εως 21/10 ,μπορεις να κανεις και Ετησιο)

Δεν μπορει. η φευγει με οικειοθελη απαχωρηση ή υπογραφει την νεα συμβαση.

 

Διαφωνώ

 

αν ο εργαζόμενος δεν δεχτεί την αλλαγή ωραρίου ή κάνει καταγγελία σύμβασης ο εργοδότης ή τον αφήνει ως έχει, με το παλιό ωράριο

 

Πρόκειται για μονομερής μεταβολή σύμβασης εργασίας και αν είναι βλαπτική μεταβολή για τον εργαζόμενο θεωρείται καταγγελία σύμβασης

 

δες λίγο και αυτό

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16471

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η αλλαγή ωραρίου εντάσεται στο διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη, οπότε μπορεί να την κάνει χωρίς την συναίνεση του εργαζομένου, λαμβάνοντας όμως υπόψιν τις ανάγκες του εργαζομένου (οικογένεια κλπ) κατά τρόπο που να μην θεωρείται δυσμενής η μεταβολή των όρων εργασίας.

Τώρα ως προς τον τρόπο δήλωσης. Από 1ης Οκτωβρίου 2014 εώς 21 Οκτωβρίου 2014, μπορεί να γίνει με κατάθεση ετήσιου πίνακα προσωπικού.

Σε άλλη χρονική περίοδο, η απόφαση είναι σαφής, δεν υποβάλουμε πίνακα, αλλά η αλλαγή καταχωρείται στο ειδικό βιβλίο τροποποιήσεων ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

Ήδη στο Π Σ ΕΡΓΑΝΗ έχει αφαιρεθεί η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικού πίνακα ωραρίου.

Ο δε συμπληρωματικός ωραρίου υποβάλεται (σύμφωνα με τις οδηγίες στον ιστότοπο του Π Σ Εργάνη) ως συνέχεια προγράμματος ή τρόπου οργάνωσης της εργασίας του οποίου η ισχύς έχει παρέλθει. Δηλαδή, όταν έχουμε υποβάλει πρόγραμμα που λήγει την Χ ημερομηνία, μπορούμε να υποβάλουμε νέο πρόγραμμα με ισχύ από την Χ+1 ημερομηνία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η αλλαγή ωραρίου εντάσεται στο διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη, οπότε μπορεί να την κάνει χωρίς την συναίνεση του εργαζομένου, λαμβάνοντας όμως υπόψιν τις ανάγκες του εργαζομένου (οικογένεια κλπ) κατά τρόπο που να μην θεωρείται δυσμενής η μεταβολή των όρων εργασίας.

........

 

 

απο που προκυπτει οτι η αλλαγή ωραρίου εντάσσεται στο διευθυντικό δικαίωμα ??

 

και εγώ λέω πως γίνεται  κατάχρηση δικαιώματος και η αλλαγή των όρων της σύμβασης επιφέρει στον εργαζόμενο άμεση ή έμμεση υλική ή ηθική ζημία.

 

 

άρθρο 7 εδαφ. Α' του Ν. 2112/1920

 

"Πάσα μονομερής μεταβολή των όρων της υπαλληλικής συμβάσεως, βλάπτουσα τον υπάλληλον, θεωρείται ως καταγγελία τούτης, δι' ην ισχύουσιν αι διατάξεις του παρόντος νόμου."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από τη στιγμή που δεν έχει αναφερθεί τί αναφέρεται επί του θέματος στην ισχύουσα υπογεγραμμένη σύμβαση, τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε περίπτωση που εργαζόμενος, από μερική απασχόληση (τετράωρος) θα μετατραπεί σε πλήρη απασχόληση, χρειάζεται να σταλεί κάποιος πίνακας (εκτός από τον ετήσιο) και αν ναι ποιος, ή αρκεί η αναγραφή του στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×