Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
lami

Ειδικό καθεστώς καταβολής Φ.Π.Α. άλλος μπελάς.......

Question

Recommended Posts

• 0

άλλο πρόβλημα. εγώ είμαι ο αδύνατος ο μικρός και έχω πελάτη τον μεγάλο όλο το χρόνο.

στο εξάμηνο μαζεύεται  1.000 αξία και 230 ΦΠΑ που μου χρωστά.

και μου δίνει 300 ευρώ στις 30/6  ,τι μου έδωσε αυτός και από που τα αφαιρώ?

αυτός θα μου πει κλείσε πρώτα το ΦΠΑ.

Για μεγάλη παγίδα μου φαίνεται. 

Το ΥΠ.ΟΙΚ. μπορεί ίσως να έχει καλούς σκοπούς ,αλλά μάλλον  επιπόλαια κίνηση και πολύ βιαστική .

• 0

ζητω λογιστη για τα βιβλια μου

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα ενταχθείς στο νέο καθεστώς αποδώσεως του ΦΠΑ  ?

Δώσαμε δώσαμε....

• 0

Δηλαδή για το παραπάνω , αν συμβεί , θα έχει ευθύνη αποκλειστικά το νέο καθεστώς αποδώσεως του ΦΠΑ ?

Πετραδάκι πετραδάκι, για τα ΄σενα το 'χτιζα........

230949-music-notes.jpg

Για την ακρίβεια δεν το 'χτιζα, ..... το γκρέμιζα.

Η καταστροφή της  παραγωγικής βάσης της χώρα ξεκίνησε με την ένταξη στην ΕΟΚ.

Στον ευρωπαϊκό καταμερισμό η Ελλάδα είχε το ρόλο του καταναλωτή και του παρόχου υπηρεσιών.

απλά με κάτι τέτοια μέτρα, είτε με πρόθεση είτε από ανοησία, φτάνουμε πλέον και στα θεμέλια.

• 0

Πρόγραμμα συμψηφισμού οφειλών από ΦΠΑ, εξήγγειλε ο Σαμαράς

...

Νομοθετική ρύθμιση για τον συμψηφισμό των οφειλών από ΦΠΑ, όχι μόνον από και προς το Δημόσιο αλλά και μεταξύ ιδιωτών, θα καταθέσει σύντομα στη Βουλή η κυβέρνηση, ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς, μετά τη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, με τη συμμετοχή του αναπλ. υπουργού Οικονομικών Χρ. Σταϊκούρα, του υφυπουργού Γ. Μαυραγάννη, και των κ.κ. Φ. Σαχινίδη και Χρ. Πρωτόπαππα.

Σε πρώτη φάση το μέτρο, το οποίο θα εφαρμοστεί από το Φθινόπωρο και θα ολοκληρωθεί μέσα στο έτος, θα αφορά ελεύθερους επαγγελματίες και επιχειρηματίες, με ετήσιο τζίρο έως 500.000 ευρώ. Αμέσως μετά, το μέτρο θα επεκταθεί και σε τζίρους άνω των 2 εκατ. ευρώ καλύπτοντας έτσι άνω του 85% των συναλλαγών στην αγορά.

Όπως τόνισε ο πρωθυπουργός το μέτρο αυτό, το οποίο είναι φορολογικά ουδέτερο, θα εξομαλύνει σημαντικά την αγορά και θα είναι εξαιρετικά ενισχυτικό, ιδιαίτερα για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Ανάφερε δε πως η εφαρμογή του μέτρου θα ανοίξει το δρόμο και για τον συνολικό συμψηφισμό οφειλών μεταξύ ιδιωτικού τομέα και Δημοσίου.

Παράλληλα, ο κ.Σαμαράς ανακοίνωσε ότι θα καταργηθούν τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν σε επιχειρήσεις, λόγω μη καταβολής ΦΠΑ στο Δημόσιο ενώ ταυτόχρονα οφείλει και προς αυτές το Δημόσιο.

Με απλά λόγια, αυτό σημαίνει ότι αν δεν εισπράττει μια επιχείρηση τον ΦΠΑ πχ από κάποια άλλη επιχείρηση, δεν θα τον αποδίδει στην εφορία έως ότου τον εισπράξει.

...

πηγή: http://www.express.gr/news/finance/746856oz_20140407746856.php3

7/4/2014

...

Άρθρο 4

Απαιτητό του φόρου και έκπτωση του φόρου εισροών για συναλλαγές που διενεργούνται στα πλαίσια του ειδικού καθεστώτος

1. Για τις πράξεις που πραγματοποιούνται από υποκείμενους ενταγμένους στο ειδικό καθεστώς ο φόρος καθίσταται απαιτητός τον χρόνο, κατά τον οποίο εισπράττεται η αντιπαροχή. Για την εφαρμογή του καθεστώτος ως είσπραξη νοούνται όλοι οι τρόποι πληρωμής (μετρητά, επιταγές, ταχυδρομικές επιταγές, εμβάσματα, πιστωτικές κάρτες, συμψηφισμός ή εκχώρηση απαιτήσεων, πληρωμές σε είδος, πάγιες εντολές, κ.λπ.), με την προϋπόθεση ότι αποδεικνύεται επαρκώς η πραγματοποίησή τους.

2. Στην περίπτωση είσπραξης προκαταβολής πριν την πραγματοποίηση φορολογητέας συναλλαγής ο φόρος καθίσταται απαιτητός τον χρόνο κατά τον οποίο εισπράττεται η προκαταβολή. Κατά τον ίδιο χρόνο υπάρχει υποχρέωση έκδοσης του ειδικού στοιχείου προκαταβολής που προβλέπεται στο άρθρο 6 της παρούσας.

3. Στην περίπτωση εξόφλησης με επιταγή ο φόρος καθίσταται απαιτητός τον χρόνο κατά τον οποίο λαμβάνεται η επιταγή. Σε περίπτωση μη είσπραξης της επιταγής, η φορολογητέα αξία μειώνεται κατά το χρόνο που σφραγίστηκε η επιταγή.

...

ΠΟΛ. 1121/30-9-2014

smiley_14.gifsmiley_14.gifsmiley_14.gif

• 0

Φαντάζομαι τον κακομοίρη που θα τολμήσεις μ'αυτές τις προϋποθέσεις να ενταχθεί στο καθεστώς..

Σαν λεπρό θα τον αντιμετωπίσει η αγορά.. σε μια βδομάδα θα το κλείσει..

Πές το ψέμματα

• 0

τίποτα για μένα καμμία επιχείρηση δεν πρέπει να μπεί σε αυτό το άθλιο σύστημα!!!!!!!!! ποιός εγκέφαλος τα σκέφτεται όλα αυτά???είναι σαν να σου λένε ,φύγε επιχείρηση από την ελλάδα!!φύγε μακριά!!!!!

υ.γ. ήγγιγκεν νομίζω η ώρα που πρέπει όλοι αυτοί να πληρώσουν για ότι μας έχουν κάνει!!!!!αυτό ήταν το κερασάκι στη τούρτα!!!!!!!!

• 0

Αν μπει κάποιος στο σύστημα αυτό,υποχρεούται για όλα τα εκδιδόμενα Τιμολόγια ή έχει επιλογή να βάζει τη σχετική ένδειξη σε όποια Τιμολόγια θέλει ????

• 0

Αύριο όμως θα βγουν στα πρωινάδικα και θα πουν ορίστε. Λύσαμε το πρόβλημα με τον ΦΠΑ που γκρινιάζετε τόσο καιρό. Και μαζί τους θα είναι και κάποιος συγκαταβατικός συνάδελφος.

• 0

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

"απαγορεύεται οιαδήποτε πίστωση Φ.Π.Α. πέραν της φορολογικής περιόδου έκπτωσης αυτού"  με χρήμα ζεστό,γιατί και ο άλλος δεν το ακουμπά κρύο στο δημόσιο.

σε περίπτωση μη έγκαιρης εξόφλησης ,χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ και ο υπόχρεος σε καταβολή εκχωρεί την απαίτηση στο Δημόσιο υποχρεωτικά,κατά ΑΦΜ και ποσό ΦΠΑ μέσα από την περιοδική .Η απαίτηση αυτή καταχωρείται αυτόματα στα προστιθέμενα ποσά εισροών του υπόχρεου και στα αφαιρούμενα του λήπτη.

υπάρχει ένα θεματάκι με τα Β-Γ αλλά αφήνεις πλεονέκτημα στον μικρό. 

ή τα μπέρδεψα πολύ?

• 0

Μπορεί δυο αρνήσεις να κάνουν μια κατάφαση αλλά δυό λάθη δεν κάνουν ένα σωστό.

Ακόμη χειρότερα τα συνεχόμενα λάθη (εντάξει είμαι καλοπροαίρετος και τα λέω λάθη) δεν διορθώνουν τα προηγούμενα απλά τα κάνουν ακόμη χειρότερα.

Γιατί πριν 5 χρόνια δεν είχαμε θέμα με τον χρόνο έκπτωσης του ΦΠΑ; Τότε δεν υπήρχε πίστωση στην αγορά; Δεν πληρώναμε ΦΠΑ που εισπράτταμε αργότερα;

Ανεβάσαμε το συντελεστή ΦΠΑ 5 μονάδες

Μεταφέραμε στον υψηλό συντελεστή τα πάντα

Αυξήσαμε όλους τους φόρους και τις ανελαστικές δαπάνες των μικροεπιτηδευματιών και δεν ξέρουν τι να πρωτοπληρώσουν

Κάναμε απαιτητό το ΦΠΑ στους ελεύθερους επαγγελματίες πριν εισπράξουν

κόψαμε και τα εισοδήματα των τελικών καταναλωτών

και τώρα που δεν υπάρχει περιθώριο είσπραξης, τάχα τους διευκολύνουμε κάνοντας απαιτητό το ΦΠΑ και επί των μεταχρονολογημένων επιταγών.

Σαϊνια βγάζει τελικά το London School και το Harvard

αλλά κι εμείς τόσα χρόνια θέλαμε τους τεχνοκράτες να μας κυβερνήσουν

• 0

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.

"απαγορεύεται οιαδήποτε πίστωση Φ.Π.Α. πέραν της φορολογικής περιόδου έκπτωσης αυτού"  με χρήμα ζεστό,γιατί και ο άλλος δεν το ακουμπά κρύο στο δημόσιο.

σε περίπτωση μη έγκαιρης εξόφλησης ,χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ και ο υπόχρεος σε καταβολή εκχωρεί την απαίτηση στο Δημόσιο υποχρεωτικά,κατά ΑΦΜ και ποσό ΦΠΑ μέσα από την περιοδική .Η απαίτηση αυτή καταχωρείται αυτόματα στα προστιθέμενα ποσά εισροών του υπόχρεου και στα αφαιρούμενα του λήπτη.

υπάρχει ένα θεματάκι με τα Β-Γ αλλά αφήνεις πλεονέκτημα στον μικρό. 

ή τα μπέρδεψα πολύ?

Aποτελεί λύση αυτό για ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που εχουν εκδοθεί την 1η ημέρα του τριμήνου και για ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που έχουν εκδοθεί την τελευταία ημέρα ? (σε τρίμηνη υποβολή περιοδικής δηλώσεως με ιδια φορολογικη περίοδο και για τους δύο συμβαλλόμενους . )

• 0

Aποτελεί λύση αυτό για ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που εχουν εκδοθεί την 1η ημέρα του τριμήνου και για ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ που έχουν εκδοθεί την τελευταία ημέρα ? (σε τρίμηνη υποβολή περιοδικής δηλώσεως με ιδια φορολογικη περίοδο και για τους δύο συμβαλλόμενους . )

η λογική είναι πέρα από την κρίση που γράφει ο ype , πρώτα πληρώνεις και μετά εκπίπτεις.

αυτό που λες για την τελευταία μέρα του τριμήνου ,πόσες φορές είδες να αγοράζουν τις τελευταίες μέρες ακριβώς για να εκπέσουν τον ΦΠΑ? αλλά εσύ όμως πρέπει να το πληρώσεις.  άρα δικαιοσύνη για όλους.

ype εσωτερική υποτίμηση το λένε (αυξάνουν τα πάντα στα ανελαστικά αγαθά και μειώνονται τα εισοδήματα)  ,για το δόγμα "πάση θυσία ευρώ".

άρα δεν φταίνε μόνο αυτοί.  

αυτοί είπαν "μνημόνιο ή χρεοκοπία?" εμείς πήραμε και τα δύο!!!!  γιατί χρεοκοπία κανονική σημαίνει χρεο-κοπία (κόβω χρέος) .

• 0
.............

ype εσωτερική υποτίμηση το λένε

.............

Στο Harvard ή στο LSE ;

Γιατί στο χωριό μου το λένε φτωχοποίηση, εκμετάλλευση, ληστεία, αρπαγή, κοροϊδία, αλητεία, απανθρωπιά, γαϊδουριά, κτηνωδία και πιο συγκεκριμένα "καπιταλισμό".

Έχουμε πλούσιο λεξιλόγιο στο χωριό μου

• 0

Στο Harvard ή στο LSE ;

Γιατί στο χωριό μου το λένε φτωχοποίηση, εκμετάλλευση, ληστεία, αρπαγή, κοροϊδία, αλητεία, απανθρωπιά, γαϊδουριά, κτηνωδία και πιο συγκεκριμένα "καπιταλισμό".

Έχουμε πλούσιο λεξιλόγιο στο χωριό μου

στο δικό μου το λένε απλά "νεοφιλελευθερισμό" ,"παγκοσμιοποίηση" ,"καπιταλισμό -καζίνο" .

αυτοί το λένε "ανάκτηση ανταγωνιστικότητας" για να σου πάρουν και το σώβρακο.

αν τους ρωτήσεις αφού  κάνει όλος ο κόσμος το ίδιο ποιόν θα ανταγωνιστούμε τελικά? "πλήρωνε και μη ερεύνα" και να παρακαλάς που έχουμε ειρήνη!!!

• 0

αυτό που λες για την τελευταία μέρα του τριμήνου ,πόσες φορές είδες να αγοράζουν τις τελευταίες μέρες ακριβώς για να εκπέσουν τον ΦΠΑ? αλλά εσύ όμως πρέπει να το πληρώσεις.  άρα δικαιοσύνη για όλους.

Kια όσοι εχουν άλλους λόγους πέραν της εκπτώσεως του ΦΠΑ ,  που από μόνος του είναι ένας θεμιτός λόγος ,  να υποστούν αυτή τη δικαιοσύνη ? Τα γράφω αυτά γιατί θέλω να τονίσω ότι χρειάζονται κριτήρια για τη λειτουργία αυτής της απόφασης . Αν τα κριτήρια τώρα είναι λειτουργικά αυτό είναι ένα θέμα . Ωτσόσο οσο μη λειτουργικά είναι όσα προβλεέπι η συγκεκριμένη ΠΟΛ , τόσο μη λειτουργικό είναι και αυτό που πρότεινες .

• 0

το δικό μου πάει από την ανάποδη ,όχι όποτε θέλεις πλήρωσε τον ΦΠΑ στον άλλον ,για να τον αποδώσει αυτός,πλέον τα προβλήματα που έγραψα μικρού-μεγάλου-επιταγές στο μέλλον.

εδώ λέω δεν μπορείς να αφαιρέσεις κάτι ,εφ'όσον δεν πλήρωσες σε συγκεκριμένο χρόνο και υποχρεωτικά  για ΟΛΟΥΣ. το όλους είναι το ζουμί δηλ. μικρός-μεγάλος.

δεν είναι ο ΦΠΑ κεφάλαιο κίνησης για κανέναν ,είτε αρνητικό ,είτε θετικό.

• 0

το δικό μου πάει από την ανάποδη ,όχι όποτε θέλεις πλήρωσε τον ΦΠΑ στον άλλον ,για να τον αποδώσει αυτός,πλέον τα προβλήματα που έγραψα μικρού-μεγάλου-επιταγές στο μέλλον.

εδώ λέω δεν μπορείς να αφαιρέσεις κάτι ,εφ'όσον δεν πλήρωσες σε συγκεκριμένο χρόνο και υποχρεωτικά  για ΟΛΟΥΣ. το όλους είναι το ζουμί δηλ. μικρός-μεγάλος.

δεν είναι ο ΦΠΑ κεφάλαιο κίνησης για κανέναν ,είτε αρνητικό ,είτε θετικό.

ΟΚ , κατανοητό ως επιχείρημα , βάλε την απόδοση -καταβολή του ΦΠΑ σε ταμειακή (μετρητά )  βάση .

• 0

Εγώ πιστεύω ότι οι μοναδικές επιχειρήσεις που τους συμφέρει να ενταχθούν είναι οι αγρότες εκμεταλευτές φωτοβολταικών πάρκων, που δεν έχουν σχεδόν καθόλου έξοδα και πληρώνονται κάθε "κόκκινο Μάη" για τις εκκαθαρίσεις τους...

• 0

Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!!!!!!!!!! Θ Α Κ Α Τ Σ Ο Υ Μ Ε Σ Τ Α Α Υ Γ Α Μ Α Σ!!!

Εμείς θα κάτσουμε στα αυγά μας το θέμα είναι να κάτσουνε & οι αντισυμβαλλόμενοι γιατί με πήρε προμηθευτής μιας εταιρίας που πληρώνετε στο 6μηνο & μου είπε οτι θα μπεί στο ειδικό καθεστώς γιατί έτσι θα αναγκαζεται η εταιρία  να τον πληρώνει το πολύ στο τρίμηνο... τα λόγια περισεύουν.

• 0

Εμείς θα κάτσουμε στα αυγά μας το θέμα είναι να κάτσουνε & οι αντισυμβαλλόμενοι γιατί με πήρε προμηθευτής μιας εταιρίας που πληρώνετε στο 6μηνο & μου είπε οτι θα μπεί στο ειδικό καθεστώς γιατί έτσι θα αναγκαζεται η εταιρία  να τον πληρώνει το πολύ στο τρίμηνο... τα λόγια περισεύουν.

Εγώ θα του έλεγα πως αν  βλέπει την ένταξή του στο καθεστώς ως μέσο εκβιασμού μάλλον θα είναι χαμένος στο τέλος.

Εν πάσει περιπτώσει καλό είναι σ΄αυτή την κακή συγκυρία να βρούν οι εταιρείες που συνεργάζονται χρόνια την καλύτερη λύση μεταξύ τους.

• 0

Σχετικά με τη φορολογία εισοδήματος, θα φορολογείται και το εισόδημα βάσει εισπράξεων ή συνολικά άσχετα με τις εισπράξεις?