Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ειδικό καθεστώς καταβολής Φ.Π.Α. άλλος μπελάς.......


lami

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δυσκίνητο σύστημα επί δικαίων ,όσων επέλεξαν να ενταχθούν σε αυτό και αφού το επέλεξαν θα θα υποστούν και τις συνέπειες της επιλογής τους , και επί των άλλων δικαίων που δεν επέλεξαν να ενταχθούν στο σύστημα αυτό , αλλά ως λήπτες φορολογικών στοιχείων από τους ενταγμένους , φορτώνονται με επιπλέον υποχρεώσεις και προβλήματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυσκίνητο σύστημα επί δικαίων ,όσων επέλεξαν να ενταχθούν σε αυτό και αφού το επέλεξαν θα θα υποστούν και τις συνέπειες της επιλογής τους , και επί των άλλων δικαίων που δεν επέλεξαν να ενταχθούν στο σύστημα αυτό , αλλά ως λήπτες φορολογικών στοιχείων από τους ενταγμένους , φορτώνονται με επιπλέον υποχρεώσεις και προβλήματα . 

Αλήθεια , αυτοί που δεν εντάσσονται στο νέο ..... σύστημα  τι υποχρεώσεις φορτωνονται απο τις συναλλαγές με  τους ενταγμένους ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΟΥΝ ΤΙΣ ΜΥΦ ,ΑΦΟΥ ΤΙΣ "ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ" KAI ME EIΣΠΡΑΞΕΙΣ -ΠΛΗΡΩΜΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλήθεια , αυτοί που δεν εντάσσονται στο νέο ..... σύστημα  τι υποχρεώσεις φορτωνονται απο τις συναλλαγές με  τους ενταγμένους ??????

 

 

Διάβασε με προσοχή την απόφαση και θα καταλάβεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά υπάρχει λογιστική επιστήμη ή μόνο κατάστιχα για φορολογικούς λόγους;

 

Αφήνω όλα τα άλλα εκτός και ρωτώ.

 

Αν πχ οι αλυσίδες χονδρικής αρχίσουν να ψωνίζουν μόνο από μη ενταγμένους στο ειδικό καθεστώς τι θα γίνουν οι μικροί παραγωγοί που θα τρέξουν να ενταχθούν αφού υποτίθεται πως βοηθούνται με την απόδοση ΦΠΑ μόλις τον εισπράξουν;

 

τα Σ/Μ πουλάνε λιανική άρα μένουν εκτός. Γιατί να ψωνίσουν από χονδρική εντός και να μην μπορούν να εκπέσουν το φόρο εισροών;

Αν σε συνέχεια η χονδρική δεν αγοράζει από μικρούς παραγωγούς εντός, την διαλύσαμε εντελώς την αγορά.

 

Βέβαια μπορούν να ψωνίζουν όλοι εισαγώμενα αφού:

 

4. Στο ειδικό καθεστώς δεν υπάγονται οι ακόλουθες πράξεις:

β) Εισαγωγές αγαθών.
γ) Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών.

 

αυτό λέγεται "εθνική" πολιτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελω να γίνεται και ανάλυση της πληρωμής, πχ πόσα μονοευρα, διευρα, δεκάευρα κλπ

"αφού υποτίθεται πως βοηθούνται με την απόδοση ΦΠΑ μόλις τον εισπράξουν"  ταμειακή διαχείριση δλδ το ΥΟ?

Δεν εχω καταλάβει ποιά τα οφέλη αυτής της ένταξης την σήμερον ημέρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θελω να γίνεται και ανάλυση της πληρωμής, πχ πόσα μονοευρα, διευρα, δεκάευρα κλπ

"αφού υποτίθεται πως βοηθούνται με την απόδοση ΦΠΑ μόλις τον εισπράξουν"  ταμειακή διαχείριση δλδ το ΥΟ?

Δεν εχω καταλάβει ποιά τα οφέλη αυτής της ένταξης την σήμερον ημέρα....

Γιατι είσαι τσούκος γι ΄αυτο δεν καταλαβαίνεις .Η συνήθεις δικαιολογία για την μη απόδοση του φπα ειναι αφου δεν με ειχαν πληρώσει πως θα το αποδώσω.

Τώρα μπορείς μόλις εισπράξεις απλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

4. Στο ειδικό καθεστώς δεν υπάγονται οι ακόλουθες πράξεις:

β) Εισαγωγές αγαθών. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟ ΑΓΑΘΟ .

γ) Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών.  EΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ , ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φαντάζομαι τον κακομοίρη που θα τολμήσεις μ'αυτές τις προϋποθέσεις να ενταχθεί στο καθεστώς..

Σαν λεπρό θα τον αντιμετωπίσει η αγορά.. σε μια βδομάδα θα το κλείσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φαντάζομαι τον κακομοίρη που θα τολμήσεις μ'αυτές τις προϋποθέσεις να ενταχθεί στο καθεστώς..

Σαν λεπρό θα τον αντιμετωπίσει η αγορά.. σε μια βδομάδα θα το κλείσει..

 

 

Πέραν της αγοράς , αυτός ο κακομοίρης θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις υποχρέωσεις που θα αναλάβει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς λογιστή? αφού δεν πιστεύω κάποιος να τον αναλάβει... δεν νομίζω.

Εκτός και αν εισαχθεί ο θεσμός του "λογιστή υπηρεσίας"

 

"Την παροχή φοροτεχνικής-λογιστικής βοήθειας σε Ελληνες πολίτες και αλλοδαπούς, με χαμηλό εισόδημα, που δεν ξεπερνά τα 5.400 ευρώ ετησίως, θεσπίζει το υπουργείο Οικονομικών εξασφαλίζοντας έτσι, σε επαγγελματίες, δωρεάν υπηρεσίες λογιστή για κάθε φορολογική υπόθεση που τους απασχολεί."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H Ηλιθιότητά τους δεν έχει όρια , είναι απέραντη , είναι αχανής.

Πρόταση.

Ας φτιάξουν πλήρεις λογιστικές εφαρμογές στο Taxis να καταχωρίζουμε εκεί τις πράξεις και νά έχουν ότι στοιχείο θέλουν, και να συντάσουν και ισολογισμούς και φορ.δηλώσεις και συγκ.καταστάσεις και ότι άλλα κέρατα τράγια επιθυμούν.

Ααα ,  και πριν προχωρήσουν ας πάρουν και την άδεια των εταιριών λογιστικών προγραμμάτων.

Ετσι για να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.

Εντελώς μ.......κες !!!!!!!!!! 

Θεομ.....κες θα έλεγα. !!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς λογιστή? αφού δεν πιστεύω κάποιος να τον αναλάβει... δεν νομίζω.

Εκτός και αν εισαχθεί ο θεσμός του "λογιστή υπηρεσίας"

 

"Την παροχή φοροτεχνικής-λογιστικής βοήθειας σε Ελληνες πολίτες και αλλοδαπούς, με χαμηλό εισόδημα, που δεν ξεπερνά τα 5.400 ευρώ ετησίως, θεσπίζει το υπουργείο Οικονομικών εξασφαλίζοντας έτσι, σε επαγγελματίες, δωρεάν υπηρεσίες λογιστή για κάθε φορολογική υπόθεση που τους απασχολεί."

Ααααα εγώ θέλω και στολή 

και πηλίκιο με φτερά Τσαλαπετεινού  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς λογιστή? αφού δεν πιστεύω κάποιος να τον αναλάβει... δεν νομίζω.

 

 

  Αυτόν ας μη τον αναλάβει κανείς , δικό πρόβλημα , δικό μας πρόβλημα θα είναι η υποστήριξη πελατών μας που θα συναλλαχθούν με ενταγμένους στο νέο καθεστώς . Εκτός και αν .............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΣΤΟΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΟ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΜΑΝΙΚΙΑ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΡΩΝΟΝΤΑΙ............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς λογιστή? αφού δεν πιστεύω κάποιος να τον αναλάβει... δεν νομίζω.

Εκτός και αν εισαχθεί ο θεσμός του "λογιστή υπηρεσίας"

 

"Την παροχή φοροτεχνικής-λογιστικής βοήθειας σε Ελληνες πολίτες και αλλοδαπούς, με χαμηλό εισόδημα, που δεν ξεπερνά τα 5.400 ευρώ ετησίως, θεσπίζει το υπουργείο Οικονομικών εξασφαλίζοντας έτσι, σε επαγγελματίες, δωρεάν υπηρεσίες λογιστή για κάθε φορολογική υπόθεση που τους απασχολεί."

Απορία 

Μέ τους Λογιστές που δεν ξεπερνούν τα 5.400 ευρώ τί θα γίνεται ?

Θα Αυτοϊκανοποιούνται ? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

4. Στο ειδικό καθεστώς δεν υπάγονται οι ακόλουθες πράξεις:

β) Εισαγωγές αγαθών. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΣΕ ΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟ ΑΓΑΘΟ .

γ) Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών.  EΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΠΑ , ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΘΑ ΕΙΧΕ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ?

 

 

 

Δεν λέω ότι έχει νόημα η εφαρμογή του νέου καθεστώτος και σε αυτούς. (Ουσιαστικά δεν έχει νόημα για κανένα)

Λέω ότι για τις μεγάλες αλυσίδες λιανικής πχ δεν θα έχει νόημα (συμφέρον) να ψωνίζουν από μικρούς εγχώριους παραγωγούς ενταγμένους στο νέο καθεστώς. Θα προτιμήσουν τα προϊόντα Ε/Ε ή τα δίκτυα χονδρικής που δεν είναι ενταγμένα στο νέο καθεστώς.

 

Πρακτικά καταστρέφεται η μικρομεσαία παραγωγική βάση της χώρας προς ώφελος των ευρωπαϊκων μονοπωλιακών ομίλων.

Αμα ξαναδείτε ελληνικό προϊόν σε ράφι Σ/Μ να μου το δείξετε κι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Πρακτικά καταστρέφεται η μικρομεσαία παραγωγική βάση της χώρας προς ώφελος των ευρωπαϊκων μονοπωλιακών ομίλων.

Αμα ξαναδείτε ελληνικό προϊόν σε ράφι Σ/Μ να μου το δείξετε κι εμένα.

 

Δηλαδή για το παραπάνω , αν συμβεί , θα έχει ευθύνη αποκλειστικά το νέο καθεστώς αποδώσεως του ΦΠΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν λέω ότι έχει νόημα η εφαρμογή του νέου καθεστώτος και σε αυτούς. (Ουσιαστικά δεν έχει νόημα για κανένα)

Λέω ότι για τις μεγάλες αλυσίδες λιανικής πχ δεν θα έχει νόημα (συμφέρον) να ψωνίζουν από μικρούς εγχώριους παραγωγούς ενταγμένους στο νέο καθεστώς. Θα προτιμήσουν τα προϊόντα Ε/Ε ή τα δίκτυα χονδρικής που δεν είναι ενταγμένα στο νέο καθεστώς.

 

Πρακτικά καταστρέφεται η μικρομεσαία παραγωγική βάση της χώρας προς ώφελος των ευρωπαϊκων μονοπωλιακών ομίλων.

Αμα ξαναδείτε ελληνικό προϊόν σε ράφι Σ/Μ να μου το δείξετε κι εμένα.

 

πέρα από τους καθαρά εισαγωγείς ,στους υπόλοιπους είναι μία η άλλη .Δεν πληρώνεις πωλήσεις -δεν εκπίπτεις αγορές.

 

περισσότερο το κόστος από το όφελος ,πλέον τα πρόστιμα.  ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ "η επιταγή θεωρείται είσπραξη με την παραλαβή" μα εδώ είναι όλο το πρόβλημα.

 

Αν θέλανε να βοηθήσουν πραγματικά τι έπρεπε να κάνουν με νόμο 1 γραμμής?

 

όποιος το βρει λουκούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πέρα από τους καθαρά εισαγωγείς ,στους υπόλοιπους είναι μία η άλλη .Δεν πληρώνεις πωλήσεις -δεν εκπίπτεις αγορές.

 

περισσότερο το κόστος από το όφελος ,πλέον τα πρόστιμα.  ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ "η επιταγή θεωρείται είσπραξη με την παραλαβή" μα εδώ είναι όλο το πρόβλημα.

 

Αν θέλανε να βοηθήσουν πραγματικά τι έπρεπε να κάνουν με νόμο 1 γραμμής?

 

όποιος το βρει λουκούμι.

 

 

Τι θα πει νόμος μιας γραμμής ? Προυποθέσεις δε θα έπρεπε να θεσπιστούν ? Αν δε μας αρέσουν αυτές μπορούμε να προτείνουμε κάποιες άλλες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ζητω λογιστη για τα βιβλια μου

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Θα ενταχθείς στο νέο καθεστώς αποδώσεως του ΦΠΑ  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λαμβάνω Τιμ απο "Ειδικο Καθεστώς.....".Δέν είμαι ενταγμένος σε αυτή τη μαλ......Δέν μπορώ να εκπέσω τον ΦΠΑ ?????Τα Τιμ τα εξοφλώ με κατάθεση μετά

απο 5 μήνες.Όταν τα εξοφλήσω..θα εκπέσω τον ΦΠΑ.Και μέχρι τότε ...πώς θα κρατάω λογ/μο ΦΠΑ.????Και άν δεν στέλνω καταστάσεις πληρωμών..

Καθόλου μα καθόλου σοβαρά πράγματα.Μάλλον είναι ηλίθιοι.....όταν με αναγκάζουν να μπώ σε ένα σύστημα εξ αιτίας του προμηθευτή μου.Θα το διαγράψω φυσικά αυτόν τον προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για φανταστείτε ... ο επιχειρηματίας εισπράττει ΦΠΑ με επιταγή την οποία δεν την πάει ποτέ στον λογιστή .......... τι έχουμε εδώ κύριε λογιστά? Ανακριβής δήλωση????? Όπου έχει εφαρμοστεί στην Ευρώπη υπάρχει μόνο ηλεκτρονική μέθοδος εισπράξεων πληρωμών τίποτε άλλο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...