Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MALLIAS81

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΑΕΔ 5.000 ΘΕΣΕΩΝ 25-66 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ ΟΛΟΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

ΑΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΦΙΑΣΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ 10.000 ΘΕΣΕΙΣ

Recommended Posts

• 0

Δεν ξέρω πια τι νιώθω....., Στεναχώρια, Απογοήτευση, Οργή???

Δεν γίνεται σε μια εποχή που η ανεργία μαστίζει, οι υγιείς επιχειρήσεις παλεύουν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν, να βρισκόμαστε υπόλογοι, διότι κάποιοι λειτουργούν ελαφρά τη καρδία!!!

- Δεν γίνεται να ανακοινώνεις μόνο 5.000 θέσεις και να λες όποιος καταφέρει να τα βγάλει πέρα με ένα δυσλειτουργικό σύστημα θα είναι στους δικαιούχους!!!

Άσε το σύστημα ανοιχτό για μια εβδομάδα και μετά κάνε δημόσια ανοιχτή κλήρωση!!! Τόσο απλά και καθαρά!!!

- Δεν γίνεται να έχεις μια εφαρμογή χωρίς οδηγίες χρήσης!!! (Η εγκύκλιος δεν είναι εγχειρίδιο χρήσης της εφαρμογής!!!)

- Δεν μπορεί να έχεις γραμμές εξυπηρέτησης, οι οποίες τις πιο απαραίτητες ώρες να μιλάνε ή όταν καλούν να μην απαντάει κανείς!!!

- Δεν γίνεται το πιο σημαντικό πεδίο να το έχεις σε θέση που το καθιστά μη εύκολα ορατό!!!

- Δεν γίνεται να δέχεσαι υποβολή αίτησης χωρίς να είναι συμπληρωμένα τα απαραίτητα πεδία!!!

- Δεν γίνεται να δίνεις επιλογή τροποποιητικής και να μην αφήνεις να τροποποιηθούν τα βασικά πεδία!!! (Όποιος δοκίμασε να υποβάλλει τροποποιητική, θα είδε ότι το μόνο πεδίο τροποποίησης ήταν μόνο το τελευταίο με το κουτάκι της υπεύθυνης δήλωσης!!!)

- Δεν γίνεται να βγάζεις ανακοίνωση για απαραίτητα στοιχεία, ενώ ήδη έχουν υποβληθεί εκατοντάδες ή και χιλιάδες αιτήσεις!!!

- Δεν γίνεται, το έτος 2014, να χάνονται τόσες εργατοώρες, για μια δουλειά 5 λεπτών!!!

- Δεν μπορεί για όλα πια, να φταίμε εμείς, οι κακοί οι λογιστές!!!

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!! Το μόνο που ζητάμε είναι να μπορούμε να δουλέψουμε σαν άνθρωποι!!!

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

• 0

Δεν ξέρω πια τι νιώθω....., Στεναχώρια, Απογοήτευση, Οργή???

Δεν γίνεται σε μια εποχή που η ανεργία μαστίζει, οι υγιείς επιχειρήσεις παλεύουν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν, να βρισκόμαστε υπόλογοι, διότι κάποιοι λειτουργούν ελαφρά τη καρδία!!!

- Δεν γίνεται να ανακοινώνεις μόνο 5.000 θέσεις και να λες όποιος καταφέρει να τα βγάλει πέρα με ένα δυσλειτουργικό σύστημα θα είναι στους δικαιούχους!!!

Άσε το σύστημα ανοιχτό για μια εβδομάδα και μετά κάνε δημόσια ανοιχτή κλήρωση!!! Τόσο απλά και καθαρά!!!

- Δεν γίνεται να έχεις μια εφαρμογή χωρίς οδηγίες χρήσης!!! (Η εγκύκλιος δεν είναι εγχειρίδιο χρήσης της εφαρμογής!!!)

- Δεν μπορεί να έχεις γραμμές εξυπηρέτησης, οι οποίες τις πιο απαραίτητες ώρες να μιλάνε ή όταν καλούν να μην απαντάει κανείς!!!

- Δεν γίνεται το πιο σημαντικό πεδίο να το έχεις σε θέση που το καθιστά μη εύκολα ορατό!!!

- Δεν γίνεται να δέχεσαι υποβολή αίτησης χωρίς να είναι συμπληρωμένα τα απαραίτητα πεδία!!!

- Δεν γίνεται να δίνεις επιλογή τροποποιητικής και να μην αφήνεις να τροποποιηθούν τα βασικά πεδία!!! (Όποιος δοκίμασε να υποβάλλει τροποποιητική, θα είδε ότι το μόνο πεδίο τροποποίησης ήταν μόνο το τελευταίο με το κουτάκι της υπεύθυνης δήλωσης!!!)

- Δεν γίνεται να βγάζεις ανακοίνωση για απαραίτητα στοιχεία, ενώ ήδη έχουν υποβληθεί εκατοντάδες ή και χιλιάδες αιτήσεις!!!

- Δεν γίνεται, το έτος 2014, να χάνονται τόσες εργατοώρες, για μια δουλειά 5 λεπτών!!!

- Δεν μπορεί για όλα πια, να φταίμε εμείς, οι κακοί οι λογιστές!!!

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!! Το μόνο που ζητάμε είναι να μπορούμε να δουλέψουμε σαν άνθρωποι!!!

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

+1

• 0

ΚΑΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΕΧΘΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΩΜΙΚΟΤΡΑΓΙΚΟ..ΕΣΤΕΙΛΑ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3-4 Η ΩΡΑ ΓΙΑ 2 ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ "ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ".. ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΓΟΜΕΝΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ.. Ε ΓΙΝΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ!!!!!!!!!!!ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Ο ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ..ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΓΚΕΛΟ..ΛΕΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ????ΠΗΔΗΞΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ..ΛΕΩ "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ" Ο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΟΜΩΣ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ..ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ 10.000 ΘΕΣΕΩΝ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ..6,5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΝΑΝΕ ΤΙΣ 2 ΘΕΣΕΙΣ.. ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΜΙΛΑΜΕ.. ΒΕΒΑΙΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ (ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ 10.550 ΒΛΕΠΕΙΣ)  ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ..ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΣΣΕΨΑΝ 500 ΘΕΣΕΙΣ (ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΝ!!!

ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΧΘΕΣΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ "ΥΠΕΒΛΗΘΕΙ ΜΕ ΑΡΙΘ.ΠΡΩΤ." ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΝ ΘΑ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ..

ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ..

• 0

Εμένα και οι 3 που (πιστεύω) είναι πλήρης είναι σε εκρεμμότητα...

Από το δελτίο τύπου/ΦΕΚ:

"5.5. Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας (ΚΠΑ2) όπου ανήκει η έδρα της επιχείρησης
προβαίνει άμεσα στην έκδοση της εγκριτικής απόφασης, για το σύνολο των
ατόμων που αιτείται να επιχορηγηθεί η επιχείρηση..."( τα bold είναι από το site!)

Να μας πεί ο ΟΑΕΔ πότε θα ξέρουμε!

• 0

καλημερα,

Σε μια απο τις ατησεις που εστειλα μου αλαξε το status απο σε εκρεμμοτητα σε ολοκληρωθηκε και μου εστειλαν και email να περασω απο τον ΟΑΕΔ !

Στην αλλη ειναι ακομα status σε εκρεμμοτητα.

• 0

Θεωρώ ότι αυτές οι οποίες λένε "ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ" περιμένουν απλώς την έγκριση. Αυτές οι οποίες λένε "ΜΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ" μάλλον απορρίπτονται λόγω των ελλειπών πεδίων που δεν συμπληρώθηκαν.

Οι υπόλοιπες που κατατέθηκαν χωρίς καν αριθμό πρωτοκόλλου πιστεύω ότι απορρίπτονται.

Αυτά όλα από συζητήσεις μεταξύ συναδέλφων χωρίς να είναι κάτι σίγουρο αφού στον ΟΑΕΔ δεν σηκώνουν καν τηλέφωνα.

Καλό κουράγιο σε όλους.

• 0

καλημερα,

Σε μια απο τις ατησεις που εστειλα μου αλαξε το status απο σε εκρεμμοτητα σε ολοκληρωθηκε και μου εστειλαν και email να περασω απο τον ΟΑΕΔ !

Δώσε αριθμούς πρωτοκόλλου αίτησης... :)

• 0

καλημερα,

Και που βρίσκεσαι?

Μαλλον έχετε προκωμένο ΟΑΕΔ εκεί, εδώ φαντάζομαι θα τα αφήσουν όλα από Δευτέρα...

• 0

Επιστολή της Ε.Φ.Ε.Ε. Άρτας-Φιλιππιάδας για τακτοποίηση εκκρεμών αιτήσεων επιχειρήσεων για πρόγραμμα του Ο.Α.Ε.Δ.

[10.10.2014]

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΡΤΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ

ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ 14 – ΑΡΤΑ 47100

ΤΗΛ: 2681023534

ΠΡΟΣ

ΔΟΙΚ/ΤΗ ΟΑΕΔ

ΠΟΦΕΕ

Δ/ΝΤΗ ΚΠΑ ΑΡΤΑΣ και ΠΡΕΒΕΖΑΣ

MME

Στις 8/10/2014 Ο ΟΑΕΔ έδωσε τη δυνατότητα σε επιχειρήσεις διαμέσου του διαδικτύου και μέσα από την σελίδα του oead.gr να καταθέσουν ηλεκτρονική αίτηση για την υπαγωγή τους στο πρόγραμμα « Πρόγραμμα επιχορήγησης επιχειρήσεων για την πρόσληψη 5000 ανέργων ηλικίας 25-66 ετών » Το ηλεκτρονικό σύστημα άνοιξε στις 12:00 το πρωί τις 8/10/2014. H μεγάλη προσέλευση επισκεπτών στο site είχε σαν αποτέλεσμα να μη λειτουργεί η σελίδα του ΟΑΕΔ και ταλαιπωρήθηκαν χιλιάδες επιχειρήσεις αλλά και χιλιάδες φοροτέχνες-λογιστές. Πολλοί συνάδελφοι συνηθισμένοι από τριτοκοσμικές τέτοιες συνθήκες, είχαν την υπομονή και κατάφεραν να υποβάλουν αίτηση έως αργά το μεσημέρι. Το λειτουργικό σύστημα του ΟΑΕΔ από κάποια ώρα και μετά παρουσίασε πρόβλημα με αποτέλεσμα να μη ζητά στοιχεία όπως αριθμό και ειδικότητα επιδοτουμένου ανέργου (απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή της αίτησης) αλλά παραδόξως προχωρούσε στην υποβολή και ολοκλήρωση της αίτηση χωρίς ο χειριστής τη συγκεκριμένη στιγμή να μπορεί να παρέμβει. Το σύστημα προχωρούσε στην υποβολή και μάλιστα όριζε και πρωτόκολλο στην αίτηση και επιβεβαίωνε στην επιχείρηση ότι όλα τα βήματα τα πραγματοποίησε και είναι σωστά.

Με σημερινή ανακοίνωση η Διοίκηση του ΟΑΕΔ έρχεται να απορρίψει τις αιτήσεις αυτές χωρίς να αναγνωρίζει ότι το είναι δικό του λάθος και παράβλεψη και δεν κάνουν δέκτες τις αιτήσεις αυτές παρότι υποβλήθηκαν εμπρόθεσμα και με τις απαιτήσεις του συστήματος του ΟΑΕΔ την ώρα και στιγμή που κατατέθηκαν.

Μάλιστα την επομένη είχε σταλεί email στα τοπικά ΚΠΑ ότι έχει εντοπιστεί το σφάλμα και ότι θα δοθεί λύση. Αλλά μάλλον και εδώ ισχύει «πονάει κεφάλι κόψε κεφάλι».

Εμείς ζητούμε από τη Διοίκηση του ΟΑΕΔ να εξετάσει ξανά τις περιπτώσεις των επιχειρήσεων και να δικαιώσει το αίτημα τους να κάνει δεκτή την αίτηση τους και να τους εντάξει στο παραπάνω πρόγραμμα γιατί για την η ανεπάρκεια στα στοιχεία της αίτησης οφείλεται ξεκάθαρα στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΟΑΕΔ και κανένας άλλος.

Ζητούμε και από την ΠΟΦΕΕ να παρέμβει για την τακτοποίηση του παραπάνω θέματος στη Διοίκηση του ΟΑΕΔ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Ο ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΕΥΔΟΞΟΣ ΚΑΡΑΠΕΤΣΗΣ

• 0

Λέω εγώ τώρα. Μήπως θα έπρεπε να παρέμβουν και τα κατά τόπους Επιμελητήρια? Γιατί κάνουνε γαργάρα? Επειδή "φταίνε" οι λογιστές? Λέμε τώρα. 

• 0

ΕΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΒΓΑΖΕ ΜΝΜ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΛΗΦΘΕΙ ΚΑΙ ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ Κ ΟΤΙ ΕΚΚΡΕΜΕΙ Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ..

• 0

Ο ΟΑΕΔ εφόσον αναλαμβάνει να διαχειρίζεται κεφάλαια της Ευρωπαϊκής Κοινότητας θα πρέπει να λειτουργεί με σοβαρότητα. Απαιτείται λοιπόν εφόσον δεν φροντισαν οι υπεύθυνοι να δοκιμάσουν το σύστημα υποβολών πριν το ανοίξουν, να αναλάβουν την ευθύνη και να ζητησουν πρόσθετα στοιχεία για τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί και έχουν λάβει αριθμό πρωτοκόλλου μιας και δεν έχουν δωθεί πριν την έναρξη της διαδικασίας σαφείς οδηγείες. Επίσης φυσικά και θα πρέπει να δωθούν εξηγήσεις για όλον αυτόν τον χαμό που προκλήθηκε από την μη ετοιμότητα του Οργανισμού. Δεν είναι απίθανο να γίνονται λάθη, αλλά αν θέλουμε να ζούμε σε κράτος που εμπνέει εμπιστοσύνη θα πρέπει οι φορείς που το εκπροσωπούν να έχουν την δύναμη να αναλαμβάνουν την ευθύνη που τους αντστοιχεί και να δίνουν λύσεις στα προβλήματα που προκύπτουν.

• 0

Πρώτη και τελευταία φορά έλαβα σε τέτοιο ψευτομπουρδ......οδιαγωνισμό.Είχα πάρει πρωτόκολλο 12"07 και κλασικά δεν είχα συμπληρώσει την θέση. Επειδή πρόκειται για μεγάλη αληταρία και αδικία να σε κόβουν για ένα μαμημένο πεδίο που δεν ήταν εξ αρχής υποχρεωτικό και μετά να το χρησιμοποιούν για να σε κόψουν. Και ενημερώθηκα οτι κάποια στιγμή ο ΓαμΟΑΕΔ έβγαλε ανακοίνωση να συμπληρώσουν το πεδίο οι ενδιαφερόμενοι γιατί υπάρχουν πολλές αιτήσεις χωρίς αυτό.Δηλαδή οι 5.000 πιο γρήγοροι ηλίθιοι κόπηκαν και μπήκαν αυτοί που δεν έπρεπε. Με αυτή την κίνηση της ανακοίνωσης έδειξαν οτι ο διαγωνισμός ήταν λάθος.Έπρεπε να διακοπεί.Επειδή είμαι άνεργος 1,5 χρόνο και το περίμενα το μαμημένο, είχα κάνει και τα σεμινάρια του κώλου στον ΟΑΕΔ. Γι αυτό μάυρη εργασία ρε αλήτες.Δεν θα πάρετε τίποτα από μένα.Έτσι θέλετε.Αλήτες.Κοροιδεύετε τον κόσμο.Εσείς τα προκαλειτε όλα.Την ανεργία,την αδικία, την βία.Όλα εσείς.Μαύρη εργασία.Δεν με νοιάζει για τα ένσημα της ντροπής.Για να έχω ΙΚΑ?χαχαχαχαχαχα.Άσε μας ρε φίλε.11 χρόνια έχω και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

• 0

Εκανε ενσταση κανεις απο οσους κοπηκαν λογω μη συμπληρωσης  της κρυμμενης λιστας?

επισης εκανε μηπως καποιος ενσταση  απο οσους ειχαν αναγραψει τον αριθμο των  κενων θεσεων εργασιας  σε καποιο πλαισιο στη φορμα αιτησης συμφωνα με το αρθρο 6 του ΦΕΚ?

Άρθρο 6

Διαδικασία υπαγωγής δικαιούχων

Μετά την δημοσίευση πρόσκλησης εκδήλωσης εν−
διαφέροντος οι επιχειρήσεις που διαθέτουν κωδικούς 
πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα του ΟΑΕΔ και 
επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα, εφόσον υπάρ−
χουν κενές θέσεις, υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση 
υπαγωγής – εντολή κενής θέσης – υπεύθυνη δήλωση, η 
οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Οργανι−
σμού (www.oaed.gr).
Εντός τριάντα (30) ημερών από την έκδοση της εγκρι−
τικής απόφασης υπαγωγής στο πρόγραμμα, η επιχείρη−
ση προβαίνει σε πρόσληψη του ατόμου.

καθως  συμφωνα με το ΦΕΚ δεν προβλεπεται  ακυρωση της αιτησης εφοσον εχει  αναγραφει  ο αριθμος των κενων θεσεων στην ηλεκτρονικη αιτηση

• 0

Εμένα μου γράφει ότι η αίτηση είναι σε εκκρεμότητα.Θέλω να πιστεύω ότι είμαι μέσα αν λάβω υπόψη μου τον αριθμό πρωτοκόλλου.Το πρόβλημά μου είναι ότι επείγομαι να κάνω την πρόσληψη.Έχει επικοινωνήσει κάποιος με ΟΑΕΔ(το πάλεψα τηλεφωνικά  αλλά δεν παίζει) για να μάθει πότε θα βγουν οι εγκριτικές αποφάσεις?

Σε μία εβδομάδα?

Σε ένα μήνα?

Σε ένα χρόνο?

Σε πόσα τέλος πάντων τέρμινα ?

Έχει λάβει κανείς απάντηση?

• 0

Εκανε ενσταση κανεις απο οσους κοπηκαν λογω μη συμπληρωσης  της κρυμμενης λιστας?

επισης εκανε μηπως καποιος ενσταση  απο οσους ειχαν αναγραψει τον αριθμο των  κενων θεσεων εργασιας  σε καποιο πλαισιο στη φορμα αιτησης συμφωνα με το αρθρο 6 του ΦΕΚ?

Άρθρο 6

Διαδικασία υπαγωγής δικαιούχων

Μετά την δημοσίευση πρόσκλησης εκδήλωσης εν−
διαφέροντος οι επιχειρήσεις που διαθέτουν κωδικούς 
πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα του ΟΑΕΔ και 
επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα, εφόσον υπάρ−
χουν κενές θέσεις, υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση 
υπαγωγής – εντολή κενής θέσης – υπεύθυνη δήλωση, η 
οποία είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Οργανι−
σμού (www.oaed.gr).
Εντός τριάντα (30) ημερών από την έκδοση της εγκρι−
τικής απόφασης υπαγωγής στο πρόγραμμα, η επιχείρη−
ση προβαίνει σε πρόσληψη του ατόμου.

καθως  συμφωνα με το ΦΕΚ δεν προβλεπεται  ακυρωση της αιτησης εφοσον εχει  αναγραφει  ο αριθμος των κενων θεσεων στην ηλεκτρονικη αιτηση

Ο ΟΑΕΔ δυστυχώς συνεχίζει να κρύβεται. Ενστάσεις δεν γίνονται δεκτές από τα υποκαταστήματα ή από το online (ας πούμε) σύστημα γιατί προϋπόθεση ένστασης είναι η απόφαση σχετικά με τις υποβολές αυτές και απόφαση δεν έχει βγει ακόμα, αλλά ούτε και θα βγει στο μέλλον. Ο λόγος είναι κατά τα λεγόμενα των υπαλλήλων του ΟΑΕΔ ότι οι ελλιπείς υποβολές δεν εξετάζονται καθόλου και συνεπώς δεν χρειάζεται να αποφασίσουν κάτι γι' αυτές... Κατά τον ΟΑΕΔ λοιπόν τα πράγματα είναι ξεκάθαρα! Κανείς ακόμα δεν μας έχει πει από τον ΟΑΕΔ πόσες είναι οι ελλιπείς αιτήσεις.   

• 0

Εμένα μου γράφει ότι η αίτηση είναι σε εκκρεμότητα.Θέλω να πιστεύω ότι είμαι μέσα αν λάβω υπόψη μου τον αριθμό πρωτοκόλλου.Το πρόβλημά μου είναι ότι επείγομαι να κάνω την πρόσληψη.Έχει επικοινωνήσει κάποιος με ΟΑΕΔ(το πάλεψα τηλεφωνικά  αλλά δεν παίζει) για να μάθει πότε θα βγουν οι εγκριτικές αποφάσεις?

Σε μία εβδομάδα?

Σε ένα μήνα?

Σε ένα χρόνο?

Σε πόσα τέλος πάντων τέρμινα ?

Έχει λάβει κανείς απάντηση?

Από τον τοπικό ΟΑΕΔ μου είπαν ότι εφόσον η αίτηση είναι σε εκρεμμότητα, είναι σε καλό δρόμο!

Περιμένουν να οριστεί υπεύθυνος του προγράμματος και οδηγίες σχετικά με τις ελλειπείς αιτήσεις.

Δεν έχουν αρχίσει να τις εξετάζουν ακόμα!

Να τους πάρω πάλι αύριο-μεθαύριο τηλ για νεότερα...

Τον άνεργο να τον στείλω σπίτι του ή να πάω από εκεί να μου σφραγίσουν "Ειδικό έντυπο αναμονής έγκρισης" για τυχών έλεγχο...(αυτό είναι χιούμορ, μην παρεξηγηθώ!)

• 0

Σε μία από τις αιτήσεις που κάναμε εμείς, σήμερα από "σε εκκρεμότητα" έβγαλε "ολοκληρώθηκε".

Και σου επιτρέπει να εισάγεις και 1-2 επιπλέον πεδία - δεν τα πείραξα, θα ασχοληθώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα μη γίνει και καμιά στραβή...

Το περίεργο είναι ότι έχω άλλες δύο επιχειρήσεις στον ίδιο ΟΑΕΔ και δεν άλλαξε ακόμα κάτι.

Πάντως από ότι φαίνεται το "σε εκκρεμότητα" με πρωτόκολλο είναι μάλλον καλό...

• 0

Σε μία από τις αιτήσεις που κάναμε εμείς, σήμερα από "σε εκκρεμότητα" έβγαλε "ολοκληρώθηκε".

Και σου επιτρέπει να εισάγεις και 1-2 επιπλέον πεδία - δεν τα πείραξα, θα ασχοληθώ μέσα στην επόμενη εβδομάδα μη γίνει και καμιά στραβή...

Το περίεργο είναι ότι έχω άλλες δύο επιχειρήσεις στον ίδιο ΟΑΕΔ και δεν άλλαξε ακόμα κάτι.

Πάντως από ότι φαίνεται το "σε εκκρεμότητα" με πρωτόκολλο είναι μάλλον καλό...

Πληρώνω 2 χιλιαρικάκια να μου δώσεις καμία περισσευούμενη θέση (λέμε τώρα)..Εμένα όλες οι αιτήσεις (4) απο ¨υπεβλήθη με πρωτόκολλο" έχουν αλλάξει status και έγιναν ¨προσωρινά υποθηκευμένη, εκκρεμεί η οριστική υποβολή¨ παρόλο που οι αιτήσεις δηλώθηκαν με πλήρη στοχεία (αιτουμενο προσωπικό κλπ)

• 0

Πληρώνω 2 χιλιαρικάκια να μου δώσεις καμία περισσευούμενη θέση (λέμε τώρα)..Εμένα όλες οι αιτήσεις (4) απο ¨υπεβλήθη με πρωτόκολλο" έχουν αλλάξει status και έγιναν ¨προσωρινά υποθηκευμένη, εκκρεμεί η οριστική υποβολή¨ παρόλο που οι αιτήσεις δηλώθηκαν με πλήρη στοχεία (αιτουμενο προσωπικό κλπ)

5.400 είναι η επιδότηση, θα δώσεις 2.000 για αυτή; Ντροπή σου να με κλέβεις έτσι...  <_<

Ήταν ένα ελεινό φιάσκο η όλη ιστορία, ένα τρελό τζόκερ/ΚΙΝΟ και δυστυχώς πολλοί καλοί συνάδελφοι φάγανε πόρτα χωρίς να φταίνε...

• 0

5.400 είναι η επιδότηση, θα δώσεις 2.000 για αυτή; Ντροπή σου να με κλέβεις έτσι...  <_<

Ήταν ένα ελεινό φιάσκο η όλη ιστορία, ένα τρελό τζόκερ/ΚΙΝΟ και δυστυχώς πολλοί καλοί συνάδελφοι φάγανε πόρτα χωρίς να φταίνε...

Πραγματικά σαν τζόκερ ενα πράμα..Αν δεις το πόσοι είναι η τυχεροί σε κάθε κλήρωση (στο 3+1) είναι πάνω απο 4.156..χαχαχα..

• 0

Εχθές, δηλ. μία εβδομάδα μετά από την αίτηση με ενημέρωσαν από τον Ο.Α.Ε.Δ. να πάω μισθοδοτικές καταστάσεις τριμήνου (για να ελέγχουν τη μείωση προσωπικού ενδεχομένως) και σφραγίδες για τις 2 αιτήσεις μου που ήταν σε εκκρεμότητα, προκειμένου να βγει η εγκριτική και τα πήγα σήμερα...