Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΑΕΔ 5.000 ΘΕΣΕΩΝ 25-66 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ


MALLIAS81

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

 

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ ΟΛΟΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

 

ΑΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΦΙΑΣΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ 10.000 ΘΕΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας ,

να σας ρωτήσω , μόλις πάρουμε την εγκριτική τι κάνουμε ?

Κάνουμε πρόσληψη του ανέργου που εχουμε βρεί μέσω Εργάνη ?

Ποιά είναι η διαδικασία ?

δηλώνουμε στο έντυπο της πρόσληψης οτι είναι απο πρόγραμμα οαεδ ?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση σας.Δηλαδη μόλις πάρω το συστατικό σημείωμα απο ΟΑΕΔ κάνω την πρόσληψη ;

Που το δηλώνω αυτο το συστατικό σημείωμα ; Στο Εργανη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή χρονιά συνάδελφοι. Είχα κάνει 2 αίτησεις για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ( τόσες πρόλαβα ) ακόμη λένε σε εκκρεμότητα. Μήπως να πάρω κανένα τηλέφωνο είναι κι άλλοι που ακόμη περιμένουν; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άν σε κάποιους οι αιτήσεις εμφανίζονται ακόμη σε εκκρεμότητα κάντε ένα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ και ρωτήστε τι γίνετε με τις αιτήσεις σας. Είχα 2 περιπτώσεις και στην αίτηση κλειδαρίθμου δεν είχε μπεί διεύθυνση e-mail κι έτσι δεν μπορούσαν να ενημερώσουν για την έγκριση της αίτησης. Μόνο με e-mail επικοινωνούν για τα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πας πρώτα με τον εργαζόμενο απο τον οαεδ για συτατικό σημείωμα και μετά θα κάνεις τη πρόσληψη!!

Για την έκδοση του συστατικού σημειώματος δεν απαιτείται η παρουσία εργοδότη, μπορεί και μόνος του ο εργαζόμενος να διεκπεραιώσει τη διαδικασία από το υποκατάστημα του ΟΑΕΔ που ανήκει. Έχω ακούσει πως το συστατικό σημείωμα μπορεί να το λάβει ο εργαζόμενος από οποιοδήποτε υποκατάστημα του ΟΑΕΔ, το τελευταίο το αναφέρω με κάποια μικρή επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει πληρωθεί κάποιος την πρώτη δόση που αφορά το πρώτο τρίμηνο?

 Να σε ενημερώσω ότι για το πρόγραμμα πτυχιούχων έως 35 ετών έχει γίνει η αίτηση τριμήνου  στις 10/01/2015 και δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη 2,5 μήνες μετά!!!!!

Όσον αφορά το πρόγραμμα 25-66 για το τρίμηνο Νοε '14-Ιαν.'15 έχει γίνει η αίτηση 16/02 και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως!!! Τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά , αν και οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ διαβεβαιώνουν ότι τα λεφτά είναι του ΕΣΠΑ και δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν( να τα χρησιμοποιήσει δηλαδή η κυβέρνηση για να καλύψει τις ταμειακές της ανάγκες που αυτήν την περίοδο είναι τεράστιες)....

Η κατάσταση στην αγορά είναι απελπιστική καθώς δεν υπάρχει καθόλου ρευστότητα και οι επιχειρήσεις ασφυκτιούν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Να σε ενημερώσω ότι για το πρόγραμμα πτυχιούχων έως 35 ετών έχει γίνει η αίτηση τριμήνου  στις 10/01/2015 και δεν έχουμε δει τίποτα ακόμη 2,5 μήνες μετά!!!!!

Όσον αφορά το πρόγραμμα 25-66 για το τρίμηνο Νοε '14-Ιαν.'15 έχει γίνει η αίτηση 16/02 και δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως!!! Τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά , αν και οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ διαβεβαιώνουν ότι τα λεφτά είναι του ΕΣΠΑ και δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν( να τα χρησιμοποιήσει δηλαδή η κυβέρνηση για να καλύψει τις ταμειακές της ανάγκες που αυτήν την περίοδο είναι τεράστιες)....

Η κατάσταση στην αγορά είναι απελπιστική καθώς δεν υπάρχει καθόλου ρευστότητα και οι επιχειρήσεις ασφυκτιούν!!!

Για τον πτυχιούχων έχω πρόγραμμα απλήρωτο απο 09/2013. με όλες τις αιτήσεις εμπρόθεσμες-σωστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον πτυχιούχων έχω πρόγραμμα απλήρωτο απο 09/2013. με όλες τις αιτήσεις εμπρόθεσμες-σωστέ

Εγώ πτυχιούχων που είχα απο 8/2012 ως 8/2014 πληρωνόμουν κανονικά κάθε τρίμηνο χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.(στον οαεδ αμπελοκήπων θεσσαλονίκης) Τώρα που έχω ένα με το συμπληρωματικό των 5.000 έκανα αίτηση αρχές μαρτίου και μου είπαν ότι θα πληρωθώ αρχές Απρίλη(2015 οχι του χρόνου). Μάλιστα εχει αλλάξει και η διαδικασία γιατί πλέον δεν σε φωνάζουν να κόψεις τιμολόγιο αλλα σου τα πιστώνουν απευθείας γιατί καταργήθηκε με τον 4308

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω για το 30-66 για τρίμηνο Ιούν.-Αυγουστ. 2014με  αιτηση τον Νοέμβριο και ακόμα τίποτα. Δεν είναι τυχαίο.

Το δικαιωμα ασκησης αιτησης για επιχορηγηση γινεται εντος 2μηνων απο την ληξη του τριμηνου Απασχολησης . αν αφορουσε 6 ως 8 οπως λες επρεπε να καταθεσεις εως 31-10-14. Εισαι σιγουρος για τις ημερομηνιες που γραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανείς το έντυπο β3 ?? Μου είπαν ότι θα το βρω στο site του οαεδ αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν κάποιος το γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...ευχαριστώ εκ των πρότέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κανείς το έντυπο β3 ?? Μου είπαν ότι θα το βρω στο site του οαεδ αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν κάποιος το γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...ευχαριστώ εκ των πρότέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μήπως γνωρίζει κανείς το έντυπο β3 ?? Μου είπαν ότι θα το βρω στο site του οαεδ αλλά δεν μπορώ να το βρω. Αν κάποιος το γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει...ευχαριστώ εκ των πρότέρων...[/quote

Β2 ειναι το εντυπο.. gοοglare το κ θα το βρεις σε word, excell κλπ για να κανεις τη δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το δικαιωμα ασκησης αιτησης για επιχορηγηση γινεται εντος 2μηνων απο την ληξη του τριμηνου Απασχολησης . αν αφορουσε 6 ως 8 οπως λες επρεπε να καταθεσεις εως 31-10-14. Εισαι σιγουρος για τις ημερομηνιες που γραφεις?

Σωστά, εγώ έκανα λάθος,  το αίτημα είχε γίνει τον Οκτώβριο και τώρα μας είπαν πως τα ελέγχουν και όσο για την πληρωμή......λεφτά δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά, εγώ έκανα λάθος,  το αίτημα είχε γίνει τον Οκτώβριο και τώρα μας είπαν πως τα ελέγχουν και όσο για την πληρωμή......λεφτά δεν υπάρχουν.

Πήρατε κανένα τηλέφωνο στα κεντρικά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω εναν πελατη που εχει προγραμμα 5000 θεσεων 25-66 λοιπον κατεθεσα αιτηση για επιχορηγηση και με πηραν τηλ απο τον οαεδ και μου λενε οτι θα μου ανακαλεσουν το προγραμμα γτ ο μεσος ορος των ενσημων ειναι λιγοτερος!καπου στους ορους το γραφει λεει αλλα ουτε καν το προσεξα!αυτο που καταλαβα ειναι οτι ηθελαν στους εργαζομενους της μερικης απασχολησης επρεπε ντε και καλα να εχπυν καθε μηνα τα ιδια ενσημα!ε γινεται???πως διορθωνεται αυτο εχει κανεις ιδεα?μεσα λεει κατι για απουσια εργαζομενου!καμια λυση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω εναν πελατη που εχει προγραμμα 5000 θεσεων 25-66 λοιπον κατεθεσα αιτηση για επιχορηγηση και με πηραν τηλ απο τον οαεδ και μου λενε οτι θα μου ανακαλεσουν το προγραμμα γτ ο μεσος ορος των ενσημων ειναι λιγοτερος!καπου στους ορους το γραφει λεει αλλα ουτε καν το προσεξα!αυτο που καταλαβα ειναι οτι ηθελαν στους εργαζομενους της μερικης απασχολησης επρεπε ντε και καλα να εχπυν καθε μηνα τα ιδια ενσημα!ε γινεται???πως διορθωνεται αυτο εχει κανεις ιδεα?μεσα λεει κατι για απουσια εργαζομενου!καμια λυση???

δεν καταλαβα καλα, το προγραμμα σε επιδοτει για  πληρης απασχοληση και ενσημα στο ικα, εσυ ποσα κολλουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προγραμμα επιδοτει για πληρη απασχοληση 2 ατομα αλλα δεσμευεται για ολο το προσωπικο που εχει μεσα και μερικη απασχολησης και πρεπει ο μεσος ορος να μην πεφτει!πιασε το αυγο και κουρευτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το τρίμηνο Ιαν-Φεβ-Μαρ, η αίτηση κατατέθηκε 5 Απριλίου και ακόμα δεν υπάρχει φως στον ορίζοντα. Σε περίπτωση που απολυθεί ο ωφελούμενος και δεν αντικατασταθεί, το πρόγραμμα ακυρώνεται και επιστρέφονται πίσω τυχόν επιχορηγήσεις. Σε περίπτωση αποχώρησης του εργαζομένου και μη αντικατάστασης του, γνωρίζει κάποιος τι γίνεται; Δεν διευκρινίζεται καθαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση οικιοθελής αποχώρησεις μπορείς να διακόψεις το πρόγραμμα...

Μείωση προσωπικού θεωρείται η καταγγελία σύμβασης και όχι η οικιοθελής αποχώρηση.,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προγραμμα επιδοτει για πληρη απασχοληση 2 ατομα αλλα δεσμευεται για ολο το προσωπικο που εχει μεσα και μερικη απασχολησης και πρεπει ο μεσος ορος να μην πεφτει!πιασε το αυγο και κουρευτο!!!

 

Τι εννοείς ο μέσος όρος να μη πέφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...