Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΑΕΔ 5.000 ΘΕΣΕΩΝ 25-66 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ


MALLIAS81

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

 

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

 

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΞΕΙ ΟΛΟΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΙΤΗΣΗ.

 

ΑΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΦΙΑΣΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ 10.000 ΘΕΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ανακοίνωση για την χρήση των ηλεκτρονικών εφαρμογών του ΟΑΕΔ στις ώρες μη αιχμής.

 

Ο Ο.Α.Ε.Δ., η Γ.Γ.Δ.Ε. και Γ. τ. Π. Κ. ανακοινώνουν τα ακόλουθα:
 

Εν συνεχεία της πολύ επιτυχημένης μ@λ@κί@ς που δέρνει στον εγκέφαλο τον τελευταίο καιρό τους δημ. υπαλλήλους και σε αντίκτυπο των άκρως απαραίτητων και ευφυέστατων ανακοινώσεων της ΓΓΠΣ, παρατηρείται υψηλό φορτίο στις υποδομές του Ο.Α.Ε.Δ τις ώρες 12:00 – 00:00 και 00:02 – 11:59.
 

Με δεδομένο ότι όλοι οι διαθέσιμοι υπολογιστικοί πόροι έχουν ήδη διατεθεί για τις συνηθισμένες ανάγκες των υπαλλήλων (Facebook, πασιέντζα, candy crash saga, e-μυγοσκοτώστρα κλπ  ), παρακαλούνται οι φορολογούμενοι να χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές εφαρμογές του ΟΑΕΔ για εκδήλωση ενδιαφέροντος των προγραμμάτων του οργανισμού, τις ώρες μη αιχμής και κατά προτίμηση μετά τις 00:01.

 

Κι αν καταφέρετε και μπείτε, σφυρίξτε μας κλέφτικα για να σας βγάλουμε!!

 

 

Με εκτίμηση, για το έργο σας και τον κλάδο σας . . . . (εδώ γελάμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στειλαμε αιτηση οπου θελαμε  3 ατομα

δεν καταφεραμε να αναγραψουμε ουτε θεσεις ουτε ειδικοτητα ατομων αλλα αναγραψαμε τον αριθμο μονο στο κουτι ''ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ''

παιρνω ΟΑΕΔ να ρωτησω αν θα απορριφθει η αιτηση για να κανω καινουργια   η' αν θα εγκριθει και θα μας καλεσουν αργοτερα να υποβαλουμε λιστα με τις ειδικοτητες και ουτε γραμμη βγαζω στα κεντρικα, ουτε απαντηση παιρνω απο τα περιφερειακα

 

παρακαλω για οποιον εχει επισημη πληροφορηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο προσοχή με τη διαγραφή και υποβολή νέας γιατί αν υπάρχει σειρά πρωτεραιότητας σε σχέση με τον αριθμό πρωτοκόλου, η νέα αίτηση θα είναι μεταγενέστερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνολικά στείλαμε 13 αιτήσεις.

 

Με βάση το πρώτο πρωτόκολλο της 1ης που έφυγε, νομίζω ότι το πρόγραμμα έχει ήδη κλείσει.

 

Και βλέπω να πιάνουμε οριακά τις μισές.

 

Το θέμα είναι ότι υπερβάλλαμε εαυτόν σήμερα - ως συνήθως - και θα παραπονεθούν και όσοι πελάτες το χάσανε....

 

Η συνείδηση είναι τουλάχιστον καθαρή....

13?πως ειναι δυνατον και εμεισ ουτε μια? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνολικά στείλαμε 13 αιτήσεις.

 

Με βάση το πρώτο πρωτόκολλο της 1ης που έφυγε, νομίζω ότι το πρόγραμμα έχει ήδη κλείσει.

 

Και βλέπω να πιάνουμε οριακά τις μισές.

 

Το θέμα είναι ότι υπερβάλλαμε εαυτόν σήμερα - ως συνήθως - και θα παραπονεθούν και όσοι πελάτες το χάσανε....

 

Η συνείδηση είναι τουλάχιστον καθαρή....

 

Αυτο το θαύμα οφείλεται στο vdsl να υποθέσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπόν μετά από 2,5 ώρες

 

Έστειλα μια

Καταχώρησα άλλη μια η οποία δεν λεει να υποβληθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από 2,5 ώρες κατάφερα και έστειλα 2.

Άγνωστο βεβαίως το αποτέλεσμα αλλά θεωρώ ότι δεν θα είναι και πολλοί εκείνοι που στείλανε μέσα στο 2ωρο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι για κλωτσίες πάντως.

Και μόνο το γεγονός ότι σε συναδέλφους έπαιρνε την αίτηση χωρίς να τους βγάζει μήνυμα ότι δεν έχουν βάλει αιτούμενες θέσεις και ειδικότητες... Τι να πει κανείς...

 

Ήταν όμως, αναμενόμενη αλητεία... Και εμείς τους το επιτρέπουμε.

 

Το πρόγραμμα αυτό θα έβγαινε 05/14 για 12.000 θέσεις.

Μετά πήγε για 06/14, μετά για 07/14, μετά για 09/14, τελικά βγήκε 10/14 για 5.000 θέσεις...

 

Αλήτες, απλά αλήτες, δεν έχω τίποτα άλλο να πω.

 

Και ειλικρινά, είχα βάλει άτυπες προτεραιότητες στις αιτήσεις μου (καλώς ή κακώς), και αυτόν που είχα 1ο βγήκε τελευταίος. Σαν να παίζεις ΚΙΝΟ και να περιμένεις να σου βγουν οι αριθμοί ήταν το σημερινό.

 

Εγώ θα έχω να αντιμετωπίσω στη χειρότερη μερικούς δυσαρεστημένους πελάτες, στην καλύτερη μερικούς απογοητευμένους πελάτες. Το θέμα είναι ότι τέτοια φαινόμενα συνεχίζουν και γίνονται.

 

Αν οι servers τους λειτουργούσαν σωστά, παρότι οι θέσεις ήταν λίγες, εγώ εύκολα θα μπορούσα να εγγυηθώ στους πελάτες μου ότι 12.05 θα έχω τελειώσει με όλες τις αιτήσεις μου (όλοι είμασταν από τις 11 επί ποδός για αυτό). Αλλά αντί για αυτό, κάποιοι από ότι φαίνεται θα μείνουν εκτός...

 

Να μου θυμηθείτε πάντως ότι οι 5.000 θέσεις θα αυξηθούν - με απόφαση υπουργού.... Και θα πάνε στον αρχικό σχεδιασμό (12.000) ή κάτι λιγότερο. Και μετά εμείς οι ιθαγενείς θα χαρούμε κιόλας...

 

Είμαι απλά απογοητευμένος ενώ κανονικά θα έπρεπε να είμαι ευχαριστημένος για το επίπεδο των υπηρεσιών μου και την "επιχειρησιακή" μας ετοιμότητα...

 

 

Υ.Γ: Όσο για τον αριθμό των αιτήσεων, 6 διαφορετικά άτομα κάνανε αιτήσεις, και ναι έχουμε βάλει πρόσφατα vdsl (προφανώς βοήθησε). 

Μακάρι να είχα τα μέσα, θα είχα τελειώσει 12.05. Μην ψάχνετε να βρείτε φαντάσματα συνάδελφοι όπου δεν υπάρχουν.

Ο καλύτερος και αξιότερος συνεργάτης μου έδωσε την πρώτη του αίτηση στις 13.53.

Άλλος συνεργάτης που επιστρατεύτηκε στις 11.40, έδωσε 4 αιτήσεις σε λιγότερο χρόνο.

 

Τζόκερ κανονικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΜΙΑ..ΠΡΟΣΠΑΘΩ 3 ΩΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και τώρα άντε να εμφανίζονται και οι ''Συνάδελφοι'' που θα κατηγορούν τους ανοργάνωτους και τεμπέληδες γιατί δεν βρήκαν τρόπο να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πριν λίγο εφτασα στην οριστική υποβολή επιβεβαίωση, το πατάω και μου βγάζει μήνυμα σφάλματος - παρακαλώ επικοινωνήστε με το οργανισμό.

Στις αποθηκευμένες μου βγάζει πως υποβλήθηκε αλλά δεν εμφανίζει αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Τι έγινε έκλεισε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπήρξε πρόβλημα στην διαδικασία... Έχει καλυφθεί ο αριθμός των θέσεων για τον συγκεκριμένο άξονα. Σας ευχαριστούμε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Οργανισμό για να δηλώσετε το πρόβλημα και να σας δοθούν οδηγίες.

 

 

Πάει μας τελείωσε και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τίποτα δεν με αφήνει να ανοίξω και να επιλέξω το πεδίο "Υπηρεσία του ΟΑΕΔ προς την οποία υποβάλετε την αίτηση"

 

τι στο καλό γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ... ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΣΤΙΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ

 

ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ ΜΑΣΚΑΡΑΔΕΣ....

 

ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 8 ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΝΕ ΕΝΑ REFRESH ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ...

 

 

με τίποτα δεν με αφήνει να ανοίξω και να επιλέξω το πεδίο "Υπηρεσία του ΟΑΕΔ προς την οποία υποβάλετε την αίτηση"

 

τι στο καλό γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ...

 

 

ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

 

ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΕΝΑ 'ΦΤΟΥ ΣΑΣ' Η' ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπήρξε πρόβλημα στην διαδικασία... Έχει καλυφθεί ο αριθμός των θέσεων για τον συγκεκριμένο άξονα. Σας ευχαριστούμε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Οργανισμό για να δηλώσετε το πρόβλημα και να σας δοθούν οδηγίες.

 

 

Πάει μας τελείωσε και αυτό

Υπήρξε πρόβλημα στην διαδικασία... Έχει καλυφθεί ο αριθμός των θέσεων για τον συγκεκριμένο άξονα. Σας ευχαριστούμε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Οργανισμό για να δηλώσετε το πρόβλημα και να σας δοθούν οδηγίες.

 

MIA AP TA IDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στείλτε email στην DATA MS κράζοντας τους.

 

Tί έιχε δλδ το παλιό σύστημα και το άλλαξαν;

Το ίδιο κανανε και στο taxis.

 

Τόσοι Δημόσιοι υπάλληλοι πληροφορικάριοι σε όλους τους δημόσιους φορείς και ειδικά στο ΥΠ.ΟΙΚ με ιδέες και όρεξη για δουλειά ούτε τους αξιοποίησαν ποτέ ουτε έλαβαν υπόψιν τους τις προτάσεις και τις ιδέες τους δεκαετιες τώρα.

 

ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΑΙΛΑΝΤΑ ΑΥΤΑ -μίζα και ρεμούλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι για κλωτσίες πάντως.

...

 

Να μου θυμηθείτε πάντως ότι οι 5.000 θέσεις θα αυξηθούν - με απόφαση υπουργού.... Και θα πάνε στον αρχικό σχεδιασμό (12.000) ή κάτι λιγότερο. Και μετά εμείς οι ιθαγενείς θα χαρούμε κιόλας...

 

...

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω!

-Οι θέσεις θα αυξηθούν αλλά θα το μάθουν μόνο οι "δικοί τους" και κάποιοι τυχεροί, όπως έγινε με το πρόγραμμα των πτυχιούχων παλιότερα...

-Γιατί όλες οι αιτήσεις είναι σε εκρεμμότητα? Θα έπρεπε να ξέρουμε τουλάχιστον αν εξασφαλίσαμε θέση. Αν υπάρξει λόγος απόρριψης αμέσως να πηγαίνει η θέση στον επόμενο. Φοβάμαι οτι θα μάθουμε μόνο μετά από το "μαγείρεμα" που θα κάνουν...

-Θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει και να δημοσιευτεί απογραφή και απολογισμός για τα προηγούμενα προγράμματα. Πόσοι αιτήθηκαν, μπήκαν, απορίφθηκαν και πόσα λεφτά δόθηκαν για επιδότηση. Ξέρω τουλάχιστον 2 περιπτώσεις πού είχαν πάρει έγκριση για αρκετές θέσεις που τελικά ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκαν. Οι θέσεις αυτές υποθέτω χάθηκαν και είναι κρίμα...

-Πλακονόμαστε όλοι για τα ψύχουλα του ΟΑΕΔ όταν υπάρχει το voucher με πολυ περισσότερες θέσεις και με 3-6 μήνες μηδενικό κόστος. Αλλά...εκεί έχεις να κάνεις με τα ΚΕΚ που τα περισσότερα μόνο για να εισπράξουν την επιχορήγηση δουλέυουν. Τα λεφτά αυτά σίγουρα θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν καλύτερα απευθείας από τις επιχειρήσεις, έστω και μέσω του ΟΑΕΔ.

Δεν σας κάνει εντύπωση οτι οι θέσεις που επιδοτούνται από τον ΟΑΕΔ και προέρχονται από το voucher (επιταγή επανένταξης κτλ) είναι τόσο καιρό ανοιχτές? Οι επιδότηση είναι ακριβώς η ίδια με το παρόν πρόγραμμα!

 

Καλή τύχη σε όλους τους συνάδελφους και υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...