Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Auditor

Έκδοση ακυρωτικού υποχρεωτικά την ίδια μέρα;

Question

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1036/22.2.2013 η οποία διευκρινίζει θέματα ΚΦΑΣ,

 

 

"4. Περιπτώσεις έκδοσης ακυρωτικού στοιχείου

Με τις διατάξεις της περίπτωσης ε' της παραγράφου 2 του άρθρου 23 του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), όπως ίσχυε μέχρι την 31.12.2012 οριζόταν ότι, όταν τα φορολογικά βιβλία τηρούνταν μηχανογραφικά, για την ακύρωση εγγραφής σε περίπτωση λανθασμένης έκδοσης φορολογικών στοιχείων, εφόσον δεν έγινε χρήση αυτών εκδίδονταν ειδικό ακυρωτικό στοιχείο.

Δεδομένου ότι, από 1.1.2013 οι διατάξεις του Κ. Β. Σ. καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν από τις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ., μεταξύ των οποίων και η προαναφερόμενη διάταξη, που δεν αναφέρεται στις νέες διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ., διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση ακύρωσης εγγραφής μηχανογραφικά τηρούμενων φορολογικών βιβλίων, σε περίπτωση λανθασμένης έκδοσης μη σημαινόμενων (υποχρεωτικά ή προαιρετικά) φορολογικών στοιχείων, εφόσον δεν έγινε χρήση αυτών δεν εκδίδεται υποχρεωτικά ειδικό ακυρωτικό στοιχείο και μπορεί να εκδίδεται οποιοδήποτε μη φορολογικό παραστατικό (π.χ. λογιστικό σημείωμα κ.λπ.).

Αντίθετα, στην περίπτωση ακύρωσης φορολογικού στοιχείου που υποχρεωτικά ή προαιρετικά σημαίνεται με Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ., εφόσον δεν έγινε χρήση αυτού, απαιτείται η έκδοση ακυρωτικού στοιχείου με σήμανση από Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. δεδομένου ότι, το ακυρωθέν φορολογικό στοιχείο έχει διαφυλαχθεί στη μνήμη του φορολογικού μηχανισμού (αρχεία a.txt, b.txt κ.λπ.).

Συμπερασματικά, ακυρωτικό στοιχείο εκδίδεται μόνο στην περίπτωση ακύρωσης φορολογικού στοιχείου που έχει σημανθεί, προαιρετικά ή υποχρεωτικά, με φορολογικό μηχανισμό Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. και εφόσον δεν έγινε χρήση αυτού.

Τέλος, επισημαίνεται ότι, για την ακύρωση τιμολογίου, σημαινόμενου ή μη, εφόσον έγινε χρήση αυτού (παράδοση στον αντισυμβαλλόμενο) εκδίδεται πιστωτικό τιμολόγιο.
"

 

 

Επειδή έχει γίνει κανόνας το ακυρωτικό να μην μπορεί να εκδοθεί σε ημερομηνία διαφορετική από εκείνη του αρχικού παραστατικού που εκδόθηκε από ΕΑΦΔΣΣ, θα ήθελα να μάθω από που προκύπτει αυτό και αν ισχύει τελικά, διότι κατά τη γνώμη μου μπορεί να εκδοθεί οποτεδήποτε αρκεί να μην έχει γίνει χρήση του και αρκεί η έκδοσή του να μην υπερβαίνει την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων, (σύμφωνα με ένα έγγραφο της ΓΓΠΣ.)

 

"Ερώτηση 32η : Προθεσμία έκδοσης ειδικού ακυρωτικού στοιχείου.

Απάντηση: Λαμβάνοντας υπόψη το σκοπό που εξυπηρετεί η έκδοση του ειδικού ακυρωτικού στοιχείου είναι δυνατόν, στις περιπτώσεις που υπάρχει λόγος ακύρωσης παραστατικών (μη παραλαβή αγαθών, μη εκτύπωση του παραστατικού που έχει σημανθεί κ.λπ.), το ειδικό ακυρωτικό στοιχείο να εκτυπωθεί (ημερομηνία, σήμανση) μεταγενέστερα του χρόνου που η επιχείρηση έλαβε γνώση του λόγου ακύρωσης με ημερομηνία όμως έκδοσης την ημερομηνία αυτή, με την προϋπόθεση ότι θα γίνει σχετική παρατήρηση επί του προς ακύρωση στοιχείου. Επισημαίνεται ότι η εκτύπωση (σήμανση) του εν λόγω ακυρωτικού πρέπει να γίνεται σε εύλογο χρόνο ο οποίος δεν μπορεί να υπερβαίνει την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων."

 

Οι περισσότεροι συνάδελφοι δημιουργούν προβλήματα και συμβουλεύουν τους πελάτες τους να μην εκδίδουν ακυρωτικά μετά από 2-3 μέρες πχ.

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Το ακυρωτικό εκδίδεται με ημερομηνία αυτη του στοιχείου που ακυρώνεται, και εκτυπώνεται μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα και εφόσον δεν έγινε χρήση του προς ακύρωση στοιχείου.

 

 

ΔΕΥΤΕΡΟ
«ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ»
 
Έκδοση, σήμανση και διαφύλαξη των φορολογικών στοιχείων που εκδίδονται μέσω
Η/Υ, με τη χρησιμοποίηση Ειδικών Φορολογικών Μηχανισμών Σήμανσης (ΕΑΦΔΣΣ). 
 Αθήνα, 18 Αυγούστου 2005 
 
 
Ερώτηση 32η : Προθεσμία έκδοσης ειδικού ακυρωτικού στοιχείου. 
Απάντηση: Λαμβάνοντας υπόψη το σκοπό που εξυπηρετεί η έκδοση του ειδικού
ακυρωτικού στοιχείου είναι δυνατόν, στις περιπτώσεις που υπάρχει λόγος ακύρωσης
παραστατικών (μη παραλαβή αγαθών, μη εκτύπωση του παραστατικού που έχει σημανθεί
κ.λπ.), το ειδικό ακυρωτικό στοιχείο να εκτυπωθεί (ημερομηνία, σήμανση) μεταγενέστερα του
χρόνου που η επιχείρηση έλαβε γνώση του λόγου ακύρωσης με ημερομηνία όμως έκδοσης την
ημερομηνία αυτή, με την προϋπόθεση ότι θα γίνει σχετική παρατήρηση επί του προς ακύρωση
στοιχείου. Επισημαίνεται ότι η εκτύπωση (σήμανση) του εν λόγω ακυρωτικού πρέπει να
γίνεται σε εύλογο χρόνο ο οποίος δεν μπορεί να υπερβαίνει την προθεσμία ενημέρωσης των

βιβλίων. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΚΥΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ, ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ P/C ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

 

 

ΩΣΤΟΣΟ, ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ 3ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΜΥΦ,

ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ, ΟΧΙ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1036/22.2.2013 η οποία διευκρινίζει θέματα ΚΦΑΣ,

 

 

"4. Περιπτώσεις έκδοσης ακυρωτικού στοιχείου

Με τις διατάξεις της περίπτωσης ε' της παραγράφου 2 του άρθρου 23 του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), όπως ίσχυε μέχρι την 31.12.2012 οριζόταν ότι, όταν τα φορολογικά βιβλία τηρούνταν μηχανογραφικά, για την ακύρωση εγγραφής σε περίπτωση λανθασμένης έκδοσης φορολογικών στοιχείων, εφόσον δεν έγινε χρήση αυτών εκδίδονταν ειδικό ακυρωτικό στοιχείο.

Δεδομένου ότι, από 1.1.2013 οι διατάξεις του Κ. Β. Σ. καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν από τις διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ., μεταξύ των οποίων και η προαναφερόμενη διάταξη, που δεν αναφέρεται στις νέες διατάξεις του Κ.Φ.Α.Σ., διευκρινίζεται ότι, σε κάθε περίπτωση ακύρωσης εγγραφής μηχανογραφικά τηρούμενων φορολογικών βιβλίων, σε περίπτωση λανθασμένης έκδοσης μη σημαινόμενων (υποχρεωτικά ή προαιρετικά) φορολογικών στοιχείων, εφόσον δεν έγινε χρήση αυτών δεν εκδίδεται υποχρεωτικά ειδικό ακυρωτικό στοιχείο και μπορεί να εκδίδεται οποιοδήποτε μη φορολογικό παραστατικό (π.χ. λογιστικό σημείωμα κ.λπ.).

Αντίθετα, στην περίπτωση ακύρωσης φορολογικού στοιχείου που υποχρεωτικά ή προαιρετικά σημαίνεται με Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ., εφόσον δεν έγινε χρήση αυτού, απαιτείται η έκδοση ακυρωτικού στοιχείου με σήμανση από Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. δεδομένου ότι, το ακυρωθέν φορολογικό στοιχείο έχει διαφυλαχθεί στη μνήμη του φορολογικού μηχανισμού (αρχεία a.txt, b.txt κ.λπ.).

Συμπερασματικά, ακυρωτικό στοιχείο εκδίδεται μόνο στην περίπτωση ακύρωσης φορολογικού στοιχείου που έχει σημανθεί, προαιρετικά ή υποχρεωτικά, με φορολογικό μηχανισμό Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. και εφόσον δεν έγινε χρήση αυτού.

Τέλος, επισημαίνεται ότι, για την ακύρωση τιμολογίου, σημαινόμενου ή μη, εφόσον έγινε χρήση αυτού (παράδοση στον αντισυμβαλλόμενο) εκδίδεται πιστωτικό τιμολόγιο."

 

 

Επειδή έχει γίνει κανόνας το ακυρωτικό να μην μπορεί να εκδοθεί σε ημερομηνία διαφορετική από εκείνη του αρχικού παραστατικού που εκδόθηκε από ΕΑΦΔΣΣ, θα ήθελα να μάθω από που προκύπτει αυτό και αν ισχύει τελικά, διότι κατά τη γνώμη μου μπορεί να εκδοθεί οποτεδήποτε αρκεί να μην έχει γίνει χρήση του και αρκεί η έκδοσή του να μην υπερβαίνει την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων, (σύμφωνα με ένα έγγραφο της ΓΓΠΣ.)

 

"Ερώτηση 32η : Προθεσμία έκδοσης ειδικού ακυρωτικού στοιχείου.

Απάντηση: Λαμβάνοντας υπόψη το σκοπό που εξυπηρετεί η έκδοση του ειδικού ακυρωτικού στοιχείου είναι δυνατόν, στις περιπτώσεις που υπάρχει λόγος ακύρωσης παραστατικών (μη παραλαβή αγαθών, μη εκτύπωση του παραστατικού που έχει σημανθεί κ.λπ.), το ειδικό ακυρωτικό στοιχείο να εκτυπωθεί (ημερομηνία, σήμανση) μεταγενέστερα του χρόνου που η επιχείρηση έλαβε γνώση του λόγου ακύρωσης με ημερομηνία όμως έκδοσης την ημερομηνία αυτή, με την προϋπόθεση ότι θα γίνει σχετική παρατήρηση επί του προς ακύρωση στοιχείου. Επισημαίνεται ότι η εκτύπωση (σήμανση) του εν λόγω ακυρωτικού πρέπει να γίνεται σε εύλογο χρόνο ο οποίος δεν μπορεί να υπερβαίνει την προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων."

 

Οι περισσότεροι συνάδελφοι δημιουργούν προβλήματα και συμβουλεύουν τους πελάτες τους να μην εκδίδουν ακυρωτικά μετά από 2-3 μέρες πχ.

Ευχαριστώ.

ακυρωτικο την ιδια μερα αλλιως πιστωτικο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΚΥΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ, ΣΒΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ P/C ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

 

 

ΩΣΤΟΣΟ, ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ 3ΜΗΝΙΑΙΩΝ ΜΥΦ,

ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ, ΟΧΙ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ

Ναί

Αν όμως γίνονται αυτόματα και εγγραφές (πράγμα που σπανιότατα δεν συμβαίνει) θα πρέπει νά έχεις την δυνατότητα να διαγράψεις και τις εγγραφές , και να σου είναι και πιο εύκολο και γρήγορο απο  την έκδοση ακυρωτικου .

 

Υ.Γ. και βεβαίως αν δεν εκδίδεται με φορ. μηχανισμό

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν ισχύει αυτό που γράφετε. Το θέμα είναι λυμένο εδώ και χρόνια. Απορώ γιατί το επαναφέρουμε.

Σωστά.

"Πρακτικά"  μέχρι πρίν συντάξεις την δήλωση ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναφέρομαι φυσικά σε στοιχείο με σήμανση, και η προθεσμία ακυρωτικού είναι μέχρι τη σύνταξη περιοδικής (δηλαδή μέχρι την προθεσμία ενημέρωσης βιβλίου)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ωραία όλα αυτά, αλλά εάν τιμολογήσεις σε μη επαγγελματία ή σε εταιρεία που έχει κάνει διακοπή κ το διαπιστώσεις μετά από ένα μήνα;;;; Τι κάνεις ;;; κόβεις πιστωτικό;;; 

Μάλλον όχι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν ισχύει αυτό που γράφετε. Το θέμα είναι λυμένο εδώ και χρόνια. Απορώ γιατί το επαναφέρουμε.

βασει νομου δεν ισχυει!Και εγω δεν μιλησα με βαση τον νομο καλο ομως θα ειναι να κοβετε την ιδια μερα !ΔΛΔ κανεις μηχανογραφημενη λογιστικη κοβεις λαθος τιμολογιο και το ξερεις οτι ειναι λαθος και το αφηνεις μεσα περασμενο να υπαρχει???Και στον πελατη σου του δινεις τυο λαθος και του λες περιμενε εχω προθεσμια μεχρι να στειλω περιοδικη να το ακυρωσω!Λοιπον εγω απαντησα συμβουλευτικα φιλε εσυ απαντας με τον νομο μην βιαζεσε να κρινεις!Αν θες να εισαι σωστος στην προκοιμενη περιπτωση καληυτερα να μην ακολουθεις τον νομο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βασει νομου δεν ισχυει!Και εγω δεν μιλησα με βαση τον νομο καλο ομως θα ειναι να κοβετε την ιδια μερα !ΔΛΔ κανεις μηχανογραφημενη λογιστικη κοβεις λαθος τιμολογιο και το ξερεις οτι ειναι λαθος και το αφηνεις μεσα περασμενο να υπαρχει???Και στον πελατη σου του δινεις τυο λαθος και του λες περιμενε εχω προθεσμια μεχρι να στειλω περιοδικη να το ακυρωσω!Λοιπον εγω απαντησα συμβουλευτικα φιλε εσυ απαντας με τον νομο μην βιαζεσε να κρινεις!Αν θες να εισαι σωστος στην προκοιμενη περιπτωση καληυτερα να μην ακολουθεις τον νομο

Συγνώμη που παρεμβαίνω , αλλά................απο που προκύπτει οτι  δεν μιλήσατε με βάση τον νόμο ?

Απαντήσατε παραθέτοντας 

 

"Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1036/22.2.2013 η οποία διευκρινίζει θέματα ΚΦΑΣ,"

 

και εν πάση περιπτώσει οταν εξετάζουμε ένα θέμα , κατ' αρχήν αναφερόμαστε στο τί προβλέπει ο νόμος , και κατόπιν στην εμπειρία η οποία πολλάκις είναι χρήσιμη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συγνώμη που παρεμβαίνω , αλλά................απο που προκύπτει οτι  δεν μιλήσατε με βάση τον νόμο ?

Απαντήσατε παραθέτοντας 

 

"Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1036/22.2.2013 η οποία διευκρινίζει θέματα ΚΦΑΣ,"

 

και εν πάση περιπτώσει οταν εξετάζουμε ένα θέμα , κατ' αρχήν αναφερόμαστε στο τί προβλέπει ο νόμος , και κατόπιν στην εμπειρία η οποία πολλάκις είναι χρήσιμη

κανεις λαθος δεν ειναι δικια μου απαντηση αυτη!Αν λειτουργησεις στην συγκεκριμενη περιπτωση στην μηχανογραφηση ενος λογιστηριου με βαση τον νομο και τους πεις την  ατακα ''εχουμε καιρο ακομα να κοψουμε το ακυρωτικο μεχρι να στειλουμε τις περιοδικες'' θα φυγεΙς Αδιαβαστος!μια δοκιμη θα σε πεισει και εν τελει ο καθενΑς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ απανταει με οποιον τροπο θελει και αν ειναι ζητα μετα απο τον νομοθετη να σε προσλαβει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κανεις λαθος δεν ειναι δικια μου απαντηση αυτη!Αν λειτουργησεις στην συγκεκριμενη περιπτωση στην μηχανογραφηση ενος λογιστηριου με βαση τον νομο και τους πεις την  ατακα ''εχουμε καιρο ακομα να κοψουμε το ακυρωτικο μεχρι να στειλουμε τις περιοδικες'' θα φυγεΙς Αδιαβαστος!μια δοκιμη θα σε πεισει και εν τελει ο καθενΑς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ απανταει με οποιον τροπο θελει και αν ειναι ζητα μετα απο τον νομοθετη να σε προσλαβει!

Αρες μάρες κουκουνάρες κ.συνάδελφε

 

Οσον αφορά Τα περί μηχανογράφησης , Λογιστηρίου , Αδιάβαστος κλπ

Σε πληροφορώ ότι ασχολούμαι με αυτά πρίν ακόμη γεννηθείς , και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές

Δυστυχώς δεν τα καταφέρνω με τίς ατάκες .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρες μάρες κουκουνάρες κ.συνάδελφε

 

Οσον αφορά Τα περί μηχανογράφησης , Λογιστηρίου , Αδιάβαστος κλπ

Σε πληροφορώ ότι ασχολούμαι με αυτά πρίν ακόμη γεννηθείς , και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές

Δυστυχώς δεν τα καταφέρνω με τίς ατάκες .

Αν δεν μπορεις με τις ατακες προσπαθησε με την μηχανογραφηση!!Αστειευομαι!Δεν υπαρχει λογος να κοντραριζομαστε ουτε να το παιρνεις σοβαρα.Ο καθενας παραθετει την αποψη του!Οταν λες πριν γεννηθω μιλας για την εποχη που ο καλυτερος λογιστης ηταν αυτος που εδινε το καλυτερο φακελακι?? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν δεν μπορεις με τις ατακες προσπαθησε με την μηχανογραφηση!!Αστειευομαι!Δεν υπαρχει λογος να κοντραριζομαστε ουτε να το παιρνεις σοβαρα.Ο καθενας παραθετει την αποψη του!Οταν λες πριν γεννηθω μιλας για την εποχη που ο καλυτερος λογιστης ηταν αυτος που εδινε το καλυτερο φακελακι?? :P

Βρέ προκρούστη 

Προκρούστης να είσαι 

Προπετής να μην είσαι.

Μιλάμε για τις δυνατότητες που σου παρέχει ο νόμος , και όχι για την πρακτική του καθενός.

Οσο για την μηχανογράφηση , κάτι καταφέρνω και εγώ.

Ασχολούμαι απο την εποχή της διάτρησης , άν έχεις ακουστά.

Και ο καλύτερος λογιστής ήταν αυτός που έκανε το καλύτερο διάβασμα , και την καλύτερη μελέτη των νόμων και των γραφών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΈΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ 22/12/2015 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ(ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31/12/2015) ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΛΗΓΕΙ Η ΤΡΙΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΚΔΟΣΩ ΤΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΧΘΕΣ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΈΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ 22/12/2015 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ(ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31/12/2015) ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΛΗΓΕΙ Η ΤΡΙΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΚΔΟΣΩ ΤΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΧΘΕΣ??????

?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΈΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ 22/12/2015 ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΑΥΤΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ Η ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ(ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31/12/2015) ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΛΗΓΕΙ Η ΤΡΙΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΧΡΗΣΗ. ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ...ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΚΔΟΣΩ ΤΟ ΑΚΥΡΩΤΙΚΟ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕ ΧΘΕΣ??????

 

Υπάρχει αυτό το ειδικό ακυρωτικό , ως στοιχείο στον Ν 4308/14 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Oπως και να το ονομάσεις ,πιστεύω δεν έχει σημασία.το αποτέλεσμα μετράει,εγώ θα έκοβα π.τ ,για να μην στεναχωρώ κι τον φίλο μου τον Σωτήρη.

και θα ανέφερα τον λόγο έκδοσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει αυτό το ειδικό ακυρωτικό , ως στοιχείο στον Ν 4308/14 ?

Διαβάζουμε στο σχόλιο της Δευτέρας στις 16/3/2015:

 

α) Πως ακυρώνουμε γενικά παραστατικά από 1.1.2015 (πχ. τιμολόγια, δελτία αποστολής, κ.λπ.), ισχύει το ακυρωτικό στοιχείο;

Η ακύρωση παραστατικών  μπορεί να γίνει και με μια απλή σημείωση πάνω στο παραστατικό (πχ. άκυρο). Μπορεί όμως για λόγους που εξυπηρετούν το μηχανογραφικό σύστημα να χρησιμοποιηθεί και ακυρωτικό παραστατικό. Ωστόσο στις απλές αναφορές πάνω σε παραστατικά (π.χ. άκυρο) όσο και στα ακυρωτικά είναι φρόνιμο να αναγράφεται ο λόγος και η ημερομηνία ακύρωσης του, για λόγους μελλοντικών ελεγκτικών επαληθεύσεων, αλλά και για να αποτυπώνεται το πραγματικό του γεγονότος. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάζουμε στο σχόλιο της Δευτέρας στις 16/3/2015:

 

α) Πως ακυρώνουμε γενικά παραστατικά από 1.1.2015 (πχ. τιμολόγια, δελτία αποστολής, κ.λπ.), ισχύει το ακυρωτικό στοιχείο;

Η ακύρωση παραστατικών  μπορεί να γίνει και με μια απλή σημείωση πάνω στο παραστατικό (πχ. άκυρο). Μπορεί όμως για λόγους που εξυπηρετούν το μηχανογραφικό σύστημα να χρησιμοποιηθεί και ακυρωτικό παραστατικό. Ωστόσο στις απλές αναφορές πάνω σε παραστατικά (π.χ. άκυρο) όσο και στα ακυρωτικά είναι φρόνιμο να αναγράφεται ο λόγος και η ημερομηνία ακύρωσης του, για λόγους μελλοντικών ελεγκτικών επαληθεύσεων, αλλά και για να αποτυπώνεται το πραγματικό του γεγονότος. 

 

Η ερώτηση ισχύει και μετά το σχόλιο της 16/03/2015 . Ωστόσο το ερώτημα είναι ρητορικό , σίγουρα με  κάποιο τρόπο θα πρέπει να ακυρωθεί ένα τιμολόγιο , το οποίο δε χρησιμοποιήθηκε , έχει εσφαλμένο περιεχόμενο. Καλό θα ήταν να το κάνουμε αυτό στα πλαίσια του ισχύοντος νόμου (των ΕΛΠ ) , ο οποίος καθιερώνει ένα ευρύ πλαίσιο δράσης και να μη προσπαθούμε να αναστήσουμε νόμους-στενούς κορσέδες. Αυτό ήταν το νόημα της ερώτητης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαβάζουμε στο σχόλιο της Δευτέρας στις 16/3/2015:

 

α) Πως ακυρώνουμε γενικά παραστατικά από 1.1.2015 (πχ. τιμολόγια, δελτία αποστολής, κ.λπ.), ισχύει το ακυρωτικό στοιχείο;

Η ακύρωση παραστατικών  μπορεί να γίνει και με μια απλή σημείωση πάνω στο παραστατικό (πχ. άκυρο). Μπορεί όμως για λόγους που εξυπηρετούν το μηχανογραφικό σύστημα να χρησιμοποιηθεί και ακυρωτικό παραστατικό. Ωστόσο στις απλές αναφορές πάνω σε παραστατικά (π.χ. άκυρο) όσο και στα ακυρωτικά είναι φρόνιμο να αναγράφεται ο λόγος και η ημερομηνία ακύρωσης του, για λόγους μελλοντικών ελεγκτικών επαληθεύσεων, αλλά και για να αποτυπώνεται το πραγματικό του γεγονότος. 

ωραία. Μπορούμε ωστόσο να το ακυρώσουμε το τιμολόγιο με ημερομ.έκδοσης στις 22/12/15 πχ στις 10/1/2016 ή θα είμαστε φάουλ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ερώτηση ισχύει και μετά το σχόλιο της 16/03/2015 . Ωστόσο το ερώτημα είναι ρητορικό , σίγουρα με  κάποιο τρόπο θα πρέπει να ακυρωθεί ένα τιμολόγιο , το οποίο δε χρησιμοποιήθηκε , έχει εσφαλμένο περιεχόμενο. Καλό θα ήταν να το κάνουμε αυτό στα πλαίσια του ισχύοντος νόμου (των ΕΛΠ ) , ο οποίος καθιερώνει ένα ευρύ πλαίσιο δράσης και να μη προσπαθούμε να αναστήσουμε νόμους-στενούς κορσέδες. Αυτό ήταν το νόημα της ερώτητης.

 

γιατί αν εκδώσεις ακυρωτικό και άρα άμεσα διορθώθηκε και το εμπορικό πρόγραμμα τι θα σου πουν? ειδικά σε όσους για λόγους διασφάλισης έχουν ακόμη ΕΑΦΔΣΣ.  μην πω ότι επιβάλλεται κιόλας.

 

από τι να γράψεις πάνω άκυρο και να πας μέσα να σβήσεις την πώληση από αποθήκη-πελάτη κλπ. και αν σε αφήνει το πρόγραμμα και δεν θέλει δικαίωμα διαχειριστού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 τι θα σου πουν? 

Αυτό που μας ενδιαφέρει εντέλει είναι να είμαστε εξασφαλισμένοι έναντι μελλοντικών ελέγχων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...