Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κοινή Φορολογική Δήλωση ύστερα από διαζύγιο με απόφαση δικαστηρίου 12/01/2015.


ChristinaPetichaki

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης μου υπέγραψε συναινετικό διαζύγιο και το δικαστήριο θα γίνει 12/01/2015 για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Το ζευγάρι θα πρέπει να κάνει κοινή φορολογική δήλωση φαντάζομαι το ερχόμενο έτος. Ερωτήματα: 

  • Θα πρέπει να κάνουν όντως κοινή φορολογική δήλωση το ερχόμενο έτος για τελευταία φορά;
  • Τα ποσά της διατροφής θα πρέπει να δηλώνονται και από τους δύο υποχρεωτικά τα επόμενα χρόνια;
  • Θα πρέπει να προβώ σε κάποιες ενέργειες προκειμένου το μεθεπόμενο έτος να γίνει χωριστή φορολογική δήλωση και να υπάρξει στο taxis ξεχωριστός λογαριασμός για τον πελάτη μου (κλειδάριθμος κλπ.);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης μου υπέγραψε συναινετικό διαζύγιο και το δικαστήριο θα γίνει 12/01/2015 για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Το ζευγάρι θα πρέπει να κάνει κοινή φορολογική δήλωση φαντάζομαι το ερχόμενο έτος. Ερωτήματα: 

  • Θα πρέπει να κάνουν όντως κοινή φορολογική δήλωση το ερχόμενο έτος για τελευταία φορά; ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙ, ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΔΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΧΕΣΗΣ
  • Τα ποσά της διατροφής θα πρέπει να δηλώνονται και από τους δύο υποχρεωτικά τα επόμενα χρόνια; http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20365
  • Θα πρέπει να προβώ σε κάποιες ενέργειες προκειμένου το μεθεπόμενο έτος να γίνει χωριστή φορολογική δήλωση και να υπάρξει στο taxis ξεχωριστός λογαριασμός για τον πελάτη μου (κλειδάριθμος κλπ.);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης μου υπέγραψε συναινετικό διαζύγιο και το δικαστήριο θα γίνει 12/01/2015 για την ολοκλήρωση της διαδικασίας. Το ζευγάρι θα πρέπει να κάνει κοινή φορολογική δήλωση φαντάζομαι το ερχόμενο έτος. Ερωτήματα: 

  • Θα πρέπει να κάνουν όντως κοινή φορολογική δήλωση το ερχόμενο έτος για τελευταία φορά; ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙ, ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΔΟΥ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΧΕΣΗΣ
  • Τα ποσά της διατροφής θα πρέπει να δηλώνονται και από τους δύο υποχρεωτικά τα επόμενα χρόνια; http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/20365
  • Θα πρέπει να προβώ σε κάποιες ενέργειες προκειμένου το μεθεπόμενο έτος να γίνει χωριστή φορολογική δήλωση και να υπάρξει στο taxis ξεχωριστός λογαριασμός για τον πελάτη μου (κλειδάριθμος κλπ.);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το ποσό διατροφής δεν υπερβαίνει τα 5.000 ευρώ ετησίως.. Αυτό τι σημαίνει; Σε ποιον κωδικό τα περνάω;

Επομένως μετά την εκδίκαση απευθύνομαι κατευθείαν στην Δ.Ο.Υ. για την δήλωση διακοπής σχέσης.

 

Σε ευχαριστώ πολύ LAMMERGEIER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ποσό διατροφής δεν υπερβαίνει τα 5.000 ευρώ ετησίως.. Αυτό τι σημαίνει; Σε ποιον κωδικό τα περνάω;

Επομένως μετά την εκδίκαση απευθύνομαι κατευθείαν στην Δ.Ο.Υ. για την δήλωση διακοπής σχέσης.

 

Σε ευχαριστώ πολύ LAMMERGEIER.

Κάνε και μία αναζήτηση πρώτα ντε!! θα βρεις σε ποιόν κωδικό θα περαστεί. :) 

 Άσε που μέχρι τότε μπορεί να το ξανά αλλάξουν... . .. :angry:

 

Μπορούν να κάνουν διακοπή σχέσης και πριν την εκδίκαση. Κι από Δευτέρα δηλαδή.

 

Παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζευγάρι παντρεύτηκε  το 2014 και χώρισε το 2015. μεταβολή στο μητρώο για τον γάμο δεν έγινε ποτέ. Θα υποβάλλουν κοινη δήλωση 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζευγάρι παντρεύτηκε  το 2014 και χώρισε το 2015. μεταβολή στο μητρώο για τον γάμο δεν έγινε ποτέ. Θα υποβάλλουν κοινη δήλωση 2015?

 

Όχι, ο καθένας μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...