Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΦΙΑ και απαλλαγή 100% τι γίνεται;


Axilleas82

Ερώτηση

Με όσους δικαιούνται απαλλαγή 100% από τον ΕΝΦΙΑ τι τους συμβουλεύεται να αφήσουν την πρώτη δόση απλήρωτη μέχρι να λογαριαστούν οι απαλλαγές ή να πληρώσουν την πρώτη δόση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε δικές μου περιπτώσεις στις οποίες είναι σίγουρο (βέβαια με αυτούς που μπλέξαμε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα) ότι θα έχουν έκπτωση 50% και στους οποίους ο φόρος που προκύπτει είναι μικρός και σε μια δόση τους λέω να μην το πληρώσουν ακόμα γιατί ποιός ξέρεις πώς θα πάρουν τα χρήματά τους πίσω αν πληρώσουν όλο το ποσό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ νομίζω ότι κανονικά δεν θα πρέπει να πληρώσουν όσοι έχουν 100% απαλλαγή απλώς έχω τις αμφιβολίες μου ότι θα μπορέσουν να αναγνωρίσουν τις απαλλαγές μόνοι τους στο taxisnet (γιατί δεν το έκαναν άμεσα άλλωστε) και θα έχουμε τίποτα μπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όσους δικαιούνται απαλλαγή 100% από τον ΕΝΦΙΑ τι τους συμβουλεύεται να αφήσουν την πρώτη δόση απλήρωτη μέχρι να λογαριαστούν οι απαλλαγές ή να πληρώσουν την πρώτη δόση;

 

Να την πληρώσουν καλύτερα.

Είναι μεν τεράστια αδικία αυτό το πράγμα, που γίνεται από τις τσαπατσουλιές του υποικ, αλλά είναι ο μόνος τρόπος ο πελάτης να μη γυρίσει μελλοντικά να στην πεί, ότι φταίς αν γίνει καμμιά καινούργια τσαπατσουλιά(δεν του σβήνουν τις προσαυξήσεις, αφού πάρει την απαλλαγή η το σατανικότερο, κάνουν πάλι τροποποίηση στο νόμο και τις προϋποθέσεις των απαλλαγών βάζοντας ξέρω μία καινούργια με αποτέλεσμα ο πελάτης μετά και την καινούργια τροποποίηση να μην καθίσταται πλέον δικαιούχος), είναι να εμπιστεύεσαι αυτό το ξεφτιλισμένο κράτος; Πότε κράτησε το λόγο του για να τον κρατήσει και τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να την πληρώσουν καλύτερα.

Είναι μεν τεράστια αδικία αυτό το πράγμα, που γίνεται από τις τσαπατσουλιές του υποικ, αλλά είναι ο μόνος τρόπος ο πελάτης να μη γυρίσει μελλοντικά να στην πεί, ότι φταίς αν γίνει καμμιά καινούργια τσαπατσουλιά(δεν του σβήνουν τις προσαυξήσεις, αφού πάρει την απαλλαγή η το σατανικότερο, κάνουν πάλι τροποποίηση στο νόμο και τις προϋποθέσεις των απαλλαγών βάζοντας ξέρω μία καινούργια με αποτέλεσμα ο πελάτης μετά και την καινούργια τροποποίηση να μην καθίσταται πλέον δικαιούχος), είναι να εμπιστεύεσαι αυτό το ξεφτιλισμένο κράτος; Πότε κράτησε το λόγο του για να τον κρατήσει και τώρα; 

καλημέρα,

τα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα έχουν τελικά έκπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

τα μη ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα έχουν τελικά έκπτωση;

Όλο το 2013 ναι, αλλά όχι ακόμα.

Θα βγουν οδηγίες αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μην έχει ηλεκτροδοτηθεί καθόλου στο 2013 λέει,δεν είπε είναι φόρος του 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι ακόμα παιδιά, έχετε πρόβλημα με την καρτέλα στο Ε9 των συζύγων; Τις μισές φορές που πάω να το ανοίξω δεν επιλέγεται το ΑΦΜ της συζύγου και έχω πει σε κάμποσους να ξανάρθουν. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει με Firefox, Chrome και Explorer και όταν δεν λειτουργεί, δεν λειτουργεί σε κανένα. Έχει άλλος αυτό το  πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι ακόμα παιδιά, έχετε πρόβλημα με την καρτέλα στο Ε9 των συζύγων; Τις μισές φορές που πάω να το ανοίξω δεν επιλέγεται το ΑΦΜ της συζύγου και έχω πει σε κάμποσους να ξανάρθουν. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει με Firefox, Chrome και Explorer και όταν δεν λειτουργεί, δεν λειτουργεί σε κανένα. Έχει άλλος αυτό το  πρόβλημα;

Από χθες έχει αυτό το πρόβλημα...τύπωσα κάποια χθες το μεσημέρι και μετά αργά το απόγευμα. Σήμερα όμως και για την ώρα τίποτα. Μάλλον λόγο υπερφόρτωσης το παθαίνει..τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από χθες έχει αυτό το πρόβλημα...τύπωσα κάποια χθες το μεσημέρι και μετά αργά το απόγευμα. Σήμερα όμως και για την ώρα τίποτα. Μάλλον λόγο υπερφόρτωσης το παθαίνει..τι να πω...

Από την Δευτέρα το είχα το πρόβλημα αλλά νόμιζα ότι είχε φτιάξει, αλλά αυτό επιμένει, τι να πω έρχονται να τους κάνω τις εκτυπώσεις και τρώω κάμποση ώρα να προσπαθώ μήπως μπει και τους το εκτυπώσω. Μάλλον έπρεπε να ξυπνήσω τις ...προβλεπόμενες από το υπουργείο μεταμεσονύκτιες ώρες και να τα σώζω στον υπολογιστή να τα έχω έτοιμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι ακόμα παιδιά, έχετε πρόβλημα με την καρτέλα στο Ε9 των συζύγων; Τις μισές φορές που πάω να το ανοίξω δεν επιλέγεται το ΑΦΜ της συζύγου και έχω πει σε κάμποσους να ξανάρθουν. Εν τω μεταξύ έχω δοκιμάσει με Firefox, Chrome και Explorer και όταν δεν λειτουργεί, δεν λειτουργεί σε κανένα. Έχει άλλος αυτό το  πρόβλημα;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97203&p=646672

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O EΝΦΙΑ είναι φόρος που αφορά το 2013, το ΕΕΤΑ δεν αφορά επίσης το 2013;

Διπλοπληρώνουμε δηλαδή;

Δεν το είχα αντιληφθεί.

Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O EΝΦΙΑ είναι φόρος που αφορά το 2013  2014  :) , το ΕΕΤΑ δεν αφορά επίσης το 2013;

Διπλοπληρώνουμε δηλαδή;

Δεν το είχα αντιληφθεί.

Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την Δευτέρα το είχα το πρόβλημα αλλά νόμιζα ότι είχε φτιάξει, αλλά αυτό επιμένει, τι να πω έρχονται να τους κάνω τις εκτυπώσεις και τρώω κάμποση ώρα να προσπαθώ μήπως μπει και τους το εκτυπώσω. Μάλλον έπρεπε να ξυπνήσω τις ...προβλεπόμενες από το υπουργείο μεταμεσονύκτιες ώρες και να τα σώζω στον υπολογιστή να τα έχω έτοιμα..

Τα ίδια κι εδώ, 9:30-13:30 είναι χώμα εντελώς, μετά τις 2 λειτουργεί καλά, από πέντε τ' απόγευμα και μετά πετάει το σύστημα.. Οπότε το πρωϊ δοκιμάζουμε 1-2 φορές το πολύ σε κάθε πελάτη, αν το βγάλει καλώς, αν δε το βγάλει(η πλειονότητα των περιπτώσεων δλδ) μαζεύουμε ονοματεπώνυμα και τυπώνουμε μετά τις 5.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, κάτι όχι και τόσο σχετικό με το θέμα...

Απλήρωτο ΕΕΤΑ '13 το οποίο επιστράφηκε από την ΔΕΗ στην ΓΓΠΣ, σε όνομα αποβιώσαντος (εδώ και χρόνια - δεν είναι πλέον γνωστά ΑΦΜ-ΑΔΤ, ούτε η ΔΕΗ τα έχει), θα βεβαιωθεί σε αυτόν που δηλώνει τον αριθμό παροχής στο Ε1 ή στο Ε9??

Αν τώρα ο συγκεκριμένος αριθμός παροχής δηλωθεί από κάποιον Άλλο* (Ε9 - Ε1 '15) το απλήρωτο ποσό θα βεβαιωθεί σε αυτόν τον κάποιο Άλλο??

 

*ο Άλλος είναι αυτός που έπρεπε να δηλώνει αυτόν τον αρ.παροχής τόσα χρόνια, αλλά είχε γίνει μπέρδεμα. Ο Άλλος πλήρωσε χαράτσια του λάθος λογαριασμού που του ερχόταν τόσα χρόνια, αλλά τώρα που βρήκε το λάθος και παραλαμβάνει τον σωστό λογαριασμό ΔΕΗ, βρέθηκε με απλήρωτα χαράτσια και ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...