Προς το περιεχόμενο
  • 0

ενφια - ανεπάρκεια των δηλωθέντων στο έντυπο Ε9


giakon

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Στην εκκαθάριση ενφια για το έτος 2014 (δεν υπάρχουν οικόπεδα στην επαρχία) για την ίδια αντικειμενική αξία με πέρσυ  βγαίνει φέτος επταπλάσιος φόρος σε σχέση με το 2013

υπάρχει και εξής σημείωση

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε9 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, Ο ΕΝΦΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ

ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤ. ε ) ΑΡΘΡΟΥ 4Α ν. 4223/2013 ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1184/2014 ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΣ

ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ, ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

 

 

Τι μπορεί να μην έχει συμπληρωθεί σωστά στο Ε9 ;Εμένα μου φαίνονται όλα σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οταν με το καλό ανοίξει το σύστημα για το Ε9 να μπείτε μέσα και να δείτε ποιά πεδία ,τα οποία σχετίζονται με την πραγματική κατάσταση των ακινήτων σας , δεν είναι συμπληρωμένα και να τα συμπληρώσετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν με το καλό ανοίξει το σύστημα για το Ε9 να μπείτε μέσα και να δείτε ποιά πεδία ,τα οποία σχετίζονται με την πραγματική κατάσταση των ακινήτων σας , δεν είναι συμπληρωμένα και να τα συμπληρώσετε .

Το ξανακοίταξα είδα ότι δεν είναι συμπληρωμένα εάν τα ακίνητα είναι ηλεκτροδοτούμενα και οι προσόψεις (γι αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η σημείωση;)

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αύξηση του φόρου . Εκανα έλεγχο του ΕΝΦΙΑ (έτοιμο πρόγραμμα) και πράγματι ο φόρος είναι 7φορές πάνω!!! για 3 παλιά ακίνητα παρακαλώ.

Δεν θυμάμαι τώρα πέρσυ στο Φ.Α.Π. υπήρχε αφορολόγητο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξανακοίταξα είδα ότι δεν είναι συμπληρωμένα εάν τα ακίνητα είναι ηλεκτροδοτούμενα και οι προσόψεις (γι αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η σημείωση ;)

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αύξηση του φόρου . Εκανα έλεγχο του ΕΝΦΙΑ (έτοιμο πρόγραμμα) και πράγματι ο φόρος είναι 7φορές πάνω!!! για 3 παλιά ακίνητα παρακαλώ.

Δεν θυμάμαι τώρα πέρσυ στο Φ.Α.Π. υπήρχε αφορολόγητο;;

καλησπέρα,

η πάνω ανάλυση είναι μάλλον λάθος (συγκρίνω μόνο το Φ.Α.Π. με ΕΝΦΙΑ) , ενώ το 2013 πληρώναμε και ΕΕΤΑ (Εκτακτο ειδικό τέλος ακινήτων μέσω ΔΕΗ).

Ετσι η σωστή σύγκριση σχετικά με τους φόρους που πληρώνουμε για τα ακίνητα μεταξύ ετών 2013 & 2014  είναι  (2013 -ΕΕΤΑ & Φ.Α.Π.)έναντι ενφια 2014 παρακαλώ επιβεβαιώστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξανακοίταξα είδα ότι δεν είναι συμπληρωμένα εάν τα ακίνητα είναι ηλεκτροδοτούμενα και οι προσόψεις (γι αυτό το λόγο υπάρχει αυτή η σημείωση ;)

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αύξηση του φόρου . Εκανα έλεγχο του ΕΝΦΙΑ (έτοιμο πρόγραμμα) και πράγματι ο φόρος είναι 7φορές πάνω!!! για 3 παλιά ακίνητα παρακαλώ.

Δεν θυμάμαι τώρα πέρσυ στο Φ.Α.Π. υπήρχε αφορολόγητο;;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΣΤΟ ΕΕΤΗΔΕ  ΠΛΗΡΩΝΕ  ΜΟΝΟ  ΤΟ  ΣΠΙΤΙ,  ΕΝΩ  ΣΤΟΝ  ΕΝΦΙΑ  ΠΛΗΡΩΝΕΙ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΙΚΟΠΕΔΟ ,,,,  ΕΑΝ  ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ  ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ,   ΓΙΑ  ΤΣΕΚΑΡΕ  ΤΟ :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Στην εκκαθάριση ενφια για το έτος 2014 (δεν υπάρχουν οικόπεδα στην επαρχία) για την ίδια αντικειμενική αξία με πέρσυ  βγαίνει φέτος επταπλάσιος φόρος σε σχέση με το 2013

υπάρχει και εξής σημείωση

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε9 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, Ο ΕΝΦΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ

ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤ. ε ) ΑΡΘΡΟΥ 4Α ν. 4223/2013 ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1184/2014 ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΣ

ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ, ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

 

 

Τι μπορεί να μην έχει συμπληρωθεί σωστά στο Ε9 ;Εμένα μου φαίνονται όλα σωστά.

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΣΤΟ ΕΕΤΗΔΕ  ΠΛΗΡΩΝΕ  ΜΟΝΟ  ΤΟ  ΣΠΙΤΙ,  ΕΝΩ  ΣΤΟΝ  ΕΝΦΙΑ  ΠΛΗΡΩΝΕΙ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΙΚΟΠΕΔΟ ,,,,  ΕΑΝ  ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ  ΓΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ,   ΓΙΑ  ΤΣΕΚΑΡΕ  ΤΟ :(

 

EEΤΗΔΕ είχαν τα ηλκετροδοτημενα ακίνητα , ΦΑΠ όμως είχαν και τα οικόπεδα ,εκτός από τα αγροτεμάχια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...