Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ετοιμότητα προς εργασία, τι ισχύει


Axilleas82

Ερώτηση

Γεια σας, μου έτυχε μια περίπτωση όπου χρειάζεται κάποιος οδηγός ο οποίος να είναι σε ετοιμότητα όλο το 24ωρο και να τον φωνάζουν όποτε χρειάζεται κάποια μεταφορά.

Η αμοιβή θα είναι σταθερή ανά μήνα ανεξαρτήτως του πόσο θα δουλεύει.

Η αρχική σκέψη του εργοδότη ήταν να κάνει έναρξη στην εφορία, με μπλοκάκι κλπ.

Ο ίδιος προτιμάει να είναι στο ΙΚΑ και ψάχνοντας το γιατί δεν μου έχει ξανατύχει πέτυχα την σύμβαση ετοιμότητας προς εργασία. 

Ξέρει κάποιος τι γίνεται με αυτήν; Κατ' αρχήν μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωση μας; Και δεύτερον όταν αυτός απασχολείται θα πρέπει να δηλώνονται οι ώρες αυτές στην επιθεώρηση, γιατί ακριβώς λόγο του έκτακτου της εργασίας κάτι τέτοιο δεν θα είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα, σε μια επιχειρηση μου ειχαν παρει τη συμβουλη καποιου εργατολογου. Στην ουσια ειχαν κανει μια συμβαση και ειχαν προσθεσει τον ορο της ετοιμοτητας (εκει ηταν για βραδυ βεβαια). Το προβλημα ειναι πως θα το δηλωσεις στο Εργανη. Καλο θα ηταν να επισκεφτεις μια επιθεωρηση μηπως μπορουν να σε βοηθησουν. Θεωρω οτι σαν ωραριο θα βαλεις αυτο που θα δουλευε οταν θα πηγαινε για δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα πηγαίνει στην δουλειά κάποια συγκεκριμένη ώρα. Θα πηγαίνει όταν και όποτε παραστεί ανάγκη, οπότε είναι ένα θέμα τι ώρες δηλώνονται. Μάλλον θα πάω μόλις μπορέσω μέχρι την επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί εχω ανάλογη περίπτωση. Η επιθεώρηση δεν μπόρεσε  να μου δώσει κάποια λύση, έτσι έστειλα γραπτώ ερώτημα στο Υπ. Εργασίας πρίν 5 χρόνια περίπου. Σύμφωνα με την απάντηση κατέληξα στο συμμπέρασμα οτι στον πίνακα προσ. στην στήλη ωράριο & ημέρες εργασίας αναφέρω "ως σύμβαση απλής ετοιμότητας άρθο 1 παρ. 1 Ν. 2639/1998". Φυσικά τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα και έχουμε διάφορα προβλήματα. ΠΡΟΣΟΧΗ οδηγός εξαρτημένη εργασία μόνο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα γιατί εχω ανάλογη περίπτωση. Η επιθεώρηση δεν μπόρεσε  να μου δώσει κάποια λύση, έτσι έστειλα γραπτώ ερώτημα στο Υπ. Εργασίας πρίν 5 χρόνια περίπου. Σύμφωνα με την απάντηση κατέληξα στο συμμπέρασμα οτι στον πίνακα προσ. στην στήλη ωράριο & ημέρες εργασίας αναφέρω "ως σύμβαση απλής ετοιμότητας άρθο 1 παρ. 1 Ν. 2639/1998". Φυσικά τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα και έχουμε διάφορα προβλήματα. ΠΡΟΣΟΧΗ οδηγός εξαρτημένη εργασία μόνο ΙΚΑ.

 

Το ότι δεν είναι ξεκάθαρα συμφωνώ αφού πέραν του νόμου τι είναι η ετοιμότητα κλπ δεν βρήκα κάτι άλλο. Και βασικά δεν θα την ήξερα καθόλου αν πριν μερικά χρόνια που δούλευα σε μια εταιρεία σαν μισθωτός ήθελαν να κάνουν κάτι παρόμοιο και με είχαν στείλει τότε στην επιθεώρηση να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι τέτοιο και έτσι ανακάλυψα την ετοιμότητα.

Σε τι προβλήματα αναφέρεσαι ότι σου παρουσιάστηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...