Προς το περιεχόμενο

Ενφια-έκδοση νέων εκκαθαριστικών-πρώτη δόση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω το εξής:κάποιος που εμπίπτει στις περιπτώσεις έκπτωσης,είτε γιατί έχει χαμηλό εισόδημα είτε γιατι έχει στην κατοχή του διαμέρισμα το οποίο έμεινε κενό  κατα το 2013,τι θα κάνει με την πρώτη δόση?θα πληρώσει κανονικά με τα ισχύοντα δεδομένα? ή θα πρέπει να περιμένει να εκδοθούνε τα νέα εκκαθαριστικά με την έκπτωση?κ πότε θα εμφανισθούν αυτά στο σύστημα?επίσης όσον αφορά την έκπτωση, θα πρέπει ο φορολογούμενος να κανει κάποια αίτηση ή άλλη ενέργεια?ή όλα θα γίνουν αυτόματα απο το ταχις?ευχαριστώ εκ των προτέρων.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..θέλω να ρωτήσω το εξής:κάποιος που εμπίπτει στις περιπτώσεις έκπτωσης,είτε γιατί έχει χαμηλό εισόδημα είτε γιατι έχει στην κατοχή του διαμέρισμα το οποίο έμεινε κενό  κατα το 2013,τι θα κάνει με την πρώτη δόση?θα πληρώσει κανονικά με τα ισχύοντα δεδομένα? ή θα πρέπει να περιμένει να εκδοθούνε τα νέα εκκαθαριστικά με την έκπτωση?κ πότε θα εμφανισθούν αυτά στο σύστημα?επίσης όσον αφορά την έκπτωση, θα πρέπει ο φορολογούμενος να κανει κάποια αίτηση ή άλλη ενέργεια?ή όλα θα γίνουν αυτόματα απο το ταχις?ευχαριστώ εκ των προτέρων.........

 

Οι εκπτώσεις λόγω εισοδήματος θα γίνουν αυτόματα από το σύστημα κάπου στον Δεκέμβριο, μιας και έχουν όλα τα δεδομένα από Ε1 και ΕΝΦΙΑ.

Όσον αφορά τις εκπτώσεις στα μη ηλεκτροδοτούμενα, λόγικά θα ανοίξει κάποια εφαρμογή όπου θα γίνεται η ανάλογη αίτηση. Υπόψιν, το ακίνητο πρέπει να είναι κενό ολόκληρο το 2013.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά πλήρώνουμε κανονικά τις δόσεις που εμφανίζει το σύστημα και περιμένουμε τους όποιους συμψηφισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώστε πρώτα και μετά βλέπουμε για τις διαφορές . Αποτελεί  τον  πλέον  πρόσφατο ορισμό της φορολογικής δικαιοσύνης :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένετε να δείτε την αύξηση των ληξιπρόθεσμων τον Σεπτέμβρη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κι ένα καλό η όλη υπόθεση....

 

Τώρα μπορεί να δει ξεκάθαρα ΚΑΙ ο φορολογούμενος ποιος τον παίζει................ ε, τον κοροϊδεύει εννοώ........... μη παρεξηγηθούμε, ε...?????

 

Αλλά μου λείπουνε, που είναι αυτός που έγραφε εκείνα τα δελτία τύπου, να γράψει ότι για την διευκόλυνση των φορολογουμένων, η γγπσ θα διενεργήσει με τρόπο αυτόματο την έκπωση από τον ΕΝΦΙΑ για πρώτη φορά από τη γέννηση του Ελληνικού Κράτους................................

 

Έτσι χύμα πια...?????

 

Χωρίς προσχήματα....?????

 

Μα που πάμε....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά την καταργήσαν την εκτύπωση ειδοποίησης πληρωμής φόρου που ήταν σε μια σελίδα;

Μου δίνει στους περισσότερους υπόχρεους να τύπωσω μόνο στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ που είναι δισέλιδη.

 

edit:Τώρα που το παρατηρώ , σε όσους έχει γίνει η νέα εκκαθάριση - το βλέπω απο το εκκαθαριστικό που γράφει ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ:ΧΧΧ,ΧΧ-δίνει για εκτύπωση μόνο τα στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ , στους υπόλοιπους έχει και τις δυο επιλογές.

 

Οτι να ναι...

 

Επίσης εγώ επειδή είχα δώσει αρκετά έντυπα πληρωμής φόρου πρίν τις αλλαγές , όταν με πήρα τηλέφωνο για το αν πρέπει να πάρουν νέο έντυπο με τις περισσότερες δόσεις , τους πρότεινα αφού δεν έχει αλλάξει η ταυτότητα πληρωμής , να κάνουν τη διαίρεση με το 6 και να δώσουν αυτό το ποσο στη τράπεζα - ΕΛΤΑ.

Αποτέλεσμα;

Να εκτεθώ καθώς καποιοι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ...δεν είχαν σχετική οδηγία - εγκύκλιο !!! Το ίδιο και τραπεζικοί υπάλληλοι.

 

Αυριο θα πάω να πληρώσω το δικό μου στα ΕΛΤΑ με ένα χειρόγραφο χαρτάκι που θα βγάλω απο τη κολοτσεπη με την ταυτότητα πληρωμής και το ποσό θα το δωσω προφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά την καταργήσαν την εκτύπωση ειδοποίησης πληρωμής φόρου που ήταν σε μια σελίδα;

Μου δίνει στους περισσότερους υπόχρεους να τύπωσω μόνο στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ που είναι δισέλιδη.

 

edit:Τώρα που το παρατηρώ , σε όσους έχει γίνει η νέα εκκαθάριση - το βλέπω απο το εκκαθαριστικό που γράφει ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ:ΧΧΧ,ΧΧ-δίνει για εκτύπωση μόνο τα στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ , στους υπόλοιπους έχει και τις δυο επιλογές.

 

Οτι να ναι...

 

Επίσης εγώ επειδή είχα δώσει αρκετά έντυπα πληρωμής φόρου πρίν τις αλλαγές , όταν με πήρα τηλέφωνο για το αν πρέπει να πάρουν νέο έντυπο με τις περισσότερες δόσεις , τους πρότεινα αφού δεν έχει αλλάξει η ταυτότητα πληρωμής , να κάνουν τη διαίρεση με το 6 και να δώσουν αυτό το ποσο στη τράπεζα - ΕΛΤΑ.

Αποτέλεσμα;

Να εκτεθώ καθώς καποιοι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ...δεν είχαν σχετική οδηγία - εγκύκλιο !!! Το ίδιο και τραπεζικοί υπάλληλοι.

 

Αυριο θα πάω να πληρώσω το δικό μου στα ΕΛΤΑ με ένα χειρόγραφο χαρτάκι που θα βγάλω απο τη κολοτσεπη με την ταυτότητα πληρωμής και το ποσό θα το δωσω προφορικά.

 

Σε κάποιους όντως δε μου την εμφανίζει κι εμένα, αλλά κάνει μιά χαρά και το αρχείο στοιχεία ενφια(που το ανέβασαν πρόσφατα κυρίως για όσους είχαν ήδη πληρώσει την πρώτη δόση, αλλά έτσι κι αλλιώς και μ' αυτό κάνεις τη δουλειά σου), επειδή το κοίταξα για επιβεβαίωση σε κάποιον, που του τα έβγαζε και τα 2, ήταν κανονικά ο ίδιος αριθμός ταυτότητας οφειλής, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να το δεχθούν.

 

Τώρα όσον αφορά όσους εκτυπώσατε τα παλιά εκκαθαριστικά, εφ' όσον στο καινούργιο αναγράφεται πάλι ο ίδιος αριθμός ταυτότητας οφειλής(εξυπακούεται, ότι το συνολ. ποσό του φόρου είναι ίδιο) θα πρέπει να το δεχθούν στην τράπεζα, βέβαια κι αυτοί υπάλληλοι είναι στα ταμεία και δεν είναι μάλιστα και φοροτεχνικοί, μία απλή διεκπαιρεωτική εργασία κάνουν και για να' ναι σίγουροι τους γυρνάνε στο φοροτεχνικό να τυπώσει το καινούργιο, άσχετα αν κάνει και το παλιό.

 

Όπως παλιότερα, που μερικοί στην αρχή δεν τους έκανε το ηλεκτρονικό εκκαθαριστικό, άλλοι μετά που το ήθελαν στην αρχή σε Α3(λές και η εγκυρότητά του εξαρτώνταν από το είδος του χαρτιού, που θα τυπωθεί), άλλοι που δεν τους έκανε ασπρόμαυρο, αλλά ήθελαν έγχρωμο, και λοιπές τραγελαφικές ιστορίες..  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώστε πρώτα και μετά βλέπουμε για τις διαφορές . Αποτελεί  τον  πλέον  πρόσφατο ορισμό της φορολογικής δικαιοσύνης :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

 

ΣΩΤΗΡΗ αν ειναι να ερθεις κατω Ναυπλιο να παραγγειλω γκιοσα να φαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά την καταργήσαν την εκτύπωση ειδοποίησης πληρωμής φόρου που ήταν σε μια σελίδα;

Μου δίνει στους περισσότερους υπόχρεους να τύπωσω μόνο στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ που είναι δισέλιδη.

 

edit:Τώρα που το παρατηρώ , σε όσους έχει γίνει η νέα εκκαθάριση - το βλέπω απο το εκκαθαριστικό που γράφει ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ:ΧΧΧ,ΧΧ-δίνει για εκτύπωση μόνο τα στοιχεία δόσεων ΕΝΦΙΑ , στους υπόλοιπους έχει και τις δυο επιλογές.

 

Οτι να ναι...

 

Επίσης εγώ επειδή είχα δώσει αρκετά έντυπα πληρωμής φόρου πρίν τις αλλαγές , όταν με πήρα τηλέφωνο για το αν πρέπει να πάρουν νέο έντυπο με τις περισσότερες δόσεις , τους πρότεινα αφού δεν έχει αλλάξει η ταυτότητα πληρωμής , να κάνουν τη διαίρεση με το 6 και να δώσουν αυτό το ποσο στη τράπεζα - ΕΛΤΑ.

Αποτέλεσμα;

Να εκτεθώ καθώς καποιοι υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ...δεν είχαν σχετική οδηγία - εγκύκλιο !!! Το ίδιο και τραπεζικοί υπάλληλοι.

 

Αυριο θα πάω να πληρώσω το δικό μου στα ΕΛΤΑ με ένα χειρόγραφο χαρτάκι που θα βγάλω απο τη κολοτσεπη με την ταυτότητα πληρωμής και το ποσό θα το δωσω προφορικά.

Και τι τους ενδιαφέρει αυτούς?

 

Εγώ μπορώ να πληρώσω ότι ποσό θέλω με την Τ.Ο. κι όχι απαραίτητα τη δόση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...