Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαμέρισμα που έχει δηλωθεί αποπερατωμένο, αλλά ουσιαστικά είναι ημιτελές


GeorgeRigas

Ερώτηση

Έχω την εξής περίπτωση.

 

Διαμέρισμα δηλώθηκε προ 3ετίας ως αποπερατωμένο βάσει των όσων ξέραμε περί αποπεράτωσης σύμφωνα με τις οδηγίες του εντύπου υπολογισμού αντικειμενικών. Το διαμέρισμα δεν έχει αριθμό παροχής (δεν έχει ρευματοδοτηθεί ποτέ), δεν έχει εγκατασταθεί κουζίνα, σώματα καλοριφερ και πριζοδιακοπτικό υλικό.

 

Στο τελευταίο Ε9 δηλώθηκε επιπλέον ως ΚΕΝΟ και ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ χωρίς τον κωδικό 99 του ημιτελούς.

 

Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο ορθότερος τρόπος χειρισμού της παραπάνω περίπτωσης, ώστε να τύχει κάποιας έκπτωσης στον ΕΝΦΙΑ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Απλά το  διορθώνεις  σύμφωνα με 

 

 

3β.Υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων Ε9 για το έτος 2014 μέχρι και τις 30.11.2014 (παρ. 3 άρθρου 6 του νόμου 4223/2013)

 

Ειδικά για το έτος 2014, λόγω πρώτης εφαρμογής του ΕΝ.Φ.Ι.Α., ορίστηκε ότι μέχρι την 30η Νοεμβρίου 2014, ο φορολογούμενος μπορεί να διορθώσει τα στοιχεία των ακινήτων του μετά την έκδοση της δήλωσης/πράξης διοικητικού προσδιορισμού ΕΝ.Φ.Ι.Α. χωρίς την επιβολή προστίμων και τόκων. Δηλαδή ο φορολογούμενος μπορεί, με δήλωση στοιχείων ακινήτων, να εισάγει ή να διαγράψει ακίνητο ή εμπράγματο δικαίωμα επί ακινήτου του καθώς και να μεταβάλει στοιχεία ακινήτων ή εμπραγμάτων δικαιωμάτων επί αυτών, όπως αυτά έχουν αποτυπωθεί στη δήλωση ΕΝ.Φ.Ι.Α. - πράξη διοικητικού προσδιορισμού φόρου. 

Εφόσον από την εκκαθάριση της δήλωσης προκύπτει μείωση φόρου μεγαλύτερη των τριακοσίων (300) ευρώ, η σύνθεση της νέας δήλωσης ΕΝ.Φ.Ι.Α. και η εκκαθάριση αυτής πραγματοποιείται μετά από έλεγχο των παραστατικών που δικαιολογούν τη μείωση από τη Φορολογική Διοίκηση.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19274

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή λες να γυρίσω και να το ξαναβάλω ημιτελές με κωδικό 99?

Ναι, εγώ αυτό θα έκανα. Μη ξεχάσεις να το δηλώσεις και ως κενό στην ειδική κατηγορία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια απορία. Έστω τα ημιτελή με το κωδ 99 δεν δικαιούνται την μείωση. Αν τώρα κάνουμε διορθώσεις με τον κωδικό 8 όπως είπατε και επέλθει μείωση φόρου πάνω από 300 ευρώ. Τι αποδεικτικά πάμε στην εφορία για να αποδείξουμε την τροποποίηση από 99-ημιτελή σε κενά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια απορία. Έστω τα ημιτελή με το κωδ 99 δεν δικαιούνται την μείωση. Αν τώρα κάνουμε διορθώσεις με τον κωδικό 8 όπως είπατε και επέλθει μείωση φόρου πάνω από 300 ευρώ. Τι αποδεικτικά πάμε στην εφορία για να αποδείξουμε την τροποποίηση από 99-ημιτελή σε κενά;

 

Ευχαριστώ

Και εγώ την ίδια απορία έχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ την ίδια απορία έχω....

Και προσθέτω άλλη μία απορία:

Σύμφωνα με την τροπολογία πρέπει να είναι κενά και μη ηλεκτροδοτούμενα. Έχω περίπτωση που είναι ημιτελές (έχει δηλωθεί η ένδειξη 99), κενό (δεν έχει δηλωθεί) αλλά είναι ηλεκτροδοτούμενο (έχει δηλωθεί) γιατί είχε συμπληρωθεί το έλαχιστο κόστος ανέγερσης και είναι ηλεκτροδοτούμενο. Αυτό δικαιούται έκπτωση;

 

Και πολλές άλλες περιπτώσεις..... αλλά μην πιάσω τώρα να τις καταγράψω όλες μαζί γιατί θα μπερδευτούμε και δεν το θέλω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...