Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Lucky_Luke

Ενδοκοινοτική εισαγωγή ή όχι; Πάμε άλλη μια να μαζέψω γνώμες.

Question

Προμηθευτής: Οίκος με Ισπανικό ΑΦΜ, vies, έδρα: Λας Πάλμας Κανάριοι Νήσοι

Τόπος φόρτωσης: Λας Πάλμας Κανάριοι Νήσοι

Τόπος Παραλαβής: Πειραιάς

 

Διατυπώσεις - έγγραφα:

 

1) Τελωνειακή διασάφηση για την πληρωμή του ΦΠΑ της εισαγωγής (και μόνο, όχι άλλοι δασμοί), 

2) T2LF,

3) Βεβαίωση τελωνείου για τον κοινοτικό χαρακτήρα των εμπορευμάτων.

 

Έχω συντονιστεί και ακούω YES & NO

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Εγω δεν θα το εβαζα ενδοκοινοτικη ,γιατι πρεπει να συντρεχουν και οι 2 προυποθεσεις

1.φυσικη πορεια των αγαθων απο εε σε εε

2.τιμολογηση απο εε σε εε

 

που το 1 δεν το καλυπτουμε ,οποτε θα επελεγα οχι φιλε μου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

100% εισαγωγή.

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 2960/2001 Εθνικός Τελωνειακός Κώδικας

 

Αρθρο 54. Αντικείμενο του φόρου

5. Θεωρούνται ως προϊόντα εισαγόμενα στο εσωτερικό της χώρας, τα προϊόντα που προέρχονται από τα ακόλουθα εδάφη, τα οποία αποτελούν μέρος του τελωνειακού εδάφους της Κοινότητας:
α) Κανάριοι Νήσοι,

 

 

NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859/2000 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

 

Αρθρο 67. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ II

1."Έδαφος της Κοινότητας" ή "Κοινότητα" είναι το εσωτερικό των κρατών - μελών, όπως αυτό καθορίζεται για κάθε κράτος - μέλος στο άρθρο 227 της Συνθήκης Ίδρυσης της Ευρωπαϊκής Οικονομικής Κοινότητας.
2.Εξαιρούνται από την έννοια του "εσωτερικού των κρατών - μελών":
α) Τα ακόλουθα εθνικά εδάφη:
-Νησί της Ελιγολάνδης και περιοχή του Μπύζιγκεν της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας.
-Θέουτα και Μελίλιατου Βασιλείου της Ισπανίας.
-Λιβίνιο και Καμπιόνε ντ' Ιταλία της Ιταλικής Δημοκρατίας.
β) Τα ακόλουθα εθνικά εδάφη:
-Άγιο Όρος της Ελληνικής Δημοκρατίας.
-Υπερπόντια διαμερίσματα της Γαλλικής Δημοκρατίας.
-Κανάρια νησιά του Βασιλείου της Ισπανίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξής.

 

Πελάτης μου ημεδαπή ξενοδοχειακή επιχείρηση , κόβει τιμολόγιο υπηρεσιών σε μια εταιρεία που εδρεύει στους Κανάριους νήσους (B2B client) διαβάζοντας βλέπω ότι οι Κανάριοι είναι εκτός εδαφών Ε.Ε . (ΠΟΛ.1317/30.9.1993) 

 

Το τιμολόγιο υπηρεσιών που θα εκδώσουμε θα περιλαμβάνει κανονικά ΦΠΑ 23% ; (αυτό καταλαβαίνω αλλά θέλω και την επιβεβαίωση σας  αν είναι δυνατόν) μήπως επειδή είναι υπηρεσία αλλάζει κάτι; 

 

Ευχαριστώ,

 

Υ.Γ Για άλλη μια φορά το υπουργείο δεν απαντά σε κανένα τηλέφωνο και οι Δ.Ο.Υ σηκώνουν τα χέρια ψηλά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαλησπέρα,

 

Δείτε αν θέλετε το άρθρο 14 την περίπτωση 4.

 

Ουσιαστικά όμως η διαδικασία έχει ως εξής;

 

-Ο ενδιαφερόμενος κάνει κράτηση μέσω του site της αλλοδαπής

-Ο ενδιαφερόμενος πελάτης λαμβάνει ηλεκτρονικό τιμολόγιο από την αλλοδαπή και καταβάλλει το αντίτιμο της διαμονής του σε αυτή

-Φτάνει στο ξενοδοχείο με ένα voucher που εκτυπώνει από το internet 

-Μετά την αποχώρηση του, Το ξενοδοχείο εκδίδει τιμολόγιο στην αλλοδαπή και ζητά την αμοιβή του μειωμένη κατά τη προμήθεια που θα λάβει η εταιρεία εξωτερικού .

 

Αυτή η περίπτωση έγκειται στις διατάξεις του άρθρου 14 περ 4;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Αν και δεν έχω δει ποτέ ποιες είναι οι συναλλάγεςπου μπορεί να έχει ένα ξενοδοχείου αν κατάλαβα καλά μου περιγράφετε ότι το ξενοδοχείο τιμολογεί κάποιον πράκτορα του εξωτερικού και όχι άμεσα τους πελάτες.

 

Αυτό αλλάζει κάτι στο:

4. Παροχή υπηρεσιών σχετικών με ακίνητα

α) Είναι το εσωτερικό της χώρας, εφόσον αφορούν ακίνητο το οποίο βρίσκεται στο εσωτερικό της χώ­ρας.

 

Νομίζω πως όχι.Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το χειριζόμουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο booking.com ο πελάτης πληρώνεις απευθείας στο ξενοδοχειο και η booking εκδίδει τιμολογιο για τη προμηθεια της στο ξενοδοχειο (απλό κι εύκολο)

Εδω ο πελάτης πληρώνει το site τύπου booking αυτός παρακρατά τη προμηθεια του και το ξενοδοχειο εκδίδει τιμολογιο για να πληρωθεί το υπόλοιπο

Εχω μπερδευτεί...

ΦΠΑ OR NOT ΦΠΑ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×