Jump to content
Sign in to follow this  
Proodeytiki

.... Έστω πως στέλνουμε Συγκεντρωτική Τριμήνων

Recommended Posts

1ο παραστατικό ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΩΛΗΣΗΣ : ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 1000 ΜΕ ΦΠΑ 230 ΕΥΡΩ .Άρα στην Συγκεντρωτική Α Τριμ έχουμε Αξια  1,000,00 ευρώ και ΦΠΑ   230,00 ευρώ


2ο παραστατικό ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ : ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ 0 ΕΥΡΩ και φπα 230 ευρώ . Θα μπει με credit Αξια Προ ΦΠΑ 0 ευρω και ΦΠΑ 230 ή δε θα μπει καθόλου το δεύτερο Παραστατικό ????


 


Κατ εμε μάλλον πηγαινει γιατι στην Εγκυκλιο αναφερει πως πανε τα Πιστωτικά ... και δεν αναφερει διακριτα πως εαν ειναι μονο για το ΦΠΑ δεν εντάσσονται !


Share this post


Link to post
Share on other sites

τα παραστατικά αντίστροφης αξίας αθροίζονται ξεχωριστά σε διακριτή εγγραφή

 

Εφόσον μπαίνει αυτή είναι η κίνηση που αναφέρεις......Το θέμα είναι συμπεριλαμβανεται στο Αρχείο η κίνηση !?   Πιστεύω πως ΝΑΙ αλλά καποιοι δεν εχουν την ιδια άποψη κ γι αυτο η ερώτηση !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν δεν ντρέπεστε λέω εγώ... μπαίνει δεν μπαίνει κι αν μπει πως μπαίνει.. 

με φτιάξατε πρωινιάτικα..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον μπαίνει αυτή είναι η κίνηση που αναφέρεις......Το θέμα είναι συμπεριλαμβανεται στο Αρχείο η κίνηση !?   Πιστεύω πως ΝΑΙ αλλά καποιοι δεν εχουν την ιδια άποψη κ γι αυτο η ερώτηση !!!!!

Εγώ έχω καταλάβει ότι κάνεις ξεχωριστή εγγραφή για τα πιστωτικά με καθαρή αξία 0,00 και φπα 230,00.Απλά, δεν ξέρω αν θα το δεχτεί το σύστημα, επειδή δεν έχω στείλει ακόμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν δεν ντρέπεστε λέω εγώ... μπαίνει δεν μπαίνει κι αν μπει πως μπαίνει.. 

με φτιάξατε πρωινιάτικα..

 

..... Και που να δεις Νάσο μου σε λιγο που θα αναρτήσουμε και το σχετικο Βιντεο στο .....PornTax !!!!!!!!

 

ΥΓ: Ειναι ενθαρυντικό  -για ολους εμας τους θαυμαστες του μυαλού σας- να μαθαινουμε πως έχετε ακόμη επαρκή Στύση !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Πιστωτικά τιμολόγια που εκδίδονται μόνον με ποσά Φ.Π.Α.

Τα πιστωτικά τιμολόγια που εκδίδονται μόνο με ποσά Φ.Π.Α., στις περιπτώσεις που αυτό προβλέπεται από τις σχετικές διατάξεις (π.χ. πιστωτικά τιμολόγια που λαμβάνουν οι ναυτιλιακές εταιρείες, οι πρεσβείες και λοιποί απαλλασσόμενοι από τον Φ.Π.Α., σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 27 του ν. 2859/2000), καταχωρούνται, στις καταστάσεις πελατών και προμηθευτών, ανά Α.Φ.Μ. αντισυμβαλλομένου.

...

 

ΠΟΛ 1078/14

 

Υ.Γ.

Προφανώς εγκυκλοπαιδικά ρωτάτε Μεσιέ Καχρί έτσι ; Γιατί κι εγώ έτσι απαντάω... <_<:P

Δεν πιστεύω να στέλνετε κιόλας ; :angry:

 

Υ.Γ.2

Θα σας απαντούσα εγώ στο ερώτημα που θέτετε στον Σούλη (απάντηση προερχόμενη από την απόλυτα έγκυρη πηγή... :ph34r: ), αλλά δυστυχώς κωλύομαι, δεσμευόμενος από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×