Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΗΜΕΡΗ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ


ELSOU

Ερώτηση

ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΞΑΗΜΕΡΗ 4ΩΡΗ Ή 5ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΟΣΕΣ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΙΣ 22 Ή 25.

 

ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 25,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

25 είναι και σύμφωνα με έγγραφο του ΙΚΑ (την ΑΔΑ: Β4ΛΨ4691ΩΓ-9ΩΧ της 05/06/2012) - δες σελ. 10 και μετά.

Γνώμη μου είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, αφού αυτοί θα σε ελέγξουν και θα σου πουν να το διορθώσεις σε 25 αν εσύ έχεις καταχωρήσει 22.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

25 είναι και σύμφωνα με έγγραφο του ΙΚΑ (την ΑΔΑ: Β4ΛΨ4691ΩΓ-9ΩΧ της 05/06/2012) - δες σελ. 10 και μετά.

Γνώμη μου είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, αφού αυτοί θα σε ελέγξουν και θα σου πουν να το διορθώσεις σε 25 αν εσύ έχεις καταχωρήσει 22.

 

Το ότι θα σε ελέγξει κάποιος δεν συναπάγεται αυτοδικαίως ότι έχει και δίκιο σε ό,τι λέει. Οφείλει να το τεκμηριώνει με βάσει τις ισχύουσες διατάξεις δικαίου και εν προκειμένω (στο πόσες ασφαλιστικές ημέρες δικαιούνται οι μερικώς απασχολούμενοι) το ΙΚΑ αυθαιρετεί. 

25 οι μισθωτοί, 24-27,28 οι ημερομίσθιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι θα σε ελέγξει κάποιος δεν συναπάγεται αυτοδικαίως ότι έχει και δίκιο σε ό,τι λέει. Οφείλει να το τεκμηριώνει με βάσει τις ισχύουσες διατάξεις δικαίου και εν προκειμένω (στο πόσες ασφαλιστικές ημέρες δικαιούνται οι μερικώς απασχολούμενοι) το ΙΚΑ αυθαιρετεί. 

25 οι μισθωτοί, 24-27,28 οι ημερομίσθιοι.

γιατρέ τα λέτε πολύ ωραία!!!!

το ΙΚΑ αυθαιρετεί με τα ασφαλιστικά ημερομίσθια και τα ροκανίζει συστηματικά.

Χρηματικά πάντως το εξαήμερο το εισπράττει ούτως ή άλλως μέσω του υπολογισμού του ωρομισθίου.

Γιατρέ κανονικά όμως στην εξαήμερη ημιαπασχόληση δεν θα πρέπει να απαγκιστρωθούμε από το 0,15% στο ημερομίσθιο και το 6 τοι χιλίοις στο μισθό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατρέ τα λέτε πολύ ωραία!!!!

το ΙΚΑ αυθαιρετεί με τα ασφαλιστικά ημερομίσθια και τα ροκανίζει συστηματικά.

Χρηματικά πάντως το εξαήμερο το εισπράττει ούτως ή άλλως μέσω του υπολογισμού του ωρομισθίου.

Γιατρέ κανονικά όμως στην εξαήμερη ημιαπασχόληση δεν θα πρέπει να απαγκιστρωθούμε από το 0,15% στο ημερομίσθιο και το 6 τοι χιλίοις στο μισθό;

 

Μη μου τα μπλέκετε τώρα και μπερδεύεστε  :)

 

Ο τρόπος υπολογισμού του ωρομισθίου αναφέρεται στο εξαήμερο έτσι κι αλλιώς:

 

α) στον ημερομίσθιο ο συντελεστής 0,15 είναι η διαίρεση των 6 ημερών εβδομαδιαίως διά του 40 που είναι οι ώρες εβδομαδιαίως. Έτσι είτε κάνουμε ημερομίσθιο*6/40, είτε κάνουμε απευθείας ημερομίσθιο*0,15 είναι το ίδιο πράγμα. Δηλαδή 6/40=0,15!

 

β) αντίστοιχα στον μισθωτό ο συντελεστής 0,006 είναι μια απλοποίηση της πράξης εξευρέσεως του ωρομισθίου: μισθός/25*6/40= ωρομίσθιο ή μισθός*0,006= ωρομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη μου τα μπλέκετε τώρα και μπερδεύεστε  :)

 

Ο τρόπος υπολογισμού του ωρομισθίου αναφέρεται στο εξαήμερο έτσι κι αλλιώς:

 

α) στον ημερομίσθιο ο συντελεστής 0,15 είναι η διαίρεση των 6 ημερών εβδομαδιαίως διά του 40 που είναι οι ώρες εβδομαδιαίως. Έτσι είτε κάνουμε ημερομίσθιο*6/40, είτε κάνουμε απευθείας ημερομίσθιο*0,15 είναι το ίδιο πράγμα. Δηλαδή 6/40=0,15!

 

β) αντίστοιχα στον μισθωτό ο συντελεστής 0,006 είναι μια απλοποίηση της πράξης εξευρέσεως του ωρομισθίου: μισθός/25*6/40= ωρομίσθιο ή μισθός*0,006= ωρομίσθιο.

ναι μπερδεύτηκα. Στην ημιαπασχόληση στον ημερομίσθιο βγάζουν όλα όντως το ίδο αποτέλεσμα πάνω στα 26 ημερομίσθια. Το θέμα είναι ότι έστελνα ΑΠΔ σε εξαήμερα με τετράωρη απασχόληση με 25 ασφαλιστικά και τώρα που το σκέφτομαι είμαι κατά μέσο όρο ένα ημερομίσθιο μείον κάθε μήνα. Ο χρόνος έχει 52 βδομάδες * 6 εργάσιμες /12 μήνες, άρα 26 ασφαλιστικά χοντρικά. Είχα την εντύπωση ότι κάνοντας τον υπολογισμό του ωρομισθίου έκανα αναγωγή στο εξαήμερο και ότι και ως προς τα ποσά ήμουν εντάξυ με τα 25 ημερομίσθια. Αλλά όμως: 26,18 Χ 26=680,68. Στο 24ωρο την εβδομάδα είναι 680,68/40*24=408,408. Αντίστοιχα 26,18 Χ 0,15=3,927. 3,927 Χ 26*4=408,408.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη μου τα μπλέκετε τώρα και μπερδεύεστε  :)

 

Ο τρόπος υπολογισμού του ωρομισθίου αναφέρεται στο εξαήμερο έτσι κι αλλιώς:

 

α) στον ημερομίσθιο ο συντελεστής 0,15 είναι η διαίρεση των 6 ημερών εβδομαδιαίως διά του 40 που είναι οι ώρες εβδομαδιαίως. Έτσι είτε κάνουμε ημερομίσθιο*6/40, είτε κάνουμε απευθείας ημερομίσθιο*0,15 είναι το ίδιο πράγμα. Δηλαδή 6/40=0,15!

 

β) αντίστοιχα στον μισθωτό ο συντελεστής 0,006 είναι μια απλοποίηση της πράξης εξευρέσεως του ωρομισθίου: μισθός/25*6/40= ωρομίσθιο ή μισθός*0,006= ωρομίσθιο.

Γιατρέ το ΙΚΑ δεν ζητάει τυχαία τα 25 ημερομίσθια στην εξαήμερη ημιαπασχόληση του ημερομίσθιου. Γιατί τα 25 ασφαλιστικά του μισθωτού είναι αυθαίρετα μιας και το εξαήμερο δίνει 26 μέρες το μήνα. 52 εβδομάδες Χ 6 ημέρες / 12 μήνες μας δίνει 26 και όχι 25 μέρες όπως λέει το ΙΚΑ. Αν σκεφτούμε ότι ο τύπος ότι ένας μισθός 1000 ευρώ / 25 μέρες =40 ευρώ /6,6667 ώρες του 6 ήμερου μας δίνει 6 ευρώ ωρομίσθιο, εάν το συμβατικό 25 μέρες του ΙΚΑ γίνει 26 μέρες όπως πραγματικά βγάζει ο χρόνος το 6 τοι χιλίοις παύει να ιχύει και γίνεται 5,77 τοις χιλίοις. Αν επιχειρήσουμε ένα μισθό τοις τάξεως των 1000 ευρώ να τον αναγάγουμε σε μισθό 6 ήμερου 4ώρου έχουμε 5,77*26*4=600. Αν θυμηθούμε το κατά επόπτην ευαγγέλιο χρόνια τώρα είναι πως ο μισθός των 1000 αναγάγεται σε μισθό 6ημέρου 4ώρου ως εξής: 1000/40*24=600. Το ΙΚΑ πρόβαλλε σθεναρά το δικό του υπολογισμό: 1000*0,006*26*4=624 ευρώ. Το 0,15 του υπολογισμού του ωρομίσθιου από το ημερομίσθιο δεν είναι το ίδιο με το 0,006 επί του μισθού. Το 0,15 είναι ίδιο με το 0,00577 επί του μισθού. Ο σωστός τρόπος υπολογισμού ήταν ανέκαθεν αυτός της Επιθεώρησης Εργασίας την οποία σέβεται το ΙΚΑ επιλεκτικά και όποτε το συμφέρει. Τώρα λοιπόν που σπάσαν οι συμβάσεις ως προς τους μη μισθολογικούς τους όρους το ΙΚΑ μας έχει καταμπερδέψει ως προς τον χειρισμό των ημερομισθίων ημιαπασχολούμενων. Προσωπικά σκέφτομαι από τη μία όπου υπολόγισα επιπόλαια εισφορές με 25 ημερομίσθια σε αυτές τις περιπτώσεις να γυρίσω να δώσω αναδρομικά τις διαφορές, και από την άλλη λέω τι μου φταίει ο εργοδότης που ήδη πληρώνει τα παραπανήσια στους μισθωτούς με ημιαπασχόληση κατά απαίτηση του ΙΚΑ να γυρίσω να τον επιβαρύνω με τα παραπάνω που πάλι παράλογα δεν ζητά το ΙΚΑ. Πάντως θα πρέπει αυτά να ξεκαθαριστούν άμεσα και δεν ξέρω πως. Περιτό να πούμε τέλος ότι όλη η ιστορία πως ότι πληρώνουμε πρέπει και να ασφαλίζουμε καταστρατηγείται από το ίδιο το ΙΚΑ. Πως θα πληρωθεί ο ημερομίσθιος ημιαπασχολούμενος στο εξαήμερο; με 25 ημερομίσθια; δεν θέλει ο άνθρωπος να πληρωθεί όλα τα μεροκάματα του μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Οι ημέρες ασφάλισης των μισθωτών είναι πάντα 25, ανεξαρτήτως του πλήθους των εργασίμων ημερών του μήνα (π.χ. τον Φεβρουάριο μπορεί να είναι 20, τον Οκτώβριο 23 κλπ).

2. Οι ημέρες ασφάλισης των ημερομισθίων βρίσκονται με δύο τρόπους: α) εργάσιμες ημέρες μήνα *1,20  ή β) ημερολογιακές μείον Κυριακές. Σε ετήσια βάση τα δύο συστήματα συγκλίνουν.

3. Ο υπολογισμός της αμοιβής των μερικώς απασχολούμενων γίνεται με την απλή μέθοδο των τριών και με βάση τον μισθό/ημερομίσθιο της πλήρους απασχόλησης: στις 40 ώρες τόσος μισθός, στις .... ώρες χ.

4. Δεν πρόκειται να ξεκαθαριστεί τίποτα για τον απλούστατο λόγο ότι αυτοί που καταλαμβάνουν τις θέσεις-κλειδιά είναι εκτός από άσχετοι μεγάλοι τεμπέληδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα δηλαδή αυτό που έλεγαν παλιά οι περισσότεροι ελεγκτές ότι για 4ωρη απασχόληση 5 μέρες εβδομαδιαίως έπρεπε να βάζουμε 22 ασφαλιστικά ημερομίσθια δεν ισχύει πλέον ? επίσης είχα την εντύπωση ότι δεν μπορεί να υπάρχει 6ημερη απασχόληση με μερική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

25 είναι και σύμφωνα με έγγραφο του ΙΚΑ (την ΑΔΑ: Β4ΛΨ4691ΩΓ-9ΩΧ της 05/06/2012) - δες σελ. 10 και μετά.

Γνώμη μου είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη, αφού αυτοί θα σε ελέγξουν και θα σου πουν να το διορθώσεις σε 25 αν εσύ έχεις καταχωρήσει 22.

Αν η επιχείρηση εφαρμόζει 5νθήμερο τότε δεν μπορεί να του αναγνωρισθούν περισσότερες από 21 ή 22 ημέρες.

 

Πάντως η εγκύκλιος του ΙΚΑ που αναφέρεσαι γράφει το παραπάνω..στη σελίδα 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν η επιχείρηση εφαρμόζει 5νθήμερο τότε δεν μπορεί να του αναγνωρισθούν περισσότερες από 21 ή 22 ημέρες.

 

Πάντως η εγκύκλιος του ΙΚΑ που αναφέρεσαι γράφει το παραπάνω..στη σελίδα 11

 

Μην αναπαράγετε την προπαγάνδα του ΙΚΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην αναπαράγετε την προπαγάνδα του ΙΚΑ. 

 

Τσάμπα μιλάς.....

 

Το σύστημα είναι ανίκητο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τσάμπα μιλάς.....

 

Το σύστημα είναι ανίκητο.......

 

Δυστυχώς βλέπω συναδέλφους να υιοθετούν άκριτα την κάθε ανακρίβεια και αυτό με προβληματίζει έντονα, παρά τον αγώνα που δίνουμε όλοι μας. Δεν θα κουραστούμε να το επισημαίνουμε τουλάχιστον.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος συνάδελφος μπορεί να πεισθεί από κάποιες τυχάρπαστες οδηγίες του ΙΚΑ όπου αναγράφεται ότι η επιχείρηση "εργάζεται πενθήμερο" ή ως κριτήριο βάζει το πόσες ημέρες είναι ανοιχτή μια επιχείρηση για να πει πόσα ένσημα θα πάρει ο μερικώς απασχολούμενος. Γελοία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς βλέπω συναδέλφους να υιοθετούν άκριτα την κάθε ανακρίβεια και αυτό με προβληματίζει έντονα, παρά τον αγώνα που δίνουμε όλοι μας. Δεν θα κουραστούμε να το επισημαίνουμε τουλάχιστον.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιος συνάδελφος μπορεί να πεισθεί από κάποιες τυχάρπαστες οδηγίες του ΙΚΑ όπου αναγράφεται ότι η επιχείρηση "εργάζεται πενθήμερο" ή ως κριτήριο βάζει το πόσες ημέρες είναι ανοιχτή μια επιχείρηση για να πει πόσα ένσημα θα πάρει ο μερικώς απασχολούμενος. Γελοία πράγματα...

ποιός σας είπε ότι το υιοθετώ εγώ άκριτα? αντιθέτως προσπαθώ να βρώ τον σωστό τρόπο αποτύπωσης της ασφαλιστικής ιστορίας των εργαζομένων. Και εγώ συμφωνώ μαζί σας ότι πολλοί συνάδελφοι υιοθετούν άκριτα ότι τους λέει ο εφοριακός, ο ελεγκτής του ΙΚΑ κλπ...σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα εγώ έχω τον εξής ενδοιασμό..ας πούμε ότι ο μερικώς απασχολούμενος μισθωτός με 4ωρη απασχόληση εργάζεται πενθήμερο, οκ? για το πόσα ημερομίσθια θα του βάλει ο εκκαθαριστής μισθοδοσίας πρέπει να είναι σε άμεση συνάρτηση με διάφορα άλλα εργασιακά-ασφαλιστικά γεγονότα που τον απασχολούν και θα τον απασχολούν δια βίου...όπως π.χ.1) ανανέωση βιβλιαρίου 50 ένσημα ανα έτος τουλάχιστον 2) απονομή σύνταξης και τρόπος υπολογισμού αυτής κλπ...κάνω λάθος στο σκεπτικό μου? περιμένω απαντήσεις από τους συναδέλφους για αυτό το πολύ λεπτό ζήτημα. Εκτός από τα παραπάνω έχουμε και το άλλο εδώ στην Ελλάδα....ο κάθε ελεγκτής έχει τη δική του γνώμη και επειδή ο λογιστής-φοροτεχνικός αποκτά μιά Α'σχέση επικοινωνίας  με τον εκάστοτε ελεγκτή της επιχείρησής του, "προσπαθεί" να αποτυπώσει στη μισθοδοσία ότι του λέει ο ελεγκτής γιατί ξέρει ή υπολογίζει ότι μάλλον αυτός που συνομιλεί θα είναι και αυτός που θα του κάνει έλεγχο στην επιχείρηση οπότε και υιοθετεί πιθανόν ότι του λέει ο ελεγκτής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή τί εννοώ σχετικά με το παραπάνω...παίζει ρόλο ο αριθμός των ενσήμων για την απονομή της σύνταξης? προφανώς και παίζει. Άρα το ΙΚΑ στις οδηγίες του αναγράφει αυτό στη σελίδα 11 γιατί προσπαθεί τεχνιέντως να μειώσει τις ασφαλιστικές ημέρες του κάθε εργαζομένου για να του αυξήσει όσο το δυνατόν περισσότερο μπορεί τον χρόνο συνταξιοδότησής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από τον Απρίλιο-Μάιο περίπου, γιατί?

 

Άμα θες ρίχνεις μια ματιά εδώ....

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74133&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια

 

Άσε ρε το γλύψιμο..............

 

Δε ντρέπεσαι λίγο.........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος σε φροντιστήριο εργάζεται 28 ώρες την εβδομάδα κάθε μέρα από Δευτέρα έως και Σάββατο με 3,52 ωρομίσθιο και την Δευτέρα δουλεύει 2 ώρες άρα 2*3,52=7,04 <11,06 !

Για τον μήνα Φεβρουάριο είχε 24 παρουσίες και μεικτές αποδοχές 394,24 ερώτηση 

1. 394,24/24=16,43 >11,06 άρα ασφαλιστικά 24??

2. ή επειδή έχω 4 Δευτέρες τον Φεβρουάριο θα το κάνω 4*7,04=18,16/11,06=2,54 άρα 3 ασφαλιστικές ημέρες για τις τέσσερις μέρες και συν  20 των άλλων ημερών Συνολο 23???

 

Εγώ θεωρώ ότι ο δεύτερος τρόπος είναι ο σωστός αλλά μιλώντας με το τμήμα υποστήριξης  του προγράμματος μισθοδοσίας που έχω(μάλλον το καλύτερο που υπάρχει στην μισθοδοσία) για να το παραμετροποιήσει για να βγαίνει με τον δεύτερο τρόπο μου είπαν ότι κανένας συνάδελφος δεν εφαρμόζει τον δεύτερο τρόπο.

Έχει κανένας συνάδελφος καμία άποψη επί του θέματος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος σε φροντιστήριο εργάζεται 28 ώρες την εβδομάδα κάθε μέρα από Δευτέρα έως και Σάββατο με 3,52 ωρομίσθιο και την Δευτέρα δουλεύει 2 ώρες άρα 2*3,52=7,04 <11,06 !

Για τον μήνα Φεβρουάριο είχε 24 παρουσίες και μεικτές αποδοχές 394,24 ερώτηση 

1. 394,24/24=16,43 >11,06 άρα ασφαλιστικά 24??

2. ή επειδή έχω 4 Δευτέρες τον Φεβρουάριο θα το κάνω 4*7,04=18,16/11,06=2,54 άρα 3 ασφαλιστικές ημέρες για τις τέσσερις μέρες και συν  20 των άλλων ημερών Συνολο 23???

 

Εγώ θεωρώ ότι ο δεύτερος τρόπος είναι ο σωστός αλλά μιλώντας με το τμήμα υποστήριξης  του προγράμματος μισθοδοσίας που έχω(μάλλον το καλύτερο που υπάρχει στην μισθοδοσία) για να το παραμετροποιήσει για να βγαίνει με τον δεύτερο τρόπο μου είπαν ότι κανένας συνάδελφος δεν εφαρμόζει τον δεύτερο τρόπο.

Έχει κανένας συνάδελφος καμία άποψη επί του θέματος??

Θεωρώ ο δεύτερος τρόπος που αναφέρατε είναι ο πιο σωστός. Κάντε με το χέρι την παραμετροποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο δεύτερος τρόπος είναι σωστός και αυτόν εφαρμόζω κι εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις με μεταβολή των παραμέτρων όπου αυτό απαιτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...