Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
nick63

Είναι υποχρωτική η αναμόρφωση δαπανών και οι αποσβέσεις σε ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 45 ΚΦΕ (μπλοκάκι)

Question

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω αν για τους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθρου 45 ΚΦΕ (μπλοκάκι) είναι υποχρεωτική η φορολογική αναμόρφωση

των υπολοίπων δαπανών και των αποσβέσεων στο Ε3 ,εκτός από τις εισφορές των ταμείων ?

Ακόμη πρέπει να συμπληρωθoύν στον πίνακα ΣΤ οι υποπίνακες δ) και στ) με όλα τα στοιχεία των δαπανών (δαπάνες και αποσβέσεις) ?

Ευχαριστώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

αν θες να φορολογηθουν ως μισθωτοι τοτε ναι ειναι

 

αν θες να φορολογηθουν ως κοινοι ΕλΕπ τοτε παλι ειναι ..  αλλα δεν υπαρχει τροπος να αποδειχθει οτι ειναι με μπλοκακι ο φορολογουμενος (δεν υπαρχει προβλεψη τετοιου ελεγχου)

 

ελπιζω να σε καλυψα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν θες να φορολογηθουν ως μισθωτοι τοτε ναι ειναι

 

αν θες να φορολογηθουν ως κοινοι ΕλΕπ τοτε παλι ειναι ..  αλλα δεν υπαρχει τροπος να αποδειχθει οτι ειναι με μπλοκακι ο φορολογουμενος (δεν υπαρχει προβλεψη τετοιου ελεγχου)

 

ελπιζω να σε καλυψα

"Θέλω" να φορολογηθούν ως μισθωτοί γιατί έχουν έδρα στο σπίτι τους με ελάχιστα έξοδα. Απλά αναρωτήθηκα αν είσαι σε αυτό το καθεστώς πρέπει να συμπληρώνεις τα ποσά των λοιπών εξόδων ή 

αρκεί αν αναφέρεις στο Ε3 μόνο τις εισφορές και να συμπληρώσεις μόνο τον 591 και τον 348.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και θέλω να ρωτήσω ένα τελευταίο για να φορολογηθούν ως μισθωτοί πρέπει εκτός των άλλων για το 2014 να έχουν έδρα υποχρεωτικά την κατοικία τους ?

το ρωτώ γιατί ένας έχει έδρα το σπίτι των γονέων του και μετά όταν παντρεύτηκε κατοικεί στο σπίτι της γυναίκας του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

"Θέλω" να φορολογηθούν ως μισθωτοί γιατί έχουν έδρα στο σπίτι τους με ελάχιστα έξοδα. Απλά αναρωτήθηκα αν είσαι σε αυτό το καθεστώς πρέπει να συμπληρώνεις τα ποσά των λοιπών εξόδων ή 

αρκεί αν αναφέρεις στο Ε3 μόνο τις εισφορές και να συμπληρώσεις μόνο τον 591 και τον 348.

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και θέλω να ρωτήσω ένα τελευταίο για να φορολογηθούν ως μισθωτοί πρέπει εκτός των άλλων για το 2014 να έχουν έδρα υποχρεωτικά την κατοικία τους ?

το ρωτώ γιατί ένας έχει έδρα το σπίτι των γονέων του και μετά όταν παντρεύτηκε κατοικεί στο σπίτι της γυναίκας του.

 

 

Exω την εντύπωση πως στο Ε3 υπάρχει σχετικός κωδικός για τις δαπάνες οι οποίες φορολογικά δεν εκπίπτουν και επομένως αναμορφώνονται. Αν ισχύει αυτό τότε νομίζω πως δεν υπάρχει κανένας λόγος για τον οποίο δε θα πρέπει να συμπληρωθεί κανονικά η δήλωση Ε3.

 

Η πρόβλεψη είναι να μην έχουν επαγγελματική έδρα διαφορετική από την κατοικία τους και στην περίπτωσή σας αυτό δε συμβαίνει . Ωστόσο εδώ μάλλον πρέπει να πάρει θέση το ΥΠ ΟΙΚΟΝ. γιατί η επαγγελματική έδρα παραμένει σε κατοικία , διαφορετική μεν από του φορολογούμενου , κατοικία πάντως . Αλλά για να πάρει θέση το ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ θα πρέπει και να ερωτηθεί . Αρα στείλτε μια σχετική ερώτηση και όταν απαντήσουν μπορείτε να κάνετε ανάρτηση και στην απάντηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Η πρόβλεψη είναι να μην έχουν επαγγελματική έδρα διαφορετική από την κατοικία τους και στην περίπτωσή σας αυτό δε συμβαίνει . Ωστόσο εδώ μάλλον πρέπει να πάρει θέση το ΥΠ ΟΙΚΟΝ. γιατί η επαγγελματική έδρα παραμένει σε κατοικία , διαφορετική μεν από του φορολογούμενου , κατοικία πάντως . Αλλά για να πάρει θέση το ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ θα πρέπει και να ερωτηθεί . Αρα στείλτε μια σχετική ερώτηση και όταν απαντήσουν μπορείτε να κάνετε ανάρτηση και στην απάντηση.

 

η προβλεψη αυτη απο που προκυπτει?

επισης...   με ποια φορολογικη η' οικονομικη αρχη   μπορουμε να κρινουμε εαν η παροχη της υπηρεσιας εγινε στο χωρο του εργοδοτη η' στον χωρο εργασιας του επαγγελματια?

 

το που και εαν εχει εδρα και τι εδρα ειναι αυτη  θεωρω ειναι αδιαφορο  για τη φορολογηση με το αρθρο 45

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η προβλεψη αυτη απο που προκυπτει?

επισης...   με ποια φορολογικη η' οικονομικη αρχη   μπορουμε να κρινουμε εαν η παροχη της υπηρεσιας εγινε στο χωρο του εργοδοτη η' στον χωρο εργασιας του επαγγελματια?

 

το που και εαν εχει εδρα και τι εδρα ειναι αυτη  θεωρω ειναι αδιαφορο  για τη φορολογηση με το αρθρο 45

Ευχαριστώ, προφανώς σε μια αναζήτηση στον 4172/2013 στο άρθρο 12 περιπτωση στ) είχα διαβάσει σαν προυπόθεση "και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του"  , αλλά μάλον θα είχα διαβάσει προσχέδειο του νόμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ, προφανώς σε μια αναζήτηση στον 4172/2013 στο άρθρο 12 περιπτωση στ) είχα διαβάσει σαν προυπόθεση "και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του"  , αλλά μάλον θα είχα διαβάσει προσχέδειο του νόμου.

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α΄ έως ε΄ του παρόντος άρθρου.

 

Aυτό εννοείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ, προφανώς σε μια αναζήτηση στον 4172/2013 στο άρθρο 12 περιπτωση στ) είχα διαβάσει σαν προυπόθεση "και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του"  , αλλά μάλον θα είχα διαβάσει προσχέδειο του νόμου.

 

Mου προκαλεί αλγεινή  εντύπωση η ευκολία με την οποία κάποιοι συνάδελφοι δέχονται (ή απορρίπτουν ) την ορθότητα μιας απαντήσεως . Ενώ κριτήριο αποτελεί η αντιπαράθεση της απαντήσεως και ο σχετικός νόμος διαβάζουμε κείμενα όπως το ακόλουθο απόσπασμα....μάλλον θα είχα διαβάσει προσχέδιο του νόμου . Διάβασε συνάδελφε και τον ίδιο το νόμο και αν δε καταλαβαίνεις κάτι να ρωτήσεις διακόσιες φορές . Οχι όμως με τον τρόπο αυτό γιατί σε τελική ανάλυση πως ξέρεις ποιά είναι η σωστή και ποιά είναι η εσφαλμένη απάντηση από αυτές που δόθηκαν και στην προκειμένη περίπτωση  δόθηκαν τουλάχιστον δύο (αν και η μία εκφράζει απορία για την ίδια τη νομοθετική διάταξη την οποία θεωρεί ατελή , άδικη κλπ )  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Mου προκαλεί αλγεινή  εντύπωση η ευκολία με την οποία κάποιοι συνάδελφοι δέχονται (ή απορρίπτουν ) την ορθότητα μιας απαντήσεως . Ενώ κριτήριο αποτελεί η αντιπαράθεση της απαντήσεως και ο σχετικός νόμος διαβάζουμε κείμενα όπως το ακόλουθο απόσπασμα....μάλλον θα είχα διαβάσει προσχέδιο του νόμου . Διάβασε συνάδελφε και τον ίδιο το νόμο και αν δε καταλαβαίνεις κάτι να ρωτήσεις διακόσιες φορές . Οχι όμως με τον τρόπο αυτό γιατί σε τελική ανάλυση πως ξέρεις ποιά είναι η σωστή και ποιά είναι η εσφαλμένη απάντηση από αυτές που δόθηκαν και στην προκειμένη περίπτωση  δόθηκαν τουλάχιστον δύο (αν και η μία εκφράζει απορία για την ίδια τη νομοθετική διάταξη την οποία θεωρεί ατελή , άδικη κλπ )  ?

SOTHRIS , Η απάντησή μου είναι αυτή γιατί διάβασα τον νόμο 4172/2013 από το Εθνικό τυπογραφείο το άρθρο για αυτούς με μπλοκάκι μετά την απάντηση του ethos όπου δεν λέει κάτι για την κατοικία-έδρα.

Το γεγονός ότι ένας νόμος συμπληρώνεται και μεταβάλεται μέσα σε 10 μήνες πολλές φορές και αν δεν πληρώνεις συνδρομές για να "βλέπεις" τις πιο πρόσφατες κωδικοποιήσεις μαζεμένες μπορεί να σε μπερδέψει

ή να σου ξεφύγει κάτι.

Όντως με τον νόμο 4254/2014 υπάρχει αυτή η μεταβολή του άρθρου για αυτούς με μπλοκάκι. Άρα η απάντησή σου με βοήθησε αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζετε αυτό ύφος σε ένα φόρουμ αλληλοενημέρωσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας χρειάζονται και τα κατάλληλα εργαλεία και μέσα . Αν δε τα διαθέτουμε δε μπορούμε να δουλέψουμε . Αυτή είναι η πραγματικότητα . Αυτό να κρατήσετε κατά νου και μη ψάχνετε για  ύφος κλπ κλπ . Πρόθεση αντιπαράθεσης δεν υπάρχει καμιά απολύτως .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όπως στο πρώτο εδάφιο της περίπτωσης στ΄ της παρ. 2 του άρθρου 12 οι λέξεις «και εφόσον οι ετήσιες επιχειρηματικές δαπάνες που θα εξέπιπταν, σύμφωνα με το άρθρο 22, δεν υπερβαίνουν το ποσό των εννέα χιλιάδων διακοσίων πενήντα (9.250) ευρώ» αντικαταστάθηκαν με τις λέξεις «και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του» με την περίπτωση 2.α της υποπαραγράφου Δ.1 της παρ. Δ του άρθρου πρώτου του N. 4254/2014 (ΦΕΚ Α΄ 85/07-04-2014) και σύμφωνα με την περίπτωση 23 της ίδιας υποπαραγράφου του ιδίου νόμου ισχύουν από 1/1/2014 και μετά.

 

το 2013 δεν μας ενδιεφερε η εδρα

το 2014 μας ενδιαφερει 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...