Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μεταβολή στοιχείων δήλωσης ακινήτων Ε9


Παυλάκης

Ερώτηση

Καλημέρα

 

Γνωρίζει κανείς πότε θα "ανοίξει" το σύστημα για μεταβολή Ε9???

Προς το παρών μόνο να εκτυπώσεις μπορείς απ΄ το gsis...

 

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχω περίπτωση αδελφών με συνιδιοκτησία 50% στο οικόπεδο και έχουν χτίσει τα ίδια ακριβώς μέτρα με οριζόντια σύσταση ιδιοκτησίας.

Ο ένας που αναγράφει το σύνολο των κτισμάτων στην στήλη 22 (τα δικά του και του αδελφού του) πληρώνει λιγότερο ΕΝΦΙΑ από τον άλλο που δεν έγραψε τίποτα στην στήλη 22. Όλα τα άλλα είναι ίδια.

Άρα καταλαβαίνω ότι φορολογήται ο ανεκμετάλευτος συντελεστής δόμησης.

 

 

πολυ σωστα 

 γι αυτο      παντα  γραφουμε οικοπεδο   και  στ.  22

 

 (  η  εξαιρεση με τις  3  προυπ/σεις ειναι γνωστη )

 

Εννοείται πως δε θα επιμείνω.... Θα πω μόνο πως έχει να γίνει μεγάλος χαμός!!! Δεν θα τελειώσουμε ποτέ με αυτά τα Ε9....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αναγραφή των συνολικών μέτρων κτισμάτων στο οικόπεδο δεν είναι υποχρεωτική και ούτε συμμετέχουν με κάποιο τρόπο στον υπολογισμό του φόρου του ακινήτου. Εννοείται πως για την τάξη των πραγμάτων καλό θα ήταν να διορθωθεί σε όλα τα έτη, μα θεωρώ πως κανένα θέμα δεν θα είχε με το πιστοποιητικό ενφια αν η διόρθωση γίνει μόνο στο 2014  και όχι στα προηγούμενα χρόνια.

 

Καλημέρα

Πολύ σωστά το λες!!! Σήμερα δεν είναι η μέρα μου!!! Απλά είχα στο μυαλό μου στο κτίσμα, τα τετραγωνικά!!! Από το πρωί στραβά!!! Με αποκορύφωμα ήμουν σε ΔΟΥ, έγινε χαμός με υπάλληλο και φορολογούμενο, πλάκωσε η αστυνομία, τους μπουζουριάσαν στο τμήμα.....τρέχαν όλοι πανικόβλητοι, με αποτέλεσμα να κάνω 2 ώρες για να καταθέσω πιστοποιητικό φορολογικού κατοίκου!!!

 

Σ' ευχαριστώ που με διόρθωσες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ σωστά το λες!!! Σήμερα δεν είναι η μέρα μου!!! Απλά είχα στο μυαλό μου στο κτίσμα, τα τετραγωνικά!!! Από το πρωί στραβά!!! Με αποκορύφωμα ήμουν σε ΔΟΥ, έγινε χαμός με υπάλληλο και φορολογούμενο, πλάκωσε η αστυνομία, τους μπουζουριάσαν στο τμήμα.....τρέχαν όλοι πανικόβλητοι, με αποτέλεσμα να κάνω 2 ώρες για να καταθέσω πιστοποιητικό φορολογικού κατοίκου!!!

 

Σ' ευχαριστώ που με διόρθωσες!!!

 

Με συγχωρείτε αλλά οι αναγραφή των τμ οικοπέδου είναι υποχρεωτική (εκτός από τις πολυκατοικίες) και επηρεάζει τον φόρο. Επίσης δεν αναγράφουμε τα συνολικά τμ, αλλά μόνο αυτά που προσμετρώνται στον ΣΔ. Για το ποια δεν προσμετρώνται, κοιτάμε τον ΓΟΚ και σε κάθε περίπτωση μιλάμε με τον μηχανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με συγχωρείτε αλλά οι αναγραφή των τμ οικοπέδου είναι υποχρεωτική (εκτός από τις πολυκατοικίες) και επηρεάζει τον φόρο. Επίσης δεν αναγράφουμε τα συνολικά τμ, αλλά μόνο αυτά που προσμετρώνται στον ΣΔ. Για το ποια δεν προσμετρώνται, κοιτάμε τον ΓΟΚ και σε κάθε περίπτωση μιλάμε με τον μηχανικό. 

Από τις πολλές απαντήσεις στο τέλος χάσαμε την ερώτηση!!! :) !!! Μονοκατοικία!!!!! Το πα, δεν είναι η μέρα μου σήμερα!!!! Αύριο πάλι, ελπίζω!!!

 

Ευχαριστώ και εσένα, επίσης!!!

 

Τέλος, Ponzi, γουστάρω πολύ τη φωτογραφία του Lucky Luciano που έχεις βάλει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τις πολλές απαντήσεις στο τέλος χάσαμε την ερώτηση!!! :) !!! Μονοκατοικία!!!!! Το πα, δεν είναι η μέρα μου σήμερα!!!! Αύριο πάλι, ελπίζω!!!

 

Ευχαριστώ και εσένα, επίσης!!!

 

Τέλος, Ponzi, γουστάρω πολύ τη φωτογραφία του Lucky Luciano που έχεις βάλει!!!!

 

Ο Carlo Ponzi είναι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξέρω αν κάποιος συνάδελφος το έχει αναφέρει πιο πάνω. τί γίνεται στην περίπτωση που ναι μεν αλλάζει το ε9 αλλά έπρεπε να δηλώνονται διαφορετικά και στο ε1, ε2??? σήμερα μου έφερε πελάτης συμβόλαιο του 2005 με το οποίο το σπίτι της μητέρας του δεν ανήκει σε αυτή αλλά στον γιο...........υπάρχει περίτπωση να επιβληθουν πρόστιμα για τις φορολογικές δηλώσεις? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με συγχωρείτε αλλά οι αναγραφή των τμ οικοπέδου είναι υποχρεωτική (εκτός από τις πολυκατοικίες) και επηρεάζει τον φόρο. Επίσης δεν αναγράφουμε τα συνολικά τμ, αλλά μόνο αυτά που προσμετρώνται στον ΣΔ. Για το ποια δεν προσμετρώνται, κοιτάμε τον ΓΟΚ και σε κάθε περίπτωση μιλάμε με τον μηχανικό. 

 

Ponzi

Και στην εφορία που ήμουν για μία αλλη δουλείά και ρώτησα,μου απάντησαν πως σαφώς στην ΣΤΗΛΗ=ΣΥΝΟΛΟ ΚΤΙΣΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ μπαίνουν τα κτίσματα που προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης. Σε ερώτηση στον μηχανικό μου απάντησε πως σαφώς το υπόγειο της μεζονέτας δεν υπολογίζεται στον ΣΔ(εννοείται πως είναι υπόγειο και πώς δεν έχει αλλάξει χρήση). Αρα στην περίπτωση μιάς μονοκατοικίας που έχουν προσμετρηθεί τα υπόγεια,κακώς μπήκαν στην στήλη 22, και πρέπει να διορθωθούν(να μπούν δηλαδή μόνο οι κύριοι χώροι)

Απλά έχω μπερδευτεί τώρα σε ποιά χρονιά ή ποιές χρονιές πρέπει να κάνω την αλλαγή στην μονοκατοικία  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1052/17.2.2014
Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9) φυσικών και νομικών προσώπων έτους 2014,τρόπος αναγραφής των ακινήτων, δικαιολογητικά που συνυποβάλλονται και διαδικασία υποβολής της

Κατηγορία: Φορολογία Κεφαλαίου

Άρθρο 2
Τρόπος αναγραφής ακινήτων στις δηλώσεις στοιχείων ακινήτων - Γενικά


1. Κάθε ενιαία ιδιοκτησία αναγράφεται σε μια γραμμή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων. Κατ’ εξαίρεση, κτίσματα επί οικοπέδου χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές ανά όροφο και τα στοιχεία του οικοπέδου αναγράφονται σε μία εξ αυτών. Στη γραμμή, στην οποία αναγράφονται τα στοιχεία του οικοπέδου, αναγράφεται και η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που υπάρχουν στο οικόπεδο και προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης. Αν όμως στο υπόγειο ή στο ισόγειο υπάρχουν κτίσματα διαφορετικής κατηγορίας, αυτά αναγράφονται σε διαφορετικές γραμμές και, σε μια μόνο από αυτές, αναγράφονται τα στοιχεία του οικοπέδου και η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τροποποιητική στο 2013 είναι ανοικτό (όπως φαίνεται στο συνημμένο).

Το ερώτημά μου είναι αν έχει και πρόστιμο (100€ ή ότι άλλο....) αν γίνει η τροποποιητική ????

(σημ. η τροποποίηση αφορά στο πληθος προσόψεων)

 

post-50589-0-12350000-1412098673_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τροποποιητική στο 2013 είναι ανοικτό (όπως φαίνεται στο συνημμένο).

Το ερώτημά μου είναι αν έχει και πρόστιμο (100€ ή ότι άλλο....) αν γίνει η τροποποιητική ????

(σημ. η τροποποίηση αφορά στο πληθος προσόψεων)

 

Δεν θα έχει πρόστιμο.

 

ΠΟΛ 1186/2014:

Α. Μη επιβολή προστίμων σε εκπρόθεσμες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων ετών 2011, 2012 και 2013

Σε όσες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων υπεβλήθησαν από την 1η Ιανουαρίου 2014 ή υποβάλλονται μέχρι και την 30ή Νοεμβρίου 2014, για τη διόρθωση της περιουσιακής κατάστασης των ετών 2011, 2012 και 2013, δεν επιβάλλεται το αυτοτελές πρόστιμο του άρθρου 4 του ν. 2523/1997(ΦΕΚ 179 Α΄), εφόσον προκύπτει ποσό φόρου ακίνητης περιουσίας για καταβολή ή το ποσό του φόρου είναι μηδενικό.

Στην περίπτωση που το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης είναι πιστωτικό, το ποσό αυτό συμψηφίζεται με το πρόστιμο και τυχόν διαφορά μέχρι του ποσού των εκατό (100) ευρώ δεν αναζητείται από τη Φορολογική Διοίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως ναειπα παραπανω τροποποιητικες αντιστοιχες από Μαιο που εχω κανει δεν εχει επιβληθει προστιμο παρα μονο ότι είναι εκπρόθεσμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ.

Αναστασία το εκπρόθεσμο τι πρόβλημα μπορεί να έχει (να δημιουργήσει) ??

Στην τροποποιητική φαίνεται κάπου το εκπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μαζέψει ένα σωρό τροποποιήσεις που πρέπει να γίνουν στην ακίνητη περιουσία των πελατών μου, κάποια εκ των οποίων δικαιούνται και έκπτωση που θα γίνει αυτόματα. Μέσα σε όλες αυτές τις αλλαγές και το αλλαλούμ του ΕΝΦΙΑ έχω μπερδευτεί και θέλω την βοήθεια σας. 

Α) Σε πολλούς μου πελάτες δεν εμφανίζεται καθόλου η ακίνητη περιουσία και δεν πλήρωσαν και ΕΝΦΙΑ. Σε κάποιους από αυτούς είχαμε πάει Ε9 στην ΔΟΥ για το 2010(πληρώνοντας και πρόστιμο) και ηλεκτρονικά για τις άλλες χρονιές. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?
Β) Για όσους υπάρχουν αλλαγές πριν από το 2010 θα πρέπει να κάνουμε κανονικά και Ε9 για το 2010 στην ΔΟΥ με πρόστιμο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά χωρίς?
Γ) Με τα μη ηλεκτροδοτούμενα, κενά τι γίνεται? Κάποιοι πελάτες μου που είχαν κλειστό το ρεύμα 5-6 χρόνια και δεν ήξεραν την παροχή ρεύματος, βάλαμε στο Ε2 και στο Ε9(σε όσους έκαναν) εννιάρια? Πρέπει να κάνω τροποποίησεις και στο Ε2 και στο Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μαζέψει ένα σωρό τροποποιήσεις που πρέπει να γίνουν στην ακίνητη περιουσία των πελατών μου, κάποια εκ των οποίων δικαιούνται και έκπτωση που θα γίνει αυτόματα. Μέσα σε όλες αυτές τις αλλαγές και το αλλαλούμ του ΕΝΦΙΑ έχω μπερδευτεί και θέλω την βοήθεια σας. 

Α) Σε πολλούς μου πελάτες δεν εμφανίζεται καθόλου η ακίνητη περιουσία και δεν πλήρωσαν και ΕΝΦΙΑ. Σε κάποιους από αυτούς είχαμε πάει Ε9 στην ΔΟΥ για το 2010(πληρώνοντας και πρόστιμο) και ηλεκτρονικά για τις άλλες χρονιές. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?Σ΄ΑΥΤΟΥς ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕς ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟ 2014 ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ  Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 2014 Η ΘΑ ΤΟΥς ΚΟΨΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ Ν΄ΑΝΟΙΞΕΙ.

Β) Για όσους υπάρχουν αλλαγές πριν από το 2010 θα πρέπει να κάνουμε κανονικά και Ε9 για το 2010 στην ΔΟΥ με πρόστιμο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά χωρίς?NAI

Γ) Με τα μη ηλεκτροδοτούμενα, κενά τι γίνεται? Κάποιοι πελάτες μου που είχαν κλειστό το ρεύμα 5-6 χρόνια και δεν ήξεραν την παροχή ρεύματος, βάλαμε στο Ε2 και στο Ε9(σε όσους έκαναν) εννιάρια? Πρέπει να κάνω τροποποίησεις και στο Ε2 και στο Ε9?ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΡΟΛΟΙ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΔΩΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω παντως σημερα που πηγα σε δ.ο.υ θεσ/κης για να δω αν εγινε εκκαθαριση σε φαπ 2010 απο τροποποιητικο ε9 που κατεθεσα 19-12-13 μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν καμμια αλαγη στα εκκαθαριστικα φαπ 2010,και να κανω αν θελω προσφυγη ενδικοφανη .το προστιμο εννοειται οτι το πηραν κανονικα τοτε .Αυτα τα γαμοακινητα και τα ε9 πραγματικος εφιαλτης ρε π...τη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω μεταβολή σε τροποποιητική Ε9 2011, η οποία διαγράφει όλα τα ακίνητα λόγω πώλησης, επειδή όμως υποβλήθηκε τον 12ο του 2013, χωρίς να υποβληθούν αλλαγές για 2012 και 2013, τα ακίνητα εξακολουθούν και φαίνονται (εκτός από το 2011) στα επόμενα έτη, ακόμα και στο 2014 με ΕΝΦΙΑ.

Ερωτήσεις:

1. Πάω να κάνω τροποποιητική στο 2011 και μου εμφανίζει: «Η τροποποιητική δήλωση θεωρείται εκπρόθεσμη βάσει της ΠΟΛ 1188/2013»
Το αγνοοώ και συνεχίζω άφοβα, ή "ψαρώνω" και περιμένω την κα Σαββαΐδου να το φτιάξει όπως πρέπει μέσα στον Οκτώβριο;

2. Θα προχωρήσω σε διαγραφές για κάθε επόμενο έτος; (υπενθυμίζω ότι η τροποποιητική έγινε για το 2011 τον 12ο του 2013).

3. Θα μου απαιτήσει και αριθμούς παροχής ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μεταβολή σε τροποποιητική Ε9 2011, η οποία διαγράφει όλα τα ακίνητα λόγω πώλησης, επειδή όμως υποβλήθηκε τον 12ο του 2013, χωρίς να υποβληθούν αλλαγές για 2012 και 2013, τα ακίνητα εξακολουθούν και φαίνονται (εκτός από το 2011) στα επόμενα έτη, ακόμα και στο 2014 με ΕΝΦΙΑ.

Ερωτήσεις:

1. Πάω να κάνω τροποποιητική στο 2011 και μου εμφανίζει: «Η τροποποιητική δήλωση θεωρείται εκπρόθεσμη βάσει της ΠΟΛ 1188/2013»

Το αγνοοώ και συνεχίζω άφοβα, ή "ψαρώνω" και περιμένω την κα Σαββαΐδου να το φτιάξει όπως πρέπει μέσα στον Οκτώβριο;

2. Θα προχωρήσω σε διαγραφές για κάθε επόμενο έτος; (υπενθυμίζω ότι η τροποποιητική έγινε για το 2011 τον 12ο του 2013).

3. Θα μου απαιτήσει και αριθμούς παροχής ΔΕΗ;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97144&p=647563 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...