Προς το περιεχόμενο
  • 0

Καταγγελια συμβ. ορισμενου χρονου


AGGELA

Ερώτηση

Σε καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου , πριν τον συμφωνημένο χρόνο λήξης, στέλνουμε το έντυπό Ε7 ??? και αν ναι κατα ποιον τρόπο δηλώνουμε την καταγγελία ??? (στις σημειώσεις??)

 

Εχω περίπτωση με λήξη συμβασης κανονικά 10/10/2014 , καταγγελία 11/09/2014 συμπληρώνω το εντυπο Ε7 (αυτό μου είπαν απο το τοπικό ΟΑΕΔ) με σημειωση για την καταγγελία και το ποσό της αποζημίωσης , συμπληρώνω δηλαδη στον πινακα Ε  του Ε7..

ημ. προσληψης 12/5/2014

ημ. ληξης συμβ. 10/10/2014

συμβατικη ημ. ληξης συμβ. 11/09/2014

τελευταια ημέρα εργασ. 11/09/2014

 

 

αλλα στην τελική υποβολή μου βγαζει μυνημα....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ  

 

Τι εννοει υπάρχει λαθος με τις παραπάνω ημερομηνίες ???

Δεν απαντουν και στα τηλέφωνα τους μηπως μου ελεγαν τι συμβαίνει.

Αν καποιος έχει αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο, η εχει καποια αποψη για το παραπάνω  παρακαλω ας μου απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δοκίμασε να βάλεις..

 

ημ.λήξης σύμβ.11/9/14

συμβ.ημ.λήξης 10/10/14

τελ.εργασιμη 11/9/2014

 

χαίρετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου , πριν τον συμφωνημένο χρόνο λήξης, στέλνουμε το έντυπό Ε7 ??? και αν ναι κατα ποιον τρόπο δηλώνουμε την καταγγελία ??? (στις σημειώσεις??)

 

Εχω περίπτωση με λήξη συμβασης κανονικά 10/10/2014 , καταγγελία 11/09/2014 συμπληρώνω το εντυπο Ε7 (αυτό μου είπαν απο το τοπικό ΟΑΕΔ) με σημειωση για την καταγγελία και το ποσό της αποζημίωσης , συμπληρώνω δηλαδη στον πινακα Ε  του Ε7..

ημ. προσληψης 12/5/2014

ημ. ληξης συμβ. 10/10/2014

συμβατικη ημ. ληξης συμβ. 11/09/2014

τελευταια ημέρα εργασ. 11/09/2014

 

 

αλλα στην τελική υποβολή μου βγαζει μυνημα....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ  

 

Τι εννοει υπάρχει λαθος με τις παραπάνω ημερομηνίες ???

Δεν απαντουν και στα τηλέφωνα τους μηπως μου ελεγαν τι συμβαίνει.

Αν καποιος έχει αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο, η εχει καποια αποψη για το παραπάνω  παρακαλω ας μου απαντήσει.

 

Ναι αυτό το έχουν κάνει επειδή ναι μεν θα γίνει απόλυση, αλλά ο εργαζόμενος δικαιούται ότι έχει συμφωνήσει μέχρι το τέλος της σύμβασης που αρχικά είχε υπογραφεί. Οπότε θα πρέπει να περιμένετε έως την ημερομηνία λήξης της σύμβασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν κολαει το μυαλό αυτά παθαίνω .... την εστειλα 

 

ευχαριστώ πολλή για την αμμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αυτό το έχουν κάνει επειδή ναι μεν θα γίνει απόλυση, αλλά ο εργαζόμενος δικαιούται ότι έχει συμφωνήσει μέχρι το τέλος της σύμβασης που αρχικά είχε υπογραφεί. Οπότε θα πρέπει να περιμένετε έως την ημερομηνία λήξης της σύμβασης

 οχι τελικα η απαντηση του JIM1970 ειναι η σωστη. Απλά εμπλεξα τις ημερομηνίες πραγματικής ληξης συμβασης και  συμβατικής ληξης συμβασης.

Ο εργαζόμενος αποζημιώνεται για το υπόλοιπο ποσό μεχρι την λήξη της συμβασης του και παει αμμεσα για εγγραφή στο ταμείο ανεργείας . Δεν παρατείνεται η απασχόληση μεχρι την ημερομηνία της πραγματικής λήξης συμβασης , εφόσον δεν προκειται να συνεχίσει την εργασια του , ουτε να ασφαλιστει για το υπολοιπόμνο χρονικό διαστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα εργαζόμενος με ορισμένου απο 23/05/2014 εως 30/06/2015 θέλει να αποχωρήσει σήμερα πρέπει να του κάνω ε7 με ημερομηνίες οπως παραπάνω , πρέπει να του βάλω  ένσημα για το διάστημα απο σήμερα μέχρι 30/06/2015 και μήπως πρέπει να του δώσω κατι σε χρήματα για το διάστημα απο σήμερα εως 30/06/2015. ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα εργαζόμενος με ορισμένου απο 23/05/2014 εως 30/06/2015 θέλει να αποχωρήσει σήμερα πρέπει να του κάνω ε7 με ημερομηνίες οπως παραπάνω , πρέπει να του βάλω  ένσημα για το διάστημα απο σήμερα μέχρι 30/06/2015 και μήπως πρέπει να του δώσω κατι σε χρήματα για το διάστημα απο σήμερα εως 30/06/2015. ευχαριστώ  

 

Όχι, παραίτηση είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η συμβαση ορισμενου χρονου ληγει 29/8. Ο εργοδοτης θέλει να την απολύσει τώρα, και να παρει και ταμειο ανεργίας. Θα κάνω εντυπο Ε7 προσδιορίζοντας την ημερομηνία λήξης της σύμβασης και την τελευταία εργάσιμη, ή πρεπει να κάνω Ε6(καταγγελία σύμβασης εργασίας)??

παρακαλώ S.O.S.!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταγγελία σύμβασης δε θα κάνει...ε το αντίστοιχο έντυπο θα στείλεις...

Ναι, αλλα που απολυεται νωρίτερα από τη λήξη της σύμβασης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα συναδελφοι... σε συμβαση ορισμενου χρονου που εληξε υποβάλλω ΜΟΝΟ το εντυπο 7

ΕΝΤΥΠΟ 7: ΒΕΒΑΙΩΣΗ - ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Ή ΕΡΓΟΥ

προκειμενου να μπορει μετα ο υπάλληλος να καταθέσει χαρτια στον οαεδ για ταμειο ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, δύο διευκρινίσεις θα ήθελα..

1.Τελικά σε καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου πρίν τη λήξη της, στέλνουμε μόνο Ε7, μόνο Ε6 ή και τα δύο?

2.Σε περίπτωση που και τα δύο μέρη (εργοδότης και εργαζόμενος) συμφωνούν στη λήξη της σύμβασης νωρίτερα, πρέπει και πάλι να καταβάλλει ο εργοδότης αποζημίωση για τις μέρες που απομένουν μέχρι τη λήξη της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μίλησα με την Επιθεώρηση Α που ανήκει ο εργοδότης και μου είπαν οτι σε περίπτωση λύσης της σύμβασης ορισμένου χρόνου νωρίτερα απο τον συμφωνημένο χρόνο, ακόμα κι αν υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου, πρέπει ο εργοδότης να τον αποζημιώσει για όλο το διάστημα, σαν να δούλευε δηλαδή μέχρι τη λήξη. Πήρα στην Επιθεώρηση Β (που συνήθως είναι πιο ενημερωμένοι) για επιβεβαίωση και μου είπαν οτι δεν χρειάζεται ο εργοδότης να δώσει κάτι στον εργαζόμενο, παρά μόνο αν προσφύγει ο δεύτερος στα δικαστήρια. Επίσης, λέει οτι αυτό έχει νόημα στην περίπτωση που έχει κλείσει ο εργαζόμενος 1 χρόνο οπότε δικαιούται αποζημίωση απόλυσης.Είναι λέει συμφωνία κυρίων, αφού συμφωνεί ο εργαζόμενος. Υπάρχει λέει και ενας νόμος που λέει οτι σε περίπτωσαη λύσης της σύμβασης σε προγενέστερο απο τον συμφωνημένο χρόνο, αντιμετωπίζεται σαν να ήταν αορίστου χρόνου οπότε πάλι δεν έχεις πρόβλημα αν δε δώσει ο εργοδότης όλες τις μέρες στον εργαζόμενο. Αυτό λέει υπάρχει στη σύμβαση. Κοίταξα τη σύμβαση που έχει κάνει ο εργαζόμενος μήπως δεν το είχα παρατηρήσει αλλά δεν λέει πουθενά κάτι τέτοιο. Ποιό είναι το σωστό αν γνωρίζετε?? Η επιθεώρηση Α ή η Β έχει δίκιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα

 

Η καταγγελία σημαίνει ότι η σύμβαση λήγει με υπαιτιότητα του εργοδότη. Σαφώς και απαιτείται η καταβολή της αποζημίωσης.

Σε περίπτωση που την επιθυμεί ο εργαζόμενος γίνεται "οικειοθελής αποχώρηση" και δεν απαιτείται η καταβολή της αποζημίωσης. Όμως δεν θα μπει και στο ταμείο ανεργίας.

 

Εσεις τώρα (και ο εργαζόμενος) θέλετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είστε καλυμμένοι χωρίς την καταβολή της αποζημίωσης!

Πράγματι είναι "άτυπη" συμφωνία κυρίων και ως τέτοια, ενέχει πάντα τον κίνδυνο ο εργαζόμενος τελικά να μετανοήσει και να απαιτήσει να του καταβληθεί και η αποζημίωση.

 

το "αυτό έχει νόημα στην περίπτωση που έχει κλείσει ο εργαζόμενος 1 χρόνο οπότε δικαιούται αποζημίωση απόλυσης" δεν έχει εφαρμογή σε εσάς, εδώ μιλάμε για το υπόλοιπο σύμβασης ορισμένου χρόνου

το "Υπάρχει λέει και ενας νόμος που λέει οτι σε περίπτωσαη λύσης της σύμβασης σε προγενέστερο απο τον συμφωνημένο χρόνο, αντιμετωπίζεται σαν να ήταν αορίστου χρόνου" δεν το έχω υπ όψιν μου, αν όντως υφίσταται ο νόμος ας σας υποδείξουν ποιός είναι.

 

Η απόφαση με συνυπολογισμό και του υφιστάμενου ρίσκου είναι του εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στελνουμε Ε7 για ληξη συμβασης ορισμενου χρονου και για προωρη..

 

αποζημιωση δεν δινουμε μονο αν στη συμβαση με τον εργαζομενο εχουμε το παρακατω κειμενο..(ειδαλλως δινουμε τους υπολοιπους μηνες που θα δουλευε ο εργαζομενος)

 

Η

σύμβαση

εργασίας

ορισμένου

χρόνου

περιλαμβάνει

όρο

να

εφαρμόζονται

ως

προς

την

αποζημίωση

απόλυσης

οι

διατάξεις

για

τη

σύμβαση

αορίστου

χρόνου

σε

περίπτωση

πρόωρης

καταγγελίας

της;

(άρθ.

40

Ν.

3986/2011)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα

 

Η καταγγελία σημαίνει ότι η σύμβαση λήγει με υπαιτιότητα του εργοδότη. Σαφώς και απαιτείται η καταβολή της αποζημίωσης.

Σε περίπτωση που την επιθυμεί ο εργαζόμενος γίνεται "οικειοθελής αποχώρηση" και δεν απαιτείται η καταβολή της αποζημίωσης. Όμως δεν θα μπει και στο ταμείο ανεργίας.

 

Εσεις τώρα (και ο εργαζόμενος) θέλετε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είστε καλυμμένοι χωρίς την καταβολή της αποζημίωσης!

Πράγματι είναι "άτυπη" συμφωνία κυρίων και ως τέτοια, ενέχει πάντα τον κίνδυνο ο εργαζόμενος τελικά να μετανοήσει και να απαιτήσει να του καταβληθεί και η αποζημίωση.

 

το "αυτό έχει νόημα στην περίπτωση που έχει κλείσει ο εργαζόμενος 1 χρόνο οπότε δικαιούται αποζημίωση απόλυσης" δεν έχει εφαρμογή σε εσάς, εδώ μιλάμε για το υπόλοιπο σύμβασης ορισμένου χρόνου

το "Υπάρχει λέει και ενας νόμος που λέει οτι σε περίπτωσαη λύσης της σύμβασης σε προγενέστερο απο τον συμφωνημένο χρόνο, αντιμετωπίζεται σαν να ήταν αορίστου χρόνου" δεν το έχω υπ όψιν μου, αν όντως υφίσταται ο νόμος ας σας υποδείξουν ποιός είναι.

 

Η απόφαση με συνυπολογισμό και του υφιστάμενου ρίσκου είναι του εργοδότη.

άρθρο 40 του Νόμου 3986/2011 & Απόφαση Μον.Πρωτ.Θεσ/νίκης 4082/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρθρο 40 του Νόμου 3986/2011 & Απόφαση Μον.Πρωτ.Θεσ/νίκης 4082/2014

 

Δεν τον είχα υπ όψιν μου, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν έχει αυτό το κείμενο στη σύμβαση του οπότε θα υπολογίσω κανονικά αποζημίωση μέχρι τη συμβατική ημερομηνία λήξης της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν έχει αυτό το κείμενο στη σύμβαση του οπότε θα υπολογίσω κανονικά αποζημίωση μέχρι τη συμβατική ημερομηνία λήξης της.

Εκτός και υπάρχει σπουδαίος λόγος σύμφωνα με το άρθρο 672 του Α.Κ  εάν όχι και αφου κατά την πρόσληψη του δεν υπάρχει αναφορά σύμφωνα με το άρθρο 40 του Νόμου 3986/2011 τότε έχει εφαρμογεί το άρθρο 674 του Α.Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 40 του Ν.3986/2011 Μετατροπή σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου σε σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου: Σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, η οποία περιλαμβάνει όρο για πρόωρη καταγγελία της με εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας ως προς την αποζημίωση απόλυσης για τις συμβάσεις εργασίας αορίστου χρόνου, κατά τις διατάξεις του Ν. 2112/1920, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 74 παράγραφοι 2 και 3 του Ν. 3863/2010, μετατρέπεται αυτοδικαίως σε σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου κατά την καταγγελία:
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/9/2014 στις 1:19 ΜΜ, AGGELA είπε

Σε καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου , πριν τον συμφωνημένο χρόνο λήξης, στέλνουμε το έντυπό Ε7 ??? και αν ναι κατα ποιον τρόπο δηλώνουμε την καταγγελία ??? (στις σημειώσεις??)

 

Εχω περίπτωση με λήξη συμβασης κανονικά 10/10/2014 , καταγγελία 11/09/2014 συμπληρώνω το εντυπο Ε7 (αυτό μου είπαν απο το τοπικό ΟΑΕΔ) με σημειωση για την καταγγελία και το ποσό της αποζημίωσης , συμπληρώνω δηλαδη στον πινακα Ε  του Ε7..

ημ. προσληψης 12/5/2014

ημ. ληξης συμβ. 10/10/2014

συμβατικη ημ. ληξης συμβ. 11/09/2014

τελευταια ημέρα εργασ. 11/09/2014

 

 

αλλα στην τελική υποβολή μου βγαζει μυνημα....

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ  

 

Τι εννοει υπάρχει λαθος με τις παραπάνω ημερομηνίες ???

Δεν απαντουν και στα τηλέφωνα τους μηπως μου ελεγαν τι συμβαίνει.

Αν καποιος έχει αντιμετωπίσει κατι παρόμοιο, η εχει καποια αποψη για το παραπάνω  παρακαλω ας μου απαντήσει.

 

Στις 15/9/2014 στις 1:30 ΜΜ, spirosvii είπε

 

Ναι αυτό το έχουν κάνει επειδή ναι μεν θα γίνει απόλυση, αλλά ο εργαζόμενος δικαιούται ότι έχει συμφωνήσει μέχρι το τέλος της σύμβασης που αρχικά είχε υπογραφεί. Οπότε θα πρέπει να περιμένετε έως την ημερομηνία λήξης της σύμβασης

 

Μετά από τόσα χρόνια είδα την βλακεία που είχα απαντήσει. Δεν θυμάμαι τώρα τι είχα στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...