Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
geooo

Συστέγαση φαρμακείων - αποστέγαση (λόγω σύνταξης)

Question

Καλημερα συναδελφοι

 

Πρωτη φορα μου ετυχε μεταβιβαση φαρμακειου,

πηρα πληροφοριες, διαβασα κι εδω 2 σχετικα θεματα,

αλλα θελω και την επιβεβαιωση - γνωμη σας σε μερικα αλλα

 

Ο προηγουμενος, ο οποιος δεν ειναι πελατης μου

και δε ξερω καθολου γενικα απο φαρμακεια,

βγαινει συνταξη. Λογω μη διαθεσης νεων αδειων,

πρεπει λεει να γινει συστεγαση = συσταση ΟΕ.

Μετα διακοπη της παλιας ατομικης

και αποστέγαση = εναρξη νεας ατομικης.

 

Θελω να ρωτησω αν μου διαφευγει κατι ουσιαστικο,

περα απο τις διαδικασιες εναρξης και λυσης

των ατομικων και των εταιρειων τις οποιες γνωριζω,

οπως και της αδειοδοτησης που... ειναι αλλουνου παππα!!

 

Και επισης αν θα μπορεσω να αποφυγω την αγορα ΦΤΜ για την ΟΕ

παρατεινοντας την διακοπη της παλιας ατομικης ως την εναρξη

της νεας ατομικης.

 

Ο,τι αλλο μου διαφευγει και το γνωριζετε, παρακαλω τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω πολυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αυτή την διαδικασία έκανα και εγώ πριν δύο χρόνια.Εγώ βέβαια είχα  ΟΕ 2 φαρμακοποιών που ο ένας ήθελε να φύγει λόγω συνταξιοδότησης και στη θέση του να έρθει ο καινούργιος .Τροποποιήσαμε το καταστατικό και έπρεπε υποχρεωτικά να λειτουργήσουμε και οι τρεις εταίροι   ταυτόχρονα  για ένα διάστημα( αν θυμάμαι καλά τρίμηνο ) και μετά αποχώρησε ο τρίτος  οπότε  τροποποιήσαμε ξανά το καταστατικό με τους 2 που παρέμειναν.Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε .

Τώρα  αυτό με την ταμειακή που λες ξέρεις πολύ καλά ότι δεν στέκει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και εμένα μου έτυχε μια τέτοια περίπτωση. Κάτι όμως διάβασα ότι πρέπει να συστηθεί εταιρία με συμβολαιογραφική πράξη. ισχύει αυτό? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν χρειαζεται συμβολαιογραφική πράξη αλλά αν κάνεις εσυ το καταστατικό να το πληρωθείς. Ταμειακή χρειάζεσαι κανονικά γιατί θα φάς τουλαχιστον μια εβδομάδα με την έναρξη της ατομικής. Εγω προτεινα στους πελάτες μου και πήραν την πιο φθηνη που κυκλοφορούσε. Πρόσοχή στην πώληση των εμπορευμάτων και των παγίων. Εγώ το πήγα με πώληση ολόκληρης της εταιρείας και χαρτόσημο και στα δύο άλματα (ατομική -οε-ατομική). Κάνε ενα καλό πλάνο με τις δουλειές που έχεις να κάνεις, δυστυχώς θα πρέπει να ασχοληθείς και να τον τρέχεις συνέχεια για να κλεισουν και οι άδειες. Προσεκτικά, με υπομονή και πληρωμή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

υπάρχει κάποια απόφαση για την κατάργηση της σύνταξης του καταστατικού μέσω συμβολαιογράφου?

 

γιατί στον ν.4254 δεν διέκρινα κάτι τέτοιο..

 

καλημέρα..

 

ΥΓ..Οι ΟΕ φαρμακείων ανέκαθεν συστήνονταν με συμβολαιογραφικό έγγραφο εκτός εάν οι εταίροι ήταν συγγενείς α,β βαθμού αν θυμάμαι καλά..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

υπάρχει κάποια απόφαση για την κατάργηση της σύνταξης του καταστατικού μέσω συμβολαιογράφου?

 

γιατί στον ν.4254 δεν διέκρινα κάτι τέτοιο..

 

καλημέρα..

 

ΥΓ..Οι ΟΕ φαρμακείων ανέκαθεν συστήνονταν με συμβολαιογραφικό έγγραφο εκτός εάν οι εταίροι ήταν συγγενείς α,β βαθμού αν θυμάμαι καλά.. και γω 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

υπάρχει κάποια απόφαση για την κατάργηση της σύνταξης του καταστατικού μέσω συμβολαιογράφου?

 

γιατί στον ν.4254 δεν διέκρινα κάτι τέτοιο..

 

καλημέρα..

 

ΥΓ..Οι ΟΕ φαρμακείων ανέκαθεν συστήνονταν με συμβολαιογραφικό έγγραφο εκτός εάν οι εταίροι ήταν συγγενείς α,β βαθμού αν θυμάμαι καλά.. και γω 

 

και μένα η μνήμη μου δεν με απατά..

 

ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΜΕΣΩ ΓΕΜΗ 50.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρά την ηλικία σου φίλε, καλά θυμάσαι...

Μετά την κατάργηση του άρθρου 8 του ν.1963/1991 από τον ν.4254/14 η μόνη αναφορά που γίνεται στην υποχρέωση σύστασης με συμβολαιογραφικό έγγραφο, είναι αυτή στο άρθρο 7 και που αναφέρεται σε συστεγαζόμενα φαρμακεία (που λειτουργούν υποχρεωτικά με την μορφή Ο.Ε.).

Δεν αναφέρεται ρητά τέτοια υποχρέωση πλέον, για ίδρυση εταιρειών πλην των συστεγαζομένων.

 

Απαλλαγή από αυτή την υποχρέωση έχουν όσοι συστήνουν εταιρεία και είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' ή β' βαθμού, σύμφωνα με την 602/1991 γνωμοδότηση του ΝΣΚ.

 

Καλημέρα

ΝΟΜΟΣ 1963 1991ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ (ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ).zip

ΝΣΚ 602 1991 Ομόρρυθμες ή ετερόρυθμες εταιρείες. Τύπος συστάσεως επί φαρμακοποιού.pdf.zip

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θα έπρεπε να πω ότι γηράσκω αεί κλπ κλπ μα το μόνο που έμεινε τώρα είναι να γηράσκω 

 

ευχαριστώ δημήτρη 

να σαι καλά γιάννη..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

 

Το μονο που δε βρηκα σε ολα αυτα ειναι

γιατι να ειναι αναγκαστικη η συστεγαση για ενα 3μηνο.

 

Μηπως επειδη αργουν οι αδειες?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

 

Το μονο που δε βρηκα σε ολα αυτα ειναι

γιατι να ειναι αναγκαστικη η συστεγαση για ενα 3μηνο.

 

Μηπως επειδη αργουν οι αδειες?

 

Kαλημέρα συνάδελφε και καλό μήνα!

 

Την προχώρησες καθόλου τη διαδικασία της συστέγασης.

Έχω μια αντίστοιχη περίπτωση και θα ήθελα αν μπορείς να μου δώσεις μια εικόνα!

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρά την ηλικία σου φίλε, καλά θυμάσαι...επειδή είσαι παλιοχαρακτήρας..σε προκαλώ να ποστάρουμε τις ταυτότητές μας..για να μπουν επιτέλους ορισμένα πράγματα στη θέση τους.. :P

Μετά την κατάργηση του άρθρου 8 του ν.1963/1991 από τον ν.4254/14 η μόνη αναφορά που γίνεται στην υποχρέωση σύστασης με συμβολαιογραφικό έγγραφο, είναι αυτή στο άρθρο 7 και που αναφέρεται σε συστεγαζόμενα φαρμακεία (που λειτουργούν υποχρεωτικά με την μορφή Ο.Ε.).

Δεν αναφέρεται ρητά τέτοια υποχρέωση πλέον, για ίδρυση εταιρειών πλην των συστεγαζομένων.

 

Απαλλαγή από αυτή την υποχρέωση έχουν όσοι συστήνουν εταιρεία και είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' ή β' βαθμού, σύμφωνα με την 602/1991 γνωμοδότηση του ΝΣΚ.

 

Καλημέρα

καλημέρα φιλαράκι ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Παρά την ηλικία σου φίλε, καλά θυμάσαι... επειδή είσαι παλιοχαρακτήρας..σε προκαλώ να ποστάρουμε τις ταυτότητές μας..για να μπουν επιτέλους ορισμένα πράγματα στη θέση τους.. :P

Μετά την κατάργηση του άρθρου 8 του ν.1963/1991 από τον ν.4254/14 η μόνη αναφορά που γίνεται στην υποχρέωση σύστασης με συμβολαιογραφικό έγγραφο, είναι αυτή στο άρθρο 7 και που αναφέρεται σε συστεγαζόμενα φαρμακεία (που λειτουργούν υποχρεωτικά με την μορφή Ο.Ε.).

Δεν αναφέρεται ρητά τέτοια υποχρέωση πλέον, για ίδρυση εταιρειών πλην των συστεγαζομένων.

Απαλλαγή από αυτή την υποχρέωση έχουν όσοι συστήνουν εταιρεία και είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' ή β' βαθμού, σύμφωνα με την 602/1991 γνωμοδότηση του ΝΣΚ.

Καλημέρα

καλημέρα φιλαράκι ..

 

 

Φίλε, μην με προκαλείς. :angry: Θα το μετανιώσεις... :ph34r:

 

481303_669132189872267_70712113448702235

 

Δεν θα το κάνω τώρα γιατί δεν έχω χρόνο στη διάθεσή μου αλλά, σου υπόσχομαι με την πρώτη ευκαιρία ότι θα το' χεις.

Και να δεις τότε, που θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος με το "ποια πράγματα θα μπουν στη θέση τους"... :P

 

Καλή συνέχεια Τζιμάκο μου. :):wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...