Προς το περιεχόμενο

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΑΘΩΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ


agelog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχει κάποια διαφορά , πλην της ονομασίας , μεταξύ του ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΕΩΣ και του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ ?

Το ερώτημα είναι ρητορικό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Ponzi κάνω το ερώτημα δίοτι πραγματικά δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω. Σε ανάλογη περίπτωση παλιά (δεν είμαι πολλά χρόνια στην δουλειά) χρέωσα 3,6 % χαρτόσημο και το απέδωσα στην δου νομίζω διότι ήταν και εκπρόθεσμο.

Τώρα φαντάζομαι υποβάλλω ηλεκτρονικά Προσωρινή Δήλωση με το χαρτόσημο και το πληρώνω με ΤΟ??

ΤΙΜ Αγορασ ή ΤΚ, Χαρτόσημο 3,6 και υποβολή ΠΔ???Σωστά θα κινηθώ??

Εκ των προτέρων ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Ponzi κάνω το ερώτημα δίοτι πραγματικά δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω. Σε ανάλογη περίπτωση παλιά (δεν είμαι πολλά χρόνια στην δουλειά) χρέωσα 3,6 % χαρτόσημο και το απέδωσα στην δου νομίζω διότι ήταν και εκπρόθεσμο.

Τώρα φαντάζομαι υποβάλλω ηλεκτρονικά Προσωρινή Δήλωση με το χαρτόσημο και το πληρώνω με ΤΟ??

ΤΙΜ Αγορασ ή ΤΚ, Χαρτόσημο 3,6 και υποβολή ΠΔ???Σωστά θα κινηθώ??

Εκ των προτέρων ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

 

Ότι κάνατε παλιά θα κάνετε. Θα εκδώσετε το τιμολόγιο και θα πάτε στη ΔΟΥ (τμήμα ΚΦΑΣ) με το παλιό έντυπο για το χαρτόσημο αγορών: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=124

 

Η προσωρινή ΦΜΥ είναι για χαρτόσημο αμοιβών σε αποδείξεις δαπάνης και την υποβάλουμε και αυτή στη ΔΟΥ (εισόδημα).

 

Χρόνια πολλά για εχθές (αν το Nansi δεν είναι ψευδώνυμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 years later...

Ατομική επιχείρηση έκανε διακοπή το 2016 οπότε και εκδόθηκε δελτίο αυτοπαράδοσης

για κάποια εμπορεύματα. Την 01/08/2019 η επιχείρηση επαναλειτουργεί με το ίδιο αντικείμενο..

Πως μπορεί να  εμφανίσει και χρησιμοποιήσει τα εμπορεύματα της αυτοπαράδοσης...

1. Πρέπει να εκδοθεί τιμολόγιο αγοράς με επισυναπτόμενο το ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης?

2. Αν ναι...έχει χαρτόσημο 2,4%

3. Πότε αποδίδεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Ατομική επιχείρηση έκανε διακοπή το 2016 οπότε και εκδόθηκε δελτίο αυτοπαράδοσης

για κάποια εμπορεύματα. Την 01/08/2019 η επιχείρηση επαναλειτουργεί με το ίδιο αντικείμενο..

Πως μπορεί να  εμφανίσει και χρησιμοποιήσει τα εμπορεύματα της αυτοπαράδοσης...

1. Πρέπει να εκδοθεί τιμολόγιο αγοράς με επισυναπτόμενο το ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης?

2. Αν ναι...έχει χαρτόσημο 2,4%

3. Πότε αποδίδεται?

Μα τι θα κάνει? Θα αγοράσει τα πράγματα από τον εαυτό του? Να ήταν εταιρεία η καινούργια οκ, αλλά αγορά από τον εαυτό μου δεν βγάζει πολύ νόημα. Το στοιχείο αυτοπαράδοσης εκδόθηκε μόνο για σκοπούς ΦΠΑ, δεν πούλησε τίποτα στον εαυτό του τότε.

Ένα απλό δελτίο αποστολής για την παραλαβή των εμπορευμάτων στην έδρα της ατομικής επιχείρησης χρειάζεστε. Αυτά τα εμπορεύματα είναι χωρίς κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...