Jump to content
agelog

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΑΘΩΝ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ

Recommended Posts

καλημέρα

 

η απόδοση του χαρτοσήμου γίνετε  στην εφορία , όπως παλιά ή μεσω taxisnet ?

 

Τιμ. Αγοράς εκδόθηκε Ιούλιο  => πληρωμή τέλος Νοεμβρίου ?? (δηλαδή δύο μήνες μετά το τέλος του τριμήνου ή έναν μηνα μετά τη λήξη του ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν άλλαξε κάτι ήταν 2 μήνες...

 

εννοείς οτι αυτό ισχύει απο 1/1/14 ? γιατί πρίν ήταν ενας μήνας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

για να μην ανοιγει θεμα,. υπαρχει οριο ποσού  στην αποδειξη επαγγελματικης δαπανης (=τιτλος κτησης απο 01/01/2014) που θα κοψει μια εταιρια σε ενα φυσικο προσωπο για τεχνικες ή αλλες βοηθητικές υπηρεσιες για το 2014;; και αν ειναι θεμιτο να κοπει τετοια δαπανη σε υψος πχ 7000 ευρω για ενα χρονο (20% παρακρατηση και 3,6 % χαρτοσημο;;) δεδομενου οτι δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει εξαρτημενη εργασια, αλλα γινεται για εξυπηρετηση της επιχειρησης;; ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

για να μην ανοιγει θεμα,. υπαρχει οριο ποσού  στην αποδειξη επαγγελματικης δαπανης (=τιτλος κτησης απο 01/01/2014) που θα κοψει μια εταιρια σε ενα φυσικο προσωπο για τεχνικες ή αλλες βοηθητικές υπηρεσιες για το 2014;; και αν ειναι θεμιτο να κοπει τετοια δαπανη σε υψος πχ 7000 ευρω για ενα χρονο (20% παρακρατηση και 3,6 % χαρτοσημο; ;) δεδομενου οτι δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει εξαρτημενη εργασια, αλλα γινεται για εξυπηρετηση της επιχειρησης;; ευχαριστω

 

Τι εννοείτε "τεχνικές ή άλλες βοηθητικές εργασίες"?

Ή στο όριο των 5000 είστε, ή στο 0:

 

ΚΦΑΣ

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά. Απαλλάσσονται επίσης οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., όπως ορίζονται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων με βάση τα ακαθάριστα έσοδά τους, ή το ποσό επιστροφής Φ.Π.Α., ή το ποσό της επιδότησης που λαμβάνουν ανά φορολογικό έτος.

Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου της παραγράφου αυτής δεν εφαρμόζονται επί ελευθέρων επαγγελματιών, επί υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα από πωλήσεις κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) σε άλλο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών και σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3. ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό, επί των υπόχρεων στην τήρηση πληροφοριών του άρθρου 4, καθώς και επί προσώπων που επιλέγουν την ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, ως και επί επιτηδευματιών που παρέχουν υπηρεσίες από επαγγελματική εγκατάσταση ή παρέχουν υπηρεσίες επισκευής ή συντήρησης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων επιτηδευματιών ή μη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείτε "τεχνικές ή άλλες βοηθητικές εργασίες"?

Ή στο όριο των 5000 είστε, ή στο 0:

 

ΚΦΑΣ

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά. Απαλλάσσονται επίσης οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., όπως ορίζονται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων με βάση τα ακαθάριστα έσοδά τους, ή το ποσό επιστροφής Φ.Π.Α., ή το ποσό της επιδότησης που λαμβάνουν ανά φορολογικό έτος.

Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου της παραγράφου αυτής δεν εφαρμόζονται επί ελευθέρων επαγγελματιών, επί υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα από πωλήσεις κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) σε άλλο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών και σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3. ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό, επί των υπόχρεων στην τήρηση πληροφοριών του άρθρου 4, καθώς και επί προσώπων που επιλέγουν την ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, ως και επί επιτηδευματιών που παρέχουν υπηρεσίες από επαγγελματική εγκατάσταση ή παρέχουν υπηρεσίες επισκευής ή συντήρησης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων επιτηδευματιών ή μη.

ευχαριστω, αυτο ηθελα να ρωτησω για το υψος θυμομουνα οτι ειναι στο 5000 ευρω καθαρη αξια οταν λεμε προφανως. Εχω εγω το γραφειο και ερχεται καποιος ιδιωτης και μου φτιαχνει το κομπιουτερ και αλλες δουλειες, ειναι φιλος,δεν μπορω να του κοψω αποδειξη δαπανης 5000 ευρω καθαρη αξια ανα ετος;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

όταν θέλουμε να επιστρέψουμε το ένα εμπόρευμα στον ιδιώτη απο τον οποίο το αγοράσαμε, τι παραστατικό του κόβει η επιχείρηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείτε "τεχνικές ή άλλες βοηθητικές εργασίες"?

Ή στο όριο των 5000 είστε, ή στο 0:

 

ΚΦΑΣ

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά. Απαλλάσσονται επίσης οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α., όπως ορίζονται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων με βάση τα ακαθάριστα έσοδά τους, ή το ποσό επιστροφής Φ.Π.Α., ή το ποσό της επιδότησης που λαμβάνουν ανά φορολογικό έτος.

Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου της παραγράφου αυτής δεν εφαρμόζονται επί ελευθέρων επαγγελματιών, επί υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών που πραγματοποιούν ακαθάριστα έσοδα από πωλήσεις κατά ποσοστό τουλάχιστον εξήντα τοις εκατό (60%) σε άλλο υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών και σε πρόσωπα της παραγράφου 1 του άρθρου 3. ή εξαγωγές ανεξάρτητα από ποσοστό, επί των υπόχρεων στην τήρηση πληροφοριών του άρθρου 4, καθώς και επί προσώπων που επιλέγουν την ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, ως και επί επιτηδευματιών που παρέχουν υπηρεσίες από επαγγελματική εγκατάσταση ή παρέχουν υπηρεσίες επισκευής ή συντήρησης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων επιτηδευματιών ή μη.

καλημερα ετυχε να ρωτησω χτες εφορια για την αποδειξη δαπανης σε ιδιωτη - τιτλος κτησης και μου ειπε οτι δεν ειναι σαφες οτι πρεπει να δηλωθει 10% παρακρατηση και χαρτοσημο. δεν εχει φερει κανεις λεει στην εφορια να πληρωσει χαρτοσημο, εσας σας εχει τυχει και ποιος ειναι ο χειρισμος, το κοβουμε ετσι;;(εταιρια δηλαδη σε φυσικο προσωπο;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα ετυχε να ρωτησω χτες εφορια για την αποδειξη δαπανης σε ιδιωτη - τιτλος κτησης και μου ειπε οτι δεν ειναι σαφες οτι πρεπει να δηλωθει 10% παρακρατηση και χαρτοσημο. δεν εχει φερει κανεις λεει στην εφορια να πληρωσει χαρτοσημο, εσας σας εχει τυχει και ποιος ειναι ο χειρισμος, το κοβουμε ετσι;;(εταιρια δηλαδη σε φυσικο προσωπο ;)

Πια δεν υφίσταται ο όρος απόδειξη δαπάνης. Τίτλος κτήσης ..."ως «τίτλος κτήσης», μπορεί να χρησιμοποιηθεί ενδεικτικά ένα συμφωνητικό, μια υπεύθυνη δήλωση, ακόμα και ένα τιμολόγιο λήψης υπηρεσιών". 10% που υπάρχει? Χαρτόσημο ναι στην εφορία, δεν έχει ακόμα προβλεφθεί πληρωμή του μέσω taxisnet εξ όσων γνωρίζω.

Προσοχή σε αυτό που σου παρέθεσε παραπάνω ο συνάδελφος Ponzi. Αν θεωρείς ότι το όριο είναι το 5.000, πρέπει να ισχύει και το ευκαιριακή απασχόληση..."2. Δεν είναι υπόχρεοι απεικόνισης συναλλαγών τα φυσικά πρόσωπα, με εξαίρεση τους ελεύθερους επαγγελματίες, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες για τις οποίες εκδίδονται στοιχεία από τον αντισυμβαλλόμενο."....

Share this post


Link to post
Share on other sites

και η πληρωμη στον ιδιωτη πρεπει να γινει αναγκαστικα μεσω τράπεζας ή αρκει ο τιτλος κτησης ;(εφοσν το ποσο θα ειναι ανω των 1000 ευρω)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει καποιο όριο σε συναλλαγες με ιδιώτες? Εχω περιπτωση στην οποια ελ. επαγγελματιας αγοράζει 

εμπορευμα απο ιδιώτες ( αντικες κτλ) και το πουλα στη διεθνή αγορά.

Εως ποιο ποσο, αν υπάρχει, μπορει μεσα στη χρηση, η επιχειρηση να δεχτει παραστατικα απο ιδιώτες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει καποιο όριο σε συναλλαγες με ιδιώτες? Εχω περιπτωση στην οποια ελ. επαγγελματιας αγοράζει 

εμπορευμα απο ιδιώτες ( αντικες κτλ) και το πουλα στη διεθνή αγορά.

Εως ποιο ποσο, αν υπάρχει, μπορει μεσα στη χρηση, η επιχειρηση να δεχτει παραστατικα απο ιδιώτες?

αυτό ακριβώς, αγορά εμπορευμάτων από ιδιώτη, μήπως έχει απαλλαγή από χαρτόσημο και δέν την έχω πάρει πρέφα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα, για πωληση αγροτικου θελω να εκδωσω ενα τιμολογιο αγορας με χαρτοσημο, εχω στα χερια μου ενα εντυπο που λεει, τιτλος κτησης(αγορα αγαθων) ειναι το ιδιο πραγμα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι για αγορά αγροτικό θέλεις να εκδόσεις τιμολόγιο αγοράς και ο αντισυμβαλλόμενος σου είναι ιδιώτης ή αγρότης ειδικού. Το ίδιο είναι ο τίτλος κτήσης πλέον με το τιμολόγιο αγοράς. Δες αν θες αν η αγορά είναι από αγρότη ειδικού καθεστώτος τότε με βεβαίωση ότι αποτελεί κατ επάγγελμα αγρότη δεν χρειάζεται να χρεωθεί χαρτόσημο κατά την συναλλαγή αν θυμάμαι καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την αγορα προϊοντων απο ιδιωτη θα εκδόσουμε τίτλο κτήσης και θα χρεώσουμε χαρτόσημο 3,6 %??? Ότι δηλαδή ίσχυε για με το ΤΑ από ιδιώτη??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την αγορα προϊοντων απο ιδιωτη θα εκδόσουμε τίτλο κτήσης και θα χρεώσουμε χαρτόσημο 3,6 %??? Ότι δηλαδή ίσχυε για με το ΤΑ από ιδιώτη??

 

Yπάρχει κάποια διαφορά , πλην της ονομασίας , μεταξύ του ΤΙΤΛΟΥ ΚΤΗΣΕΩΣ και του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×