Jump to content
  • 0

Διαδικασία πρόσληψης συγγενικού προσώπου (α' βαθμού συγγενείας)

Κρηθέας
 Share

Question

Recommended Posts

• 0

καλημέρα 

έκανα πρόσληψη τον Σεπτέμβριο σε σύζυγο με μερική απασχόληση γιατί δεν το γνώριζα. Τώρα που θα υπολογίσω ένσημα για τον Σεπτέμβριο μπορώ να πληρώσω για πλήρη απασχόληση ενώ θα υπάρχει ασυμφωνία με πίνακα στην επιθεώρηση εργασίας και σύμβαση μερικής απασχόλησης???

επίσης..

πρέπει να αλλάξω την σύμβαση και τον πίνακα προσωπικού??? ευχαριστώ πολύ

• 0

φαντάζομαι δεν έχεις στείλει ακόμη την ΑΠΔ Σεπτεμβρίου . Βέβαια και να την έστειλες δεν τρέχει τίποτα διότι θα κάνεις μία συμπληρωματική με τα υπόλοιπα

ευχαριστώ πολύ

• 0

Δεν είναι σωστό αυτό.

Δείτε αν θέλετε εδώ.

Καλημέρα

HARYK ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα μάλλον δεν έκανα την σωστή ερώτηση.

Οφείλω-εχω υποχρέωση να την ασφαλίσω (κολλήσω ένσημα) την μαμά μου αν την έχω υπάλληλο στην ατομική μου επιχείρηση????

Αν την βρει ενας έλεγχος του ΙΚΑ ή του ΟΑΕΔ, θα έχω θέμα? 

• 0

HARYK ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα μάλλον δεν έκανα την σωστή ερώτηση.

Οφείλω-εχω υποχρέωση να την ασφαλίσω (κολλήσω ένσημα) την μαμά μου αν την έχω υπάλληλο στην ατομική μου επιχείρηση????

Αν την βρει ενας έλεγχος του ΙΚΑ ή του ΟΑΕΔ, θα έχω θέμα? 

Πάνω σ' αυτό σας απάντησα. :)

Δεν θα έχετε πρόβλημα, δεν είστε υποχρεωμένη σε ασφάλιση. Με βάση την νομολογία, όταν παρέχεται εργασία από συγγενικά πρόσωπα α', β' βαθμού και από συζύγους σε ατομικές επιχειρήσεις, που παρέχεται κυρίως από ηθική υποχρέωση και χωρίς αμοιβή, δεν θεωρείται εξαρτημένη εργασία.

Αν όμως θελήσετε, θα πρέπει να ακολουθήσετε οπωσδήποτε τη διαδικασία αναγγελίας έναρξης και λήξης της απασχόλησης στο ΙΚΑ, καθώς και ασφάλισης με πλήρη απασχόληση και χωρίς πλέον μειωμένες εισφορές.

• 0

Βάσει του αστικού κώδικα, άρθρα 1461-1462, σαν συγγενείς πρώτου βαθμού θεωρούνται :

γονείς με τέκνα,

πεθερικά με γαμπρούς και νύφες.

Σαν συγγενείς δευτέρου βαθμού θεωρούνται :

αδέλφια,

αδέλφια ενός συζύγου, με τον άλλο σύζυγο.

Μεταξύ των συζύγων, δεν υπάρχει συγγένεια!

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΑΞΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ;

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΑΞΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ;

ρίξε μια ματιά εδώ...http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97383&page=1

• 0

εχω κερδίσει διακστήριο κατά εγκυκλίου του ΙΚΑ και με αποζημιώσανε και μπαμ! βεβαια δεν την έχουν αποσύρει ακόμα προφανώς για να αποτρέψουν και άλλος σε αποζημιώσεις.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΗΣ .ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

• 0

Αδερφος ειχει προσληφθει μεσω προγραμματος οαεδ σε οικογενειακη επιχειρηση απο την αδερφη του. Το προγραμμα εληξε. Τελευταια ημερα εργασιας θα ειναι αυριο Πεμπτη και τελειωνει στις 9:00 το βραδυ. Θα γινει καταγγελια της συμβασης εργασιας. Πηρα τηλεφωνο στο ικα για να ρωτησω αν θελει και ποτε πρεπει να γινει γνωστοποιηση ληξης της συμβασης στο ικα και μου ειπαν να δηλωσω την καταγγελια στο εργανη αυθημερον και οχι μεσα σε οκτω μερες (δηλαδη τις 9:00 απολυεται, τις 9:30 να την στειλω στο εργανη) και να μην κανω γνωστοποιηση (αν δεν κανω γνωστοποιηση μου ειπαν, η καταγγελια στο εργανη ειναι το αμεσως επομενο που κοιτανε).

Θα ειμαι καλυμμένος ετσι;;;

• 0

Αδερφος ειχει προσληφθει μεσω προγραμματος οαεδ σε οικογενειακη επιχειρηση απο την αδερφη του. Το προγραμμα εληξε. Τελευταια ημερα εργασιας θα ειναι αυριο Πεμπτη και τελειωνει στις 9:00 το βραδυ. Θα γινει καταγγελια της συμβασης εργασιας. Πηρα τηλεφωνο στο ικα για να ρωτησω αν θελει και ποτε πρεπει να γινει γνωστοποιηση ληξης της συμβασης στο ικα και μου ειπαν να δηλωσω την καταγγελια στο εργανη αυθημερον και οχι μεσα σε οκτω μερες (δηλαδη τις 9:00 απολυεται, τις 9:30 να την στειλω στο εργανη) και να μην κανω γνωστοποιηση (αν δεν κανω γνωστοποιηση μου ειπαν, η καταγγελια στο εργανη ειναι το αμεσως επομενο που κοιτανε).

Θα ειμαι καλυμμένος ετσι;;;

Γνωστοποίησε και στο ΙΚΑ αυθημερόν.

• 0

αν ξεχασεις να ενημερωσεις στην εναρξη σου μετρανε τα ενσημα απο την ημ/νια της 1ης πληρωμης και μετα, στην ληξη καλο ειναι αυθημερον να κανουμε μια γνωστοποιηση

• 0

Καλημέρα μια ερώτηση αν και είμαι κάθετα αρνητικός .Σε περιπτωση προσληψης και απόλυσης συγγενη α βαθμού εφόσον βγεί ταμείο ανεργίας και τον βρουν να εργάζεται στην επιχειρηση έχει 10500 ή την γλυτώνει?Εχω την εντύπωση ότι αν βάλει μια φορά ένσημα πρέπει να έχει πάντα ισχύει?

• 0

Να ρωτήσω

αν είμαι ασφαλισμένη και εργάζομαι εκ περιτροπής για 3 μέρες την εβδομάδα σε μια επιχείρηση , μπορώ να εργαστώ και στο λογιστικό γραφείο του αδερφού μου πάλι εκ περιτροπής για τις άλλες 2 μέρες ή δεν γίνεται αυτό.

Από τις πιο πάνω συζητήσεις κατάλαβα ότι πρέπει να το γνωστοποιήσω και στο ΙΚΑ, για την πρόσληψη που θα μου κάνει ο αδερφός μου, αν δεν το κάνω;;;...και απλά μου κάνει την πρόσληψη για δυο μέρες τι θέμα θα έχω;;;

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

• 0

Να ρωτήσω

αν είμαι ασφαλισμένη και εργάζομαι εκ περιτροπής για 3 μέρες την εβδομάδα σε μια επιχείρηση , μπορώ να εργαστώ και στο λογιστικό γραφείο του αδερφού μου πάλι εκ περιτροπής για τις άλλες 2 μέρες ή δεν γίνεται αυτό.

Από τις πιο πάνω συζητήσεις κατάλαβα ότι πρέπει να το γνωστοποιήσω και στο ΙΚΑ, για την πρόσληψη που θα μου κάνει ο αδερφός μου, αν δεν το κάνω;;;...και απλά μου κάνει την πρόσληψη για δυο μέρες τι θέμα θα έχω;;;

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...

Καλησπέρα

Η άποψή μου είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ενδέχεται να αντιμετωπίσετε δυσάρεστες συνέπειες που αναγράφονται σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Ο αδελφός σας τι άποψη έχει γι' αυτό ;

• 0

για κάθε μορφής εταιρεία ισχύουν αυτά ή μόνο για τις ατομικές?

Μόνο σε ατομικές επιχειρήσεις η ασφάλιση συγγενικών προσώπων α' και β' βαθμού ή συζύγων είναι υποχρεωτική αλλά όχι αυτοδίκαιη.

Η ασφάλιση των παραπάνω σε εταιρείες κάθε μορφής, είναι υποχρεωτική και εκεί χωρεί και μερική απασχόληση.

• 0

Μόνο σε ατομικές επιχειρήσεις η ασφάλιση συγγενικών προσώπων α' και β' βαθμού ή συζύγων είναι υποχρεωτική αλλά όχι αυτοδίκαιη.

Η ασφάλιση των παραπάνω σε εταιρείες κάθε μορφής, είναι υποχρεωτική και εκεί χωρεί και μερική απασχόληση.

ευχαριστώ.

αρκεί να μην είναι ατομική δηλ?  ακόμη και μονοπρόσωπη επε ή σε ΟΕ μάνα-πατέρας.

αυτό κύριε ΗΑRYK  "είναι υποχρεωτική αλλά όχι αυτοδίκαιη " τι σημαίνει σε απλά ελληνικά?  από την στιγμή που επέλεξες να ασφαλιστείς τηρείς τις υποχρεώσεις ,αλλά δεν σε υποχρεώνουμε να μπεις?

• 0

ευχαριστώ.

αρκεί να μην είναι ατομική δηλ?  ακόμη και μονοπρόσωπη επε ή σε ΟΕ μάνα-πατέρας.

αυτό κύριε ΗΑRYK  "είναι υποχρεωτική αλλά όχι αυτοδίκαιη " τι σημαίνει σε απλά ελληνικά?  από την στιγμή που επέλεξες να ασφαλιστείς τηρείς τις υποχρεώσεις ,αλλά δεν σε υποχρεώνουμε να μπεις?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90837&p=543697

• 0

Καλησπέρα

Η άποψή μου είναι ότι στην περίπτωση αυτή, ενδέχεται να αντιμετωπίσετε δυσάρεστες συνέπειες που αναγράφονται σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Ο αδελφός σας τι άποψη έχει γι' αυτό ;

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, ο αδερφός μου δεν έχει πρόβλημα  να με ασφαλήσει 2 μέρες μόνο, αρκεί να μην έχουμε προβλήματα με το ΙΚΑ., πρέπει όμως να είμαι και στην άλλη επιχείρηση.

εκτός από το θέμα του επιδόματος ΟΑΕΔ που δεν με ενδιαφέρει, τι άλλο πρόβλημα λέτε να δημιουργηθεί;

• 0

γιατί άλλοι αδελφοί νομίζεις ότι έχουν πρόβλημα?   το ΙΚΑ έχει το πρόβλημα και θα το μεταφέρει σε σας.

μπες σε πελάτη του με μερική.