Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαδικασία πρόσληψης συγγενικού προσώπου (α' βαθμού συγγενείας)


Κρηθέας

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

απολυση 30/04/15 απο το πατερα(εργοδοτης)στο τεκνο(εργαζομενος) ξεχασα να το γνωστοποιησω στο ικα.θα εχω καποιο προβλημα?αν το κανω με αυριο το σωζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, ο αδερφός μου δεν έχει πρόβλημα  να με ασφαλήσει 2 μέρες μόνο, αρκεί να μην έχουμε προβλήματα με το ΙΚΑ., πρέπει όμως να είμαι και στην άλλη επιχείρηση.

εκτός από το θέμα του επιδόματος ΟΑΕΔ που δεν με ενδιαφέρει, τι άλλο πρόβλημα λέτε να δημιουργηθεί;

 

Η ασφάλιση συγγενικών προσώπων σε ατομικές επιχειρήσεις, διέπεται από ειδικές υποχρεώσεις. Μια από αυτές είναι και η υποχρεωτική ασφάλιση με πλήρη απασχόληση και πλέον, χωρίς μειωμένες εισφορές.

Διαβάστε αν θέλετε όλο το θέμα από την αρχή και θα καταλάβετε.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απολυση 30/04/15 απο το πατερα(εργοδοτης)στο τεκνο(εργαζομενος) ξεχασα να το γνωστοποιησω στο ικα.θα εχω καποιο προβλημα?αν το κανω με αυριο το σωζω?

 

Δείτε τη δημοσίευση 12 του θέματος και την εγκύκλιο 93/1996 του ΙΚΑ.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, ο αδερφός μου δεν έχει πρόβλημα  να με ασφαλήσει 2 μέρες μόνο, αρκεί να μην έχουμε προβλήματα με το ΙΚΑ., πρέπει όμως να είμαι και στην άλλη επιχείρηση.

εκτός από το θέμα του επιδόματος ΟΑΕΔ που δεν με ενδιαφέρει, τι άλλο πρόβλημα λέτε να δημιουργηθεί;

 

ρώτησε και στο ΙΚΑ απασχολούμαι  εκ περιτροπής 3 μέρες την εβδομάδα .

 

μπορώ να απασχοληθώ και στον αδελφό μου ,με την προυπόθεση ότι ασφαλιστικές ημέρες κανονικής δουλειάς + αδελφού μου δεν θα υπολείπονται  των 25 μηνιαίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω σ' αυτό σας απάντησα. :)

Δεν θα έχετε πρόβλημα, δεν είστε υποχρεωμένη σε ασφάλιση. Με βάση την νομολογία, όταν παρέχεται εργασία από συγγενικά πρόσωπα α', β' βαθμού και από συζύγους σε ατομικές επιχειρήσεις, που παρέχεται κυρίως από ηθική υποχρέωση και χωρίς αμοιβή, δεν θεωρείται εξαρτημένη εργασία.

Αν όμως θελήσετε, θα πρέπει να ακολουθήσετε οπωσδήποτε τη διαδικασία αναγγελίας έναρξης και λήξης της απασχόλησης στο ΙΚΑ, καθώς και ασφάλισης με πλήρη απασχόληση και χωρίς πλέον μειωμένες εισφορές.

 

Το 2014 για 5μηνες  μια μητερα απασχολησε το γιο της στην ατομικη επιχειρηση,25 ενσημα,5μερη εργασια 8ωρο πληρη απασχοληση με αναγγελια προσληψης κ απολυσης στο Εργανη...δε γνωριζα ομως οτι πρεπει να καταθεσουμε στο ΙΚα  το εντυπο αυτο ...Τωρα?Τι γινεται τωρα?Να το υποβαλω τωρα?Εχει προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2014 για 5μηνες  μια μητερα απασχολησε το γιο της στην ατομικη επιχειρηση,25 ενσημα,5μερη εργασια 8ωρο πληρη απασχοληση με αναγγελια προσληψης κ απολυσης στο Εργανη...δε γνωριζα ομως οτι πρεπει να καταθεσουμε στο ΙΚα  το εντυπο αυτο ...Τωρα?Τι γινεται τωρα?Να το υποβαλω τωρα?Εχει προστιμο?

 

Διακοπή: Διακοπή της ασφάλισης των συγκεκριμένων προσώπων γίνεται, επίσης, με την έγγραφη αναγγελία διακοπής της απασχόλησης στο Ιδρυμα. Ακόμα, διακοπή της ασφάλισης μπορούμε να έχουμε και με τη διαπίστωση της διακοπής της απασχόλησης από τα όργανα του Ιδρύματος, οπότε δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει και έγγραφη αναγγελία της διακοπής.

Εφαρμόζοντας τα παραπάνω, οι Υπηρεσίες του Ιδρύματος, σε όσες περιπτώσεις δεν υπήρχε αναγγελία διακοπής της απασχόλησης, παρότι υπήρχε διακοπή αγοράς ενσήμων, συνέχιζαν την ασφάλιση με ΠΕΕ, μέχρι την ημερομηνία που, καθ' οιονδήποτε τρόπο, περιέρχονταν σε γνώση τους ότι διακόπηκε η απασχόληση.

Με τον τρόπο αυτό, όμως, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, είχαμε ασφάλιση χωρίς παροχή εργασίας και μάλιστα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Για να αποφεύγονται τέτοιες ακραίες περιπτώσεις, η Υπηρεσία μας θεωρεί ότι η διακοπή αγοράς ενσήμων από τον εργοδότη, θα πρέπει να λαμβάνεται ως αναγγελία διακοπής της απασχόλησης, με την έννοια ότι - όπως και για την έναρξη έγινε δεκτό - με τη διακοπή καταβολής των εισφορών ο εργοδότης έμμεσα γνωστοποιεί στο

ΙΚΑ τη διακοπή της απασχόλησης συγγενικού προσώπου.

 

Επειδή, όμως, η διακοπή της καταβολής των εισφορών δεν είναι απαραίτητα πάντα να σημαίνει και διακοπή της απασχόλησης του συγγενικού προσώπου, αλλά οικονομική αδυναμία, κρίνουμε σκόπιμο, στις περιπτώσιες εκείνες που ο εργοδότης επικαλείται διακοπή της απασχόλησης, ισχυριζόμενος ότι αυτό προκύπτει από τη

διακοπή της αγοράς των ενσήμων, από την Υπηρεσία μας η διακοπή της ασφάλισης να γίνεται μετά την πάροδο ευλόγου χρόνου και σαν τέτοιο θεωρούμε το τρίμηνο από τη διακοπή της καταβολής των εισφορών.

Ετσι, στις περιπτώσεις αυτές, ως ημερομηνία αναγγελίας της διακοπής της απασχόλησης, επομένως και της ασφάλισης, θα λαμβάνεται η επομένη της συμπλήρωσης τριών μηνών (εύλογο χρονικό διάστημα) από τη διακοπή της αγοράς ενσήμων.

Εάν, για παράδειγμα, έχουν αγοραστεί ένσημα για απασχόληση μέχρι 30.6.1996 και δεν έχει γίνει έγγραφη αναγγελία διακοπής στο Ιδρυμα, ως ημερομηνία διακοπής της ασφάλισης θα λαμβάνεται η επομένη της συμπλήρωσης τριών μηνών από τη διακοπή της αγοράς ενσήμων, δηλαδή η 1.10.1996.

Επομένως, κατά τον έλεγχο, τα όργανα του Ιδρύματος θα πρέπει, στις περιπτώσεις αυτές, να καταλογίσουν εισφορές μέχρι την ημερομηνία αυτή. Ως αναγγελία, βέβαια, θα λαμβάνεται και η διακοπή λειτουργίας της επιχείρησης. Αυτό συμβαίνει κυρίως σε εποχιακές επιχειρήσεις, π.χ. ξενοδοχεία. Στις περιπτώσεις αυτές, η ασφάλιση θα γίνεται μέχρι την ημερομηνία διακοπής της λειτουργίας της επιχείρησης, οπότε για την επόμενη εποχιακή απασχόληση θα απαιτείται και νέα αναγγελία απασχόλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2014 για 5μηνες  μια μητερα απασχολησε το γιο της στην ατομικη επιχειρηση,25 ενσημα,5μερη εργασια 8ωρο πληρη απασχοληση με αναγγελια προσληψης κ απολυσης στο Εργανη...δε γνωριζα ομως οτι πρεπει να καταθεσουμε στο ΙΚα  το εντυπο αυτο ...Τωρα?Τι γινεται τωρα?Να το υποβαλω τωρα?Εχει προστιμο?

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=97114&p=645844

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστω πολυ,ρωτησα κ στο ΙΚΑ εδω το τοπικο και μου ειπαν αν η διαδιακασια εχει γινει οπως επρεπε(πληρη ασφαλιση,καταβολη ολων των ενσημων και οχι μειωμενα,ανναγελια στο ΣΕΠΕ προσληψης κ απολυσης ,πληρωμη ενσημων και ολα οκ) δεν θα σταθει ο υπαλληλος στο γενονος οτι δεν εγινε πρωτοκολ.στο ΙΚΑ το εντυπο της γνωστοποιησης ουτε επιβαρουνουν με καποιο προστιμο την επιχειρηση .....Αυτη την απαντηση μου εδωσαν ,τωρα τι να πω?Να καταθεσω για σιγουρια και το εντυπο στο ΙΚΑ παρολο που εχουν περασει 6 μηνες για να μα στε σιγουροι?Η ληξη εγινε τον 12/2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστω πολυ,ρωτησα κ στο ΙΚΑ εδω το τοπικο και μου ειπαν αν η διαδιακασια εχει γινει οπως επρεπε(πληρη ασφαλιση,καταβολη ολων των ενσημων και οχι μειωμενα,ανναγελια στο ΣΕΠΕ προσληψης κ απολυσης ,πληρωμη ενσημων και ολα οκ) δεν θα σταθει ο υπαλληλος στο γενονος οτι δεν εγινε πρωτοκολ.στο ΙΚΑ το εντυπο της γνωστοποιησης ουτε επιβαρουνουν με καποιο προστιμο την επιχειρηση .....Αυτη την απαντηση μου εδωσαν ,τωρα τι να πω?Να καταθεσω για σιγουρια και το εντυπο στο ΙΚΑ παρολο που εχουν περασει 6 μηνες για να μα στε σιγουροι?Η ληξη εγινε τον 12/2014

 

Δείτε αν θέλετε την εγκύκλιο 93/1996 από τον σύνδεσμο της προηγούμενης δημοσίευσής μου, για να δείτε τι προβλέπεται εφόσον δεν έχει αναγγελθεί η λύση στο ΙΚΑ. Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι, με την υποβολή της τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστω πολυ,ρωτησα κ στο ΙΚΑ εδω το τοπικο και μου ειπαν αν η διαδιακασια εχει γινει οπως επρεπε(πληρη ασφαλιση,καταβολη ολων των ενσημων και οχι μειωμενα,ανναγελια στο ΣΕΠΕ προσληψης κ απολυσης ,πληρωμη ενσημων και ολα οκ) δεν θα σταθει ο υπαλληλος στο γενονος οτι δεν εγινε πρωτοκολ.στο ΙΚΑ το εντυπο της γνωστοποιησης ουτε επιβαρουνουν με καποιο προστιμο την επιχειρηση .....Αυτη την απαντηση μου εδωσαν ,τωρα τι να πω?Να καταθεσω για σιγουρια και το εντυπο στο ΙΚΑ παρολο που εχουν περασει 6 μηνες για να μα στε σιγουροι?Η ληξη εγινε τον 12/2014

ναι έτσι είναι. Να το κάνεις. Δεν θα έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε αν θέλετε την εγκύκλιο 93/1996 από τον σύνδεσμο της προηγούμενης δημοσίευσής μου, για να δείτε τι προβλέπεται εφόσον δεν έχει αναγγελθεί η λύση στο ΙΚΑ. Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι, με την υποβολή της τώρα.

Σας ευαχριστω κ τους 2 συανδελφους ξανα...Να στε καλα,θα κοιταξω και την εγκυκλιο ξανα και επανερχομαι ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε HARYK ,από την στιγμή που το ΕΡΓΑΝΗ πλέον έχει βέβαιη ημερομηνία/ώρα  και δεν είναι απλές σφραγίδες κάποιου Ο.Α.Ε.Δ. και όλοι έχουν πρόσβαση στο σύστημα ,μήπως η εγκύκλιος θέλει "αναδόμηση" ή "εκ θεμελίων επαναδιατύπωση"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε HARYK ,από την στιγμή που το ΕΡΓΑΝΗ πλέον έχει βέβαιη ημερομηνία/ώρα  και δεν είναι απλές σφραγίδες κάποιου Ο.Α.Ε.Δ. και όλοι έχουν πρόσβαση στο σύστημα ,μήπως η εγκύκλιος θέλει "αναδόμηση" ή "εκ θεμελίων επαναδιατύπωση"?

 

Αφού ρωτάτε εμένα, θα σας απαντήσω ναι. Θέλει. Τι σημασία έχει όμως η δική μου απάντηση/άποψη ;

Σημασία έχει ό,τι προβλέπεται από τις εγκυκλίους και είναι σε ισχύ.

Τώρα, αν στο υποκατάστημα που θα την ελέγξουν, εντοπίσουν ή όχι αν πρόκειται για ασφάλιση συγγενικού προσώπου και της καταλογίσουν τα προβλεπόμενα, δεν το γνωρίζω. Στη θέση της, δεν θα έκανα καμία ενέργεια τώρα. Θα το άφηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε HARYK ,από την στιγμή που το ΕΡΓΑΝΗ πλέον έχει βέβαιη ημερομηνία/ώρα  και δεν είναι απλές σφραγίδες κάποιου Ο.Α.Ε.Δ. και όλοι έχουν πρόσβαση στο σύστημα ,μήπως η εγκύκλιος θέλει "αναδόμηση" ή "εκ θεμελίων επαναδιατύπωση"?

 

Και συνάδελφε PROAKIS, εντάξει, κύριος είμαι αλλά, αυτό το "κύριε HARYK" είναι λίγο κάπως...

Μπάμπη με λένε όπως αναφέρω και στην υπογραφή μου ή αν δε θέλετε να με προσφωνείτε με το όνομά μου, μπορείτε απλά να με λέτε συνάδελφο.

Αν πάλι δεν θέλετε τίποτα από τα παραπάνω, δεν θα επιμείνω...

Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και συνάδελφε PROAKIS, εντάξει, κύριος είμαι αλλά, αυτό το "κύριε HARYK" είναι λίγο κάπως...

Μπάμπη με λένε όπως αναφέρω και στην υπογραφή μου ή αν δε θέλετε να με προσφωνείτε με το όνομά μου, μπορείτε απλά να με λέτε συνάδελφο.

Αν πάλι δεν θέλετε τίποτα από τα παραπάνω, δεν θα επιμείνω...

Να είστε καλά.

 

κύριε Μπάμπη  (τώρα το πρόσεξα) ,τα λέμε μεταξύ μας μην τυχόν και "στραβωθεί" κανείς και τα απλοποιήσει λίγο.   γενικότερα ,όχι μόνο αυτό.

 

δεν ξέρω γιατί το "κύριε" βγαίνει αυθόρμητα.  ίσως σας "μεγάλωσαν" οι φίλοι σας ,άθελά τους βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κύριε Μπάμπη  (τώρα το πρόσεξα) ,τα λέμε μεταξύ μας μην τυχόν και "στραβωθεί" κανείς και τα απλοποιήσει λίγο.   γενικότερα ,όχι μόνο αυτό.

 

δεν ξέρω γιατί το "κύριε" βγαίνει αυθόρμητα.  ίσως σας "μεγάλωσαν" οι φίλοι σας ,άθελά τους βέβαια.

 

Αυτά τα "παλιόπαιδα" φταίνε. Και που να ξέρατε και ποιος είναι ο μικρότερος απ' όλους... :P:lol:

 

Για το ότι τα λέμε μόνο μεταξύ μας, δεν πιστεύω ότι αλλάζει κάτι... Και ούτε πως μ' αυτόν τον τρόπο θεωρώ ότι θα "σταβωθεί" κάποιος.

Ελάτε αν θέλετε και μπορείτε μεθαύριο, να τα πούμε μαζί και στο δρόμο.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99224

 

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού ρωτάτε εμένα, θα σας απαντήσω ναι. Θέλει. Τι σημασία έχει όμως η δική μου απάντηση/άποψη ;

Σημασία έχει ό,τι προβλέπεται από τις εγκυκλίους και είναι σε ισχύ.

Τώρα, αν στο υποκατάστημα που θα την ελέγξουν, εντοπίσουν ή όχι αν πρόκειται για ασφάλιση συγγενικού προσώπου και της καταλογίσουν τα προβλεπόμενα, δεν το γνωρίζω. Στη θέση της, δεν θα έκανα καμία ενέργεια τώρα. Θα το άφηνα...

 

Μιλησα κ σημερα με ΙΚΑ,με την προισταμενη και μου ειπε να μην κανω καμια γνωστοποιηση και να το αφησω ως εχει ...μαλιστα μου ειπε οτι εφοσον εχουν κ διαφορετικο επιθετο μητερα -γιος ,δε "φαινεται κατι"...Το αφηνω ως εχει λοιπον και ο Θεος βοηθος !!!!!!!!!!!!!

 

Καλημερα σε ολους!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρόσληψη σε ατομική(πάντα) στις 20/6/2015 της μέλλουσας συζύγου του ιδιοκτήτη της ατομικής. Στις 10/10/2015 διενεργείται ο γάμος. Θα έπρεπε να προβώ σε μεταβολή στο ικα ή όχι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η πρόσληψη 20/06/2015
ο γάμος διενεργήθηκε στις 10/10/2015 (περίπου 4 μήνες μετά) 
σήμερα (5 μήνες μετά την διενέργεια του γάμου) ρωτάς αν έπρεπε να προβείς σε μεταβολή 

ακόμα και αν η απάντηση είναι ναι νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι πέντε (5) μήνες μετά ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 minutes ago, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

η πρόσληψη 20/06/2015
ο γάμος διενεργήθηκε στις 10/10/2015 (περίπου 4 μήνες μετά) 
σήμερα (5 μήνες μετά την διενέργεια του γάμου) ρωτάς αν έπρεπε να προβείς σε μεταβολή 

ακόμα και αν η απάντηση είναι ναι νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι πέντε (5) μήνες μετά ? 

είναι μιά ιδιάζουσα περίπτωση η συγκεκριμένη και δεν την έχω αντιμετωπίσει ξανά για αυτό ρώτησα εδώ στο φόρουμ. Εν πάσει περιπτώσει αυτό τί επιπτώσεις μπορεί να έχει στον εργοδότη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 14/10/2014 at 7:37 ΜΜ, HARYK said:

 

Πάνω σ' αυτό σας απάντησα. :)

Δεν θα έχετε πρόβλημα, δεν είστε υποχρεωμένη σε ασφάλιση. Με βάση την νομολογία, όταν παρέχεται εργασία από συγγενικά πρόσωπα α', β' βαθμού και από συζύγους σε ατομικές επιχειρήσεις, που παρέχεται κυρίως από ηθική υποχρέωση και χωρίς αμοιβή, δεν θεωρείται εξαρτημένη εργασία.

Αν όμως θελήσετε, θα πρέπει να ακολουθήσετε οπωσδήποτε τη διαδικασία αναγγελίας έναρξης και λήξης της απασχόλησης στο ΙΚΑ, καθώς και ασφάλισης με πλήρη απασχόληση και χωρίς πλέον μειωμένες εισφορές.

Αν κάποιος έχει προσλάβει την νύν γυναίκα του πριν παντρευτούν με πλήρη απασχόληση 25 ημέρες κανονικά μέχρι και σήμερα, θα έπρεπε αμέσως μετά τον γάμο να πάει και να αναγγείλει στο ΙΚΑ με το γνωστό έντυπο την έναρξη ασφάλισης συγγενικού προσώπου??? και αν υποθέσουμε ότι έπρεπε και δεν πήγε, σε περίπτωση που σταματήσει να την ασφαλίζει κάποια στιγμή θα έχει κάποιες κυρώσεις(με την προυπ.ότι ούτως ή άλλως η ασφάλιση ήταν για 25 μέρες 8ωρο) ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/4/2016 at 6:24 ΜΜ, v.kourtis said:

Αν κάποιος έχει προσλάβει την νύν γυναίκα του πριν παντρευτούν με πλήρη απασχόληση 25 ημέρες κανονικά μέχρι και σήμερα, θα έπρεπε αμέσως μετά τον γάμο να πάει και να αναγγείλει στο ΙΚΑ με το γνωστό έντυπο την έναρξη ασφάλισης συγγενικού προσώπου??? και αν υποθέσουμε ότι έπρεπε και δεν πήγε, σε περίπτωση που σταματήσει να την ασφαλίζει κάποια στιγμή θα έχει κάποιες κυρώσεις(με την προυπ.ότι ούτως ή άλλως η ασφάλιση ήταν για 25 μέρες 8ωρο) ή οχι?

Κάποια γνώμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 15/4/2016 at 7:53 ΜΜ, v.kourtis said:

Κάποια γνώμη??

Η Εγκύκλιος 93 του 1996 αναγράφει τελικά για την περίπτωση αυτή ότι σε περιπτώση που η πρόσληψη συζύγου έχει γίνει πριν τον γάμο τους, δεν υπάρχει υποχρέωση αναγγελίας του γάμου , απλά αν την είχε προσλάβει με μερική απασχόληση θα έπρεπε να την γυρίσει με πλήρη από την ημέρα εκείνη και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, επειδή ρώτησα στο τοπικό ΙΚΑ και μου είπαν ότι από την στιγμή που ο κατώτατος μισθός αφορά όλους τους εργαζομένους και δεν υπάρχουν ευνοϊκές ρυθμίσεις για τους συγγενείς Α και Β  βαθμού, θα μπορώ να προσλάβω συγγενή με λιγότερο από 8ωρο όπως κάθε άλλο εργαζόμενο. Παρακαλώ τα φώτα σας...Ισχύει αυτό?

Καλή Εβδομάδα να έχουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιθεώρηση δεν έχει πρόβλημα να γίνει πρόσληψη ακόμη και για μία ώρα την ημέρα.

Το ΙΚΑ κακώς σου απάντησε...θέλει πλήρη ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...