Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαδικασία πρόσληψης συγγενικού προσώπου (α' βαθμού συγγενείας)


Κρηθέας

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είναι τα ίδια με την πρόσληψη οποιουδήποτε άλλου προσώπου, δηλαδή Ε3 και Ε4 στο ΕΡΓΑΝΗ και την ίδια μέρα της πρόσληψης θα πρέπει να προσκομισθεί στο ΙΚΑ το έντυπο Δελτίο Αναγγελία Έναρξης Απασχόλησης συγγενικού προσώπου και να πρωτοκολληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι τα ίδια με την πρόσληψη οποιουδήποτε άλλου προσώπου, δηλαδή Ε3 και Ε4 στο ΕΡΓΑΝΗ και την ίδια μέρα της πρόσληψης θα πρέπει να προσκομισθεί στο ΙΚΑ το έντυπο Δελτίο Αναγγελία Έναρξης Απασχόλησης συγγενικού προσώπου και να πρωτοκολληθεί.

γιατί είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί?????αφού πλέον δεν έχει μειωμένες εισφορές,έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

04/11/13

Ασφάλιση των προσώπων που απασχολούνται σε επιχειρήσεις μελών της οικογένειάς τους

 

Της Δήμητρας Καβουρίδου, Οικονομολόγου 

Με εγκυκλίους του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ διευκρινίστηκαν οι μεταβολές στο καθεστώς ασφάλισης των συζύγων, ή συγγενών πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας που ισχύουν από 11/4/2012.
Παρά το γεγονός ότι οι αλλαγές αυτές προβλέπονται με τον Ν.4075/11-4-2012, οι απαραίτητες διευκρινίσεις κοινοποιήθηκαν τον Φεβρουάριο και Μάρτιο του 2013. Με τις οδηγίες που δόθηκαν, η ασφάλιση των συγγενών αντιμετωπίζεται πλέον όπως κάθε απασχολούμενου με εξαρτημένη εργασία από 1/5/2012, όσον αφορά τα; ασφάλιστρα, με αντίστοιχη υποχρέωση των επιχειρήσεων για καταβολή τους από την περίοδο αυτή.
Επιπλέον, μετά την εξέλιξη αυτή, τα πρόσωπα αυτά δικαιούνται και επιδότησης ανεργίας. 

1. Διατάξεις για την ασφάλιση συγγενών 

Οι μεταβολές που επήλθαν στην ασφάλιση συγγενών αφορούν μόνο το ύψος και είδος των ασφαλίστρων και όχι τη φύση της ασφάλισης. Τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας
κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, υπάγονται στην υποχρεωτική και όχι αυτοδίκαιη ασφάλιση, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης. 

Με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι τη δημοσίευση του Ν. 4075/11-4-2012 και σύμφωνα με τον «Κανονισμό Ασφάλισης στο ΙΚΑ προσώπων που απασχολούνται σε επιχειρήσεις μελών της οικογένειάς τους» προβλεπόταν ρητά η υπαγωγή των παραπάνω προσώπων στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, για όλους τους Κλάδους ασφάλισής του, καθώς και του τ. ΕΤΕΑΜ (νυν ΕΤΕΑ), εξαιρούνταν όμως για τους κλάδους και λογαριασμούς του ΟΑΕΔ, ΟΕΕ και ΟΕΚ ως μη παρέχοντα εξαρτημένη εργασία. 
Με τη δημοσίευση όμως του Ν. 4075/11-4-2012 υπήχθησαν στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ. τα παραπάνω πρόσωπα. Συγκεκριμένα, με τις διατάξεις του Ν.4075/2012 ορίζεται ότι τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των Κλάδων και Λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του ΟΕΚ και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας. Κατά συνέπεια, προβλέπεται ρητά ότι, τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες που έχουν ατομική επιχείρηση και με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, υπάγονται από
 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE). 
  
Ο λόγος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση των εν λόγω Κλάδων και Λογαριασμών που το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ συνεισπράττει (ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, EE), είναι ότι η απασχόληση σε οικογενειακές επιχειρήσεις παρουσιάζει όλα τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας, δηλ. αυτοπρόσωπη παροχή εργασίας, έναντι καταβολής μισθού, κάτω από την επίβλεψη και τον έλεγχο του εργοδότη, ο οποίος καθορίζει και τον τόπο και το χρόνο της εργασίας του μισθωτού και υπό την πλήρη καθοδήγησή του και κατά συνέπεια δεν θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση στην ασφάλισή τους από τους λοιπούς ασφαλισμένους που εργάζονται με παρόμοιες συνθήκες. 
  

2. Επιδότηση ανεργίας για τους συγγενείς 
  
Σύμφωνα με τα παραπάνω, οι ασφαλισμένοι οι οποίοι από τη δημοσίευση του Ν. 4075/2012 και εφεξής εντάσσονται στην ασφάλιση του λογαριασμού κλάδου ανεργίας του ΟΑΕΔ και προσκομίζουν καταγγελία της σύμβασής τους ή λύση της εργασιακής τους σχέσης από 11/4/2012 και συγκεντρώνουν τις λοιπές προϋποθέσεις για την επιδότησή τους (π.χ. ασφάλιση υπέρ του λογαριασμού ανεργίας στο κρίσιμο για την επιδότηση χρονικό διάστημα) είναι δικαιούχοι τακτικής επιδότησης ανεργίας από τις Υπηρεσίες του Οργανισμού. Ωστόσο, πριν την έναρξη ισχύος του νόμου την 11/04/2012 υπάρχουν περιπτώσεις εργαζομένων σε ατομική επιχείρηση συζύγων ή συγγενών α΄ ή β΄ βαθμού, κατά τις οποίες το ΙΚΑ εισέπραττε εισφορές με βάση Πακέτο Κάλυψης το οποίο συμπεριελάμβανε αποδόσεις υπέρ του λογαριασμού ανεργίας του ΟΑΕΔ. Στις περιπτώσεις αυτές, γίνεται συνδυασμένη εφαρμογή της γενικής αρχής της τυπικής ασφάλισης και της γενικής αρχής, σύμφωνα με την οποία το ασφαλιστικό δικαίωμα κρίνεται με βάση το νομικό καθεστώς που ισχύει κατά τον χρόνο επέλευσης του ασφαλιστικού κινδύνου, δηλαδή την περιέλευση κάποιου σε κατάσταση ανεργίας. 

Συνεπώς, θα υπάγονται στην τακτική επιδότηση ανεργίας οι ασφαλισμένοι, που η καταγγελία της σύμβασής τους ή η λήξη της εργασιακής τους σχέσης συντελείται από την 11/4/2012 και μετά και το κρίσιμο για την επιδότηση χρονικό διάστημα καλύπτει περίοδο πριν την ημερομηνία αυτή, όταν για το κρίσιμο αυτό χρονικό διάστημα έχουν παρακρατηθεί εισφορές υπέρ του κλάδου ανεργίας του ΟΑΕΔ. Αντίθετα, δεν είναι δυνατό να υπαχθούν στην τακτική επιδότηση ανεργίας οι ασφαλισμένοι των οποίων η καταγγελία σύμβασης τους ή η λήξη της εργασιακής τους σχέσης συντελέσθηκε πριν από την 11/4/2012. 
  

3. Καταβολή εισφορών για τους συγγενείς 
  
α. Ποσοστά συνεισπραττόμενων κλάδων 
  

 

ΚΛΑΔΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΑΠΟ 11-4-2012 ΕΩΣ 31-10-2012

ΑΠΟ 1-11-2012

 

ΑΣΦ.

ΕΡΓΟΔ.

ΣΥΝΟΛ.

ΑΣΦ.

ΕΡΓΟΔ.

ΣΥΝΟΛ.

ΟΑΕΔ 

2,93% 

6,03% 

8,96% 

2,93% 

6,03% 

8,96% 

ΟΕΚ 

1% 

0,75% 

1,75% 

1% 

1% 

ΟΕΕ 

0,35% 

0,35% 

0,70% 

0,35% 

0,35% 

ΣΥΝΟΛΟ 

4,28% 

7,13% 

11,41% 

4,28% 

6,03% 

10,31% 

  
β. Απεικόνιση της ασφάλισης - καταβολή εισφορών
 
  
Για την απεικόνιση της ασφάλισης στην Α.Π.Δ. των προσώπων που απασχολούνται σε ατομικές επιχειρήσεις μελών της οικογενείας τους (συγγενικά πρόσωπα), μισθολογικής περιόδου απασχόλησης από 1/5/2012 και εφεξής
, θα χρησιμοποιούνται οι Κ.Π.Κ. που εμπεριέχουν και κλάδους - λογαριασμούς που το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ συνεισπράττει (ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, ΟΕΕ) όπως αυτοί προκύπτουν από το συνδυασμό Κ.Α.Δ. εργοδότη και Κωδικού Ειδικότητας του εργαζομένου, σύμφωνα με τους ισχύοντες πίνακες του Ο.Σ.Υ.Κ. (π.χ. Κ.Π.Κ. 101, 105, κ λπ.) χωρίς να απαιτείται η συμπλήρωση του πεδίου «Ειδική Περίπτωση Ασφάλισης» με το κωδικό (8). 


Οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ των ανωτέρω κλάδων, των εν λόγω προσώπων, μισθολογικών περιόδων 5ος/2012 έως 7ος/2013, θεωρούνται εκπρόθεσμες εφόσον δεν καταβλήθηκαν μέχρι 30-09-2013. Μετά την ημερομηνία αυτή, επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη. 
  


Σχετικές διατάξεις: Άρθρο 1, Ν.4075/2012 
Εγκύκλιος ΙΚΑ 11/13-2-2013 
Αρ.Πρωτ.: 20079/8-3-2013 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

 

Τελικά θα πρέπει να κατατεθεί στο ΙΚΑ η Αναγγελία Έναρξης Απασχόλησης συγγενικού προσώπου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαδικασία αναγγελίας έναρξης και διακοπής της απασχόλησης είναι ακόμη υποχρεωτική, καθώς συνδέετε με όρους που δεν έχουν καταργηθεί.

Δείτε αν θέλετε και την εγκύκλιο ΙΚΑ 11/2013 από την οποία αντιγράφω το:

 

...

Διευκρινίζουμε ότι, πέραν από την τροποποίηση του συνολικού ποσοστού ασφαλίστρου δεν επέρχεται καμιά άλλη αλλαγή στο υπάρχον καθεστώς που διέπει την ασφάλιση των εν λόγω προσώπων ,όσον αφορά τη διαδικασία έναρξης, διακοπής της ασφάλισής τους, κλπ.

...

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι έτσι είναι, η εγκύκλιος είναι σαφής.

Ωστόσο με δεδομένη την ηλεκτρονική υποβολή μέσω "Εργάνη", θεώρησα ότι ενδεχομένως

θα μπορούσαμε να το αποφύγουμε ως επιπλέον γραφειοκρατική διαδικασία που δεν φαίνεται να

εξυπηρετεί πλέον πουθενά. Μέσω των "Ε" άμεσα γνωστοποιούμε τα πάντα.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν και βοήθησαν.

Καλημέρα και από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

 

Μήπως γνωρίζετε το πρόστιμο σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής ? Υπάρχει ιδιαίτερο έντυπο ? Εχετε υπόδειγμα ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας.

 

Μήπως γνωρίζετε το πρόστιμο σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής ? Υπάρχει ιδιαίτερο έντυπο ? Εχετε υπόδειγμα ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

προφανώς κόβει το ΙΚΑ πράξη επιβολής προστίμου. Είναι δημόσιο έγγραφο που το έχουν οι εν λόγω υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προφανώς κόβει το ΙΚΑ πράξη επιβολής προστίμου. Είναι δημόσιο έγγραφο που το έχουν οι εν λόγω υπηρεσίες.

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήμουν σαφής. Εννοούσα άν γνωρίζετε το ποσό του προστίμου και όσον αφορά το έντυπο, εννοούσα της γνωστοποίησης πρόσληψης συγγενικού προσώπου.

Η υποβάλλουμε αντίγραφο της ηλεκτρονικής πρόσληψης ?

 

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήμουν σαφής. Εννοούσα άν γνωρίζετε το ποσό του προστίμου και όσον αφορά το έντυπο, εννοούσα της γνωστοποίησης πρόσληψης συγγενικού προσώπου.

Η υποβάλλουμε αντίγραφο της ηλεκτρονικής πρόσληψης ?

 

Και πάλι ευχαριστώ

Καλημέρα. Το ποσό του προστίμου δεν το γνωρίζω. Όσο για το έντυπο δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο. Κάντε μιά γνωστοποίηση στο word και καταθέστε την στο πρωτόκολλο και μετά στον ελεγκτή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν ήμουν σαφής. Εννοούσα άν γνωρίζετε το ποσό του προστίμου και όσον αφορά το έντυπο, εννοούσα της γνωστοποίησης πρόσληψης συγγενικού προσώπου.

Η υποβάλλουμε αντίγραφο της ηλεκτρονικής πρόσληψης ?

 

Και πάλι ευχαριστώ

 

Στις περιπτώσεις που η έναρξη ή η λήξη απασχόλησης συζύγου ή συγγενικού προσώπου α' ή β' βαθμού σε ατομική επιχείρηση δεν αναγγελθεί στο ΙΚΑ ή αναγγελθεί μετά την ημερομηνία έναρξης ή λήξης της, δεν υπάρχει πρόστιμο.

Μπορεί όμως να υπάρξει μερική ακύρωση ασφάλισης όσον αφορά την έναρξή της ή και επιβολή πρόσθετης, όσον αφορά τη λήξη της.

Δείτε αν θέλετε και την εγκύκλιο ΙΚΑ 93/1996 εδώ.

 

Υπάρχει και το συνημμένο έντυπο για τις αναγγελίες αυτές που μπορεί να σας βοηθήσει.

Δελτίο έναρξης, λήξης απασχόλησης συγγενικού προσώπου α και β βαθμού στο ΙΚΑ.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις περιπτώσεις που η έναρξη ή η λήξη απασχόλησης συζύγου ή συγγενικού προσώπου α' ή β' βαθμού σε ατομική επιχείρηση δεν αναγγελθεί στο ΙΚΑ ή αναγγελθεί μετά την ημερομηνία έναρξης ή λήξης της, δεν υπάρχει πρόστιμο.

Μπορεί όμως να υπάρξει μερική ακύρωση ασφάλισης όσον αφορά την έναρξή της ή και επιβολή πρόσθετης, όσον αφορά τη λήξη της.

Δείτε αν θέλετε και την εγκύκλιο ΙΚΑ 93/1996 εδώ.

 

Υπάρχει και το συνημμένο έντυπο για τις αναγγελίες αυτές που μπορεί να σας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.. Εχετε πολύ καλό αρχείο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Απ'οτι διάβασα για απασχόληση συγγενούς α' βαθμού πρέπει υποχρεωτικά να γίνει σύμβαση πλήρους απασχόλησης και με 25 ένσημα το μήνα.

Επίσης πρέπει να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού.

 

Αν έγινε πρόσληψη συγγενή α' βαθμού σε ατομική επιχείρηση ,με σύμβαση μερικής απασχόλησης και χωρίς να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού,

τότε υπάρχει περίπτωση ο εργαζόμενος να χάσει το επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ?

 

Ο ΟΑΕΔ εξετάζει τι είδους σύμβαση είχε ο εργαζόμενος και τι γίνεται με το ΙΚΑ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Απ'οτι διάβασα για απασχόληση συγγενούς α' βαθμού πρέπει υποχρεωτικά να γίνει σύμβαση πλήρους απασχόλησης και με 25 ένσημα το μήνα.

Επίσης πρέπει να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού.

 

Αν έγινε πρόσληψη συγγενή α' βαθμού σε ατομική επιχείρηση ,με σύμβαση μερικής απασχόλησης και χωρίς να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού,

τότε υπάρχει περίπτωση ο εργαζόμενος να χάσει το επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ?

 

Ο ΟΑΕΔ εξετάζει τι είδους σύμβαση είχε ο εργαζόμενος και τι γίνεται με το ΙΚΑ?

 

 

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΣΧΕΣΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ .ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΑΝ ΛΑΒΕΙ ΓΝΩΣΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ,ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΣΧΕΣΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ,ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ .ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΑΝ ΛΑΒΕΙ ΓΝΩΣΗ .

 

 

EYXAΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι εγκύκλιοι του ΙΚΑ από πότε υπερισχύουν των νόμων και του Συντάγματος περί ισονομίας των πολιτών και με ίσα δικαιώματα στην εργασία κοινώς γιατί πρέπει να προσλάβω κάποιον που τον χρειάζομαι 4 ώρες ξένον και όχι την γυναίκα μου ? Αυτό μομίζω σε ένα δικαστήριο το κερδίζεις άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε ΝΑΙ!!!!

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΛΠ :P

 

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ, ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ - ΜΕΡΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΗ 'Η ΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω κερδίσει διακστήριο κατά εγκυκλίου του ΙΚΑ και με αποζημιώσανε και μπαμ! βεβαια δεν την έχουν αποσύρει ακόμα προφανώς για να αποτρέψουν και άλλος σε αποζημιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε ΝΑΙ!!!!

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΛΠ :P

 

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ, ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ - ΜΕΡΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΗ 'Η ΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ;)

 

 

το καταλαβαίνω , εγω όμως αν έχω ένα αλφα budget για υπάλληλο γιατι υποχρεούμε να πάρω έναν ξένο και όχι την γυναικα μου και να τις πληρωνω και τις εισφορές και να έχει και εκεινη ασφαλεια  , στην τελικη μου τη βαραει εμενα και την κανω με μια μικρουλα που θα με θέλει για τα λεφτα μου , λέμε τωρα, κι εκείνη μενει ξεκρέμαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Απ'οτι διάβασα για απασχόληση συγγενούς α' βαθμού πρέπει υποχρεωτικά να γίνει σύμβαση πλήρους απασχόλησης και με 25 ένσημα το μήνα.

Επίσης πρέπει να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού.

 

Αν έγινε πρόσληψη συγγενή α' βαθμού σε ατομική επιχείρηση ,με σύμβαση μερικής απασχόλησης και χωρίς να γίνει αναγγελία στο ΙΚΑ για έναρξη απασχ/σης συγγενή α'βαθμού,

τότε υπάρχει περίπτωση ο εργαζόμενος να χάσει το επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ?

 

Ο ΟΑΕΔ εξετάζει τι είδους σύμβαση είχε ο εργαζόμενος και τι γίνεται με το ΙΚΑ?

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα

Δυστυχως σε ασφαλιση συγγενικου προσωπου δεν επιτρεπεται η μερικη απασχοληση. Οχι λιγοτερες απο 25 μερες(Την ειχα πατησει εγω πριν λιγους μηνες και ευτυχως το επανεφερα τον επομενο μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα 

έκανα πρόσληψη τον Σεπτέμβριο σε σύζυγο με μερική απασχόληση γιατί δεν το γνώριζα. Τώρα που θα υπολογίσω ένσημα για τον Σεπτέμβριο μπορώ να πληρώσω για πλήρη απασχόληση ενώ θα υπάρχει ασυμφωνία με πίνακα στην επιθεώρηση εργασίας και σύμβαση μερικής απασχόλησης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

Δυστυχως σε ασφαλιση συγγενικου προσωπου δεν επιτρεπεται η μερικη απασχοληση. Οχι λιγοτερες απο 25 μερες(Την ειχα πατησει εγω πριν λιγους μηνες και ευτυχως το επανεφερα τον επομενο μηνα)

 

 

Kαλημέρα έχετε δίκιο.

Αν όμως έχει γίνει πρόσληψη κανονικά και πληρώνονται κανονικές αντί για μειωμένες εισφορές και επιπλέον δεν έχει δηλωθεί στο ΙΚΑ

σαν συγγενιικό πρόσωπο, τότε μπορούν να το βρουν με κάποιο τρόπο? Μπορούν να βαλουν πρόστιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!

 

Δηλαδή αν εγώ εχω ατομική επιχείρηση και έχω την μαμα μου σαν υπάλληλο, πρέπει να την προσλάβω??? ειναι υποχρεωτική η πρόσληψη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα!

 

Δηλαδή αν εγώ εχω ατομική επιχείρηση και έχω την μαμα μου σαν υπάλληλο, πρέπει να την προσλάβω??? ειναι υποχρεωτική η πρόσληψη????

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ

 

Δεν είναι σωστό αυτό.

 

καλημέρα!

 

Δηλαδή αν εγώ εχω ατομική επιχείρηση και έχω την μαμα μου σαν υπάλληλο, πρέπει να την προσλάβω??? ειναι υποχρεωτική η πρόσληψη????

 

Δείτε αν θέλετε εδώ.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...