Jump to content
  • 0
KABONTOROS

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων κλπ ,υπεραξία.

Question

Υπάρχει κάτι νέο για τον υπολογισμό της υπεραξίας απο μεταβίβαση ποσοστού σε οε ,απο πατέρα σε γιό 

λόγω σύνταξης?μπορεί να γίνει με γονική παροχή?τότε δεν θα έχει υπεραξία?και σε ποιά αξία,σε οτι θα δηλωθεί?

Η εφορία ζητάει τον παλιό τρόπο υπολογισμού,5ετία κλπ.Δεν ισχύει αυτό?

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την υπεραξία από τη μεταβίβαση τίτλων

[20.03.2014]

 

 

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την μεταβίβαση τίτλων αλλά και την δήλωση υπεραξίας δίνει το Υπ. Οικ. με την Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 απόφασή του.

Σύμφωνα με την απόφαση κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα:
α) μετοχές σε εταιρεία εισηγμένη ή μη σε χρηματιστηριακή αγορά,
β) μερίδια ή μερίδες σε προσωπικές εταιρείες,
γ) κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια ή εταιρικά ομόλογα,
δ) παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα.
Ως μεταβίβαση σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο νοείται και η εισφορά των ανωτέρω τίτλων για την κάλυψη ή αύξηση κεφαλαίου εταιρείας.»

Επίσης, στο άρθρο 43 του νόμου αυτού 4172/2013
 ορίζεται ότι το παραπάνω εισόδημα φορολογείται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) χωρίς να γίνεται καμία αναφορά στο χρόνο καταβολής του εν λόγω φόρου. Επομένως, ο δικαιούχος της ωφέλειας κατά τη στιγμή της μεταβίβασης δεν υποχρεούται στην καταβολή φόρου αλλά ούτε και στην υποβολή αντίστοιχης δήλωσης υπεραξίας, όπως απαιτούσαν οι προϊσχύουσες διατάξεις του ν.2238/1994
. Αντίθετα, αφού δεν προβλέπεται διαφορετικά από το νόμο, ο δικαιούχος της ωφέλειας θα συμπεριλάβει το αντίστοιχο εισόδημα στην ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος στο τέλος του έτους και θα φορολογηθεί σύμφωνα με τα ανωτέρω.

2. Κατόπιν των όσων προαναφέρθηκαν διευκρινίζεται ότι, για την υπεραξία που προκύπτει από τη μεταβίβαση των τίτλων που ορίζονται στο άρθρο 42 του ν.4172/2013 δεν απαιτείται η υποβολή δήλωσης φόρου υπεραξίας και η καταβολή του φόρου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Για όσες δηλώσεις φόρου υπεραξίας έχουν ήδη υποβληθεί και αφορούν μεταβιβάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί από τις αρχές του 2014 και έπειτα και έχει καταβληθεί ο σχετικός φόρος, αυτός θα συμπεριληφθεί στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2015 προκειμένου να ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση τους.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Υπάρχει κάτι νέο για τον υπολογισμό της υπεραξίας απο μεταβίβαση ποσοστού σε οε ,απο πατέρα σε γιό 

λόγω σύνταξης?μπορεί να γίνει με γονική παροχή?τότε δεν θα έχει υπεραξία?και σε ποιά αξία,σε οτι θα δηλωθεί?

Η εφορία ζητάει τον παλιό τρόπο υπολογισμού,5ετία κλπ.Δεν ισχύει αυτό?

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την υπεραξία από τη μεταβίβαση τίτλων

[20.03.2014]

 

 

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την μεταβίβαση τίτλων αλλά και την δήλωση υπεραξίας δίνει το Υπ. Οικ. με την Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 απόφασή του.

Σύμφωνα με την απόφαση κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα:

α) μετοχές σε εταιρεία εισηγμένη ή μη σε χρηματιστηριακή αγορά,

β) μερίδια ή μερίδες σε προσωπικές εταιρείες,

γ) κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια ή εταιρικά ομόλογα,

δ) παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα.

Ως μεταβίβαση σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο νοείται και η εισφορά των ανωτέρω τίτλων για την κάλυψη ή αύξηση κεφαλαίου εταιρείας.»

Επίσης, στο άρθρο 43 του νόμου αυτού 4172/2013 ορίζεται ότι το παραπάνω εισόδημα φορολογείται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) χωρίς να γίνεται καμία αναφορά στο χρόνο καταβολής του εν λόγω φόρου. Επομένως, ο δικαιούχος της ωφέλειας κατά τη στιγμή της μεταβίβασης δεν υποχρεούται στην καταβολή φόρου αλλά ούτε και στην υποβολή αντίστοιχης δήλωσης υπεραξίας, όπως απαιτούσαν οι προϊσχύουσες διατάξεις του ν.2238/1994. Αντίθετα, αφού δεν προβλέπεται διαφορετικά από το νόμο, ο δικαιούχος της ωφέλειας θα συμπεριλάβει το αντίστοιχο εισόδημα στην ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος στο τέλος του έτους και θα φορολογηθεί σύμφωνα με τα ανωτέρω.

2. Κατόπιν των όσων προαναφέρθηκαν διευκρινίζεται ότι, για την υπεραξία που προκύπτει από τη μεταβίβαση των τίτλων που ορίζονται στο άρθρο 42 του ν.4172/2013 δεν απαιτείται η υποβολή δήλωσης φόρου υπεραξίας και η καταβολή του φόρου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Για όσες δηλώσεις φόρου υπεραξίας έχουν ήδη υποβληθεί και αφορούν μεταβιβάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί από τις αρχές του 2014 και έπειτα και έχει καταβληθεί ο σχετικός φόρος, αυτός θα συμπεριληφθεί στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2015 προκειμένου να ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση τους.

 

Απο όσο διαβάζω με τον ν.4172/2013  καταργήθηκε η απαλλαγή του φόρου υπεραξίας από επαχθή αιτία, ατομικών επιχειρήσεων ή μεριδίων ΟΕ, ΕΕ από γονέα σε τέκνα ή σύζυγο λόγω συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος.

 

Καταργήθηκε επίσης και ο μειωμένος συντελεστής στις μεταβιβάσεις εταιρικών  μεριδίων, ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ και ατομικών επιχειρήσεων μεταξύ συγγενών.

 

Λέει η παρ. 1 του αρ. 42 :

κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα

 

άρα θα φορολογηθεί α) η υπεραξία των άυλων περιουσιακών στοιχείων των ατομικών επιχειρήσεων και οχι τα υπόλοιπα πάγια αφού η πώληση τους είναι εσοδα απο επιχειρηματική δραστηριότητα και β) η υπεραξία που προκύπτει από την πώληση μετοχών ανωνύμων εταιρειών εισηγμένων και μη στο χρηματιστήριο, εταιρικών μεριδίων προσωπικών εταιρειών (ΟΕ, ΕΕ) , ΕΠΕ και ΙΚΕ

 

Για όσους τηρούν διπλογραφικά βιβλία

 

Στην παρ.3 και 4 του αρθρου 42 λέει τρόπο υπολογισμού

 

3. Ως υπεραξία νοείται η διαφορά μεταξύ της τιμής κτήσης που κατέβαλε ο φορολογούμενος και της τιμής πώλησης που εισέπραξε. Τυχόν δαπάνες που συνδέονται άμεσα με την αγορά ή την πώληση των τίτλων συμπεριλαμβάνονται στην τιμή κτήσης και την τιμή πώλησης και δεν προστίθενται ή αφαιρούνται, αντίστοιχα.

4. Σε περίπτωση που οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι είναι εισηγμένοι σε χρηματιστηριακή αγορά, η τιμή κτήσης και η τιμή πώλησης καθορίζονται από τα δικαιολογητικά έγγραφα συναλλαγών, τα οποία εκδίδει η χρηματιστηριακή εταιρεία ή το πιστωτικό ίδρυμα ή όπως δηλώνονται στην εταιρεία «Ελληνικά Χρηματιστήρια Ανώνυμη Εταιρεία» (Ε.Χ.Α.Ε.) κατά την ημέρα διακανονισμού της συναλλαγής.

Σε περίπτωση μεταβίβασης μη εισηγμένων τίτλων, η τιμή πώλησης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο της μεταβίβασης ή το τίμημα "ή αγοραία αξία" που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι υψηλότερο.

"Η τιμή κτήσης προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρείας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο απόκτησης ή το τίμημα που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης κατά το χρόνο της απόκτησης των τίτλων, εφόσον οποιοδήποτε από τα ανωτέρω είναι χαμηλότερο"

Αν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιοριστεί θεωρείται ότι είναι μηδενική ",εφόσον η αγορά των τίτλων πραγματοποιείται μετά την ημερομηνία ολοκλήρωσης της διαδικασίας αποϋλοποίησης των τίτλων στο Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών, ήτοι την 29η Σεπτεμβρίου του έτους 1999. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζεται ο τρόπος υπολογισμού της τιμής κτήσης, με αναγωγή στην ημερομηνία της 29.9.1999, στις περιπτώσεις που οι μεταβιβαζόμενοι τίτλοι έχουν αποκτηθεί πριν την ημερομηνία αυτή

 

για  απλογραφικά βιβλία αδυνατώ να απαντησω καθώς δεν αναφέρει ο νόμος τίποτα. Μάλλον θα γινει αποτίμηση όπως παλιά

 

 

Ας διορθώσει - συμπληρώσει απόψεις κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.capital.gr/tax/gmessages/showTopic.asp?id=4260325

 

Ο υπολογισμός της υπεραξίας ορίζεται στο άρθρο 42 του ν.4172,αφορά όμως τους τηρούντες διπλογραφικά βιβλία. Δεν προβλέπεται καμία μέθοδος υπολογισμού για τα απλογραφικά βιβλία. Οι φορολογούμενοι θα πρέπει να ανατρέξουν σε μεθόδους αποτίμησης  και σε εργαλεία της λογιστικής επιστήμης που προσδιορίζουν την αξία των προς μεταβίβαση, εταιρικών μεριδίων, μέρους ή ολόκληρης επιχείρησης. Διερωτόμαστε όμως, αν το υπουργείο Οικονομικών αποδεχτεί τελικά τον υπολογισμό και τη δήλωση του φορολογούμενου ή εκ των υστέρων θεσπίσει συγκεκριμένα κριτήρια για τον υπολογισμό του εν λόγω  εισοδήματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ευχαριστώ.αλλά,

Αυτά τα λέει ο νόμος ,άλλα που να βγαίνει κάτι για το τι θα κάνουμε...............

λες και δε τους ξέρεις γιάννη..

 

3. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων θα οριστούν οι υπόχρεοι και η διαδικασία υποβολής της δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μεταβίβασης των εν λόγω τίτλων μέσω ηλεκτρονικής εφαρμογής της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (Δ.ΗΛΕ.Δ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πριν από 2 περίπου μήνες που έκανα εγώ σε μια ΕΠΕ, η εφορία Κηφισιάς δεν πήρε βέβαια κάποια δήλωση για φόρο όπως παλιά, κατατέθηκαν μόνο τα συμφωνητικά αγοροπωλησίας όπου εκεί είχαμε αναφέρει και το λογιστικό προσδιορισμό, (ιδία κεφάλαια- μειον κτήση) και την συμφωνημένη αξία. Κατατέθηκε και το τροποποιημένο καταστατικό μετά κ.ο.κ Με το Ε1 το 2015 θα δούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέει η παρ. 1 του αρ. 42 :

κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα

 

 

τί εννοεί ο ποιητής??????δηλαδή αν δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα , τί άλλο θα μπορούσε να ήταν????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέει η παρ. 1 του αρ. 42 :

κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα

 

 

τί εννοεί ο ποιητής??????δηλαδή αν δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα , τί άλλο θα μπορούσε να ήταν????

απλο ειναι . αν εσυ εχεις σαν σκοπο να αγοραζεις και να πουλας μεριδια , εταιρειες κλπ τοτε εισαι οντοτητα επιχειρηματικη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα δούμε τι θα γίνει ,γιατί η εφορία δυστυχώς εφαρμόζει κατά το δοκούν τον νόμο ,αφού δεν υπάρχει ερμηνευτική και σου

λέει φέρε μου και την παλιά δήλωση υπεραξίας να έχω στον φάκελο και βλέπουμε.

Άντε να βρεις άκρη,βέβαια ούτε στο υπουργείο ξέρουν κάτι,αφού όλα ήρθαν πίσω με τις αλλαγές που έγιναν και θα γίνουν.

Μάλλον θα κάνω την μεταβίβαση με γονική παροχή ,που είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα,μην βρεθώ προ εκπλήξεων στην 

φορολογική δήλωση που θα γίνει του χρόνου και εν όψη της ερμηνευτικής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Μάλλον θα κάνω την μεταβίβαση με γονική παροχή ,που είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα,μην βρεθώ προ εκπλήξεων στην 

φορολογική δήλωση που θα γίνει του χρόνου και εν όψη της ερμηνευτικής.  ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΓΟΝΙΚΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΞΙΑ  ? ΜΕ ΤΟΝ Ν 2238/94 ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ 1055. ΜΕ ΤΟΝ 4172 ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λέει η παρ. 1 του αρ. 42 :

κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα

 

 

τί εννοεί ο ποιητής??????δηλαδή αν δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα , τί άλλο θα μπορούσε να ήταν????

 

καλημέρα

 

μήπως να πιάσουμε να διαβάσουμε ξανά Αρχές Γενικής Λογιστικής ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε ευχαριστώ.αλλά,

Αυτά τα λέει ο νόμος ,άλλα που να βγαίνει κάτι για το τι θα κάνουμε...............

 

Καλημέρα Γιάννη

 

εκανα μια απόπειρα να βοηθήσω με ότι είχα στο αρχειο μου απο νόμους - διατάξεις - άρθρα

 

επι του πρακτέου.......ας βοηθήσει καποιος που είχε ανάλογη περίπτωση !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα Γιάννη

 

εκανα μια απόπειρα να βοηθήσω με ότι είχα στο αρχειο μου απο νόμους - διατάξεις - άρθρα

 

επι του πρακτέου.......ας βοηθήσει καποιος που είχε ανάλογη περίπτωση !!!

Συμφωνώ κοπέλα μου και σε ευχαριστώ,μην το παίρνεις αλλιώς..................... :mellow:

νάσε καλά

δυστυχώς έτσι που μας κάνανε δεν μπορούμε να βρούμε άκρη .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα,

 

έχουμε κάποιο νεότερο αναφορικά με τη μεταβίβαση μεριδίου σε απλογραφικά; Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τη ΔΟΥ, με παρέπεμψαν στην ΠΟΛ 1055 και την κλασική φόρμα υπολογισμού, την οποία μου ζήτησαν να ετοιμάσω και να καταθέσω, όπου και τελικά κόλλησα γιατί μου ζητούν τις αρχικές αξίες των παγίων και όχι τις αναπόσβεστες. Το αντιμετώπισε άλλος αυτό γιατί η ίδια η εφορία (και οι ελεγκτές της) δεν μπορούσαν να το βασίσουν σε κάποια διάταξη αλλά ισχυριστήκαν ότι θα πρέπει να γίνει με βάση τις αρχικές αξίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη στην μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου Ο.Ε.. Στην ΔΟΥ μου είπαν να κινηθώ βάση του παλαιού τρόπου της δήλωσης προσδιορισμού της φορολογητέας αξιας, αλλά δεν χρειάζεται να καταθέσω τίποτα, αλλά μόνο να κάνω την μετατροπή στο μητρώο.

Ερωτήσεις

1. Η τιμή πώλησης που θα συμφωνηθεί θα πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη απο την φορολογητέα αξία που θα υπολογιστεί? Αρκεί ένα ιδιωτικό συμφωνητικό και τροποποίηση του καταστατικού?

2. Υπάρχει ιδιοκτητο ακίνητο στην Ο.Ε.Η  αναποσβεστη αξία θα υπολογιστεί βαση της αντικειμενικήξς αξιάς η οπόία προκύπτει από τον ΕΝΦΙΑ? Θα αφαιρέσουμε την τιμή αγοράς ή την υπολειματική αξία του ακινήτου? 

3.Ισχύουν  Ετήσια εμπορική αμοιβή= 11040?, επιτόκιο εντοκων γραμματιών=4,85% και συντελεστής αναπροσαρμογής ράντας=4,3 ???

 

Θα ήταν πολυτιμη η βοήθεια σας μιας και πρώτη φορά ασχολούμε με αυτό το θέμα.

 

υ.γ. Ο συντελεστής φορολόγησης της υπεραξιας είναι 15% βάση του Ν.4172?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Για τις μεταβιβάσεις με πώληση ισχύει ο Νόμος 4172 .Για τις μεταβιβάσεις με δωρεά /γονική παροχή δεν ισχύει ο φορολογικός νόμος αλλά ο Ν2961/2011 και ο προσδιορισμός γίνεται με την πολ1055 .Κάνω κάπου λάθος ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Για τις μεταβιβάσεις με πώληση ισχύει ο Νόμος 4172 .Για τις μεταβιβάσεις με δωρεά /γονική παροχή δεν ισχύει ο φορολογικός νόμος αλλά ο Ν2961/2011 και ο προσδιορισμός γίνεται με την πολ1055 .Κάνω κάπου λάθος ? 

 

 

Δεν κάνεις λάθος , είναι στην αρμοδιότητα της φορολογίας κεφαλαίου αυτά . Υποβάλλουμε τα έντυπα της ΠΟΛ 1055/2003.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αντιμετωπίζω περίπτωση λύσης εταιρίας μεταξύ συγγενών (μητέρα και γιός) που θέλουν ναλυθεί η εταιρία και ταυτόχρονα να συνεχίσει στόν ίδιο χώρο με ατομική επιχείρηση και ίδιο αντικείμενο ο γιός. Στήν Ο.Ε δεν υπάρχουν πάγια και εμπορεύσιμα στοιχεία. Με ποιό τρόπο θα υπολογιζατε τα ίδια κεφάλαια λήξης της εταιρίας για τον υπολογισμό της αξίας μεταβίβασης της εταιρίας΄? Στο διαλυτικό αναφέρεται ότι η εταιρία λύεται,  χωρίς να καταβλήθεί τίμημα για την αξία των μεριδίων της μητέρας από το γιό που συνεχίζει την δραστηριότητα ατομικά. Κάποια βοήθεια?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχει κάνει κάποιος πρόσφατα , μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων σε ΕΠΕ , να μου περιγράψει τη διαδικασία σε ΔΟΥ και συμβολαιογράφο ?

 

Σας ζητάνε στη ΔΟΥ την προηγούμενη δήλωση υπεραξίας ? (άν έχει γίνει κάποια πράξη εντός της 5ετίας) ?

ή υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος και μου τη ζητάνε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

αγορά εταιρικού μεριδίου ΟΕ ο γιός από τον πατέρα, πληρώνεται φόρος (στη διαφορά του ποσου που κατεβαλε σαν κεφάλαιο με του ποσου της πώλησης;) από τον πωλητή (πατέρα) στη δήλωση φορολογίας του (Ε1) ή πληρώνει κ ο αγοραστής;

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

αγορά εταιρικού μεριδίου ΟΕ ο γιός από τον πατέρα, πληρώνεται φόρος (στη διαφορά του ποσου που κατεβαλε σαν κεφάλαιο με του ποσου της πώλησης ;) από τον πωλητή (πατέρα) στη δήλωση φορολογίας του (Ε1) ή πληρώνει κ ο αγοραστής;

Ευχαριστώ

 

Στο Ε1 ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στο Ε1 ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ .

Ευχαριστώ πολύ,

ττο ποσοστό του φόρου είναι 15%; γιατί απο τη ΔΟΥ μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν και ότι περιμένουν τα καινούργια έντυπα για να δουν τι φόρος μπαίνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορει να βοηθησει καποιος συναδελφος.

Εχω ΟΕ με απλογραφικα (δεν ειχε εμπορευματα ηταν στο σταδιο της συστασης) στην οποια εγινε τροποποιηση, εφυγε ενα μελος με ποσοστο 20% (κεφαλαιο 10000,00€) αρα τα μεριδια του ηταν 2000,00€ και μπηκε ενα νεο μελος.

Θα πρεπει το νεο μελος να δηλωσει στο Ε1 τα 2000,00€ βασει του ιδιωτικου συμφωνητικου τροποποιησης στο κωδ.743???

Η ΟΕ θα πρεπει να εμφανισει στον πινακα 3Β2 ως μεταβιβαση μεριδιων σε προσωπικες εταιρειες την υπεραξια 2000,00€???

Το 15% πως αποδιδεται???

Νομιζω οτι ο πινακας 3Β2 ειναι πληροφοριακος.

 

Ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×