Jump to content
  • 0
KABONTOROS

Ξέρει κανείς τι γίνεται με την μεταβίβαση εταιρικών μεριδίων κλπ ,υπεραξία.

Question

Υπάρχει κάτι νέο για τον υπολογισμό της υπεραξίας απο μεταβίβαση ποσοστού σε οε ,απο πατέρα σε γιό 

λόγω σύνταξης?μπορεί να γίνει με γονική παροχή?τότε δεν θα έχει υπεραξία?και σε ποιά αξία,σε οτι θα δηλωθεί?

Η εφορία ζητάει τον παλιό τρόπο υπολογισμού,5ετία κλπ.Δεν ισχύει αυτό?

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την υπεραξία από τη μεταβίβαση τίτλων

[20.03.2014]

 

 

 

Διευκρινίσεις σχετικά με την μεταβίβαση τίτλων αλλά και την δήλωση υπεραξίας δίνει το Υπ. Οικ. με την Δ12A 1049253 ΕΞ 17.3.2014 απόφασή του.

Σύμφωνα με την απόφαση κάθε εισόδημα που προκύπτει από υπεραξία μεταβίβασης των ακόλουθων τίτλων, καθώς και μεταβίβασης ολόκληρης της επιχείρησης, υπόκειται σε φόρο εισοδήματος φυσικών προσώπων, εφόσον δεν συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα:
α) μετοχές σε εταιρεία εισηγμένη ή μη σε χρηματιστηριακή αγορά,
β) μερίδια ή μερίδες σε προσωπικές εταιρείες,
γ) κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια ή εταιρικά ομόλογα,
δ) παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα.
Ως μεταβίβαση σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο νοείται και η εισφορά των ανωτέρω τίτλων για την κάλυψη ή αύξηση κεφαλαίου εταιρείας.»

Επίσης, στο άρθρο 43 του νόμου αυτού 4172/2013
 ορίζεται ότι το παραπάνω εισόδημα φορολογείται με συντελεστή δεκαπέντε τοις εκατό (15%) χωρίς να γίνεται καμία αναφορά στο χρόνο καταβολής του εν λόγω φόρου. Επομένως, ο δικαιούχος της ωφέλειας κατά τη στιγμή της μεταβίβασης δεν υποχρεούται στην καταβολή φόρου αλλά ούτε και στην υποβολή αντίστοιχης δήλωσης υπεραξίας, όπως απαιτούσαν οι προϊσχύουσες διατάξεις του ν.2238/1994
. Αντίθετα, αφού δεν προβλέπεται διαφορετικά από το νόμο, ο δικαιούχος της ωφέλειας θα συμπεριλάβει το αντίστοιχο εισόδημα στην ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος στο τέλος του έτους και θα φορολογηθεί σύμφωνα με τα ανωτέρω.

2. Κατόπιν των όσων προαναφέρθηκαν διευκρινίζεται ότι, για την υπεραξία που προκύπτει από τη μεταβίβαση των τίτλων που ορίζονται στο άρθρο 42 του ν.4172/2013 δεν απαιτείται η υποβολή δήλωσης φόρου υπεραξίας και η καταβολή του φόρου στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Για όσες δηλώσεις φόρου υπεραξίας έχουν ήδη υποβληθεί και αφορούν μεταβιβάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί από τις αρχές του 2014 και έπειτα και έχει καταβληθεί ο σχετικός φόρος, αυτός θα συμπεριληφθεί στις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2015 προκειμένου να ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση τους.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Μπορει να βοηθησει καποιος συναδελφος.

Εχω ΟΕ με απλογραφικα (δεν ειχε εμπορευματα ηταν στο σταδιο της συστασης) στην οποια εγινε τροποποιηση, εφυγε ενα μελος με ποσοστο 20% (κεφαλαιο 10000,00€) αρα τα μεριδια του ηταν 2000,00€ και μπηκε ενα νεο μελος.

Θα πρεπει το νεο μελος να δηλωσει στο Ε1 τα 2000,00€ βασει του ιδιωτικου συμφωνητικου τροποποιησης στο κωδ.743???

Η ΟΕ θα πρεπει να εμφανισει στον πινακα 3Β2 ως μεταβιβαση μεριδιων σε προσωπικες εταιρειες την υπεραξια 2000,00€???

Το 15% πως αποδιδεται???

Νομιζω οτι ο πινακας 3Β2 ειναι πληροφοριακος.

 

Ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά.. Πρόκειται για μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου Ο.Ε. (με απλογραφικά βιβλία) λόγω συνταξιοδότησης του ενός εταίρου. Θα μεταβιβάσει το ποσοστό του στην σύζυγο του ουσιαστικά δωρεάν. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε σχέση με την υπεραξία? Πρέπει να απευθυνθώ στο τμήμα κεφαλαίου εφόσον πρόκειται για δωρεά? Έχω μπερδευτεί...

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

Αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να με καθοδηγήσει επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά.. Πρόκειται για μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου Ο.Ε. (με απλογραφικά βιβλία) λόγω συνταξιοδότησης του ενός εταίρου. Θα μεταβιβάσει το ποσοστό του στην σύζυγο του ουσιαστικά δωρεάν. Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω σε σχέση με την υπεραξία? Πρέπει να απευθυνθώ στο τμήμα κεφαλαίου εφόσον πρόκειται για δωρεά? Έχω μπερδευτεί...

Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη... :huh:

 

1) Η αγορά εταιρικού μεριδίου συνιστά για τον αγοραστή δαπάνη απόκτησης περιουσιακού στοιχείου , οπότε πρέπει να ληφθεί υπόψιν και αυτή η παράμετρος αν γίνει αγορά με καταβολή τιμήματος.

2) Από το υπουργειο οικονομικών έχει εκδοθεί η ΠΟΛ 1032/2015 με την οποία παρέχονται τεχνικές οδηγίες , προκειμένου να υπολογισθεί η υπεραξία και να δηλωθεί στις φορολογικές δηλώσεις των συμβαλλομένων (πωλητή και αγοραστή )

3) Πάντα υπάρχει η δυνατότητα της δωρεάς . Στην περίπτωση αυτή η υπεραξία υπολογίζεται με βάση την ΠΟΛ 1055/2003 και φορολογείται με βάση την κλίμακα φορολογίας κεφαλαίου .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1) Η αγορά εταιρικού μεριδίου συνιστά για τον αγοραστή δαπάνη απόκτησης περιουσιακού στοιχείου , οπότε πρέπει να ληφθεί υπόψιν και αυτή η παράμετρος αν γίνει αγορά με καταβολή τιμήματος.

2) Από το υπουργειο οικονομικών έχει εκδοθεί η ΠΟΛ 1032/2015 με την οποία παρέχονται τεχνικές οδηγίες , προκειμένου να υπολογισθεί η υπεραξία και να δηλωθεί στις φορολογικές δηλώσεις των συμβαλλομένων (πωλητή και αγοραστή )

3) Πάντα υπάρχει η δυνατότητα της δωρεάς . Στην περίπτωση αυτή η υπεραξία υπολογίζεται με βάση την ΠΟΛ 1055/2003 και φορολογείται με βάση την κλίμακα φορολογίας κεφαλαίου .

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Για το 1) υποθέτω οτι εννοείς να λάβουμε υπόψην το τεκμήριο της αγοράς του μεριδίου για να μην έχουμε θέμα με την φορολογική δήλωση..Σωστά?

Στην περίπτωσή μας εφόσον η μεταβίβαση γίνεται απο τον σύζυγο στην σύζυγο θα βάλουμε ένα τυπικό τίμημα αξίας λίγης παραπάνω απο την τιμή κτήσης του μεριδίου.

 

Όσο για την ΠΟΛ 1032/2015 απο ότι είδα αναφέρει για τα απλογραφικά βιβλία:

"Όταν τα νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τηρούν απλογραφικά βιβλία, για τον προσδιορισμό της υπεραξίας (κέρδους) που προκύπτει από τη μεταβίβαση των τίτλων που έχουν στο χαρτοφυλάκιό τους, από την συμφωνηθείσα αξία πώλησης των τίτλων αυτών αφαιρείται η αρχική τιμή κτήσης, όπως αυτή προκύπτει από τα τηρούμενα παραστατικά."

Η απορία μου είναι αν θα πρέπει με κάποιον τρόπο να ληφθούν υπόψη στον υπολογισμό της υπεραξίας τα πάγια μηχανήματα κλπ (όχι ακίνητα) που έχουν αποκτηθεί απο την σύσταση της ΟΕ έως σήμερα, και τα οποία έχουν πλέον αποσβεστεί..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επανέρχομαι και ρωτάω ,μήπως έκανε κανείς μεταβίβαση μεριδίων οε με απλογραφικά και ακίνητα ,πως υπολογίζεται το κεφάλαιο

προφανώς οχι το εταιρικό ,γιατί θα παίζουν ρόλο και τα ακίνητα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επανέρχομαι και ρωτάω ,μήπως έκανε κανείς μεταβίβαση μεριδίων οε με απλογραφικά και ακίνητα ,πως υπολογίζεται το κεφάλαιο

προφανώς οχι το εταιρικό ,γιατί θα παίζουν ρόλο και τα ακίνητα?

Έκανα πρόσφατα.

Κατευθείαν μητρώο με έντυπα Μ και καταστατικο(ΔΟΥ,ταμεία,ΓΕΜΗ).

 

Υπεραξία δεν υποβάλεις τώρα.

Τι θα μπει του χρόνου στη δήλωση βλέπουμε....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως συμπληρώνεται ,αυτο το κολοέντυπο βάσει της πολ.1055/03 ,σε οε με απλογραφικά και ακίνητα?στην καθαρή θέση ,οταν λέει διαφορά αξίας παγίων?τι γραφουμε και πιο κάτω στην φορολογητέα αξία ξαναγράφει θετική διαφορά παγίων.Δηλαδή ,στην καθαρή θέση γραφουμε την αναπόσβεστη αξία και μετά ξαναγράφουμε και την θετική διαφορά στα ακίνητα ,αντικειμενικη-αξία βιβλίων?το γράφουμε δηλαδη δύο φορές,μία σαν αναπόσβεστη αξία και μια σαν διαφορά?Επίσης το έντυπο που βρίσκω λέει για φόρο μεταβίβασης σε συγγενείς 1,2 και 2,4 που δεν ισχύει πιά,έχει κανείς το πλήρες έντυπο να μου το στείλει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω. Κάποιος εταίρος ΕΠΕ πουλάει 150 ευρώ το εταιρικό του μερίδιο(από 30 ευρώ έκαστο) το 2015 σε άλλον εταίρο της εταιρεία. Αυτά τα 5 εταιρικά μερίδια τα είχε αγοράσει το 1994 που συστήθηκε η εταιρεία με τα ίδια χρήματα(απλά ήταν δραχμές). Προφανώς σε αυτή τη περίπτωση δεν θα μπεί ποσό στον κωδικό 829 αφού δεν προκύπτει υπεραξία , έτσι δεν είναι??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 hours ago, v.kourtis said:

Χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω. Κάποιος εταίρος ΕΠΕ πουλάει 150 ευρώ το εταιρικό του μερίδιο(από 30 ευρώ έκαστο) το 2015 σε άλλον εταίρο της εταιρεία. Αυτά τα 5 εταιρικά μερίδια τα είχε αγοράσει το 1994 που συστήθηκε η εταιρεία με τα ίδια χρήματα(απλά ήταν δραχμές). Προφανώς σε αυτή τη περίπτωση δεν θα μπεί ποσό στον κωδικό 829 αφού δεν προκύπτει υπεραξία , έτσι δεν είναι??

Η ΠΟΛ 1032/2015 , έχει αναλυτικά παραδείγματα . Διάβασέ την με προσοχή και μπορεί να ανακαλύψεις ότι ίσως να μην είναι έτσι...(όπως υποθέτεις )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 hours ago, SOTHRIS said:

Η ΠΟΛ 1032/2015 , έχει αναλυτικά παραδείγματα . Διάβασέ την με προσοχή και μπορεί να ανακαλύψεις ότι ίσως να μην είναι έτσι...(όπως υποθέτεις )

οκ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 13/4/2016 at 1:12 ΠΜ, SOTHRIS said:

Η ΠΟΛ 1032/2015 , έχει αναλυτικά παραδείγματα . Διάβασέ την με προσοχή και μπορεί να ανακαλύψεις ότι ίσως να μην είναι έτσι...(όπως υποθέτεις )

από τα παραδείγματα που έχει η εν λόγω ΠΟΛ υποθέτω ότι αυτό που εννοείς για το αν ανακάλυπτα πώς ίσως να μην ήταν έτσι όπως πίστευα, έχει να κάνει με την τιμή κτήσης του ετ.μεριδίου δηλ. σε τυχόν αύξηση εταιρικού κεφαλαίου-αγορες παγίων κλπ κλπ...Σίγουρα δεν υπάρχει αύξηση εταιρικού κεφαλαίου.Επειδή όμως δεν είμαι λογιστής της ΕΠΕ που ήταν μέχρι πέρσυ εταίρος με ποσοστό 5% ο πελάτης μου , για να του βγάλω το όποιο αποτέλεσμα(υπεραξία ή μή ύπαρξη αυτής) θα πρέπει να ζητήσω το τελευταιο μηναίο ισοζύγιο για να δώ την καθαρή θέση της ΕΠΕ,σωστα?? Αν είμαι κάπου λάθος please ενημερωσε με

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 28/3/2016 at 12:52 ΠΜ, KABONTOROS said:

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως συμπληρώνεται ,αυτο το κολοέντυπο βάσει της πολ.1055/03 ,σε οε με απλογραφικά και ακίνητα?στην καθαρή θέση ,οταν λέει διαφορά αξίας παγίων?τι γραφουμε και πιο κάτω στην φορολογητέα αξία ξαναγράφει θετική διαφορά παγίων.Δηλαδή ,στην καθαρή θέση γραφουμε την αναπόσβεστη αξία και μετά ξαναγράφουμε και την θετική διαφορά στα ακίνητα ,αντικειμενικη-αξία βιβλίων?το γράφουμε δηλαδη δύο φορές,μία σαν αναπόσβεστη αξία και μια σαν διαφορά?Επίσης το έντυπο που βρίσκω λέει για φόρο μεταβίβασης σε συγγενείς 1,2 και 2,4 που δεν ισχύει πιά,έχει κανείς το πλήρες έντυπο να μου το στείλει?

Μήπως τελικά μπορεί να βοηθήσει κάποιος σε αυτό ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γραφουμε την θετικη διαφορα μεταξυ αντικειμενικης τιμης και των βιβλίων ,μια φορα το λαμβανουμε υπ οψιν και οι συντελεστες αυτοι δεν ισχυουν,ισχυει η κλιμακα των γονικων παροχων,δωρεων κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γεια σας! Μιας και καινούριος στο επάγγελμα θα ήθελα μια διευκρίνιση για το πως γίνεται ο έλεγχος για την μεταβίβαση των εταιρικών μεριδίων από την εφορία?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×