Προς το περιεχόμενο

Λογιστικό επάγγελμα και αμοιβές γελοίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ιστορία θα σας πώ......

Μου έτυχαν ,αποκλίσεις στις μυφ και στην προσπαθειά μου να τις συμφωνήσω ,οταν έπαιρνα τον επιχειρηματία ,μου απαντούσε με 

καμάρι ,φίλε εγω έχω λογιστή τον ταδε.........προφανώς και θα τον ξέρεις,οπότε δεν μπορεί να έχει αυτός το λάθος. Όταν όμως μιλούσα με την τάδε 

υπαλλήλό του ΜΕΓΑΛΟΥ ,κατέληγα σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις,οτι................χέσε μέσα Πολυχρόνη........

Άρα μυφ ,οχι μόνο ανά μήνα αλλά ανα μέρα αν γίνεται.........................αλλά με σταθερές ημερομηνίες εκ των προτέρων και χωρίς παρατάσεις,να δουλεύεις 

αλλά να πληρώνεσαι βρε αδελφέ,όλοι με τις ίδιες προυποθέσεις,και τότε θα δούμε πόσα απίδια βγάζει ο σάκος.

Πρέπει να τελειώσει το εμπόριο στον κλάδο μας,αλλά ποιος να το σταματήσει,όλοι εμείς φροντίζουμε,με την παραίνεση των ΜΕΓΑΛΩΝ,αφού εμείς δεν μπορούμε 

να ασχολούμαστε με τα κόλπα αυτά,να το διατηρούμε και πάντα εις βάρος των μικρών.

Έτσι εξηγείται καθαρά και ο κατακερματισμός του κλάδου,τα συμφέροντα ................είναι πολλά τα λεφτά Άρη..........

Επομένως ,ο Καζαντζάκης θα  είναι πάντα επίκαιρος,δεν ελπίζω τίποτα ,δεν φοβάμαι τίποτα,είμαι ελεύθερος.

Ρε φίλε μπορείς να γίνεις ΜΕΓΑΛΟΣ?οχι......... ε τότε τι μιλάς?

Συγνώμη.............ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Επι πλέον ,συμπέρασμα ,δεν μας φταίει ,ούτε η ΠΟΦΕΕ,ούτε το ΟΕΕ,ούτε όλοι οι άλλοι ,αλλά το ξερό μας το κεφάλι,που πάντα θέλουμε τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ,για να είμαστε 

εμείς μικροί,μην μας περιφρονάς,μην μας περιφρονάς κλπ ,λέει ο Κ.Χατζής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστορία θα σας πώ......

Μου έτυχαν ,αποκλίσεις στις μυφ και στην προσπαθειά μου να τις συμφωνήσω ,οταν έπαιρνα τον επιχειρηματία ,μου απαντούσε με 

καμάρι ,φίλε εγω έχω λογιστή τον ταδε.........προφανώς και θα τον ξέρεις,οπότε δεν μπορεί να έχει αυτός το λάθος. Όταν όμως μιλούσα με την τάδε 

υπαλλήλό του ΜΕΓΑΛΟΥ ,κατέληγα σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις,οτι................χέσε μέσα Πολυχρόνη........

Άρα μυφ ,οχι μόνο ανά μήνα αλλά ανα μέρα αν γίνεται.........................αλλά με σταθερές ημερομηνίες εκ των προτέρων και χωρίς παρατάσεις,να δουλεύεις 

αλλά να πληρώνεσαι βρε αδελφέ,όλοι με τις ίδιες προυποθέσεις,και τότε θα δούμε πόσα απίδια βγάζει ο σάκος.

Πρέπει να τελειώσει το εμπόριο στον κλάδο μας,αλλά ποιος να το σταματήσει,όλοι εμείς φροντίζουμε,με την παραίνεση των ΜΕΓΑΛΩΝ,αφού εμείς δεν μπορούμε 

να ασχολούμαστε με τα κόλπα αυτά,να το διατηρούμε και πάντα εις βάρος των μικρών.

Έτσι εξηγείται καθαρά και ο κατακερματισμός του κλάδου,τα συμφέροντα ................είναι πολλά τα λεφτά Άρη..........

Επομένως ,ο Καζαντζάκης θα  είναι πάντα επίκαιρος,δεν ελπίζω τίποτα ,δεν φοβάμαι τίποτα,είμαι ελεύθερος.

Ρε φίλε μπορείς να γίνεις ΜΕΓΑΛΟΣ?οχι......... ε τότε τι μιλάς?

Συγνώμη.............ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Επι πλέον ,συμπέρασμα ,δεν μας φταίει ,ούτε η ΠΟΦΕΕ,ούτε το ΟΕΕ,ούτε όλοι οι άλλοι ,αλλά το ξερό μας το κεφάλι,που πάντα θέλουμε τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ,για να είμαστε 

εμείς μικροί,μην μας περιφρονάς,μην μας περιφρονάς κλπ ,λέει ο Κ.Χατζής

ουαου..τι φιλοσοφικές αναζητήσεις είναι αυτές νυχτιάτικα γιάνη.. 

 

αφού ξέρεις..

 

τι είχες γιάννη? τι είχα πάντα..

 

καλημέρα και να περνάς καλά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουαου..τι φιλοσοφικές αναζητήσεις είναι αυτές νυχτιάτικα γιάνη.. 

 

αφού ξέρεις..

 

τι είχες γιάννη? τι είχα πάντα..

 

καλημέρα και να περνάς καλά.. :)

Γειά σου ρε Τζίμη,έτσι ώρες ώρες ,δεν ξέρω,λές νάμε φιλόσοφος.................. :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε μονο το οτι πηρες τηλεφωνο για να συμφωνησεις ΜΥΦ με ξεπερναει χαρας στο κουραγιο σου

Έτσι τό πα ,σιγά μην πήρα................ :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη χτες ήπιες όλο το φάρμακο του Πατρινού ή έμεινε καθόλου ; :P

 

tromaktiko2685.jpg:mellow: :mellow: :lol:

Γειά σου Μπάμπη,είναι φάρμακο,δεν νομίζω να αμφιβάλεις?έτσι για να μην γίνει και καμιά φασαρία με τον ένοικο του 212........ :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Μπάμπη,είναι φάρμακο,δεν νομίζω να αμφιβάλεις?έτσι για να μην γίνει και καμιά φασαρία με τον ένοικο του 212........ :mellow:

 

Να αμφιβάλω ; Ποτέ Γιάννη μου.

Κάθε μέρα πίνω στην υγειά του. :rolleyes:

Χικ

 

Υ.Γ.

Μην το κατηγορήσουμε και μας κάνει "νερά" την επόμενη φορά έτσι ; ;)

 

stafyl_1.jpg

 

Υ.Γ.2

 

tsipouro.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Δείτε εδώ...δηλώσεις με 7 euros...άσχετος-απατεώνας πιθανότατα...

 

http://www.xe.gr/jobs/logistes-forotexnikoi|ad-174487138.html

Αυτό λές εσυ, ή έχει γεμίσει ο τόπος αγγελίες που ζητάνε λογιστές, μην σας παει ο νούς στο κακό, δεν αποφασίσανε ξαφνικά τα γραφειάκια με ασφάλειες φωτοτυπίες να βγάλουν εις πέρας την δουλειά με περισσότερο προσωπικό, θέλουν να βρούν χαζούληδες, να βγάλουν τις δηλώσεις, γιατι περσι εγινε κόλαση, διώχνανε κόσμο. Οι νεες προσλήψεις θα πάνε μεσω του εργάνη της αρπαχτής (μαυρα) θα πεταξουν εκει και κατι ψιλά και θα πουνε δεν μας κανεις.

Ο κλάδος των λογιστών επειδη αποτελείται και απο λαμόγια σε μεγάλη κλίμακα (συνήθως πρωτοπαλλικαρα των συντεχνιών ) ειναι πιο εποχιακός και απο τα ξενοδοχεία.

Συνάδελφοι σε νέες προσλήψεις μην αγγιζετε Ε1 με μισθό, οι δηλώσεις να πληρώνονται με το κομμάτι, ελευθερη διαπραγματευση. Τα βιβλία με μισθό ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.

ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΟΡΟΙΔΟ, ΕΙΣΑΣΤΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ Γ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε εδώ...δηλώσεις με 7 euros...άσχετος-απατεώνας πιθανότατα...

 

http://www.xe.gr/jobs/logistes-forotexnikoi|ad-174487138.html

 

γμτ ειναι μακρια αυτος, να του στειλω πακετακι να κανουμε κι κανα μπανιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Αυτήν την στιγμή μαθαίνω ότι οι "θεσμοί" επιμένουν για δυβασταχτα μέτρα εναντια στον φτωχό έλληνα όπως, 

 

1)Τα γάλατα να πωλουνται και απο σουπερ μαρκετ και οχι μονο απο επιστημονες (στο κλέψιμο??) εμπορους των φαρμακείων

 

2)Τα επιμελητήρια να κλείσουν για να μην μας κλείσουν στο τέλος (η συντεχνια της ευρώπης)

 

3) Ανοιγμα επαγγελμάτων και κατάργηση των συντεχνιών 

 

Κακομοιρη ελλάδα αντιστάσου σε ικετευω λίγο ακόμα για να δοξάσεις τον Κόλια  τον μουσατο τον λυμπεροπουλο (και ορκιζεται θα βαψει το μαλλι κιτρινο) τον Μιχαλο και υποσχεται να μην ξανα- βάλει μπριγιαντίνη στο μαλλί

 

Ο κωλοκοτρονης και ο καραισκακης χερ σοιμπλε θα νικησει, δεν θα σου δωσουμε ουτε μια ρανιδα του γαλατος μας του ταξι μας και του μουσι του κολλιας μας .

 

We will die fighting                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

 

Όταν κάποιος χρεώνει ξεχωριστά την εκτύπωση και αποστολή του ΕΝΦΙΑ, πρέπει να είναι προετοιμασμένος ότι θα έχει να αντιμετωπίσει και αυτή την κριτική. Όχι μόνο από τον "τύπο" αλλά και από τους ίδιους τους πελάτες του. 

 

Δεν θεωρώ έξυπνη κίνηση να χρεώνει κάποιος την εκτύπωση και αποστολή του ΕΝΦΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη κουβέντα..

 

από τη μια μας φόρτωσαν τη δουλειά και από την άλλη γινόμαστε οι κακοί που χρεώνουμε..τα παράπονα στο κράτος..

 

μια λύση θα ήταν να χρεώνεται ένα ποσό πχ 10-20 ευρώ επιπλέον στη δήλωση για τις εκτυπώσεις και τις εργατοώρες που χρειάζονται κατά την διάρκεια της χρονιάς..

 

σε όσους όμως το πρότεινα το αρνήθηκαν κατηγορηματικά..

 

έτσι και γω δεν ντρέπομαι καθόλου που παίρνω το διφραγκάκι (όχι όμως από τους επαγγελματίες)..

 

και δεν είναι μόνο για την εκτύπωση του ΕΝΦΙΑ ή για το μελάνι..είναι και για το δεκάλεπτο(το ελάχιστο) που σ απασχολούν με τις όποιες ερωτήσεις και εξηγήσεις..

 

και στην τελικά δεν ανάγκασα κανέναν να έρθει να του δώσω τον ΕΝΦΙΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη κουβέντα..

 

από τη μια μας φόρτωσαν τη δουλειά και από την άλλη γινόμαστε οι κακοί που χρεώνουμε..τα παράπονα στο κράτος..

 

μια λύση θα ήταν να χρεώνεται ένα ποσό πχ 10-20 ευρώ επιπλέον στη δήλωση για τις εκτυπώσεις και τις εργατοώρες που χρειάζονται κατά την διάρκεια της χρονιάς..

 

σε όσους όμως το πρότεινα το αρνήθηκαν κατηγορηματικά..

 

έτσι και γω δεν ντρέπομαι καθόλου που παίρνω το διφραγκάκι (όχι όμως από τους επαγγελματίες)..

 

και δεν είναι μόνο για την εκτύπωση του ΕΝΦΙΑ ή για το μελάνι..είναι και για το δεκάλεπτο(το ελάχιστο) που σ απασχολούν με τις όποιες ερωτήσεις και εξηγήσεις..

 

και στην τελικά δεν ανάγκασα κανέναν να έρθει να του δώσω τον ΕΝΦΙΑ..

 

Εμείς από πέρυσι έχουμε ξεκινήσει καρτέλα ανά πελάτη (ιδιώτη) στην οποία χρεώνουμε μέσα στο έτος τη δήλωση, τα Ε9, τις ρυθμίσεις, τα πετρέλαια, τα μισθωτήρια και άλλες "αγγαρείες". Αν είναι πολλά, κάνουμε και κάποιο δώρο. Όταν το βλέπουν έτσι αναλυτικό (και με λογικές χρεώσεις) δεν παραπονιούνται οι περισσότεροι. Στο μεταξύ δεν χρεώνουμε αλληλογραφία μέσα στο έτος και ΕΝΦΙΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη κουβέντα..

 

από τη μια μας φόρτωσαν τη δουλειά και από την άλλη γινόμαστε οι κακοί που χρεώνουμε..τα παράπονα στο κράτος..

 

μια λύση θα ήταν να χρεώνεται ένα ποσό πχ 10-20 ευρώ επιπλέον στη δήλωση για τις εκτυπώσεις και τις εργατοώρες που χρειάζονται κατά την διάρκεια της χρονιάς..

 

σε όσους όμως το πρότεινα το αρνήθηκαν κατηγορηματικά..

 

έτσι και γω δεν ντρέπομαι καθόλου που παίρνω το διφραγκάκι (όχι όμως από τους επαγγελματίες)..

 

και δεν είναι μόνο για την εκτύπωση του ΕΝΦΙΑ ή για το μελάνι..είναι και για το δεκάλεπτο(το ελάχιστο) που σ απασχολούν με τις όποιες ερωτήσεις και εξηγήσεις..

 

και στην τελικά δεν ανάγκασα κανέναν να έρθει να του δώσω τον ΕΝΦΙΑ..

 

Θα συμφωνήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εεεε ΟΧΙ.

Ολα τα πράγματα έχουν και ένα όριο.

 

Κάποια από τις οργανώσεις μας , μπορεί να προβεί στα προβλεπόμενα από το νόμο , εναντίον αυτής της φυλλάδας ... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επάγγελμα δεν έχει καμία τύχη..

 

όσο δεν διαφοροποιήσε

όσο είσαι άσχετος τουλάχιστο με τα αγγλικά

όσο δεν γίνονται οι αμοιβές σου υποχρεωτικές (βλ. μηχανικούς)

όσο δεν κατανοείς ότι είσαι σύμβουλος

όσο δεν διευρύνεις το επιστημονικό σου πεδίο (βλ. ΕΣΠΑ)

όσο δεν αποκτάς εξειδίκευση (βλ. ναυτιλιακά)

όσο δεν επιδιώκεις συνεργασίες

 

 

επειδή τίποτα ή ελάχιστα από τα παραπάνω, συν

ότι οι ευκαιρίες είναι ελάχιστες λόγω ανύπαρκτης επιχειρηματικότητας

τότε καταλαβαίνεις ότι είμαστε στην ίδια μοίρα με τους μικρούς για τα θελήματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε ΟΧΙ.

Ολα τα πράγματα έχουν και ένα όριο.

 

Κάποια από τις οργανώσεις μας , μπορεί να προβεί στα προβλεπόμενα από το νόμο , εναντίον αυτής της φυλλάδας ...

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ,ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΕΛΟΥΝ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ  ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΠ.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...