Προς το περιεχόμενο
  • 0

προστιμο για διακοπη εργασιων επιτηδευματια


dodos

Ερώτηση

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ποσο ειναι το ρποστιμο στο μητρωο για διακοπη με 31/05/2014?

100 ευρω χωρις προσαυξησης ?

\εγω πλήρωσα 180 / 3 = 60 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποσο ειναι το ρποστιμο στο μητρωο για διακοπη με 31/05/2014?

100 ευρω χωρις προσαυξησης ?

100 αν θεωρειτε εκπροθεσμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το οποίο πρόστιμο βέβαια δεν είναι απαιτητό εκείνη τη στιγμή...πολύ σημαντική διευκόλυνση προς εμάς τους λογιστές αυτό που δεν χρειάζεται να προκαταβάλλουμε λεφτά και να τα ζητάμε μετά από τους πελάτες κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε μιά διακοπή ενός ελεύθερου επαγγελματία. Πάω χθές στη ΔΟΥ ωραία και καλά πιστεύοντας ότι θα τελειώσω σε 1 ώρα μέσα την διαδικασία και πηγαίνοντας στον κώδικα μαθαίνω τα εξής ωραία...Πρώτον ότι τον έχουν περάσει σε ΚΕΠΥΟ το 2009 προμηθευτές του (ΠΛΑΙΣΙΟ κλπ για διάφορες αγορές η/υ, περιφερειακών κλπ) ενώ εκείνος δεν τα πέρασε στο βιβλίο του ώς έξοδα(το ενήμερωνε μόνος του) με αποτέλεσμα να μην τα περάσει αντίστοιχα και στο ΚΕΠΥΟ. Δεύτερον όμως και χειρότερον(διότι το πρώτο πρόβλημα αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα) ότι τον έχει περάσει το 2008 ένας χονδρέμπορος επειδή ο εν λόγω επιτηδευματίας του πούλησε εκείνη τη χρονιά ελιές αξίας 3125 ευρώ. Ο δικός μου πελάτης δηλώνει τεκμαρτά στο Ε1 όλα τα χρόνια τα εισοδήματά από τις ελιές και ο χονδρέμπορος πρέπει να έκοψε τιμολόγιο αγοράς στο όνομά του και έτσι βρέθηκε περασμένος στο ΚΕΠΥΟ ΠΕΛΑΤΩΝ. Αυτό το πρόβλημα πώς αντιμετωπίζεται στην πράξη? Είχε υποχρεώσει το 2008 να δηλώσει αυτά τα εισοδήματα με διαφορετικό τρόπο από τον παράπανω? Και αν όχι , θα προχωρήσει στη διακοπή εργασιών ο υπάλληλος του κώδικα ζητώντας ώς αποδεικτικό της εν λόγω συναλλαγής απλά φωτοαντίγραφο του τιμολογίου αγοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την ίδια περίπτωση αντιμετώπισα κι εγώ. Αυτό που έπραξα ήταν να απαιτήσω απο τον υποβάλλοντα την συγκεντρωτική να μου χορηγήσει Υ.Δ. με το γνήσιο της υπογραφής ότι εκ παραδρομής τον συμπεριέλαβε ως Υπόχρεο 

Ελπίζω να σας βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την ίδια περίπτωση αντιμετώπισα κι εγώ. Αυτό που έπραξα ήταν να απαιτήσω απο τον υποβάλλοντα την συγκεντρωτική να μου χορηγήσει Υ.Δ. με το γνήσιο της υπογραφής ότι εκ παραδρομής τον συμπεριέλαβε ως Υπόχρεο 

Ελπίζω να σας βοήθησα.

και εγώ αυτό σκέφτηκα . Εν πάσει περιπτωσει, θα το δώ και θα ενημερώσω. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το οποίο πρόστιμο βέβαια δεν είναι απαιτητό εκείνη τη στιγμή...πολύ σημαντική διευκόλυνση προς εμάς τους λογιστές αυτό που δεν χρειάζεται να προκαταβάλλουμε λεφτά και να τα ζητάμε μετά από τους πελάτες κλπ κλπ

νομιζω εχεις τρεις εργασιμες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω εχεις τρεις εργασιμες μερες

όχι δεν είναι 3 μέρες.Απλά βεβαιώνεται στις οφειλές και αν δεν πληρωθεί τρώει τις νόμιμες προσαυξήσεις κάθε μήνα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν είναι 3 μέρες.Απλά βεβαιώνεται στις οφειλές και αν δεν πληρωθεί τρώει τις νόμιμες προσαυξήσεις κάθε μήνα κλπ

τρεις μερες για να μην φαει τις προσαυξησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...