Jump to content
Sign in to follow this  
HARIS21

τροποποίηση καταστατικου ΙΚΕ και καταθεση σε ΓΕΜΗ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε ως προς τι να καταθέσω στο ΓΕΜΗ (και κατ΄επέκταση ποιο θα κάνει τη βόλτα ΔΟΥ, ταμείο νομικών κλπ)  για τροποποίηση καταστατικού ΙΚΕ. Το ιδιωτικό συμφωνητικό τροποποίησης που αναφέρει μόνο το τροποποιημένο άρθρο και οτι ως προς τα λοιπά ισχύει το αρχικό καταστατικό ή το καταστατικό σύστασης με το συγκεκριμένο άρθρο τροποποιημένο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβαμαι οτι δεν αρκει μονο το τροποποιημενο αρθρο,αλλα θελει και νεα κωδικοποιηση.Σε καθε περιπτωση,συνεννοησου πρωτα με το ΓΕΜΗ Που θα το υποβαλλεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

προθεσμια δημοσιευσης ισολογισμων κλπ για ΙΚΕ μεχρι ποτε ειναι?μονο ηλεκτρονικα τα στελνουμε? πηγα ρωτησα ΓΕΜΗ θεσσαλονικη μ λεει οτι απορια εχεις απο την ιστοσελιδα, πρεπει να γινει καποια εγγραφη της εταιριας? (μειναμε πισω λιγο) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

προθεσμια δημοσιευσης ισολογισμων κλπ για ΙΚΕ μεχρι ποτε ειναι?μονο ηλεκτρονικα τα στελνουμε? πηγα ρωτησα ΓΕΜΗ θεσσαλονικη μ λεει οτι απορια εχεις απο την ιστοσελιδα, πρεπει να γινει καποια εγγραφη της εταιριας? (μειναμε πισω λιγο) 

Κι εγώ αναρωτιέμαι αλλά που τα στέλνουμε ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ , στο ΓΕΜΗ σε Εφημερίδα ...που??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μήπως ξέρουμε τελικά αν θα δοθεί ΠΑΡΑΤΑΣΗ στις προθεσμίες δημοσίευσης των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων Ε.Π.Ε. και Ι.Κ.Ε. σύμφωνα με αυτές που ισχύουν για τις Α.Ε. ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 4072/2012 ΓΙΑ ΙΚΕ

ΑΡΘΡΟ 69, ΠΑΡ 2

2. Η συνέλευση συγκαλείται τουλάχιστον μια φορά κατ’ έτος και μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από τη λήξη της εταιρικής χρήσης με αντικείμενο την έγκριση των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων (τακτική συνέλευση).άρα 30/04/2015

 

ΑΡΘΡΟ 98, ΠΑΡ 2

2. Με μέριμνα του διαχειριστή γίνεται δημοσίευση των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων στο Γ.Ε.ΜΗ. και την ιστοσελίδα της εταιρείας μέσα σε τρεις (3) μήνες από τη λήξη της εταιρικής χρήσης. Σχετικά εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 43β του κ.ν. 2190/1920. ΑΡΑ ΜΕΧΡΙ 31/03/2015

 

Ν.Β. όλα είναι αντιγραφή επικόλληση από αυτή την ιστοσελίδα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε ως προς τι να καταθέσω στο ΓΕΜΗ (και κατ΄επέκταση ποιο θα κάνει τη βόλτα ΔΟΥ, ταμείο νομικών κλπ)  για τροποποίηση καταστατικού ΙΚΕ. Το ιδιωτικό συμφωνητικό τροποποίησης που αναφέρει μόνο το τροποποιημένο άρθρο και οτι ως προς τα λοιπά ισχύει το αρχικό καταστατικό ή το καταστατικό σύστασης με το συγκεκριμένο άρθρο τροποποιημένο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Και κωδικοποίηση του καταστατικού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 4072/2012 ΓΙΑ ΙΚΕ

ΑΡΘΡΟ 69, ΠΑΡ 2

2. Η συνέλευση συγκαλείται τουλάχιστον μια φορά κατ’ έτος και μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από τη λήξη της εταιρικής χρήσης με αντικείμενο την έγκριση των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων (τακτική συνέλευση).άρα 30/04/2015

 

ΑΡΘΡΟ 98, ΠΑΡ 2

2. Με μέριμνα του διαχειριστή γίνεται δημοσίευση των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων στο Γ.Ε.ΜΗ. και την ιστοσελίδα της εταιρείας μέσα σε τρεις (3) μήνες από τη λήξη της εταιρικής χρήσης. Σχετικά εφαρμόζονται αναλόγως οι διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 43β του κ.ν. 2190/1920. ΑΡΑ ΜΕΧΡΙ 31/03/2015

 

Ν.Β. όλα είναι αντιγραφή επικόλληση από αυτή την ιστοσελίδα

 

Είναι και αυτό...μου είχε διαφύγει...

Πέρυσι μαζί με τις ΑΕ νομίζω είχαμε υποβάλει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελικα ημερομηνια 30/03 επικοινωνησε καποιος συναδελφος η θα δοθει παραταση για την ηλεκτρονικη αποστολη των οικ. καταστασεων;

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν επιτρεπεται να ρωτησω κατι που μου ρωτησανε επειδη δε βλεπω φρι ενοτητα ΙΚΕ , γινεται σε μια ΙΚΕ να μπουνε (4 ατομα ) -  ενας διαχειριστης ειναι ηδη ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ σαν διαχειριστης, ενας αλλος που ηδη ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ και να προσφερει 4ωρη εργασια με απαλλαγη απο το ΙΚΑ, και οι αλλοι 2 να ειφερουν μονο εργασια? να ρωτησω εφοσον οι 2 τελευταιοι εισφερουν σαν κεφαλαιο την εργασια που αποτιμαται σε ευρω με βαση το καταστατικο, πρεπει απαραιτητα να ασφαλιστουνε ειτε στο ΙΚΑ ειτε στο ΤΕΒΕ?δεν γινεται να δουλεουν ο καθενας απο ενα 4ωρο και εφοσον ειναι μετοχοι να μην ειναι ασφαλισμενοι πουθενα, απλα στην φορολογικη δηλωση να αποτιμαται σνα μισθωτη εργασια η εργασιακη τους εισφορα?ρωτηθηκα το συγκεκριμενο θεμα - λεω σε  ελεγχο του ΙΚΑ και εφοσον τεκμαιρεται οτι ειναι καθημερινη εργασια δεν πρεπει να ασφαλισθουν ακομη και αν ειναι (μετοχοι) με την εξωκεφαλαιακη τους εισφορα?σαν λογικη το λεω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×