Jump to content
  • 0

Απολυση πριν κλεισει χρονος που εχω γεννησει.

Question

Καλησπερα σας,Ειμαι Βοηθος λογιστου σε εταιρεια απο τις 6/2/2006.Γεννησα στις 28/11/13 και στις 15 /9 πρεπει να γυρισω στην εργασια μου διοτι τελειωνει το επιδοτουμενο προγραμμα του ΟΑΕΔ μετα την αδεια λοχειας  και την κανονικη μου αδεια.Σημερα ενημερωθηκα οτι η εταιρεια κλεινει και να παω να συζητησω για την απολυση μου .Θα ηθελα να μαθω τι δικαιουμαι και με τι τροπους μπορει να με πληρωσει γιατι η οικονομικη του κατασταση ειναι δυσκολη.Επισης ξερω οτι μεχρι τις 28/11/2014 δεν μπορει να με απολυσει λογω του οτι εχω γεννησει .Σημειωτεων θελω να με απολυσει απλα δεν ξερω ακριβως τι δικαιουμαι και αν ειναι εφικτη η απολυση μου πριν κλεισει ο χρονος που εχω γεννησει.

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Ρε Τζιμάκο γυναίκα είσαι τελικά?.................αφου κλείνει η επιχείρηση και έχει και οικονομικά προβλήματα ,τι άλλο μπορεί να γίνει?

παρά απόλυση και αν μπορείς ΟΑΕΔ,βέβαια δεν ξέρω τι μπορείς να διεκδικήσεις παραπέρα δικαστικά.Τώρα αφου συμβουλευτείς και 

δικηγόρο,γιατί μπορεί να έχει και συνέχεια  ,θα πάς σε έναν λογιστή να σου πει τι ακριβώς δικαιούσαι ,αφου του παραθέσεις τα πραγματικά στοιχεία.

• 0

Ρε Τζιμάκο γυναίκα είσαι τελικά?.................αφου κλείνει η επιχείρηση και έχει και οικονομικά προβλήματα ,τι άλλο μπορεί να γίνει?

παρά απόλυση και αν μπορείς ΟΑΕΔ,βέβαια δεν ξέρω τι μπορείς να διεκδικήσεις παραπέρα δικαστικά.Τώρα αφου συμβουλευτείς και 

δικηγόρο,γιατί μπορεί να έχει και συνέχεια  ,θα πάς σε έναν λογιστή να σου πει τι ακριβώς δικαιούσαι ,αφου του παραθέσεις τα πραγματικά στοιχεία.

Δεν εχουμε σκοπο να τραβηξουμε κατι ο ανθρωπος θελει να μας απολυσει και ναμας πληρωσει πριν μπει στο αρθρο 99.Εχουμε παρα πολυ καλες σχεσεις απλα θελω να μαθω τι δικαιουμαι για να ειμαι προετοιμασμενη και πως μποει να με πληρωσει γιατι ξερω οτι δεν εχει τοσα χρηματα μαζεμενα για να μας απολυσει ολους.Και ναι ειμαι γυναικα Jimmako με φωναζουν ολοι οι φιλοι μου :) :) :)

• 0

18 μήνες από τη γέννηση είναι ο χρόνος προστασίας από την απόλυση και όχι 12 μήνες όπως γράφετε.

Από εκεί και μετά, το να θέλετε η ίδια να απολυθείτε - είναι κάτι που μου έχει τύχει - εναποφίεται στην καλή πίστη και των δυο σας, και πιθανότατα και σε κάποιο άλλο συμπληρωματικό συμφωνητικό γιατί ο εργοδότης μπορεί να μπλέξει ανά πάσα στιγμή λόγω της παραβίασης της εργατικής νομοθεσίας.

• 0

18 μήνες από τη γέννηση είναι ο χρόνος προστασίας από την απόλυση και όχι 12 μήνες όπως γράφετε.

Από εκεί και μετά, το να θέλετε η ίδια να απολυθείτε - είναι κάτι που μου έχει τύχει - εναποφίεται στην καλή πίστη και των δυο σας, και πιθανότατα και σε κάποιο άλλο συμπληρωματικό συμφωνητικό γιατί ο εργοδότης μπορεί να μπλέξει ανά πάσα στιγμή λόγω της παραβίασης της εργατικής νομοθεσίας.

Αυτο ηθελα να μαθω αν γινεται δεν θελω να μπλεξει ο ανθρωπος.δεν ειναι ο σκοπος μου να τον κυνηγησω.Να τελειωσει αυτη η συνεργασια ομαλα θελω.

• 0

εφοσον η επιχειρηση διακοπτει τη λειτουργια της  δεν υπαρχει καποιο κωλυμα

μπορει να σας απολυσει και δεν δικαιουστε κατι περισσοτερο απο το νομιμο - οσο θα παιρνατε εαν δεν ειστε σε αδεια 

οσων αφορα τα δικαιωματα σας ως αποζημειωση απολυσης  μπορειτε εδω http://ergatika.gr/program/apoz-apol/  να τον υπολογισετε χονδρικα

προστασια μητροτητας δεν υπαρχει οταν η επιχειρηση διακοπτει τη λειτουργια της.

ο εργοδοτης δεν εχει καμια επιπλεον υποχρεωση

• 0

μαλιστα χρησιμοποιηθηκε παλαιοτερα η τεχνικη αυτη (διακοπη και επανεναρξη μετα λιγο καιρο ) για να απαλαχθει επιχειρηση απο εγκυμονουσα

• 0

εφοσον η επιχειρηση διακοπτει τη λειτουργια της  δεν υπαρχει καποιο κωλυμα

μπορει να σας απολυσει και δεν δικαιουστε κατι περισσοτερο απο το νομιμο - οσο θα παιρνατε εαν δεν ειστε σε αδεια 

οσων αφορα τα δικαιωματα σας ως αποζημειωση απολυσης  μπορειτε εδω http://ergatika.gr/program/apoz-apol/  να τον υπολογισετε χονδρικα

προστασια μητροτητας δεν υπαρχει οταν η επιχειρηση διακοπτει τη λειτουργια της.

ο εργοδοτης δεν εχει καμια επιπλεον υποχρεωση

Αν η επιχείρηση απλά δεν λειτουργεί, έχει υποχρέωση καταβολής μισθών στην εργαζόμενη. Η εταιρεία υφίσταται ως νομική μορφή, άρα υπάρχει.

"Με την κήρυξη σε πτώχευση του εργοδότη δεν επέρχεται αυτόματα η λύση των συμβάσεων εργασίας των μισθωτών, γιατί η πτώχευση δεν αποτελεί γεγονός ανωτέρας βίας και η επιχείρηση του πτωχεύσαντος μπορεί να συνεχισθεί, για ένα διάστημα τουλάχιστον, από το σύνδικο ή ακόμα και από τον ίδιο τον πτωχό, εφόσον επιτευχθεί πτωχευτικός συμβιβασμός (ΑΠ 255/91, 1395/85)".

• 0

σωστη παρατηρηση doctor... ευχαριστω .. οποτε  συναγουμε οτι απαιτειται η οριστικη λυση της εταιρειας και διακοπη ατομικης

doctor και ethos με βοηθησατε παρα πολυ σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας .

• 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ !!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ !!!!

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΜΗΤΕΡΑ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟΥΣ 12 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΟΑΕΔ !!!

Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΣΕ 18 ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ !!!

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ???

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΤΗΣ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ 

18 ΜΗΝΕΣ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ????(ΔΕΝ ΕΧΕΙ

ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ,ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΑΜΕΙΟ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!