Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gapdk

Ποιο ποσό αγοράς ακινήτου λογίζεται στο Ε1 για καλυψη: η αντικειμενική ή η αγοραστική αξία

Question

Καλημέρα - καλημέρα καλό μήνα .. καλή εβδομάδα!

 

Για την κάλυψη τεκμηρίου αγοράς ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η Αντικειμενική Αξία (300.000,00 ευρώ) ή η αγοραστική αξία του συμβολαίου (250.000,00 ευρώ)?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η μεγαλυτερη μεταξυ αντικειμενικης και αγοριαιας αξιας

 

http://www.pomida.gr/foroi/fya.html

 

 

πό την Πολ.1207/1991 :
 
"...............................
Στην αγορά ακινήτων, σαν ποσό τεκμαρτής δαπάνης προς αποφυγή αντιδικιών και αμφισβητήσεων μεταξύ φορολογουμένων και ΔΟΥ θα λαμβάνεται η αντικειμενική αξία όπως προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 41, Ν.1249/1982, παρόλο ότι η αξία αυτή είναι πολύ κάτω της αγοραίας αξίας μεταβίβασης ακινήτων.
 
Στις περιοχές που δεν ισχύει το σύστημα αντικειμενικού προσδιορισμού της αξίας ακινήτων, θα ληφθεί υπόψη η προσωρινή αξία που προσδιορίζεται από τον Προϊστάμενο ΔΟΥ, που και αυτή είναι μικρότερη της αγοραίας αξίας.
 
Βέβαια, εάν στο συμβόλαιο μεταβίβασης αναγράφεται αξία αγοράς μεγαλύτερη από την αντικειμενική αξία, ή κατά περίπτωση, από την προσδιοριζόμενη από τον Προϊστάμενο ΔΟΥ σαν ποσό τεκμαρτής δαπάνης θα ληφθεί η μεγαλύτερη αυτή αξία συμβολαίου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με συμβολαιογράφο που μίλησα, μου ανέφερε ότι το Πόθεν Έσχες είναι πλέον στο αναγραφόμενο τίμημα. Αντίθετα ο φόρος μεταβίβασης στο μεγαλύτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με συμβολαιογράφο που μίλησα, μου ανέφερε ότι το Πόθεν Έσχες είναι πλέον στο αναγραφόμενο τίμημα. Αντίθετα ο φόρος μεταβίβασης στο μεγαλύτερο.

 

Να μη φάει πες του.... έχει γλάρο.......

 

Λένε να το πάνε εκεί για να ανέβει η αγορά.... αλλά μπλε ακόμα....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με συμβολαιογράφο που μίλησα, μου ανέφερε ότι το Πόθεν Έσχες είναι πλέον στο αναγραφόμενο τίμημα. Αντίθετα ο φόρος μεταβίβασης στο μεγαλύτερο.

 

 

Nόμο, απόφαση κλπ που να το προβλέπει αυτό  υπέδειξε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×