Προς το περιεχόμενο
  • 0

εχουν προστιμο οι τροποποιητικες?


eri

Ερώτηση

θελω να καταθεσω τροποποιητικη δηλωσης εισοδηματος γιατι εχει μπει λαθος ο αριθμος παροχης ρευματος στην κυρια κατοικια. μεχρι ποτε θα ειναι ανοικτο το συστημα εχουν πει? και εχουν προστιμο οι τροποποιητικες? ειναι χρεωστικη και δεν αλλαζει τιποτα το οικονομικο.... ο φορος θα πληρωθει κανονικα.... σας ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κι εγώ κατέθεσα την προηγούμενη εβδομάδα για τον ίδιο ακριβώς λόγο (αρ. παροχής) μέχρι τώρα στο σύστημα δε φαίνεται κάτι, αν και πιστεύω ότι (αν βγάλει) το πρόστιμο θα βγει κάποια στιγμή από τη ΔΟΥ ειδοποίηση. Ως τότε ελπίζουμε πως όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή η κύρια κατοικία αποτελεί τεκμήριο και η αναγραφή της στην δήλωση είναι υποχρεωτική, δυστυχώς η εκπρόθεσμη τροποποίηση στοιχείου της (διεύθυνση, τμ, ποσοστό συνιδιοκτησίας, μήνες και προφανώς και ο αριθμός παροχής), υπόκειται σε πρόστιμο.

Το πρόστιμο ορίζεται από τις διατάξεις του ν.2523/1997 και κειμαίνεται από 40 έως 100 ευρώ. Θα σταλεί η απόφαση επιβολής προστίμου ταχυδρομικά στο μέλλον.

Σχετική η ΠΟΛ.1181/2014.

Επισημαίνω ότι κατά την άποψή μου η παρ. 4 της ανωτέρω ΠΟΛ. "4. Υπενθυμίζουμε ότι με την ερμηνευτική εγκύκλιο του ν. 2523/1997, ΠΟΛ.1317/2.12.1997, είχε διευκρινισθεί ότι εφόσον ο φορολογούμενος υποβάλλει εκπρόθεσμη τροποποιητική δήλωση φορολογίας εισοδήματος για να δηλώσει κάποιο στοιχείο με την παράλειψη του οποίου, δεν παρέβη κάποια φορολογική διάταξη, δεν επιβάλλεται πρόστιμο.", δεν έχει εφαρμογή στην προκειμένη περίπτωση επειδή ανέγραψες ανακριβώς την κύρια κατοικία, οπότε παρέβεις τις φορολογικές διατάξεις.

 

Εξάλλου, ο αριθμός παροχής πλέον είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο και χρειάζεται μεγάλη προσοχή όταν τον δηλώνουμε, γιατί χρησιμοποιείται σε αιτήσεις που υποβάλλονται για επιδόματα (κοινωνικό μέρισμα, επίδομα πετρελαίου) και η μη ταυτοποίηση με την δήλωση φορολογίας εισοδήματος, μπορεί να μας βάλει σε περιπέτειες (πονικές διώξεις για ψευδή δήλωση, κλπ).

 

Την τελική κρίση πάντως, θα την έχει η ΔΟΥ.

 

Το σύστημα (αν κρίνουμε από πέρυσι) θα πρέπει να μείνει ανοικτό μέχρι τον Δεκέμβριο, εκτός και αν αποφασίσουνε να το αφήσουνε ακοικτό για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για διόρθωση λανθασμένου αριθμού παροχής ΔΕΗ δεν έχει πρόστιμο.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

 

Εκπρόθεσμη συμπληρωματική  δήλωση ΦΕ οικ. έτους 2013, με την οποία δηλώνεται το σωστό έτος κυκλοφορίας του ΙΧ αυτοκινήτου, καθώς είχε δηλωθεί λάθος με την αρχική, έχει πρόστιμο?

1) η αρχική ήταν χρεωστική.

2) με την συμπληρωματική βγαίνει επιπλέον εισφορά αλληλεγγύης 140,00 ευρώ και φόρος πολυτελείας 371,00.

3) τα τεκμήρια καλύπτονται με ανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Με ποια λογική και επιχείρημα, συνάδελφοι, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα ακόμη για υποβολή 2ης τροποποιητικής Ε1 - εκπρόθεσμης ασφαλώς, ενώ παραμένει ανοικτό για την 1η τροποποιητική; Θέλω να βάλω μέσα αναπηρία συζύγου που όπως προϋπολογίζω μεν δεν πρόκειται να μεταβάλλει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, αλλά ο άνθρωπος όπως βλέπω θα δικαιούται μάλλον απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και ένταξη στις ευπαθείς ομάδες για μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ. Σε διάστημα 15 ημερών, είχα από το 15515 μία υπόσχεση ότι θα ανοίξει σε μια εβδομάδα, αλλά στη δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι είναι άγνωστος ο χρόνος ενεργοποίησης. Τώρα τι γίνεται; Τι άκρη να βγάλω και με ποιον; Χειρόγραφη υποβολή όπως ήταν και αναμενόμενο, δεν δέχονται και έτσι πρέπει. Κάποιος ίσως ομοιοπαθής;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Με ποια λογική και επιχείρημα, συνάδελφοι, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα ακόμη για υποβολή 2ης τροποποιητικής Ε1 - εκπρόθεσμης ασφαλώς, ενώ παραμένει ανοικτό για την 1η τροποποιητική; Θέλω να βάλω μέσα αναπηρία συζύγου που όπως προϋπολογίζω μεν δεν πρόκειται να μεταβάλλει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, αλλά ο άνθρωπος όπως βλέπω θα δικαιούται μάλλον απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και ένταξη στις ευπαθείς ομάδες για μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ. Σε διάστημα 15 ημερών, είχα από το 15515 μία υπόσχεση ότι θα ανοίξει σε μια εβδομάδα, αλλά στη δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι είναι άγνωστος ο χρόνος ενεργοποίησης. Τώρα τι γίνεται; Τι άκρη να βγάλω και με ποιον; Χειρόγραφη υποβολή όπως ήταν και αναμενόμενο, δεν δέχονται και έτσι πρέπει. Κάποιος ίσως ομοιοπαθής;;; 

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα σας! 

Όταν στο εκκαθαριστικό σημείωμα δίπλα απο το ποσό προς επιστροφή αναφέρει την κάτωθι επισήμανση, γνωρίζει κανείς αν πρέπει να πάω τα δικαιολογητικά της δήλωσης του φυσικού προσώπου στην Δ.Ο.Υ. προς έλεγχο(χωρίς να μου το ζητήσουν-θεωρούν δεδομένο οτι εννοείται)????

ή θα πρέπει να μου στείλει η Δ.Ο.Υ. χαρτί που να μου λέει να πάω για έλεγχο

ή αφού κάνουν τον συμψηφισμό με οφειλές (εαν υπάρχουν) του φορολογούμενου κάποια στιγμή θα του καταθέσουν το υπόλοιπο ποσό ή ολόκληρο το ποσό στον λογαριασμό του????

ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ 

 Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί- 

 τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές 

 σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο- 

 γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας. 

 

Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

 

Εκπρόθεσμη συμπληρωματική  δήλωση ΦΕ οικ. έτους 2013, με την οποία δηλώνεται το σωστό έτος κυκλοφορίας του ΙΧ αυτοκινήτου, καθώς είχε δηλωθεί λάθος με την αρχική, έχει πρόστιμο?

1) η αρχική ήταν χρεωστική.

2) με την συμπληρωματική βγαίνει επιπλέον εισφορά αλληλεγγύης 140,00 ευρώ και φόρος πολυτελείας 371,00.

3) τα τεκμήρια καλύπτονται με ανάλωση.

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Με ποια λογική και επιχείρημα, συνάδελφοι, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα ακόμη για υποβολή 2ης τροποποιητικής Ε1 - εκπρόθεσμης ασφαλώς, ενώ παραμένει ανοικτό για την 1η τροποποιητική; Θέλω να βάλω μέσα αναπηρία συζύγου που όπως προϋπολογίζω μεν δεν πρόκειται να μεταβάλλει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, αλλά ο άνθρωπος όπως βλέπω θα δικαιούται μάλλον απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και ένταξη στις ευπαθείς ομάδες για μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ. Σε διάστημα 15 ημερών, είχα από το 15515 μία υπόσχεση ότι θα ανοίξει σε μια εβδομάδα, αλλά στη δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι είναι άγνωστος ο χρόνος ενεργοποίησης. Τώρα τι γίνεται; Τι άκρη να βγάλω και με ποιον; Χειρόγραφη υποβολή όπως ήταν και αναμενόμενο, δεν δέχονται και έτσι πρέπει. Κάποιος ίσως ομοιοπαθής;;; 

Κάποια γνώμη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα!

 

Εκπρόθεσμη συμπληρωματική  δήλωση ΦΕ οικ. έτους 2013, με την οποία δηλώνεται το σωστό έτος κυκλοφορίας του ΙΧ αυτοκινήτου, καθώς είχε δηλωθεί λάθος με την αρχική, έχει πρόστιμο?

1) η αρχική ήταν χρεωστική.

2) με την συμπληρωματική βγαίνει επιπλέον εισφορά αλληλεγγύης 140,00 ευρώ και φόρος πολυτελείας 371,00.

3) τα τεκμήρια καλύπτονται με ανάλωση.

επειδή δεν βγαίνει φόρος έχει πρόστιμο? γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Με ποια λογική και επιχείρημα, συνάδελφοι, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα ακόμη για υποβολή 2ης τροποποιητικής Ε1 - εκπρόθεσμης ασφαλώς, ενώ παραμένει ανοικτό για την 1η τροποποιητική; Θέλω να βάλω μέσα αναπηρία συζύγου που όπως προϋπολογίζω μεν δεν πρόκειται να μεταβάλλει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, αλλά ο άνθρωπος όπως βλέπω θα δικαιούται μάλλον απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και ένταξη στις ευπαθείς ομάδες για μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ. Σε διάστημα 15 ημερών, είχα από το 15515 μία υπόσχεση ότι θα ανοίξει σε μια εβδομάδα, αλλά στη δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι είναι άγνωστος ο χρόνος ενεργοποίησης. Τώρα τι γίνεται; Τι άκρη να βγάλω και με ποιον; Χειρόγραφη υποβολή όπως ήταν και αναμενόμενο, δεν δέχονται και έτσι πρέπει. Κάποιος ίσως ομοιοπαθής;;; 

 

Γραπτή απάντηση μέσα από Taxis (σε επώνυμο μήνυμα) από τους ....αρμόδιους - ανευθυνοϋπεύθυνους του Υπ. Οικονομικών:     :rolleyes: Θαυμάστε τους - Δοξάστε τους!!  

 

 

"Σας ενημερώνουμε ότι προς το παρόν δε δίνεται ηλεκτρονικά η δυνατότητα υποβολής δεύτερης τροποποιητικής δήλωσης Ε1.

Πάντα στη διάθεσή σας

Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων

Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών  "

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γραπτή απάντηση μέσα από Taxis (σε επώνυμο μήνυμα) από τους ....αρμόδιους - ανευθυνοϋπεύθυνους του Υπ. Οικονομικών:     :rolleyes: Θαυμάστε τους - Δοξάστε τους!!  

 

 

"Σας ενημερώνουμε ότι προς το παρόν δε δίνεται ηλεκτρονικά η δυνατότητα υποβολής δεύτερης τροποποιητικής δήλωσης Ε1.

Πάντα στη διάθεσή σας

Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων

Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών  "

 

 Αφήνουν όμως ανοικτό το ενδεχόμενο..........για το μέλλον! <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αφήνουν όμως ανοικτό το ενδεχόμενο..........για το μέλλον! <_<

....Ναι - Ναι! Αφού :ph34r: χάσει καμιά απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, κανά φτηνό τιμολόγιο της ΔΕΗ!  :angry:. Πάντα βέβαια ισχύει το "ας πρόσεχε"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χθες θυμήθηκε ο πελάτης μου να κάνει την φορολογική δήλωση του οικ. έτους 14............ αφού λοιπον υπεβλήθη είδα ότι δεν τσέκαρα τον κωδικό 027 "ασκείτε εμπορική επιχείρηση και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1951" και υπολογίστηκε τέλος επιτηδεύματος ενώ ο πελάτης γεννήθηκε το 1949. το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης ήταν χρεωστικό. αν κάνω τροποποιητική το αποτέλεσμα θα είναι πιστωτικό. το πρόστιμο θα είναι 100 ευρώ ή παραπάνω λόγω του ότι είναι εκπρόθεσμη τροποποίηση εκπρόθεσμης φορολογική δήλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χθες θυμήθηκε ο πελάτης μου να κάνει την φορολογική δήλωση του οικ. έτους 14............ αφού λοιπον υπεβλήθη είδα ότι δεν τσέκαρα τον κωδικό 027 "ασκείτε εμπορική επιχείρηση και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1951" και υπολογίστηκε τέλος επιτηδεύματος ενώ ο πελάτης γεννήθηκε το 1949. το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης ήταν χρεωστικό. 1)αν κάνω τροποποιητική το αποτέλεσμα θα είναι πιστωτικό. θα επιβληθεί πρόστιμο? 2) σε ποιές περιπτώσεις δεν παραβαίνουμε φορολογική διάταξη με το να συμπληρώσουμε- τροποποιήσουμε κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

χθες θυμήθηκε ο πελάτης μου να κάνει την φορολογική δήλωση του οικ. έτους 14............ αφού λοιπον υπεβλήθη είδα ότι δεν τσέκαρα τον κωδικό 027 "ασκείτε εμπορική επιχείρηση και γεννηθήκατε μέχρι 31/12/1951" και υπολογίστηκε τέλος επιτηδεύματος ενώ ο πελάτης γεννήθηκε το 1949. το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης ήταν χρεωστικό. αν κάνω τροποποιητική το αποτέλεσμα θα είναι πιστωτικό. το πρόστιμο θα είναι 100 ευρώ ή παραπάνω λόγω του ότι είναι εκπρόθεσμη τροποποίηση εκπρόθεσμης φορολογική δήλωσης?

???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Με ποια λογική και επιχείρημα, συνάδελφοι, το σύστημα δε δίνει τη δυνατότητα ακόμη για υποβολή 2ης τροποποιητικής Ε1 - εκπρόθεσμης ασφαλώς, ενώ παραμένει ανοικτό για την 1η τροποποιητική; Θέλω να βάλω μέσα αναπηρία συζύγου που όπως προϋπολογίζω μεν δεν πρόκειται να μεταβάλλει το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης, αλλά ο άνθρωπος όπως βλέπω θα δικαιούται μάλλον απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ, αλλά και ένταξη στις ευπαθείς ομάδες για μειωμένο τιμολόγιο ΔΕΗ. Σε διάστημα 15 ημερών, είχα από το 15515 μία υπόσχεση ότι θα ανοίξει σε μια εβδομάδα, αλλά στη δεύτερη επικοινωνία μου είπαν ότι είναι άγνωστος ο χρόνος ενεργοποίησης. Τώρα τι γίνεται; Τι άκρη να βγάλω και με ποιον; Χειρόγραφη υποβολή όπως ήταν και αναμενόμενο, δεν δέχονται και έτσι πρέπει. Κάποιος ίσως ομοιοπαθής;;; 

Αν θες να κερδισεις χρονο στειλε την βεβαιοση απο τωρά στις e-εφαρμογες ωστε να περαστει η αναπηρια στο συστημα και επειτα θα σου μενει μόνο η υποβολη τροποοιητικής.

Εγω παντως παρολι την απειρια μου εστειλά εμπροθεσμα τροποποιητική με την αναπηρια και επειτα μολις πηρα βεβαιωση απο κεπα την εστειλα και αυτή. Ημουν βεβαια σιγουρος πως θα την παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θες να κερδισεις χρονο στειλε την βεβαιοση απο τωρά στις e-εφαρμογες ωστε να περαστει η αναπηρια στο συστημα και επειτα θα σου μενει μόνο η υποβολη τροποοιητικής.

Εγω παντως παρολι την απειρια μου εστειλά εμπροθεσμα τροποποιητική με την αναπηρια και επειτα μολις πηρα βεβαιωση απο κεπα την εστειλα και αυτή. Ημουν βεβαια σιγουρος πως θα την παρω.

πώς στέλνεις την βεβαίωση στις e-εφαρμογές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητική Ε2  στην οποία η μόνη αλλαγή είναι οι μήνες του κενού (το οποίο όλο το 2013 είχε διακοπή ρευματοδότησης) επιφέρει πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 11813. Σε περίπτωση εκπρόθεσμης  υποβολής τροποποιητικών δη λώσεων από τις οποίες δεν πρ οκύπτει φορολογική υποχρέωση (μηδενικές ή πιστωτικές) ή τροποποιητικών δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα, ισχύει η παράγρ. 19 του άρθρου 66 το υ ν. 4174/2013 βάσει της οποίας επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 παράγρ. 1 εδάφιο 1 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε κάθε περίπτωση ποσό να μην ξεπερν ά τα 100 ευρώ.

 

αρα  ναι προστιμο

 

η  κανω λαθος     ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...