Προς το περιεχόμενο
  • 0

ασφαλιστικές ημέρες αποχώρηση μεσα στο μήνα-τεκμαρτά


nay

Ερώτηση

Μετά απο πολύ ψάξιμο ,αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια γιατί θα μου πείτε οτι έχει συζητήθεί αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμμένο  ,παρακάλω όποιος μπορεί να βοηθήσει ....

 

Επισιτιστικό  λειτουργεί με σύστημα εξαημέρου

 

Σε εργαζόμενους με απασχόληση όλο το μήνα βάζω 25 ασφαλιστικά τεκμαρτά ημερομίσθια (ελπίζω σωστά)

 

Εργαζόμενος ασφαλισμένος στα τεκμαρτά αποχώρησε οικειοθελώς στις 21/07 ,δούλεψε Δευτέρα-Σάββατο άρα 18 εργάσιμες  ,πόσα ασφαλιστικά τεκμαρτά ημερομίσθια θα βάλω ?πώς μετράω σε αυτές τις περιπτώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μετά απο πολύ ψάξιμο ,αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια γιατί θα μου πείτε οτι έχει συζητήθεί αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμμένο  ,παρακάλω όποιος μπορεί να βοηθήσει ....

 

Επισιτιστικό  λειτουργεί με σύστημα εξαημέρου

 

Σε εργαζόμενους με απασχόληση όλο το μήνα βάζω 25 ασφαλιστικά τεκμαρτά ημερομίσθια (ελπίζω σωστά)

 

Εργαζόμενος ασφαλισμένος στα τεκμαρτά αποχώρησε οικειοθελώς στις 21/07 ,δούλεψε Δευτέρα-Σάββατο άρα 18 εργάσιμες  ,πόσα ασφαλιστικά τεκμαρτά ημερομίσθια θα βάλω ?πώς μετράω σε αυτές τις περιπτώσεις ?

18 ημερομίσθια θα του βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ για την απαντηση με την ιδια λογικη όμως εχω εναν αλλο με αποχωρηση 30/07 (με απασχοληση εξαημερο Δευτερα-Σαββατο αρα εως 30/07 26 πραγματικές  εργασιμες μέρες ) θα το ασφαλισω με 26 ασφαλιστικα ημερομισθια ,ειναι σωστο αυτο στην τεκμαρτη ασφαλιση να δηλωνω ανω των 25 τεκμαρτων ημερομισθιων;

 

δηλαδη αυτος για πληρη μηνα εχει 25 τεκμαρτα τωρα για αποχωρηση την προτελευταια μερα του μηνα θα βαλω 26 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ για την απαντηση με την ιδια λογικη όμως εχω εναν αλλο με αποχωρηση 30/07 (με απασχοληση εξαημερο Δευτερα-Σαββατο αρα εως 30/07 26 πραγματικές  εργασιμες μέρες ) θα το ασφαλισω με 26 ασφαλιστικα ημερομισθια ,ειναι σωστο αυτο στην τεκμαρτη ασφαλιση να δηλωνω ανω των 25 τεκμαρτων ημερομισθιων;

 

δηλαδη αυτος για πληρη μηνα εχει 25 τεκμαρτα τωρα για αποχωρηση την προτελευταια μερα του μηνα θα βαλω 26 ;

ναί μπορείς να δηλώσεις μέχρι και 27 ημερομίσθια. Θεωρητικά μπορείς να δηλώσεις και 30 αλλά αυτά πηγαίνουν υπέρ πίστεως αν θυμάμαι καλά από μιά συζήτηση που είχα κάνει παλιά με έναν ελεγκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ για την απαντηση με την ιδια λογικη όμως εχω εναν αλλο με αποχωρηση 30/07 (με απασχοληση εξαημερο Δευτερα-Σαββατο αρα εως 30/07 26 πραγματικές  εργασιμες μέρες ) θα το ασφαλισω με 26 ασφαλιστικα ημερομισθια ,ειναι σωστο αυτο στην τεκμαρτη ασφαλιση να δηλωνω ανω των 25 τεκμαρτων ημερομισθιων;

 

δηλαδη αυτος για πληρη μηνα εχει 25 τεκμαρτα τωρα για αποχωρηση την προτελευταια μερα του μηνα θα βαλω 26 ;

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=74197&p=349660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

spiro δεν λεει καπου για προσληψη μεσα στον μηνα στα τεκμαρτα πως μετραω...αυτο ψάχνω

κανονικά όπως θα μέτραγες και για έναν απλό ημερομίσθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δ) Aμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές.

Mισθωτοί αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (σερβιτόροι, κουρείς κ.λ.π.) κατατάσσονται, με απόφαση της Διοικήσεως του I.K.A. κατ’ έτος, σε κλάσεις τεκμαρτών ημερομισθίων, με βάση τις οποίες και υπολογίζονται οι υπέρ του Iδρύματος εισφορές. Kαι θεωρούνται ότι πραγματοποιούν 25 ημέρες ασφαλίσεως στο I.K.A., εκτός αν εργάσθηκαν λιγότερες από τον αριθμό αυτό κάποιο μήνα (γιατί προσλήφθηκαν ή αποχώρησαν ενδιάμεσα ή δεν εργάσθηκαν κάποιες ημέρες, χωρίς να δικαιούνται μισθό κ.ο.κ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δ) Aμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές.

Mισθωτοί αμειβόμενοι με κυμαινόμενες αποδοχές (σερβιτόροι, κουρείς κ.λ.π.) κατατάσσονται, με απόφαση της Διοικήσεως του I.K.A. κατ’ έτος, σε κλάσεις τεκμαρτών ημερομισθίων, με βάση τις οποίες και υπολογίζονται οι υπέρ του Iδρύματος εισφορές. Kαι θεωρούνται ότι πραγματοποιούν 25 ημέρες ασφαλίσεως στο I.K.A., εκτός αν εργάσθηκαν λιγότερες από τον αριθμό αυτό κάποιο μήνα (γιατί προσλήφθηκαν ή αποχώρησαν ενδιάμεσα ή δεν εργάσθηκαν κάποιες ημέρες, χωρίς να δικαιούνται μισθό κ.ο.κ.).

ναι το έχω διαβάσει και αυτό αλλά δεν λεει : πως ?? λογικα θα μετρησω όπως μετραω σε  έναν ημερομισθιο (που ειναι ημερομισθιος) όπως λέει και ο V.kourtis αλλα στην περιπτωση αυτη  σε απολυση πχ στις 30/07/2014 εχω  για αμοιβη 26 εργασιμες μερες  και  26 ασφαλιστικα...... όμως ο συγκεκριμμενος εργαστηκε μια μερα λιγοτερη και θα έχει  ασφαλιστικες ημερες  μια παραπανω   απο αυτον που εργαστηκε εως στις 31/07 χωρις απουσιες (25 ασφαλιστικα στα τεκμαρτα ) δεν ειναι παραδοξο...εκει προβληματίστηκα

 

αν μετρησω οπως μετραω για τους μισθωτους (λογω των 25 ασφαλιστικων ) θα πρεπει απο το 25 να αφαιρεσω τις ημερες απουσιας αρα 24 ασφαλιστικες και αμοιβη για 26 εργασιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...