Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΑΕ ΑΠΟ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

σε ΑΕ λόγω διαμάχης μεταξύ των μετόχων, και μετά από απόφαση δικαστηρίου αποφασίστηκε έλεγχος απο ορκωτούς λογιστές. Αυτούς του πληρώνει αυτός που ελέγχεται ή αυτός που ζήτησε τον έλεγχο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις όποιος να 'ναι? δεν υπάρχει καποια σχετική νομοθεσία?

 

Εννοώ όποιος να 'ναι.

 

Δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία.

 

Συνήθως τα πληρώνει ο επισπεύδων (ο οποίος ζητάει μετά από το δικαστήριο - και ανάλογα την έκβαση της υπόθεσης - να τα επιμερίσει), χωρίς αυτό να είναι και απαραίτητο. Άλλες φορές ο πραγματογνώμονας πληρώνεται απευθείας από το δικαστήριο, αλλά σε ιδιωτικές υποθέσεις, όποιος να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Βασικα τον ελεγχο ζητησε ο μετοχοσ με το 33% αλλα το χαρτι που ανεφερε τον μισθο τους ηρθε στην εταιρεια! Μου φανηκε παραξενο γιατι η λογικη επιτάσσει να πληρωσει αυτός που ζήτησε τον έλεγχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα! Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Βασικα τον ελεγχο ζητησε ο μετοχοσ με το 33% αλλα το χαρτι που ανεφερε τον μισθο τους ηρθε στην εταιρεια! Μου φανηκε παραξενο γιατι η λογικη επιτάσσει να πληρωσει αυτός που ζήτησε τον έλεγχο!

Με βάση την λογική σωστά τα λες, αλλά συνηθίζεται να τα πληρώνει ο "επισπεύδων". Αυτή την εμπειρία έχω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την λογική σωστά τα λες, αλλά συνηθίζεται να τα πληρώνει ο "επισπεύδων". Αυτή την εμπειρία έχω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...