Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
nay

Κυριος και Συμπληρωματικός φόρος ΕΝΦΙΑ

Question

εχω μπερδευτει ....δεν αντεχω άλλο ,κάποιος που να έχει καταλάβει τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ ..... σε νομικο πορσωπο μπορεί ο συμπληρωματικός φόρος να είναι μεγαλυτερος του κύριου ;

Recommended Posts

• 0

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΟΛΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ 2 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ (2013,2014).

Στα δικά σας ακίνητα ναι!

Στων πελατών σας, μόνο εφόσον σας το πουν οι ίδιοι!

• 0

Στα δικά σας ακίνητα ναι!

Στων πελατών σας, μόνο εφόσον σας το πουν οι ίδιοι!

Ναί σωστότατο!!!!!!!!! τώρα σε ότι αφορά το σύστημα για τις μεταβολές θα ανοίξει λογικά αρχές Σεπτέμβριου σύμφωνα με πληροφορίες που διαβάζω σε διάφορα άλλα σάιτ.

• 0

Ερώτηση νο1 : έχω μπροστά μου ένα εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ στο οποίο έχει προκύψει και κύριος και συμπληρωματικός φόρος(συνολική αντικ.αξία ακινήτων 520000 ευρώ περίπου). Από περιέργεια και επειδή μου αρέσει να ψάχνω και να αναζητώ το οτιδήποτε , έβαλα τα δεδομένα στο λογισμικό μου και διαπίστωσα ότι ο κύριος φόρος είναι ακριβώς στο λεπτό ίδιος, αλλά δεν μου βγάζει καθόλου συμπληρωματικό ενώ το επίσημο εκκαθαριστικό της Δ.Ο.Υ. μου βγάζει 330 ευρώ φόρο. Γιατί γίνεται αυτό? Διάβασα και τον 4223/2013 και δεν αναγράφει λεπτομέρειες για τον υπολογισμό παρά μόνο την κλίμακα και κάποιες εξαιρεσεις. Βέβαια στο άρθρο 5 αναγράφεται ότι ο υπολογισμός γίνεται κατά τα λοιπά με τις διατάξεις του άρθρου 32 του ν.3842/2010, όπως ισχύει κάθε φορά.

Ερώτηση νο2: επίσης από χθές συνέχεια δέχομαι τηλέφωνα για πιθανά σενάρια αποφυγής ενός μέρους του ΕΝΦΙΑ του στυλ.. αν τα γράψω στα ανήλικα παιδιά μου τί ελάφρυνση θα έχω κλπ...Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει κάπως ώστε να διαβάσω κάποια πράγματα πάνω σε όλα τα θέματα των μεταβιβάσεων κλπ?

• 0

βασικά διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο, αλλά δεν κατάλαβα πώς υπολογίζεται ο συντελεστής εμπορικότητας. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει?

• 0

Έχει παρατηρήσει κάποιος συνάδελφος να υπολογίζεται συντελεστής 0,80 σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει επικαρπία; Πχ, αγροτεμάχιο, νομικού προσώπου, πλήρης κυριότητα, συμπληρωμένα τα πεδία ορθά και η διαφορά του υπολογισμού του taxis με τον δικό μου υπολογισμό αφορά ένα συντελεστή 0,80......

• 0

καλημερα, το πρωι ειδα οτι λενε να κανουν την πρωτη δοση τον σεπτεμβριο και ερωτηση ποτε θα ανοιξει η εφαρμογη τροποποιητικη Ε9 για να αλλαξει το ενφια;; θα βαλουν προστιμο και για αυτο;

• 0

Καλημέρα ,σε κάποιον δεν φαίνεται το εκκαθαριστικό ,απο ότι είδα υπάρχει Ε9 χειρόγραφο στην ΔΟΥ  στο taxis δεν υπάρχει κάτι  ,ούτε στην προσωποποιημένη οφειλή.....

στην περίπτωση αυτή το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ θα πάει ταχυδρομικώς ;

• 0

καλημερα, το πρωι ειδα οτι λενε να κανουν την πρωτη δοση τον σεπτεμβριο και ερωτηση ποτε θα ανοιξει η εφαρμογη τροποποιητικη Ε9 για να αλλαξει το ενφια;; θα βαλουν προστιμο και για αυτο;

Μέχρι 30/11 χωρίς πρόστιμο οι τροποποιήσεις.

• 0

Καλημέρα ,σε κάποιον δεν φαίνεται το εκκαθαριστικό ,απο ότι είδα υπάρχει Ε9 χειρόγραφο στην ΔΟΥ  στο taxis δεν υπάρχει κάτι  ,ούτε στην προσωποποιημένη οφειλή.....

στην περίπτωση αυτή το εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ θα πάει ταχυδρομικώς ;

Θα πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά Ε9, μέχρι 30/11 χωρίς πρόστιμο...

• 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19829

Είχαμε αναφερθεί 2 φορές στην υποχρέωση για συμπλήρωση του συγκεκριμένου κωδικού (ιδιοχρησιμοποίηση) με άρθρα στην κεντρική σελίδα του κόμβου.  Υπήρχε επίσης και ανακοίνωση τον Φεβρουάριο από το ΥΠΟΙΚ. δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το είδατε . Βέβαια με την χρονιά που περνάμε τι να πρωτοπρολάβεις θα μου πεις , αλλά παιδιά λίγη προσοχή στα άρθρα μας, γιαυτό τα γράφουμε για να προλάβουμε τέτοιες καταστάσεις.

• 0

Θα πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά Ε9, μέχρι 30/11 χωρίς πρόστιμο...

μήπως το χωρίς πρόστιμο ειναι για διορθωσεις και οχι απο την αρχη εξ ολοκληρου ε9 ηλεκτρονικα ; επρεπε δηλαδη να είχε υποβληθεί ηλεκτρονικα ;

αν θυμαμαι καλα υπηρχαν ηλεκτρονικα και τα χειρογραφα και ζητουσαν επικαροποιηση ,αν θυμαμαι καλα.... αυτο γιατι δεν φαινεται ;

ΥΓ .ευχαριστουμε gus ....τι να πρωτοδουμε ...και τι απο αυτα που θα δουμε θα συγκρατησει το μυαλο μας ......εχουμε παλαβωσει ....

• 0

Χωρίς πρόστιμα είναι τα πάντα και ολόκληρη εισαγωγή ακινήτων .  Μόλις ανοίξει η εφαρμογή θα πρέπει να διορθωθούν ότι είναι δικά μας λάθη.

• 0

Χωρίς πρόστιμα είναι τα πάντα και ολόκληρη εισαγωγή ακινήτων .  Μόλις ανοίξει η εφαρμογή θα πρέπει να διορθωθούν ότι είναι δικά μας λάθη.

Η μετατροπή των ποσοστών από εκατοστά σε χιλιοστά... π.χ. το 63% του Ε9 φαίνεται 6,3% στον ΕΝΦΙΑ..

ποιανού λάθος είναι?

• 0

Είχαμε αναφερθεί 2 φορές στην υποχρέωση για συμπλήρωση του συγκεκριμένου κωδικού (ιδιοχρησιμοποίηση) με άρθρα στην κεντρική σελίδα του κόμβου.  Υπήρχε επίσης και ανακοίνωση τον Φεβρουάριο από το ΥΠΟΙΚ. δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το είδατε . Βέβαια με την χρονιά που περνάμε τι να πρωτοπρολάβεις θα μου πεις , αλλά παιδιά λίγη προσοχή στα άρθρα μας, γιαυτό τα γράφουμε για να προλάβουμε τέτοιες καταστάσεις.

το ειχαμε γράψει και μεις από 9/6/2014 για τα ημιτελή, ιδιοχρησιμοποίηση, αγροτικές αποθήκες κλπ. 

βλ θεμα:  42. Ε9                στο Link

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78778&page=11

Σχετικά με την επικαιροποίηση του Ε9.

Πολύς κόσμος πήρε τώρα τελευταία κλειδάριθμο κλπ, πως θα έκανε επικαιροποιηση το 2012 ;;; πώς;;

• 0

Ευχομαι και ελπιζω,να μη χρησιμοποιησουν παλι την πεπατημενη,δηλαδη ανοιγουμε την εφαρμογη λιγες μερες πριν τη ληξη,και οποιον παρει ο χαρος.

• 0

καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου,  ειναι σιγουρο οτι η πρωτη δοση εχει παει σεπτεμβριο;;;

• 0

καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου,  ειναι σιγουρο οτι η πρωτη δοση εχει παει σεπτεμβριο;;;

ακόμα δεν έχει ψηφιστεί κάτι, αλλά αφού το είπε ο χοντρός θα πάει  . . .  . . . αυτός δεν λέει ψέματα ΠΟΤΕ!!!

• 0

δηλαδη δεν εχει βγει καποια ΠΟΛ η εγκυκλιος αλλη για το οτι θα παει η 1η δοση τον σεπτεμβριο ακομη ;

• 0

δηλαδη δεν εχει βγει καποια ΠΟΛ η εγκυκλιος αλλη για το οτι θα παει η 1η δοση τον σεπτεμβριο ακομη ;

Από όσο ξέρω όχι.

• 0

Μου μοιάζει πολύ δύσκολο να υπολογιστούν ξανά πολλά εκκαθαριστικά (βλέπε νησιά Ιονίου) και προφανώς πάμε για Χριστούγεννα . 

• 0

Δλδ  μέχρι  29-08-14  πληρώνουμε  την  πρώτη  δόση  και   περιμένουμε  συμψηφισμούς   μέσω  συστήματος  το  Σεπτέμβριο ?

• 0

Δλδ  μέχρι  29-08-14  πληρώνουμε  την  πρώτη  δόση  και   περιμένουμε  συμψηφισμούς   μέσω  συστήματος  το  Σεπτέμβριο ?

όχι. Τέλος Σεπτέμβρη η α δόση

• 0

Καλησπέρα.Είναι επίσημο ότι η πρώτη δόση θα πάει στις 30/9?Έχει βγει κάποια ΠΟΛ?Τι θα λέμε στους πελάτες?Ευχαριστώ.

τέλος σεπτέμβρη είναι η α' δόση. Αν ο πελάτης σου ζητήσει και ΠΟΛ για αυτό,, έ τότε τί να πώ??? δεν νομίζω να έχει βγεί ακόμη η ΠΟΛ για αυτό