Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΦΙΑ και ειδοποίηση μέσω email


Dogofwar

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους , 

 

Σήμερα από το μεσημέρι και έπειτα παρατήρησα ότι ο ΕΝΦΙΑ χρεώθηκε σε εμένα και διάφορους γνωστούς και φίλους (όχι όλους) όμως το ανακαλύψαμε τυχαία με είσοδο στο Taxisnet, δεν έλαβε κανένας ουδέν email καμία ειδοποίηση ΤΙΠΟΤΕ!! Δηλαδή τι συμβαίνει τώρα με αυτόν τον τραγέλαφο, μεν μας υποχρεώνουν να ειδοποιούμαστε μέσω email όλοι και οι γέροντες στην Άνω Ραχούλα, δεν στέλνουν ούτε email και πρέπει όλοι να μυρίσουν τα νύχια τους μπας και η εφορία τους χρέωσε κάτι να μπαίνουν κάθε τρεις και λίγο στο Taxis Να κοιτάνε ... είμαι ποτέ δυνατόν?? Αν είναι έτσι στις εφαρμογές φορολογικού προφίλ να κάνουν και μια σύνδεση με το λογ/σμο facebook να γίνει κοινωνικό το δίκτυο να περνάμε και λίγο πιο ευχάριστα βρε αδελφέ!!!

 

Σοβαρά τώρα, κοιτάξτε και τα δικά σας και των πελατών σας και βρείτε αν έστειλαν ένα email γιατί έχω τη βεβαιότητα ότι οι υποχρεώσεις τους που απορρέουν από την ΠΟΛ 1125/16.04.2014 δεν εκπληρώνονται και θέτουν και τους φορολογούμενους σε κίνδυνο! Εγώ αν μέχρι δευτέρα δεν έχω δει Mail θα στείλω μήνυμα και καλύτερα θα ήταν συνολικά οι σύλλογοι , αν συνεχίσει αυτό να τους στείλουν εξώδικο διότι απαιτούν τα πάντα από εμάς και αυτοί αρμενίζουν!!! Μετά θα ζητάν και πρόστιμα του 4174!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όσους με ρωτάνε τους έχω πεί μετά τις 20 Αυγούστου. Τηλέφωνα δεν πρόκειται αν πάρω παρά μόνο σε κάποιους που εγώ θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά .... έχουν βγει οι ταυτότητες πληρωμής στην προσωποποιημένη πληροφόρηση , τα εκκαθαριστικά αγνοούνται , τα βρήκε κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το αλλο?πρεπει ολοι να βγαλουν κλειδαριθμο για να δουν την οφειλη τους εννοω τους συζηγους γιατι δεν μπορουμε να δουμε την οφειλη τους!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα ποσα πως τα βλεπετε? γιατι μεχρι προσφατως ελεγαν οτι θα ειναι λιγοτερα απο το χαρατσι της δεη αλλα εγω τα βλεπω μεγαλυτερα οπου κοιταξα κ εκανα συγκριση

επισης οι βιοτεχνικοι-βιομηχανικοι χωροι δεν πληρωναν χαρατσι , ενω τωρα εχει βγει φορος, μηπως επρεπε να δηλωθει καπου στο ε9 οτι ο χωρος ειναι βιομηχανικος και το παρελειψαεγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την εφαρμογή περιουσιολογίου έχει και την ανάλυση. Οι αξίες των ακινήτων πήγαν στα ύψη.

 

Θα κλάψουνε μανούλες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την εφαρμογή περιουσιολογίου έχει και την ανάλυση. Οι αξίες των ακινήτων πήγαν στα ύψη.

 

Θα κλάψουνε μανούλες....

Βρήκατε σε κάποιον εκκαθαριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τις δηλώσεις περιουσιολογίου έχει επιλογή "εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2014"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο επικοινωνια με το 15515 μου ειπαν οτι η συζυγος θα πρεπει να βγαλει δικο της κλειδαριθμο, διοτι μεσα απο τον συζυγο θα μπορει να δει το εκκαθαριστικο ενφια το οποιο δεν θα εχει πανω ταυτοτητα οφειλης αρα δεν θα μπορει να παρει ταυτοτητα οφειλης διοτι η οφειλη δεν ειναι στον υποχρεο αλλα στην συζυγο. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! οι απατεωνες εχουν κανει λαθη στον υπολογισμο. πχ σε δικο μου φορολογουμενο ημιτελη κτισμα το υπολογισαν ως αποπερατωμενο ενω στην περουσιακη κατασταση φαινεται ημιτελη. ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο επικοινωνια με το 15515 μου ειπαν οτι η συζυγος θα πρεπει να βγαλει δικο της κλειδαριθμο, διοτι μεσα απο τον συζυγο θα μπορει να δει το εκκαθαριστικο ενφια το οποιο δεν θα εχει πανω ταυτοτητα οφειλης αρα δεν θα μπορει να παρει ταυτοτητα οφειλης διοτι η οφειλη δεν ειναι στον υποχρεο αλλα στην συζυγο. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! οι απατεωνες εχουν κανει λαθη στον υπολογισμο. πχ σε δικο μου φορολογουμενο ημιτελη κτισμα το υπολογισαν ως αποπερατωμενο ενω στην περουσιακη κατασταση φαινεται ημιτελη. ελεος

Είχατε βάλει το 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο επικοινωνια με το 15515 μου ειπαν οτι η συζυγος θα πρεπει να βγαλει δικο της κλειδαριθμο, διοτι μεσα απο τον συζυγο θα μπορει να δει το εκκαθαριστικο ενφια το οποιο δεν θα εχει πανω ταυτοτητα οφειλης αρα δεν θα μπορει να παρει ταυτοτητα οφειλης διοτι η οφειλη δεν ειναι στον υποχρεο αλλα στην συζυγο

ΠΡΟΣΟΧΗ ! οι απατεωνες εχουν κανει λαθη στον υπολογισμο. πχ σε δικο μου φορολογουμενο ημιτελη κτισμα το υπολογισαν ως αποπερατωμενο ενω στην περουσιακη κατασταση φαινεται ημιτελη. ελεος

Αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο , γιατί εγώ που είδα εκκαθαριστικό και έβριζα που δεν έχει Ταυτότητα πάνω ,  μετά είδα στο μενού ότι έχει εκδοθεί Ταυτότητα Οφειλής  (Ειδοποίηση Φόρου )με ανάλυση των δόσεων μέσα στην εφαρμογή του Ε9 .....

Αρα λογικά θα εμφανίζεται για τις συζύγους κανονικά η ταυτότητα οφειλης στην εφαρμογή Ε9 , απλά δε θα μπορούν να την εκτυπώσουν από Προσοποιημένη Πληροφόρηση χωρίς κωδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά .... έχουν βγει οι ταυτότητες πληρωμής στην προσωποποιημένη πληροφόρηση , τα εκκαθαριστικά αγνοούνται , τα βρήκε κανείς ?

Στο Ε-9 θα τα βρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι εννοειται 8? ειδικων συνθηκων 99 ημιτελη κτισμα εχω βαλει.

Ήθελε και το 8 στην ειδική κατηγορία. Το διορθώνετε αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήθελε και το 8 στην ειδική κατηγορία. Το διορθώνετε αργότερα.

λετε για οικ ετος 2014 που εβαλαν περισσοτερες επιλογες στο ''ειδικων συνθηκων '' διοτι το ε9 ειχε γινει πριν 3 χρονια οπου δεν υπηρχαν οι περισσοτερες αναλυσεις......ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λετε για οικ ετος 2014 που εβαλαν περισσοτερες επιλογες στο ''ειδικων συνθηκων '' διοτι το ε9 ειχε γινει πριν 3 χρονια οπου δεν υπηρχαν οι περισσοτερες αναλυσεις......ευχαριστω

Ναι αυτή η μ@λακία. Ξέχασα και εγώ μερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήθελε και το 8 στην ειδική κατηγορία. Το διορθώνετε αργότερα.

Δηλαδή έχουν υπολογίσει όλα τα ημιτελή σαν να είναι αποπερατωμένα? Και πρέπει να γίνει διορθωτικό Ε9 με νέο κωδικό? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ετσι ειναι ολα τα ημιτελη μεχρι και οικ ετος 2013 μεταβολλη.ρε τους απατεωνες δουλεια δεν ειχαμε σε δουλεια μας βαλανε παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 7
Χορήγηση εκπτώσεων και αναστολή πληρωμής φόρου


1. Με πράξη της Φορολογικής Διοίκησης χορηγείται έκπτωση πενήντα τοις εκατό (50%) στο φορολογούμενο, τον ή την σύζυγο και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του επί του ΕΝ.Φ.Ι.Α. που βεβαιώθηκε στα παραπάνω πρόσωπα, αν διαπιστώνεται οικονομική αδυναμία πληρωμής της συνολικής οφειλής για το οικείο έτος.

Η παραπάνω έκπτωση χορηγείται για τον οφειλόμενο ΕΝ.Φ.Ι.Α κάθε έτους, εφόσον πληρούνται σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
α) Το συνολικό φορολογητέο οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου φορολογικού έτους σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Φ.Ε δεν υπερβαίνει τις εννέα χιλιάδες ευρώ (€9.000), προσαυξημένο κατά χίλια ευρώ (€1.000) για τον ή την σύζυγο και κάθε εξαρτώμενο μέλος,
β) το σύνολο της επιφάνειας των κτισμάτων στα οποία κατέχουν δικαιώματα της παραγράφου 2 του άρθρου 1, ο υπόχρεος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του, λαμβανομένου υπόψη του ποσοστού συνιδιοκτησίας, δεν υπερβαίνει τα εκατόν πενήντα τετραγωνικά μέτρα (150 μ2) και
γ) ο φορολογούμενος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του δεν έχουν ή δεν ευθύνονται με ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο και τα Ασφαλιστικά Ταμεία.

2. Η έκπτωση της προηγουμένης παραγράφου ανέρχεται σε ποσοστό εκατό τοις εκατό (100%), εφόσον πληρούνται σωρευτικά τα κριτήρια που ορίζονται σε αυτήν και α) ο αριθμός των εξαρτώμενων τέκνων ισούται ή υπερβαίνει τα τρία, ή β) ο φορολογούμενος, ο ή η σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειάς του έχει αναπηρία σε ποσοστό ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω.

3. Με πράξη της Φορολογικής Διοίκησης μπορεί να χορηγείται αναστολή πληρωμής του φόρου σε νομικά πρόσωπα. Η αναστολή πληρωμής χορηγείται για τον οφειλόμενο ΕΝ.Φ.Ι.Α. ενός έτους και μπορεί να επαναχορηγηθεί μέχρι τρεις φορές εντός διαστήματος δέκα (10) ετών από τη χορήγηση της πρώτης αναστολής. Για τη χορήγησή της πρέπει να πληρούνται σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:
α) ο συνολικός κύκλος εργασιών του νομικού προσώπου, κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Φ.Ε. δεν υπερβαίνει το δεκαπλάσιο του συνολικού φόρου,
β) ο συνολικός κύκλος εργασιών, όπως ορίζεται στο προηγούμενο εδάφιο, έχει παρουσιάσει μείωση άνω του τριάντα τοις εκατό (30%) σε σχέση με το προηγούμενο προς αυτό φορολογικό έτος, και
γ) το νομικό πρόσωπο δεν έχει ή δεν ευθύνεται για ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο και τα Ασφαλιστικά Ταμεία.

4. Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ορίζονται οι διαδικασίες χορήγησης της έκπτωσης, οι διαδικασίες χορήγησης της αναστολής πληρωμής και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17797

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...