Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΝΦΙΑ-ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ;


lightabsorber

Ερώτηση

Όπως λέει και ο τίτλος και για να πάρουμε-πάρω μία εικόνα του τι επικρατεί γενικά, θα χρεώνετε τα εκκαθαριστικά ενφια που θα βγαίνουν σταδιακά από 1 Αυγούστου στους πελάτες ως εξτρα υπηρεσία;

 

Η δε θα χρεώνετε π.χ σε πελάτη που έχει κάνει σε σας το τελευταίο του Ε9 με τον ίδιο τρόπο που οι περισσότεροι δε χρεώνουμε την εκτύπωση του εκκαθαριστικού σε πελάτη που του έχουμε κάνει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, αλλά θα χρεώνετε κάποιο ποσό σε όποιον έρθει να πάρει χωρίς να έχει κάνει σε σας το τελευταίο Ε9 π.χ;

 

Προσωπικά αν και είμαι υπάλληλος σε λογιστικό-φοροτεχνικό γραφείο(κι όχι ιδιοκτήτης), το σωστό πιστεύω θα ήταν το δεύτερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για τις εκτυπώσεις μεσω taxisnet π.χ εκτύπωση ενφια που κάνουμε δεν μας καλύπτει η ΑΠΥ χειρόγραφη που κόβουμε χρείαζεται λέτε ταμειακή?

Mας καλύπτει και η ΑΠΥ.

Η ΦΤΜ είναι πιο γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Και εγώ έτσι νομίζω οτι μας καλύπτει (βασει της ΠΟΛ 1023) για αυτες τις περιπτώσεις η έκδοση χειρόγραφης ΑΠΥ .

 

 

Καλημέρα και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ωραία και στον τιμοκατάλογο ας πούμε για τήρηση βιβλίων τί θα βάζουμε???? ανάλογα με την περίπτωση? ή θα βάζουμε και καλά μιά ενδεικτική τιμή η οποία θα αναπροσαρμόζεται από διάφορες παραμέτρους?

Τιμή ανά παραστατικό ..........που μας  έχουν πείξει στα κάτω  των 500. Τιμή ανά εργασία....... που είμαστε απλήρωτοι και πλήρώνουμε φορολογία .Τιμή ανά φωτοτυπία που επείδη είναι τζάμπα έρχονται να τους ξανατυπώασεις το ε1 για να μην βγάλουν φωτοτυπία . Όταν λοιπόν του χρέωσα 15,00 στην τρίτη φορά δεν το ξαναέχασε!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ταμειακή είναι μια καλή λύση, το σκέφτηκα κι εγώ. Βαριέμαι να γράφω συνέχεια για 5 και 10 ευρώ χειρόγραφες Απυ. Με την ταμειακή καθαρίζεις γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τιμή ανά παραστατικό ..........που μας  έχουν πείξει στα κάτω  των 500. Τιμή ανά εργασία....... που είμαστε απλήρωτοι και πλήρώνουμε φορολογία .Τιμή ανά φωτοτυπία που επείδη είναι τζάμπα έρχονται να τους ξανατυπώασεις το ε1 για να μην βγάλουν φωτοτυπία . Όταν λοιπόν του χρέωσα 15,00 στην τρίτη φορά δεν το ξαναέχασε!!!!!!!

Ακριβώς αυτό. Δεν το ξαναέχασε. Γι αυτό σου λέω ότι μάλλον δικό μας είναι το γενικότερο πρόβλημα και όχι των πελατών. Κάποιοι τούς έμαθαν να κάνουν τη δουλειά του τζάμπα. Κι αυτοί, μάλλον, είμαστε εμείς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα..

Εσείς έχεται καταλήξει κάπου όσον αφορά τις χρεώσεις?

 

 

Την προηγουμενή φορά (εντός του αυγούστου), δωρεάν.

 

Αυτή τη φορά, που ήδη τρέχει, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα.

 

Λογικά δωρεάν στο 90% των πελατών (δεν μιλάμε για τους επαγγελματίες αλλά για τους πελάτες λιανικής), 5ευρώ στα trolls... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα.... :)

Εγώ πάντως 5 € ταυτότητα πληρωμής-Εκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ

Αλλαγές ΕΝΦΙΑ από 15 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα.... :)

Εγώ πάντως 5 € ταυτότητα πληρωμής-Εκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ

Αλλαγές ΕΝΦΙΑ από 15 €.

 

 

Δεν μίλησα για αλλαγές συνάδελφε, και όχι δεν κάνω πλάκα - στους μη ενοχλητικούς πελάτες λιανικής δεν θα χρεώσω τίποτα για την εκτύπωση του εκκαθαριστικού.

Αλλαγές ΕΝΦΙΑ από 30 ευρώ. <--- Εδώ είναι όλη η ουσία για μένα. Όχι ότι η εκτύπωση δεν έχει κόστος, το Αυγουστιάτικο σκηνικό μου κόστισε ένα βδομαδιάτικο 1 εργαζομένου, αν βάλεις και τις ασφαλιστικές εισφορές δεν ήταν καθόλου μικρό το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω εις την επαρχία η ταρίφα για την εκδοση του ΕΝΦΙΑ φτάνει μέχρι και τα15 ευρώ .

Γλίτωσε ο κρατικός προυπολογισμός έξοδα γραφικής υλης και τα μετακύλησε σε εμας,με το αζημίωτο βέβαια.

Εν τω μεταξύ τωρα τελευταία ειναι της μόδας να διαχειρίζονται τον λογαριασμός τους οι πελάτες, για να μην τους χρεώνει ο λογιστής,και ηδη αυριο παω Δ.Ο.Υ. για να ξεμπλοκάρω κλειδάριθμο πελάτη..

Ποιο ακριβά του βγήκε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ ότι μου κάνεις πλάκα.... :)

Εγώ πάντως 5 € ταυτότητα πληρωμής-Εκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ

Αλλαγές ΕΝΦΙΑ από 15 €.

5 ευρώ και το αφεντικό μου(υπάλληλος βοηθός-λογιστή είμαι) αποφάσισε για ταυτότητα πληρωμής-εκκαθαριστικό και ατομικά και για της οικογένειας(2-3 το πολύ δλδ), το λέω προς ενημέρωση των συναδέλφων μιάς κι εγώ άνοιξα το θέμα περισσότερο διερευνητικά. Για μεταβολές-διορθώσεις δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τα χρέωσα σε όλους 5 €/φορολογούμενο δηλαδη σε ένα ζευγάρι 10 €. Φυσικα με απόδειξη...Υπήρχαν βέβαια κάποιοι οι οποίοι έφυγαν χωρίς να ρωτήσουν τι οφείλω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τα χρέωσα σε όλους 5 €/φορολογούμενο δηλαδη σε ένα ζευγάρι 10 €. Φυσικα με απόδειξη...Υπήρχαν βέβαια κάποιοι οι οποίοι έφυγαν χωρίς να ρωτήσουν τι οφείλω???

 

Εκεί είναι το πρόβλημα.Οτι καταλήγεις να πληρώνεσαι από αυτούς που ρωτάνε και από αυτούς που δεν ρωτάνε τι οφείλω να μη πληρώνεσαι, που πολύ πιθανόν αυτούς να ήθελες να χρεώσεις.

Καλημέρα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αφορά τον ΕΝΦΙΑ το παράδειγμα .

 

Με ρώτησες προχθές ενας φίλος  για έναν γνωστό του

.."του ζήτησε ο λογιστής 20€ για το επίδομα θερμανσης" :ph34r: 

Κάτσε ρε του λέω ,εντάξει το καλαβαίνω ,τι θα πάρει αυτός 60 ,70€ ? απο το επίδομα ?

 

Για σκέψου και το Λογ/κο γραφείο ,να του έρθουν πχ 30 ατομα ,

ποση ώρα θα φάει για τον καθένα ο συνάδελφος ?

Μισή?.. το λιγότερο του λέω ..

( με το "καλημέρα" ,το "κάτσε'' , να "δούμε", "πες μου αυτό" , "εκείνο", "δεν το εχω,θα σε πάρω" , να υποβάλει,να  εκτυπώσει κτλπ

 

Αρα δλδ για σχεδον  2 ημέρες ο συνάδελφος θα δουλεύει τσάμπα και δεν θα ασχολείται με τίποτα άλλο ? ..Εχεις δίκιο  μου λέει ..

 

Συνάδελφοι ,ας τους κοιτάξουμε στα μάτια ..και ας απαιτήσουμε την αμοιβή μας !! χωρίς ντροπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν αφορά τον ΕΝΦΙΑ το παράδειγμα .

 

Με ρώτησες προχθές ενας φίλος  για έναν γνωστό του

.."του ζήτησε ο λογιστής 20€ για το επίδομα θερμανσης" :ph34r:

Κάτσε ρε του λέω ,εντάξει το καλαβαίνω ,τι θα πάρει αυτός 60 ,70€ ? απο το επίδομα ?

 

Για σκέψου και το Λογ/κο γραφείο ,να του έρθουν πχ 30 ατομα ,

ποση ώρα θα φάει για τον καθένα ο συνάδελφος ?

Μισή?.. το λιγότερο του λέω ..

( με το "καλημέρα" ,το "κάτσε'' , να "δούμε", "πες μου αυτό" , "εκείνο", "δεν το εχω,θα σε πάρω" , να υποβάλει,να  εκτυπώσει κτλπ

 

Αρα δλδ για σχεδον  2 ημέρες ο συνάδελφος θα δουλεύει τσάμπα και δεν θα ασχολείται με τίποτα άλλο ? ..Εχεις δίκιο  μου λέει ..

 

Συνάδελφοι ,ας τους κοιτάξουμε στα μάτια ..και ας απαιτήσουμε την αμοιβή μας !! χωρίς ντροπές.

20€ για κάτι που γίνεται και στα ΚΕΠ το θεωρώ υπερβολικό πάντως! 

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

20€ για κάτι που γίνεται και στα ΚΕΠ το θεωρώ υπερβολικό πάντως! 

 

Καλημέρα.

Δεν είναι λογική αυτή συνάδερφε. Αν πάμε να ανταγωνιστούμε τα ΚΕΠ στις τιμές (το τζάμπα δηλαδή) καήκαμε όλοι μας.

Όποιος θέλει ας πάει στα ΚΕΠ να κάνει την αίτηση για να την κάνει τσάμπα.

 

Οι τιμές παίζουν από 10-20 ευρώ για τις αιτήσεις θέρμανσης από ότι βλέπω εδώ στην επαρχία πάντως.

 

Εγώ τις βρίσκω λογικές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες μετά από σκέψη αποφάσισα να χρεώνω πλέον ΟΛΕΣ τις εργασίες που μπορεί να κάνει η ΔΟΥ και τα ΚΕΠ δωρεάν.Τους ενημερώνω,έβγαλα και ανακοίνωση με τις εργασίες και όποιος θέλει.Με απόδειξη φυσικά.Περιττό να σας πω πόσο καλά ένιωσα και πόσο χάλια ταυτόχρονα που τόσο καιρό το έκανα δωρεάν. Κανένας δεν έφυγε να πάει στα ΚΕΠ και κανένας δεν  παραπονέθηκε. Εκτιμούν και την εργασία σου έτσι. Βγήκε και ένα 50αρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι λογική αυτή συνάδερφε. Αν πάμε να ανταγωνιστούμε τα ΚΕΠ στις τιμές (το τζάμπα δηλαδή) καήκαμε όλοι μας.

Όποιος θέλει ας πάει στα ΚΕΠ να κάνει την αίτηση για να την κάνει τσάμπα.

 

Οι τιμές παίζουν από 10-20 ευρώ για τις αιτήσεις θέρμανσης από ότι βλέπω εδώ στην επαρχία πάντως.

 

Εγώ τις βρίσκω λογικές τις τιμές.

Να πάνε στα ΚΕΠ! Αυτό λέω κι εγώ!!!! Δεν είναι δουλειές αυτές για εμάς!

Τους ενημερώνεις, κι εάν συνεχίσουν να θέλουν νομίζω ένα 10ρικάκι είναι καλό! Το 20€ το βρίσκω υπερβολικό!

 

Όπως και να έχει δεν είμαι εγώ αυτός που θα σας πει πόσο να χρεώνεται!

 

Υ.Γ.: Γιατί κάνεις like στο εαυτό σου ?? Τόσο πολύ σου άρεσε η απάντησή σου?  :)

 

post-22379-0-42927200-1416381540.jpg

post-22379-0-42927200-1416381540_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όποιος αντέχει ας μην πληρώνεται..

 

το πόσα θα πάρει ας το κρίνει ο καθένας μας..

 

εμείς πάντως σαν σύλλογος(τοπικός), μετά από πολλές προσπάθειες, έχουμε συμφωνήσει και αναρτήσει τιμοκατάλογο..και αυτόν ακολουθούμε μετά των απαραίτητων αποδείξεων..

 

καλή σας μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν σου είναι εύκολο ,  μπορείς να μου στείλεις τον τιμοκατάλογο ;

δώσε το e-mail..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υ.Γ.: Γιατί κάνεις like στο εαυτό σου ?? Τόσο πολύ σου άρεσε η απάντησή σου?

Επιβράβευση στον εαυτό μου είναι το like γιατί τα γράφω ωραία!  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...