Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΝΦΙΑ-ΕΞΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ;


lightabsorber

Ερώτηση

Όπως λέει και ο τίτλος και για να πάρουμε-πάρω μία εικόνα του τι επικρατεί γενικά, θα χρεώνετε τα εκκαθαριστικά ενφια που θα βγαίνουν σταδιακά από 1 Αυγούστου στους πελάτες ως εξτρα υπηρεσία;

 

Η δε θα χρεώνετε π.χ σε πελάτη που έχει κάνει σε σας το τελευταίο του Ε9 με τον ίδιο τρόπο που οι περισσότεροι δε χρεώνουμε την εκτύπωση του εκκαθαριστικού σε πελάτη που του έχουμε κάνει τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, αλλά θα χρεώνετε κάποιο ποσό σε όποιον έρθει να πάρει χωρίς να έχει κάνει σε σας το τελευταίο Ε9 π.χ;

 

Προσωπικά αν και είμαι υπάλληλος σε λογιστικό-φοροτεχνικό γραφείο(κι όχι ιδιοκτήτης), το σωστό πιστεύω θα ήταν το δεύτερο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στην αρχική σελίδα της ΓΓΠΣ γράφει "Η ανάρτηση των πράξεων διοικητικού προσδιορισμού Εν.Φ.Ι.Α. στην εφαρμογή υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9, θα ξεκινήσει σταδιακά από την 1η Αυγούστου.".

 

Εκτός από το αν θα χρεώνουμε ή όχι την εκτύπωση του εκκαθαριστικού ΕΝΦΙΑ, θεωρώ ότι υπάρχουν άλλα 2 σχετικά θέματα που απασχολούν, τουλάχιστον εμένα:

1. πολλοί έχουν την απαίτηση να τους πάρουμε τηλέφωνο και να τους πούμε "εκδόθηκε το εκκαθαριστικό και έλα να το πάρεις" και μάλιστα θυμώνουν επειδή το μάθανε από το γείτονα και όχι από εμένα.

2. αυτούς που θα μας ρωτάνε επίμονα να τους εξηγήσουμε πώς προκύπτει ο φόρος, πώς θα τους αντιμετωπίσουμε; Ούτε χρόνος υπάρχει ούτε ολοκληρωμένη πληροφόρηση (άντε να ψάχνω να βρω τιμή ζώνης, συντελεστή και τιμή εκκίνησης οικοπέδου, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πρεπει να γινει κατανοητο σε ολους τους συναδελφους οτι ολα τα επαγγελματα εξελισσονται με την παροδο του χρονου

σε σχεση με αυτα που ισχυουν στην αγορα.Ετσι θα πρεπει και οι εργασιες ενος λογιστικου γραφειου να προσαρμοζ.αναλογως.

Το κλεισιμο χιλιαδων επιχειρησεων και αλλων που θα κλεισουν,η δεν πληρωνουν εχει μειωσει κατα πολυ τις εργασιες μας.Επισης

χιλιαδες μισθωτοι λογιστες εχουν χασει την εργασια τους και γινανε ελευθεροι επαγγελματιες.Θα πρεπει λοιπον ενα μεγαλο κομματι

των πελατων μας που χαθηκε να αντικατασταθει με τις νεες εργασιες που το ΥΠΟΙΚ μας προσφερει και που εχει παψει το ιδιο να τις πληρωνει.

Για την επιβιωση θα πρεπει να κοστολογειτε καθε εργασια που προσφερετε.Διαφορετικα τα γραφεια θα κλεισουν.Δηλαδη οτι κερδισε το Κρατος

θα πρεπει να κοστολογηθει απο εμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω καταλάβει. Τελικά τη θέλετε αυτή τη "λιανική λογιστική" (το δανείζομαι από άλλον συνάδελφο) στο γραφείο σας ή τους χρεώνετε για να αναγκαστούν να μάθουν μόνοι τους και να μην σας κουράζουν?

καλή είναι (η "λιανική λογιστική") για τα προς το ζην, αλλά δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Έτσι όπως έχει γίνει, χρειάζεσαι έναν επιπλέον άνθρωπο να κάνει αυτή την δουλειά.

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα νοοτροπίας!! Και επειδή κάτι το οποίο δίνεται τσάμπα, τις περισσότερες φορές δεν αναγνωρίζετε η αξία του, εμείς ας "πρωτοτυπήσουμε" και ας του βάλουμε μια τιμή (π.χ. και 0,05). Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι και οι τσαμπατζήδες από συνείδηση, θα καταλαβούνε ότι ΟΛΑ χρεώνονται ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΠ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ, ΧΩΡΙΣ "ΤΙΜΗΜΑ"!!!!

 

ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΠΛΩΡΗ. ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΞΕΡΑ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΥ.

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ε9 ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?

http://www.fpress.gr/oikonomia/akinhta/item/18994-idoy-to-hi-tech-eidopoiitirio-toy-enfia-ti-tha-anagrafei-poy-tha-to-vreite-%E2%80%93pos-tha-plirosete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δει κάποιος εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ?Του έχει έρθει ειδοποίηση?Ή είναι νωρίς ακόμα και τα ξαναλέμε από Δευτέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δει κάποιος εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ?Του έχει έρθει ειδοποίηση?Ή είναι νωρίς ακόμα και τα ξαναλέμε από Δευτέρα?

Ούτε έχω δει, ούτε θέλω να δω . . .  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δει κάποιος εκκαθαριστικό ΕΝΦΙΑ?Του έχει έρθει ειδοποίηση?Ή είναι νωρίς ακόμα και τα ξαναλέμε από Δευτέρα?

Από Δευτέρα στις 25 του μηνός συνάδελφοι! και σε όποιον αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αυτό οι δικηγόροι κονομάνε και τους έχουν περί πολλού. Μπαίνεις στο γραφείο τους και βάζουν το ρολόι να μετράει. Και έχουν καταφέρει να λέει ο κόσμος ε, δικηγόρος είναι δεν θα πληρωθεί? Ενώ εμάς μας έχουν σαν πολίτες β' κατηγορίας που είμαστε υποχρεωμένοι να τα κάνουμε όλα τσάμπα.

LIKEEEEEEEEE !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς ενημέρωση: απο το taxis ειπαν οτι απαιτουνται κωδικοί στις γυναίκες για την εκτυπωση του εκκαθαριστικού.για την ώρα φαίνεται ο φόρος μόνο στην προσωποποιημένη πληροφόρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προς ενημέρωση: απο το taxis ειπαν οτι απαιτουνται κωδικοί στις γυναίκες για την εκτυπωση του εκκαθαριστικού.για την ώρα φαίνεται ο φόρος μόνο στην προσωποποιημένη πληροφόρηση

τί εννοείτε δηλ οτι θέλουν κωδικούς των συζύγων για εκτύπωση του εκκαθαριστικού? αφού με τους κωδικούς του συζύγου μπαίνεις μέσα κανονικά με αλλαγή υπόχρεου και το τυπώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι εαν εμφανιστουν τα εκκαθαριστικά κάποια στγμή.για τα εκκαθαριστικά δεν γνωρίζουν πότε θα εμφανιστούν για την ώρα μόνο προσωποποιημένη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι εαν εμφανιστουν τα εκκαθαριστικά κάποια στγμή.για τα εκκαθαριστικά δεν γνωρίζουν πότε θα εμφανιστούν για την ώρα μόνο προσωποποιημένη...

 

 

απίθανο να ισχύει αυτό που μας λες...

 

Με βάσει ότι βλέπω τα τελευταία χρόνια.

 

Θα εμφανιστεί σήμερα αύριο στο Ε9, και 1-2 εργάσιμες μετά θα εμφανιστεί και στην προσωποποιημένη πληροφόρηση - ή ίσως και την ίδια μέρα.

 

Το ανάποδο δεν νομίζω να γίνει... 

 

Έψαξα τα ΕΝΦΙΑ της οικογένειας και δεν βρήκα τίποτα, λέτε να μας ξεχάσανε; Μπααααα, απλώς θα τα βγάλουν εντός του Σ-Κ θα το δείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την ώρα εκτυπώνω ταυτότητες οφειλής ενφια χωρίς εκκαθαριστικό βγαίνουν σταδιακά.κοιτάξτε λίγο σε πελάτεσ σας κάποιο θα βρείτε σίγουρα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για την ώρα εκτυπώνω ταυτότητες οφειλής ενφια χωρίς εκκαθαριστικό βγαίνουν σταδιακά.κοιτάξτε λίγο σε πελάτεσ σας κάποιο θα βρείτε σίγουρα!!!!

Έχω επικοινωνήσει με ΓΓΠΣ πριν καμιά εβδομάδα και μου είπαν ότι θα εμφανιστεί στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" αρχικά!! Και μόνο εκεί.

Τώρα βέβαια μπορεί και να μην ισχύει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω επικοινωνήσει με ΓΓΠΣ πριν καμιά εβδομάδα και μου είπαν ότι θα εμφανιστεί στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" αρχικά!! Και μόνο εκεί.

Τώρα βέβαια μπορεί και να μην ισχύει.....

Και όμως προς το παρόν έχεις δίκιο συνάδελφε! μπήκα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση και έχει βγεί ο ενφιά ενώς ώς εκκαθαριστικό τίποτα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 8 4223:

1. Ο ΕΝ.Φ.Ι.Α. καταβάλλεται εφάπαξ μέχρι την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης προσδιορισμού φόρου, ή σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις, καθεμιά από τις οποίες δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ευρώ, και από τις οποίες η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης προσδιορισμού φόρου και η τελευταία δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Δεκεμβρίου του ίδιου έτους.

 

Αυτό που θα εμφανιστούν εκκαθαριστικά σήμερα ή αύριο με ημερομηνία έκδοσης Ιουλίου, είναι μαγικό!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όμως προς το παρόν έχεις δίκιο συνάδελφε! μπήκα στην προσωποποιημένη πληροφόρηση και έχει βγεί ο ενφιά ενώς ώς εκκαθαριστικό τίποτα!!!!!!

 

Είχε δίκιο ο συναδελφος.

 

Φαίνεται στην προσωποποιημένη και πουθενά αλλου...

 

Καλά ενημερότητα πάλι δεν θα βγάζει κανένας...

Ήμαρτον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχε δίκιο ο συναδελφος.

 

Φαίνεται στην προσωποποιημένη και πουθενά αλλου...

 

Καλά ενημερότητα πάλι δεν θα βγάζει κανένας...

Ήμαρτον....

καλά φέτος είναι πολλά τα ήμαρτον συνάδελφε!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 8 4223:

1. Ο ΕΝ.Φ.Ι.Α. καταβάλλεται εφάπαξ μέχρι την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες, ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης προσδιορισμού φόρου, ή σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις, καθεμιά από τις οποίες δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ευρώ, και από τις οποίες η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης προσδιορισμού φόρου και η τελευταία δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Δεκεμβρίου του ίδιου έτους.

 

Αυτό που θα εμφανιστούν εκκαθαριστικά σήμερα ή αύριο με ημερομηνία έκδοσης Ιουλίου, είναι μαγικό!! 

Προσωπικό παράδειγμα συνάδελφοι:

 

Ημ/νία βεβαίωσης: 31/07/2014

5 δόσεις

1η δόση: 29/08/2014

 

Είδα την οφειλή μου πριν 10'!!! στην προσωποποιημένη πληροφόρηση.

 

Βγάλτε τα συμπεράσματα σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικό παράδειγμα συνάδελφοι:

 

Ημ/νία βεβαίωσης: 31/07/2014

5 δόσεις

1η δόση: 29/08/2014

 

Είδα την οφειλή μου πριν 10'!!! στην προσωποποιημένη πληροφόρηση.

 

Βγάλτε τα συμπεράσματα σας.....

 

Εγώ: Θέλω να ξηλώσουνε τον Θεοχάρη και να φύγει ο σακουλομάτης.

 

Τζίνι: Πρόσεξε τι εύχεσαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα εκκαθαριστικα με τα ποσα αναλυτικα υπαρχουν στο Ε9 μαζι με τις ειδοποιησεις πληρωμης

φρέσκα νέα!!

έχει δίκιο η ISIDORA!

 

μόλις μίλησα με ΓΓΠΣ, αφού περίμενα 60'....

 

Δεν θα φανεί η οφειλή της συζύγου στην προσωποποιημένη πληροφόρηση!!!! ΠΟΤΕ!!!! (και λογικό μου ακούγεται, εκτός των υπολοίπων παραλόγων)

 

3 τα τινά:

1) σταδιακά "ανεβάζουν" στο Ε9 στο 2014 στην σύζυγο (αλλά και στον υπόχρεο) την "εικόνα" του ΕΝΦΙΑ και την ταυτότητα οφειλής.

2) σε όσους δεν έχουν κωδικούς,στέλνουν ταχυδρομικά "ραβασάκια"

3) αν θέλετε για την σύζυγο, πρέπει να βγάλετε κωδικούς!!!!

 

αυτά!

 

Α...και κάτι ακόμα άσχετο αλλά σχετικό με τις δόσεις των εκκαθαριστικών των φετινών δηλώσεων (που επιβεβαίωσα, συνεδητοποίησα προ ολίγου).

 

Η όποια ρύθμιση (Ρ2) σε 12Δ για να γίνει του φετινού εκκαθαριστικού θα συμπεριλάβει οπωσδήποτε και προηγούμενες οφειλές που μπορεί να υπάρχουν (μετά την 1/1/2013). Και αν υπάρχουν, θα πρέπει πρώτα να διακανονιστούν με Ρ1!!!!

 

Αυτά, για όλα τα "γατάκια" που λέγανε ότι θα διακανονιστεί το εκκαθαριστικό σε 12 δόσεις............ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σύζυγο χωρίς κωδικόυς βγάζει κανονικά εκκαθαριστικό με ταυτότητα οφειλής.

τι εννοείς?

 

σε ποιό σημείο? στην προσωποποιημένη του υπόχρεου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...